Prima pagină APICULTURA GENERALA INTRETINEREA ALBINELOR

Discutii despre lucrari sezoniere,tehnici de ingrijire in diferite tipuri de stupi.Intretinerea familiilor de albine in cele trei tipuri mari de stupi...
Reguli forum
Acest site foloseste cookies. Continuarea navigarii implica acceptarea lor. Afla mai multe detalii : viewtopic.php?f=35&t=6168

stupi ...balsoi

Mesajde paul » 02 Ian 2015, 10:32

https://www.youtube.com/watch?v=TuIWqgxbV-A
Eu n-am inteles ce face rusul asta, d.p.v. ... tehnic, nu stiu limba lui Dostoevski ! Ma puteti ... lumina ? :)
O fi vorba de metoda Volohovici ? :shock:
Caracterul fara inteligenta poate mult.Inteligenta fara caracter nu poate nimic !
Avatar utilizator
paul
 
Mesaje: 5607
Membru din: 17 Sep 2011, 12:12
Localitate: falticeni

Re: stupi ...balsoi

Mesajde ignatov andrei » 02 Ian 2015, 10:43

Nescafe...3 in 1 !!!
ignatov andrei
 
Mesaje: 5315
Membru din: 28 Ian 2013, 18:53
Localitate: Vaslui

Re: stupi ...balsoi

Mesajde paul » 02 Ian 2015, 10:47

ignatov andrei scrie:Nescafe...3 in 1 !!!

Are regine in toate 3 ?
Daca da, ce se intampla ? Daca nu ... se intelege !
Pacat ca n-a filmat si fata stupilor sa vedem cum sunt dispuse urdinisurile !
Caracterul fara inteligenta poate mult.Inteligenta fara caracter nu poate nimic !
Avatar utilizator
paul
 
Mesaje: 5607
Membru din: 17 Sep 2011, 12:12
Localitate: falticeni

Re: stupi ...balsoi

Mesajde jenica67 » 02 Ian 2015, 15:42

Avatar utilizator
jenica67
 
Mesaje: 2557
Membru din: 08 Mar 2011, 17:30
Localitate: Resita

Re: stupi ...balsoi

Mesajde Mircea_63 » 02 Ian 2015, 15:55

Paul, daca am vazut bine, se pregatesc de extractie.
Nimic din ce-i uman nu imi e strain. (S. Freud)
Abia am timp sa ma mir ca exist...(N.Stanescu)
Mircea_63
 
Mesaje: 5459
Membru din: 15 Mar 2012, 12:55
Localitate: Timisoara

Re: stupi ...balsoi

Mesajde Bambucha » 03 Ian 2015, 09:52

"Bravo, Marcele! Ai luat și banii de pe pieptul mortului”
Avatar utilizator
Bambucha
 
Mesaje: 2785
Membru din: 23 Feb 2011, 13:38
Localitate: Bucuresti

Re: stupi ...balsoi

Mesajde Bambucha » 03 Ian 2015, 09:54

"Bravo, Marcele! Ai luat și banii de pe pieptul mortului”
Avatar utilizator
Bambucha
 
Mesaje: 2785
Membru din: 23 Feb 2011, 13:38
Localitate: Bucuresti

Re: stupi ...balsoi

Mesajde paul » 03 Ian 2015, 12:20

Caline, daca facea asa cum se prezinta in videoclipul tau, intelegeam fara probleme ! In video-ul lui arata cum pune peste podisor fundul AV (plasa)si apoi corpurile si capacul. Adica, fiecare entitate lucreaza separat ... :o
Nu ma prind care-i ... smecheria !
Caracterul fara inteligenta poate mult.Inteligenta fara caracter nu poate nimic !
Avatar utilizator
paul
 
Mesaje: 5607
Membru din: 17 Sep 2011, 12:12
Localitate: falticeni

Re: stupi ...balsoi

Mesajde paul » 03 Ian 2015, 12:26

Mircea_63 scrie:Paul, daca am vazut bine, se pregatesc de extractie.

Si care-i ... smecheria ??? Desfa-i, construieste turnulete, pentru ca apoi sa-i ia la extras ??? :o Munca ... de-a proasta ! :(
Basca ca, daca are ceva de verificat la vreun stup aflat la baza turnului trebuie sa-i dea jos, sa-i intinda pe acolo, sa-si faca treaba si apoi iarasi sa-i ... reconstruiasca ! :o
Daca coloniile erau separate intre ele doar cu haneman, as fi inteles ... corvoada ! :oops:
Caracterul fara inteligenta poate mult.Inteligenta fara caracter nu poate nimic !
Avatar utilizator
paul
 
Mesaje: 5607
Membru din: 17 Sep 2011, 12:12
Localitate: falticeni

Re: stupi ...balsoi

Mesajde Mircea_63 » 03 Ian 2015, 13:36

Paul, foarte bine n-am vazut. Pana se incarca... dar cum spuneam, omul lua magaziile si cred ca urma ca a doua zi sa duca acele magazii la extras. Intre timp urma ca albina sa paraseasca acele magazii.

