Prima pagină APICULTURA GENERALA INTRETINEREA ALBINELOR

Discutii despre lucrari sezoniere,tehnici de ingrijire in diferite tipuri de stupi.Intretinerea familiilor de albine in cele trei tipuri mari de stupi...
Reguli forum
Acest site foloseste cookies. Continuarea navigarii implica acceptarea lor. Afla mai multe detalii : viewtopic.php?f=35&t=6168

Re: Logica inversarii corpurilor la stupul multietajat

Mesajde Bambucha » 04 Ian 2015, 13:54

ignatov andrei scrie:Exista stupina - si nu una poreclita - care ierneaza TOATE familiile ME pe 6 sau 7 rame, iar la salcam are 3 corpuri ME (rama de 230mm inaltime), fiecare corp de cate 10 rame !
Productia la salcam (in an normal) este de cel putin 10-12 rame pline !


De existat sunt ferm convins ca exista, de asemnea si posibilitatea de a duce familia in 3 c la 15 mai. Problema este la volumul lazii in perioada de iernare, cand e nevoie de mult aer proaspat, foarte mult aer proaspat! Nu mai intreb ca omul isi face si de lucru cu ceva turte!?
Si ce te faci insa daca vrei si o rapita la 20 aprilie?
Ultima oară modificat de Bambucha pe 04 Ian 2015, 13:57, modificat 1 dată în total.
"Bravo, Marcele! Ai luat și banii de pe pieptul mortului”
Avatar utilizator
Bambucha
 
Mesaje: 2785
Membru din: 23 Feb 2011, 13:38
Localitate: Bucuresti

Re: Logica inversarii corpurilor la stupul multietajat

Mesajde adisor8 » 04 Ian 2015, 14:27

sa va spun cum am inceput apicultura. In 2013 pe data de 15 aprilie m-am dus sa achizitionez albinele. Familiile erau pe 2 corpuri cate 10 rame dar nici unul nu coborase jos sa ponteze la acea data . Am cumparat 5 familii multietajat pe 10 rame (1 corp) cu 7-8 rame de puiet (deci numai corpul de sus)Nu stiam despre apicultura mai nimic ... :) doar teorie ( curs de apicultura in 2012) Cand i-mi transvaza ramele in stupul meu nu prea intelegeam mai nimic :) Pana la data vanzarii proprietarul mi-a spus ca bagase 5 litrii sirop cu protofil ( 1 /sapatamna) Avea bidon 2 litri cu gaurele deasupra cuibului.. (aceasi metoda cu bidonul o folosesc si eu ptr completare si stimulare .... } Am intrebat de ce nu baga mai des cate o portie mai mica ??? mi-a raspuns ca ca el nu poate sa stea sa dea zilnic cate 100-200 de ml la peste 250 de stupi ......Turte a spus ca nu foloseste ca uzeaza albina (lasa mancare sa ajunga pana in martie) atunci cand incepe cu siropul cu protofil deoarece albina primavara are nevoie de apa ptr cresterea puietului. Cand le-am dus pe vatra mea era inflorit zarzarul . Din motive de logistica nu am pus catul 2 deasupra atunci decat peste o saptamana 23 aprilie.... (numai faguri artificiali pt ca nu aveam altceva) Corpul 1 la 23 aprilie era o frumusete ..ramele marginase pline de miere iar ramele de cuib avea coroana si sub puiet....era blocat complet... A inflorit si cires , mar ,prun, etc . . pe data de 10 mai am pus si corpul 3 tot faguri artificiali peste cele 2 corpuri ( binenteles ca am mai ridicat ramele deja pline cu miere in corpul 3) iar pe data de de 1 iunie la extractie corpul 3 era cladit complet si plin cu miere. Vreau sa mentionez ca nu exista masiv de salcam ..... doar pe marginea drumului , prin gradini etc,,,razleti...dar este o zona f buna de pomi fructiferi... Mi-au cladit peste 20 de rame / familie....din 22 aprilie pana la 1 iunie....deci se poate .... Din acele 5 famili am facut si 5 roiuri a cate 4-5 rame tot pana la 1 iunie...... Multumesc domnului Nae ptr raspunsurile prompte !!
adisor8
 
Mesaje: 16
Membru din: 01 Oct 2014, 10:13
Localitate: brasov

Re: Logica inversarii corpurilor la stupul multietajat

Mesajde ignatov andrei » 04 Ian 2015, 15:21

Ia te uita frate... a facut Horia rost de batista !!!! :shock:

Ai grija, sa te stergi des la nasuc, sa nu cumva sa-ti intre mucusorii in gurita, ca nu-i igienic !!! ;)
ignatov andrei
 
