Prima pagină APICULTURA GENERALA INTRETINEREA ALBINELOR

Discutii despre lucrari sezoniere,tehnici de ingrijire in diferite tipuri de stupi.Intretinerea familiilor de albine in cele trei tipuri mari de stupi...
Reguli forum
Acest site foloseste cookies. Continuarea navigarii implica acceptarea lor. Afla mai multe detalii : viewtopic.php?f=35&t=6168

Re: Logica inversarii corpurilor la stupul multietajat

Mesajde ignatov andrei » 03 Ian 2015, 10:48

adisor8 scrie:sincer nu prea sunt speriat ...... stupina o am la 80km...si spre greseala mea nu am mai fost din 15 octombrie ..dar din informatii telefonice, poze si clipuri video trimise de un vecin in 23-24 decembrie toti au avut zbor de curatire....roiurile sunt cu rama 1 si 5 pline de miere iar 2,3 si 4 in fata (in partea urdinisului ) 50-60% miere iar in spate ajunge pana la 70-90%.Am pusa folie peste rame total si peste folie am pus niste cartoane. Fundul il am AV cu o bucata de carton bagata... urdinisul deschis la maxim cu gratie antisoareci iar albina cred eu ca e destula ca altfel ii uneam in toamna. Daca i-mi este frica i-mi e un pic de varroa...am facut un tratament in august....nu prea a picat ....iar in 1 -7- 15 octombrie altele 3. Cand am fost in data de 15 oct (nu pot merge la stupi decat in wekend) si am vazut pe carton ce picase la tratamentul din 7 oct ma speriasem.... Am mai facut un tratament 1n 15 oct si sper sa fi picat toata varroa.....sper :) o sa vad cand ma duc (adica primul zbor de curatire pe anul acesta ) ce gasesc pe carton..... I-mi pare rau ca nu am mai avut posibilitatea sa mai fac macar un tratatament ..... (mentionez ca din 10 -15 septembrie nu prea a mai ouat matca) dar cu ajutorul lui Dzeu sper sa ajung cu bine in primavara ... Intrebarea mea era (daca ne ajuta Dzeu si iesim toti cu efectivul complet in primavara) cum extind cuibul pe 2 corpuri ca nu am decit 4 rame cladite pentru fiecare roi....si de ce nu la salcam unde pun corpul 3 :) , daca nu am decat faguri artificiali ? Multa sanatate !!


Eu ma refeream la cantitatea de albina, nu la hrana, cand am cerut sa explici cum arata ramele, dar nu mai conteaza.
Ce conteaza este faptul ca tu nu ai rame cladite, decat ceea ce se afla in familiile(stupii) puse(pusi) la iernat.

Daca este asa, atunci tu va trebui - la primavara - sa scoti din rame (reduci cuibul) si sa lucrezi cu acele rame care raman, facand abstractie de faptul ca sunt stupi ME, in asa fel incat sa fie pline cu puiet. Mai adaugi o rama din ce ai scos, o umpli si pe aceasta cu puiet si tot asa, pana vei avea cele 6 rame pline cu puiet.
Nu vei face stimulari cu 1 litru de sirop, ci zilnic, cu 100 ml/zi.
Va trebui sa ai turta proteica.
Siropul sa-l faci cu miere, iar turta, cu miere si polen.
Cand vor incepe eclozionarile masive de puiet (concomitent cu aparitia crescaturilor dupa diafragma), deci va fi "popor" arhi-suficient, scoti o rama cu puiet alb la margine si dupa ea pui FA etc.
DUPA ce umpli un corp, te poti juca cu celelalte corpuri cum vrei tu, sau cum recomanda tehnologia ME.
Retine un lucru:
- ca sa fie cladite, repede, ramele cu FA trebuie sa fie "inconjurate" de caldura, iar primavara este dificil de obtinut acest lucru, daca se lucreaza cu doua corpuri.

