Prima pagină APICULTURA GENERALA INTRETINEREA ALBINELOR

Discutii despre lucrari sezoniere,tehnici de ingrijire in diferite tipuri de stupi.Intretinerea familiilor de albine in cele trei tipuri mari de stupi...
Reguli forum
Acest site foloseste cookies. Continuarea navigarii implica acceptarea lor. Afla mai multe detalii : viewtopic.php?f=35&t=6168

Re: Logica inversarii corpurilor la stupul multietajat

Mesajde Adi Hodis » 10 Sep 2011, 23:46

Glumesc eu glumesc dar s-a gandit cineva ca ar fi o varianta de a schimba matca din familia care nu pleaca in pastoral ?. Desigur, daca ai matci pregatite.

Iar in stupul unde ajunge cadina ( baba ) nu prea are sanse sa vietuiasca avand emisia de feromoni scazuta ... cealalta, tanara/tinerica ... tre sa fie mai " parfumata " adica mai victorioasa.
A ?. :roll:
Albinutele = viata ... importantele albinute ... ” daca albinele ar disparea, omenirea ar mai trai 4 ani. Albert Einstein ”.
http://adihodis.sunphoto.ro/
Avatar utilizator
Adi Hodis
 
Mesaje: 2937
Membru din: 03 Apr 2011, 18:40

Re: Logica inversarii corpurilor la stupul multietajat

Mesajde gica » 28 Sep 2011, 19:45

ghitacusman scrie:Subiect interesant [pt cei interesati] ......oarecum intrerupt.Daca as merge mai departe , ..si as folosi 6 caturi ar fi o gresala .Cu un cat as sparge cuibul atunci cand trebuie si cu celalalt magazia cand am cules .Mai ramane de stabilit dimensiunea ramei si modalitatea de manipulare a corpurilor .Totul se poate calcula in functie de ce ai de gand sa faci . :idea:

Da domn Ghita,la MER cred ca merge.Stupul asta odata adus la cuib de 3 corpuri este echivaent cu 2 corpuri de ME.Si nu mai pui mana pe ele pana bagi la topit un corp.Poti face asta odata la 2-3-4 ani.La ME odata la 3 ani primavara elimin corpul de jos care merge la topit.In anii buni merge la fix,in ani cum a fost anul acesta sunt ceva probleme.Imediat dupa salcam reginele nu au mai ouat in rame noi.Nici cele tinere.A fost frig,seceta apoi caldura fara ploaie.Eu nu mai fac pastoral de vreo 10 ani.Asta a fost la mine.
Scuze,sa nu intelegi gresit.Nu umblu cu MER si imi pare rau ca am dat cu presupusul
Avatar utilizator
gica
 
Mesaje: 1146
Membru din: 22 Feb 2011, 21:11
Localitate: Bumbesti Jiu (Sadu) -Gorj

Re: Logica inversarii corpurilor la stupul multietajat

Mesajde proapi » 28 Sep 2011, 19:54

La noi, logica inversarii corpurilor de ME, ca tehnica apicola de sporire a productiei de miere in climate tropicale si subtropicale, nu are sens.
La culesurile noastre un singur corp de ME este suficient pentru asigurarea albinei culegatoare necesare productiei unui alt corp de ME de recolta pe fiecare cules. Fie ca se lucreaza cu gratie sau nu.
Avantajul ME-ului este ca se dezvolta nai repede in primavara, fiind la un volum mai mic are caldura suficienta, insa interventiile sunt mai dese datorate in special hranirilor. Dadant-ul se dezvolta mai greoi, dar recupereaza repede mai ales in partea a doua a sezonului activ.
Daca iernati pe 2 corpuri ME e bine sa aveti fundul detasabil,daca nu, e bine sa fie fix.
Avantajul dimensiunilor egale ale ramelor si a greutatii relativ mici in cazul transporturilor si a recoltarii mierii, raportat la volum, fac din corpul ME (sau Langstroth-ul original romanesc) si/sau varianta potrivita la exploatarea acestora pe cuib de rama mare.
Dl. Gica are dreptate, in tot ce scrie despre ME.
proapi
 
