Prima pagină APICULTURA GENERALA INTRETINEREA ALBINELOR

Discutii despre lucrari sezoniere,tehnici de ingrijire in diferite tipuri de stupi.Intretinerea familiilor de albine in cele trei tipuri mari de stupi...
Reguli forum
Acest site foloseste cookies. Continuarea navigarii implica acceptarea lor. Afla mai multe detalii : viewtopic.php?f=35&t=6168

iernarea albinelor la umbra

Mesajde mihaistupar » 23 Dec 2014, 09:54

Va salut,stimati colegi!
Am deschis acest subiect tinand cont de problemele intampinate de multi dintre noi odata cu modificarea climei.
manualele de apicultura se bazeaza pe o altfel de succesiune a anotimpurilor.acum iarna e cald,primavara e frig,nu trebuie se va mai aduc aminte niciunuia dintre dumneavoastra. Nu vreau sa mai zic de parazitii varoa si braula care gasesc un propice mediu de a evolua.
Eu am gasit o solutie care deocamdata la mine functioneaza:
-toamna dupa un episod de ploi si frig mut stupii la umbra.adica reorganizez tot.la fiecare toamna apar goluri in randuri.o unificare,o matca pierduta la ultimul tratament, etc.
-dupa mutare sigur apare o vreme calda. Acum e momentul echilibrarilor. Incerc pe cat posibil sa nu iernez sub 4 rame compacte.cand ridic rama albina trebuie sa curga ca la stupul in frigurile roitului.
-la mine nu exista impachetare. Restrang exigent,asigur hrana dupa posibilitati,polistiren extrudat gri de 2 cm pe post de diafragma. Deasupra am podisor pfl la me si carpa-ziar la dadant.pun grile table cuie orice anti soareci-cea mai buna solutie e otrava rosie la pliculete pusa in cantitati suficiente de 2 -3 ori.
Avantajele acestui sistem:
-albina formeaza ghem repede toamna.
-nu mai cresc puiet debil
-eficienta ultimului tratament creste in lipsa puietului
-se reduce simtitor consumul de hrana
-daca dau turta de salvare nu se apuca de ouat in ianuarie
-nu apare condensul sau mucegaiul
-mor parazitii de batranete puietul lipsind cam 5 luni
-nu exista mediu cald si umed pt nosema
-necrescand puiet,nu au nevoie de defecatie,deci nu stau cu morcovu ca nu zboara.
Urmatoarea etapa: in 5-10 martie scot toti stupii la soare orientati sudic. Acum incep stimularea proteica.dupa zbor tratez cu amitraz in lipsa puietului.
fainosaguri: casa rasa masa-
mihaistupar
 
Mesaje: 223
Membru din: 08 Mar 2011, 16:58
Localitate: sf gheorghe

Înapoi la INTRETINEREA ALBINELOR



Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Google [Bot] şi 21 vizitatori