Daca aveai faguri claditi, era cu totul altceva !
Sper sa dispui si de timpul necesar...

Uite ca ai postat si vad ca dispui de mai mult de 6 rame/familie ! ;)
Dar nu-i nimic, "planul" este acelasi, dupa parerea mea.
ignatov andrei
 
Mesaje: 5315
Membru din: 28 Ian 2013, 18:53
Localitate: Vaslui

Re: Logica inversarii corpurilor la stupul multietajat

Mesajde lucky5strike » 03 Ian 2015, 11:04

ignatov andrei scrie:Exista stupina - si nu una poreclita - care ierneaza TOATE familiile ME pe 6 sau 7 rame, iar la salcam are 3 corpuri ME (rama de 230mm inaltime), fiecare corp de cate 10 rame !


Daca 1-2 corpuri sunt goale, de acord, e posibil. :lol:
Pax vobiscum!
lucky5strike
 
Mesaje: 6248
Membru din: 18 Feb 2011, 19:02
Localitate: DOLJ

Re: Logica inversarii corpurilor la stupul multietajat

Mesajde adisor8 » 03 Ian 2015, 11:42

lucky5strike scrie:
ignatov andrei scrie:Exista stupina - si nu una poreclita - care ierneaza TOATE familiile ME pe 6 sau 7 rame, iar la salcam are 3 corpuri ME (rama de 230mm inaltime), fiecare corp de cate 10 rame !


Daca 1-2 corpuri sunt goale, de acord, e posibil. :lol:


sunt muti apicultori care ierneaza fam de ME pe un singur corp
adisor8
 
Mesaje: 16
Membru din: 01 Oct 2014, 10:13
Localitate: brasov

Re: Logica inversarii corpurilor la stupul multietajat

Mesajde proapis13 » 03 Ian 2015, 12:41

adisor8 scrie:....sunt muti apicultori care ierneaza fam de ME pe un singur corp

Tu vorbesti despre roi,sau despre cum ar trebui sa arate un roi format pe rame ME ,nu despre FAMILIA de albine...pe ME....
Mergi la topicul despre ME-uri si o sa-ti faci o idee despre cum trebuie sa arate o FAMILE acum in perioada asta ;)
Informatia se gaseste in carti,carti pe care din pacate,odata cu feisbucareala apiculturii,nu le mai citeste nimeni...
Avatar utilizator
proapis13
 
Mesaje: 7329
Membru din: 24 Feb 2011, 17:20
Localitate: Drobeta Turnu-Severin

Re: Logica inversarii corpurilor la stupul multietajat

Mesajde nae » 03 Ian 2015, 16:09

adisor8 scrie:sincer nu prea sunt speriat ...... stupina o am la 80km...si spre greseala mea nu am mai fost din 15 octombrie ..dar din informatii telefonice, poze si clipuri video trimise de un vecin in 23-24 decembrie toti au avut zbor de curatire....roiurile sunt cu rama 1 si 5 pline de miere iar 2,3 si 4 in fata (in partea urdinisului ) 50-60% miere iar in spate ajunge pana la 70-90%.

Prietene , cei care am postat te-am lamurit bustean , parerea mea teoretica mai abitir ca toate . ;)
Ai doua variante :
1- sa ramai cu un corp .
2- sa faci miere .
Eu ma pricep la miere ;ai descris cu acuratetea unui chirurg puterea fam =pozitionata in fata(tu avand AV)(peretele cald) pe 40-50% din 23cm=putinele :(
Asta(3.14) + AV + urdinis deschis = MOARTE curata
Cand ti-am indicat sa bagi al doilea corp (nu-i treaba mea ca nu-l ai ) si diafragma m-am raportat la situatia d-tale nu la ce fac eu ... si in cazul d-tale asta inseamna miere la S .
Sunt convins ca e greu sa intelegi ca doua corpuri limitate de diafragma (volum egal cu un corp singur ;) ) ofera VIATA /vlag/sansa ridicandu-le ''curul'' din zapada(mentin mai usor caldura) .
Am zis sa oua pe cele 6 superioare si albina sa cuprinda si pe cele 4 de jos =10 ;) doar atunci largesti cu FA (e mai complicat de atat )
Vorba lu'P13 , hai in topicul cu ME ca-i necesar .
nae
 