Mesaje: 520
Membru din: 01 Mar 2011, 18:25
Localitate: Bucuresti

Re: Logica inversarii corpurilor la stupul multietajat

Mesajde gica » 28 Sep 2011, 22:04

Proapi intru intr-un domeniu unde esti mult mai bun ca mine.
Pentru albina noastra si stupul pe 10 rame 8 rame DB de cuib sunt insuficiente.La cei care nu pun gratie Hanemann regina urca in cat si face minuni acolo.Culmea este ca urca si la stupul cu 12 rame DB.
Am avut in familie in timp stupi primitivi,in anii '60 tata a trecut pe stupi cu 12 rame DB si 2 caturi,in anii '80 eu am trecut pe ME.
Am avut ani si ani in care am avut probleme cu ME.Cand nu am mai pus mana pe rama si nu am mai facut inversari de corpuri totul a fost la fix.
Problema cu inversatul corpurilor nu merge bine la clima noastra si nici la albina noastra.In rest totul e la fix.
Dar sa ai regine meseriase (ecotipul ala de carnica de-i zice carpatina la noi si s gaseste la voi).In anii buni ai 12 rame pline de puiet la 15 aprilie si daca merge salcamul stupul da 50 kg lejer pus pe 4 corpuri.
Problema roitului la albina noastra nu se pune la stupul ME lucrat corect.Am avut ani intregi fara roi naturali.Populatia maxima la un stup nu a trecut de 4 corpuri indiferent de an bun sau rau.De multe ori am avut 2 regine in stup ca si asta este o particularitate a albinelor de pe la noi.
Dar despre albina noastra stii mult mai bine decat mine.Si din cauza asta am dat-o pe general.
Avatar utilizator
gica
 
Mesaje: 1146
Membru din: 22 Feb 2011, 21:11
Localitate: Bumbesti Jiu (Sadu) -Gorj

Re: Logica inversarii corpurilor la stupul multietajat

Mesajde Adrian Galofteanu » 29 Sep 2011, 05:34

Eu lucrez de cand ma stiu pe stupul standardizat romanesc RA 1001 si un timp mai foloseam cativa orizontali pentru a ierna cate doua familii, in special pentru roi. Acum am renuntat complet la orizontali. Ma pasioneaza de ceva vreme ME si de aceea mi-am permis sa-mi dau cu parerea aici.

Intrebare: Trecerea de la RA 1001 la ME, cum o vedeti facuta?:
- treptat, prin renuntarea in timp la rama si corpul Dadant?
- brusc, prin modificarea(taierea) ramelor si trecerea in sistemul ME?

Ma refer aici la o stupina de ~50 familii.
"Stăpânirea tehnicii de creştere a mătcilor este tot atât de importantă pentru biologul institutului de cercetări ca şi pentru amator şi pentru crescătorul profesionist"

Friedrich Ruttner
Avatar utilizator
Adrian Galofteanu
 
Mesaje: 485
Membru din: 13 Iun 2011, 16:54
Localitate: Bacau

Re: Logica inversarii corpurilor la stupul multietajat

Mesajde Adi Hodis » 29 Sep 2011, 08:17

Adrian Galofteanu scrie:...
Intrebare: Trecerea de la RA 1001 la ME, cum o vedeti facuta?:
- treptat, prin renuntarea in timp la rama si corpul Dadant?
- brusc, prin modificarea(taierea) ramelor si trecerea in sistemul ME?

Ma refer aici la o stupina de ~50 familii.