Mesaje: 5315
Membru din: 28 Ian 2013, 18:53
Localitate: Vaslui

Re: Logica inversarii corpurilor la stupul multietajat

Mesajde lucky5strike » 04 Ian 2015, 21:52

adisor8 scrie:sa va spun cum am inceput apicultura. In 2013 pe data de 15 aprilie m-am dus sa achizitionez albinele. Familiile erau pe 2 corpuri cate 10 rame dar nici unul nu coborase jos sa ponteze la acea data . Am cumparat 5 familii multietajat pe 10 rame (1 corp) cu 7-8 rame de puiet (deci numai corpul de sus) [...] am pus catul 2 deasupra peste o saptamana 23 aprilie.... (numai faguri artificiali pt ca nu aveam altceva) Corpul 1 la 23 aprilie era o frumusete ..ramele marginase pline de miere iar ramele de cuib avea coroana si sub puiet....era blocat complet... A inflorit si cires , mar ,prun, etc . . pe data de 10 mai am pus si corpul 3 tot faguri artificiali peste cele 2 corpuri ( binenteles ca am mai ridicat ramele deja pline cu miere in corpul 3) iar pe data de de 1 iunie la extractie corpul 3 era cladit complet si plin cu miere. Vreau sa mentionez ca nu exista masiv de salcam ..... doar pe marginea drumului , prin gradini etc,,,razleti...dar este o zona f buna de pomi fructiferi... Mi-au cladit peste 20 de rame / familie....din 22 aprilie pana la 1 iunie....deci se poate .... Din acele 5 famili am facut si 5 roiuri a cate 4-5 rame tot pana la 1 iunie...... Multumesc domnului Nae ptr raspunsurile prompte !!


Hai sa ne intelegem:

- accept 7-8 rame cu puiet (din 10 musca) la 15 aprilie. Asta e cu siguranta o familie in dezvoltare.
- accept ca ai dat un magazin pe 23 aprilie, s-a cladit complet, in conditii de cules. Apoi ai dat altul pe timpul salcamului, cladit si ala pana la 1 iunie si ca albina a suit acolo mierea.
- accept ca aveai din ce sa faci roi la 1 iunie.

Dar sa fim seriosi, o unitate pe 6-7 rame H23 nu "sare" la 6 rame de puiet capacit la 1 aprilie (apud mihaistupar).

Si nu cred ca prinde salcamul pe 3 corpuri (apud A. Ignatov).

:roll:
Pax vobiscum!
lucky5strike
 
Mesaje: 6248
Membru din: 18 Feb 2011, 19:02
Localitate: DOLJ

Re: Logica inversarii corpurilor la stupul multietajat

Mesajde mihaistupar » 04 Ian 2015, 22:57

Nu am cu cine d-le L.S.
Sa fiti sanatos!
mihaistupar
 
Mesaje: 223
Membru din: 08 Mar 2011, 16:58
Localitate: sf gheorghe

Re: Logica inversarii corpurilor la stupul multietajat

Mesajde ignatov andrei » 05 Ian 2015, 00:22

lucky5strike scrie:Hai sa ne intelegem:

- accept...
- accept...
- accept ...
Dar sa fim seriosi,
:roll:


Hai sa fim seriosi...
Daca mai aveai si al-4-lea "accept..."
Accepta - ceea ce e foarte greu, pentru ca esti DEJA fudul - ca ai inceput sa calci prin strachinele cu prostie !
Chiar ma plictisesti !!

Ridicol, este putin spus !!!
Ti-as mai spune ceva, dar mi-e ca sare in ajutorul tau Mircea_63 !!!
ignatov andrei
 
Mesaje: 5315
Membru din: 28 Ian 2013, 18:53
Localitate: Vaslui

Re: Logica inversarii corpurilor la stupul multietajat

Mesajde lucky5strike » 05 Ian 2015, 00:34

mihaistupar scrie:Nu am cu cine d-le L.S.
Sa fiti sanatos!

Scoateti-mi anul asta, macar la 20% din ME dintr-o stupina, 6 r.p. capacite la 1 aprilie, nenea mihaistupar, ca doar asta ati scris mai sus. Daca se poate, si la puterea amintita de 6-7 rame musca.

Voi fi primul care va felicita!

Va salut si eu. 8-)
Pax vobiscum!
lucky5strike
 
Mesaje: 6248
Membru din: 18 Feb 2011, 19:02
Localitate: DOLJ

Re: Logica inversarii corpurilor la stupul multietajat

Mesajde lucky5strike » 05 Ian 2015, 00:47

Nene Andrei, nu va fie frica, Mircea63 e moderator, nu dadaca. Astfel ca n-are stres sa intervina... daca nu se sar niste limite...
---
Dar parca la ME se lucreaza cu familii tari, nu? Parca se ierneaza pe 2 corpuri integral. Parca se manevreaza corpul, nu ramele...

:roll:
Pax vobiscum!
lucky5strike
 
Mesaje: 6248
Membru din: 18 Feb 2011, 19:02
Localitate: DOLJ

Re: Logica inversarii corpurilor la stupul multietajat

Mesajde ignatov andrei » 05 Ian 2015, 01:02

lucky5strike scrie:Nene Andrei, nu va fie frica, Mircea63 e moderator, nu dadaca. Astfel ca n-are stres sa intervina... daca nu se sar niste limite...
---
Dar parca la ME se lucreaza cu familii tari, nu? Parca se ierneaza pe 2 corpuri integral. Parca se manevreaza corpul, nu ramele...