Mesaje: 3375
Membru din: 11 Noi 2011, 19:29

Re: Logica inversarii corpurilor la stupul multietajat

Mesajde lucky5strike » 04 Ian 2015, 00:52

adisor8 scrie:
lucky5strike scrie:
ignatov andrei scrie:Exista stupina - si nu una poreclita - care ierneaza TOATE familiile ME pe 6 sau 7 rame, iar la salcam are 3 corpuri ME (rama de 230mm inaltime), fiecare corp de cate 10 rame !


Daca 1-2 corpuri sunt goale, de acord, e posibil. :lol:


sunt muti apicultori care ierneaza fam de ME pe un singur corp


Nu contest ca tu iti tii peste iarna familia pe un cat. Contestam ca ajungem la salcam pe 3 caturi, de la o putere de 6-7 rame ME.
Pax vobiscum!
lucky5strike
 
Mesaje: 6248
Membru din: 18 Feb 2011, 19:02
Localitate: DOLJ

Re: Logica inversarii corpurilor la stupul multietajat

Mesajde mihaistupar » 04 Ian 2015, 01:38

Domnul Ignatov a zis clar 6-7 rame cu albine.asta inseamna la 1 aprilie 6 r p.capacit dupa metoda descrisa,pe care si eu o practic.de la 1 aprilie pana in 15 mai categoric da, se poate ajunge la 3 corpuri.eu am ajuns si de la 5 r. DAR AICI INTRA CLAR RASA MASA CASA si nu in ultimul rand stuparu. Cand traiesti intr-un mediu aspru si ostil primavara inveti sa creezi metode de dezvoltare alerta. In Nord si Centru nu poti ierna pe 10 r cu ghem de 4 intervale. Noi daca avem 6 rame,automat ghemu e pe 6 r. Restu e joaca de copii cu p..e prin nisip,nu stupareala. Cine se simte lezat , sa-mi scuze stilul nevoit exigent.
mihaistupar
 
Mesaje: 223
Membru din: 08 Mar 2011, 16:58
Localitate: sf gheorghe

Re: Logica inversarii corpurilor la stupul multietajat

Mesajde ignatov andrei » 04 Ian 2015, 02:49

lucky5strike scrie:
ignatov andrei scrie:Exista stupina - si nu una poreclita - care ierneaza TOATE familiile ME pe 6 sau 7 rame, iar la salcam are 3 corpuri ME (rama de 230mm inaltime), fiecare corp de cate 10 rame !


Daca 1-2 corpuri sunt goale, de acord, e posibil. :lol:


Horia scrie:Ignatoave ? Ce ai zis tati? Ai dat cu bată in balta!!
6 rame me=4+ rame dadant
30 rame me=20+ rame dadant
De la 4-5 la 25 in 50 de zile??? Poate la tine ca ești.....EXPERT


La Horia nu am pretentii - e doar un mucos fara batista - dar la tine...
Apoi mi-am adus aminte ca faci parte din echipa "aia" cu 75% membri... mandria stuparitului !!!
ignatov andrei
 
Mesaje: 5315
Membru din: 28 Ian 2013, 18:53
Localitate: Vaslui

Re: Logica inversarii corpurilor la stupul multietajat

Mesajde teinegru64 » 04 Ian 2015, 06:55

lucky5strike scrie:
ignatov andrei scrie:Exista stupina - si nu una poreclita - care ierneaza TOATE familiile ME pe 6 sau 7 rame, iar la salcam are 3 corpuri ME (rama de 230mm inaltime), fiecare corp de cate 10 rame !