In sistem industrial, americanii le sufla. Astia le lasa sa plece singure. Restul sunt amanunte. Ruseste nu stiu...nici n-am mai pus sonorul.
Smecheria este ca atunci cand le ia la extras, le ia fara albina. Nu mai umbla cu suflatul, periatul etc.
Nimic din ce-i uman nu imi e strain. (S. Freud)
Abia am timp sa ma mir ca exist...(N.Stanescu)
Mircea_63
 
Mesaje: 5459
Membru din: 15 Mar 2012, 12:55
Localitate: Timisoara

Re: stupi ...balsoi

Mesajde glaliona » 03 Ian 2015, 14:21

Buna ziua ,in primul filmulet se discuta foarte putin dar ideea generala este ca apicultorul pune gratiile HANEMAN . Singur recunoaste ca a intarziat foarte mult cu montarea lor si corpurile sunt foarte grele .Sunt o cunoscatoare a limbii ruse :P .
glaliona
 
Mesaje: 185
Membru din: 18 Sep 2011, 13:25
Localitate: Galati

Re: stupi ...balsoi

Mesajde paul » 03 Ian 2015, 19:53

glaliona scrie:Buna ziua ,in primul filmulet se discuta foarte putin dar ideea generala este ca apicultorul pune gratiile HANEMAN . Singur recunoaste ca a intarziat foarte mult cu montarea lor si corpurile sunt foarte grele .Sunt o cunoscatoare a limbii ruse :P .

Daca asa spune inseamna ca ... asa o fi ! Eu n-am prea observat gratiile ... ;)
Ca principiu ... 2 ME pusi unul peste altul, fiecare cu magazia corespunzatoare si cu gratie haneman despartitoare (intre cele doua familii) cu gauri in caturi (pe unde sa intre albinele), poate insemna un spor consistent de productie !
Caracterul fara inteligenta poate mult.Inteligenta fara caracter nu poate nimic !
Avatar utilizator
paul
 
Mesaje: 5607
Membru din: 17 Sep 2011, 12:12
Localitate: falticeni

Re: stupi ...balsoi

Mesajde glaliona » 04 Ian 2015, 12:25

Filmuletul asa si se numeste - montarea gratiilor HANEMAN .Nu stiu in ce sistem organizeaza domnul stupii dar in minutul 3.20 se vede cum pune gratiile apoi mai pune un corp .In descrierea de mai jos se spune ca - se monteaza gratiile pentru a limita ponta matcii in limitele cuibului , pentru a usura stoarcerea mierii .Sunt basarabeanca si limba rusa o cunosc de mica :).
glaliona
 
Mesaje: 185
Membru din: 18 Sep 2011, 13:25
Localitate: Galati

Re: stupi ...balsoi

Mesajde Bambucha » 04 Ian 2015, 13:33

paul scrie:Ca principiu ... cu gratie haneman despartitoare (intre cele doua familii) cu gauri in caturi (pe unde sa intre albinele), poate insemna un spor consistent de productie !


Daca pici pe cules cu astfel de organizare DA, cam dai cantarul peste cap! Trebuie insa vazuta si partea cealalta a paharului (manopera, instabilitate pe verticala, transport?). Daca in schimb ai parte de ploi si vreme urata atunci incep oarece probleme cu spartul lor, insemnand din nou manopera foarte mare si riscul de a intra in friguri. Intr-un sezon aglomerat, hartuit, si stresant ca al nostru (azi descarci, maine pleci) s-ar putea sa nu fie chiar asa de bun randamentul.
"Bravo, Marcele! Ai luat și banii de pe pieptul mortului”
Avatar utilizator
Bambucha
 
Mesaje: 2785
Membru din: 23 Feb 2011, 13:38
Localitate: Bucuresti

Re: stupi ...balsoi

Mesajde balu » 04 Ian 2015, 17:33

Rusia e vasta, si au si ei turnurile lor, zone foarte bune, pacat ca nu stiu rusa, au videoclipuri multe :)
balu
 
Mesaje: 545
Membru din: 20 Iul 2011, 10:27
Localitate: berbesti vl

Re: stupi ...balsoi

Mesajde ionut iasi » 04 Ian 2015, 23:10

Avatar utilizator
ionut iasi
 
Mesaje: 304
Membru din: 16 Feb 2014, 20:07
Localitate: Iasi


Înapoi la INTRETINEREA ALBINELOR



Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 44 vizitatori