:roll:


Doamneee, cum de n-am observat ca esti din tufa genealogica a lui Lagstroth ... :oops: !!!
Eu inteleg ca ti s-a urat "La multi ani!", dar... "sanatate multa", ti-a urat cineva ?!?
Taaaaaare multa nevoie mai ai ...!!!
Tu mai dispui de "frane", sau de "rabdare"... ?!? :P
ignatov andrei
 
Mesaje: 5315
Membru din: 28 Ian 2013, 18:53
Localitate: Vaslui

Re: Logica inversarii corpurilor la stupul multietajat

Mesajde lucky5strike » 05 Ian 2015, 01:14

Am frane si rabdare... dar cand e vorba de lamurit o chestie in apicultura... mai uit si eu de ele...

Mergem mai departe. :lol:
Pax vobiscum!
lucky5strike
 
Mesaje: 6248
Membru din: 18 Feb 2011, 19:02
Localitate: DOLJ

Re: Logica inversarii corpurilor la stupul multietajat

Mesajde mihaistupar » 05 Ian 2015, 08:39

Vezi,nenea,sa nu-ti cada bibliografia de pe pupitru, ca faci buba mare si tati o fi la stupina !
Ce am spus nu e o instigare,ci o constatare mai veche care a confirmat.
Cu asta am finalizat . Ma retrag definitiv dintre aceste mediocritati.
mihaistupar
 
Mesaje: 223
Membru din: 08 Mar 2011, 16:58
Localitate: sf gheorghe

Re: Logica inversarii corpurilor la stupul multietajat

Mesajde gicacontra » 05 Ian 2015, 09:19

Pentru l5s
Sunt decan de varstă al forumului,mă cunosti personal.
N-am mai postat de la trececrea in nefiinta a lui ne`a Gică Romanescu, cu care
aveam relatii deosebite.(cu care ai fost destul de prieten)
Dumnezeu sa-l odihneasca in pace.
Cred ca,referitor la disputa asta ,ar fi zis.
"Au făcut copii noştri dinţi
Muşcă din bunici şi din parinţi."
punct si ... La multi ani.
Gicăcontra
gicacontra
 
Mesaje: 13
Membru din: 02 Mar 2011, 07:50

Re: Logica inversarii corpurilor la stupul multietajat

Mesajde lucky5strike » 05 Ian 2015, 09:58

Tocmai ca Gica lucra cu corp integral, respecta tehnologia. 6 rame puiet capacit la 1 aprilie, din 7 musca, dv. nu vi se pare fortat? Sunt ani cand la data aia n-ai integral in familie 6 rame de puiet, daramite...

PS: n-am nicio treaba cu nimeni, stiu sa respect tample albe, vreau sa ne vedem pe aci de apicultura si atat.
Pax vobiscum!
lucky5strike
 
Mesaje: 6248
Membru din: 18 Feb 2011, 19:02
Localitate: DOLJ

Re: Logica inversarii corpurilor la stupul multietajat

Mesajde gicacontra » 05 Ian 2015, 10:13

Corect si exact ce spui.
Mai mult decat atat, Gica a expermentat si incalzirea electrica
pentru accelerarea dezvoltarii familiilor primavara ,pana la salcam.
Am avut lungi dicutii cu el pe tema asta,el fiind din Sadu unde dezvoltarea
era mai intarziata.
gicacontra
 
Mesaje: 13
Membru din: 02 Mar 2011, 07:50

Re: Logica inversarii corpurilor la stupul multietajat

Mesajde ignatov andrei » 05 Ian 2015, 10:16

lucky5strike scrie:Am frane si rabdare... dar cand e vorba de lamurit o chestie in apicultura... mai uit si eu de ele...

Mergem mai departe. :lol:


Aha...
Pai de ce nu spui ca vrei sa inveti ?!?
ignatov andrei
 
Mesaje: 5315
Membru din: 28 Ian 2013, 18:53
Localitate: Vaslui

Re: Logica inversarii corpurilor la stupul multietajat

Mesajde lucky5strike » 05 Ian 2015, 10:19

Nea gica, eu merg pe varianta naturala, la chestii electrice nu ma pricep. Cine are alte variante... sa obtina performante de genul 6 capacite din 7 musca... sa ia conducerea discutiei. Lasam orgoliile deoparte, e de interes pt toata lumea.

PS: cu placere, nene Andrei, da-i bataie! Si 5 capacite din 7 musca daca imi scoti la 1 aprilie e bine-bine. Dar vezi sa cazi pe multianual, nu pe ... 2014. 8-)
Pax vobiscum!
lucky5strike
 
Mesaje: 6248
Membru din: 18 Feb 2011, 19:02
Localitate: DOLJ

AnteriorUrmătorul

Înapoi la INTRETINEREA ALBINELOR



Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 23 vizitatori


cron