Daca 1-2 corpuri sunt goale, de acord, e posibil. :lol:

Nu inteleg ....de ce te hlinjesti? As fi curios ....mai bine tac.
http://teinegru64.sunphoto.ro/Albine
teinegru64
 
Mesaje: 2459
Membru din: 08 Mar 2011, 13:06
Localitate: Vaslui

Re: Logica inversarii corpurilor la stupul multietajat

Mesajde Adi Hodis » 04 Ian 2015, 10:27

Ce-i aici domnilor ? ... ring de ofense ?. :shock:
Haideti la tonuri amicale, ca va fi mai bine. :)

Colegii interesati de lucrul cu stupul multietajat si intretinerea albinelor in stupii multietajati,
faceti bine si cumparati cartea, Initiere si practica in apicultura, de Eugen Marza si Nicolae Nicolaide.
Cartea cuprinde suficiente informatii legate de stupii ME si nu numai ... iar dpdvd al apiculturii, este deasemenea suficienta ... pana aproape de nivelul profi.

Pe scurt, stupul ME,
1. Iernarea famiiliei/ilor de albine in cele mai bune conditii ... trebuie sa aiba cuibul format in 2 caturi. Rezervele de hrana in catul II.

2. Inversarea respectiv logica ei, a fost ,,sparta” ca sa zic asa, de regretatul nostru coleg Gica Romanescu, care avea o vasta experienta cu stupii ME-ti. Explicatia ... datorita climei noastre, prin inversare, primavara se obtine o stagnare a dezvoltarii coloniei/lor de albine.
Subscriu acestei explicatii ... si daca are vre-o importanta, mentionez ca intretin albine si in stupi ME de peste 20 de ani.

3. Datorita volumului mare al acestor stupi, respectiv al cuiburilor si al spatiului pentru ponta, matcile se uzeaza mai repede. Din aceasta cauza, este recomandat sa se schimbe matcile la cel mult 2 ani. Unii apicultori le schimba anual.
Albinutele = viata ... importantele albinute ... ” daca albinele ar disparea, omenirea ar mai trai 4 ani. Albert Einstein ”.
http://adihodis.sunphoto.ro/
Avatar utilizator
Adi Hodis
 
Mesaje: 2937
Membru din: 03 Apr 2011, 18:40

Re: Logica inversarii corpurilor la stupul multietajat

Mesajde lucky5strike » 04 Ian 2015, 12:24

mihaistupar scrie:Domnul Ignatov a zis clar 6-7 rame cu albine.asta inseamna la 1 aprilie 6 r p.capacit dupa metoda descrisa,pe care si eu o practic.de la 1 aprilie pana in 15 mai categoric da, se poate ajunge la 3 corpuri.eu am ajuns si de la 5 r. DAR AICI INTRA CLAR RASA MASA CASA si nu in ultimul rand stuparu. Cand traiesti intr-un mediu aspru si ostil primavara inveti sa creezi metode de dezvoltare alerta. In Nord si Centru nu poti ierna pe 10 r cu ghem de 4 intervale. Noi daca avem 6 rame,automat ghemu e pe 6 r. Restu e joaca de copii cu p..e prin nisip,nu stupareala. Cine se simte lezat , sa-mi scuze stilul nevoit exigent.


Stuparul.

Colega, lasa "stilul nevoit exigent" deoparte si mai gandeste-te odata.

Lasi impresia, dand apa la moara lui nenea Ignatov, ca daca iernam 6-7 rame de ME, cu "tehnologie" iesim in salcam pe 3 corpuri ME. Nu ai timp suficient pentru a duce o asemenea unitate la 3 caturi. A, ca mai "trage" albina din stanga/dreapta si tu nu te prinzi, e altceva. Vorbiti de 6 rame de puiet capacit la 1 aprilie, din 6-7 ocupate... ia mai vezi ce scrii, astea-s vise in Romanica... din motiv de "temperatura"... :lol: )

Ati pus mana pe rama, ati restrans cuibul, ati terminat-o cu ME. Nu e nici o rusine sa iti mai scape cate o inexactitate. O regandesti, o mai indrepti. A persista in greseala, e mai rau.

Eu am pretentia ca discut cu stupari, nu visatori, cu ocazia asta mai invata si nenea teinegru cate ceva.
Pax vobiscum!
lucky5strike
 
Mesaje: 6248
Membru din: 18 Feb 2011, 19:02
Localitate: DOLJ

Re: Logica inversarii corpurilor la stupul multietajat

Mesajde ignatov andrei » 04 Ian 2015, 12:34

lucky5strike scrie:6 rame de puiet capacit la 1 aprilie, din 6-7 ocupate... ia mai vezi ce scrii, astea-s vise in Romanica.

Ati pus mana pe rama, ati restrans cuibul, ati terminat-o cu ME. Nu e nici o rusine sa iti mai scape cate o inexactitate, iar apoi sa o corectezi. A persista in greseala, e mai rau.

Eu am pretentia ca discut cu stupari, nu visatori, cu ocazia asta mai invata si nenea teinegru cate ceva.


"[color=#0000BF]Eu am pretentia ca discut cu stupari"[/color]
Exprimare gresita:
-TU ai pretentia ca discuti - adica te adresai interlocutorului...
L5S-ule, roaga-l pe taticutul tau sa-ti mai "vanda" ceva din secrete, sa nu te lase neajutorat pe forumul pe care-l pastoresti !!!
Ultima oară modificat de ignatov andrei pe 04 Ian 2015, 12:39, modificat de 2 ori în total.
ignatov andrei
 
Mesaje: 5315
Membru din: 28 Ian 2013, 18:53
Localitate: Vaslui

Re: Logica inversarii corpurilor la stupul multietajat

Mesajde lucky5strike » 04 Ian 2015, 12:37

Asta-i buna! :lol: :lol: :lol:

Trimiteri la taticu' sau bunicu' puteam si eu sa fac, dar ma gandesc ca nu e cazul sa coboram la "din astea"...
Pax vobiscum!
lucky5strike
 
Mesaje: 6248
Membru din: 18 Feb 2011, 19:02
Localitate: DOLJ

Re: Logica inversarii corpurilor la stupul multietajat

Mesajde lucky5strike » 04 Ian 2015, 12:38

Hai sa o luam didactic: performanta unui apicultor este data de:

1. initiere (mentor)
2. pregatire teoretica (randuri parcurse)
3. pregatire practica (ore-apicultura)
4. rezultatele
5. nr. de familii intretinute

Toate au o oarecare greutate...
Pax vobiscum!
lucky5strike
 
Mesaje: 6248
Membru din: 18 Feb 2011, 19:02
Localitate: DOLJ

Re: Logica inversarii corpurilor la stupul multietajat

Mesajde ignatov andrei » 04 Ian 2015, 12:41

Eu - de cand am intrat pe forum - v-am recomandat sa o luati didactic, dar voi... tot cu parul si prin semne !!!
ignatov andrei
 
Mesaje: 5315
Membru din: 28 Ian 2013, 18:53
Localitate: Vaslui

Re: Logica inversarii corpurilor la stupul multietajat

Mesajde lucky5strike » 04 Ian 2015, 12:52

Niciun semn, niciun par, vedeti mai bine de treaba asta - e pura minge la fileu... 8-)
mihaistupar scrie:Domnul Ignatov a zis clar 6-7 rame cu albine.asta inseamna la 1 aprilie 6 r p.capacit dupa metoda descrisa,pe care si eu o practic.
Pax vobiscum!
lucky5strike
 
Mesaje: 6248
Membru din: 18 Feb 2011, 19:02
Localitate: DOLJ

AnteriorUrmătorul

Înapoi la INTRETINEREA ALBINELOR



Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 28 vizitatori