Eu as proceda altfel, presupun ca aveti caturi cu rame 3/4 ... adica de ME
1. procurare stupi ME
2. producere matci din familiile selectionate.
3. as lasa ( s-au fortza ) matcile coloniilor sa urce si sa ponteze in caturi ...
4. dupa fecundarea matcilor, formare roi cu caturile in care a pontat matcile, acestea vor ramane in stupii RA 1001 ... iar roii vor primi matcile tinere.
5. RA 1001 doneaza material biologic roilor ... fara a exagera, desigur.
6. Dezvoltarea ambelor tipuri de colonii.
7. Vanzare stupi RA 1001.
Albinutele = viata ... importantele albinute ... ” daca albinele ar disparea, omenirea ar mai trai 4 ani. Albert Einstein ”.
http://adihodis.sunphoto.ro/
Avatar utilizator
Adi Hodis
 
Mesaje: 2937
Membru din: 03 Apr 2011, 18:40

Re: Logica inversarii corpurilor la stupul multietajat

Mesajde gica » 29 Sep 2011, 13:07

economic ce a scris Adi Hodis este optimul.In doi ani se face totul.
Avatar utilizator
gica
 
Mesaje: 1146
Membru din: 22 Feb 2011, 21:11
Localitate: Bumbesti Jiu (Sadu) -Gorj

Re: Logica inversarii corpurilor la stupul multietajat

Mesajde florind » 29 Sep 2011, 14:07

parerea mea

in toamna reduci ramele , nu pierzi nimic.

Atentie : sa fie hrana deasupra (corp miere 3/4) sau sa iernezi pe un cat si turta in 20 ianuarie
Avatar utilizator
florind
 
Mesaje: 90
Membru din: 12 Aug 2011, 10:11
Localitate: Urlati

Re: Logica inversarii corpurilor la stupul multietajat

Mesajde Adi Hodis » 29 Sep 2011, 15:51

Se poate si varianta propusa de colegul florind ... momentul se apropie, defapt la unele familii care nu mai are puiet, se poate reduce ramele.Totodata trebuie reduse si corpurile 1/1 + separarea fundurilor ... in cazul ca stupii sint cu fund fix.
Aveti nevoie de cel putin un stup " de rulaj " ca sa luati cate unul s-au mai multi la modificat.
De munca este oricum insa diferentza este ca nu mai trebuie investit bani in alti stupi si nici sa asteptati pina se formeaza stupina in varianta propusa de mine ...
Tot ca diferentza ... este timpul necesar, acum ori la anul, dupa salcam... daca incepeti acum, trebuie sa-i datzi " bice " ca frigul vine si tare mi-e ca nu terminati modificarea deoarece e de munca serios, 50 de stupi :!: .
Asa din vorbe, facem noi multe dar cu faptele e mai ... de munca, ce mai incolo-incoace.

Oricum veti decide, eu va doresc ... spor.
Albinutele = viata ... importantele albinute ... ” daca albinele ar disparea, omenirea ar mai trai 4 ani. Albert Einstein ”.
http://adihodis.sunphoto.ro/
Avatar utilizator
Adi Hodis
 
Mesaje: 2937
Membru din: 03 Apr 2011, 18:40

Re: Logica inversarii corpurilor la stupul multietajat

Mesajde Adrian Galofteanu » 30 Sep 2011, 20:57

Adevarul este ca m-ati pus pe ganduri........ dar lumina de la capatul tunelului devine mai vizibila. Daca as face cum mi-a sugerat colegul @florind cred ca ar fi ok pentru ca "as rupe mâţa". Beleaua este ca nu prea sunt pregatit. Corpurile 1/1 sunt greu de modificat iar funduri detasabile nu am si imi ia ceva timp sa le fac.

Asa ca o sa aplic metoda Adi Hodis!

Oricum va multumesc tuturor pentru sfaturi si sper sa ma alatur in curand si eu la "gaşca" ME-istilor sau MER-istilor.

Sa fiti sanatosi!
"Stăpânirea tehnicii de creştere a mătcilor este tot atât de importantă pentru biologul institutului de cercetări ca şi pentru amator şi pentru crescătorul profesionist"

Friedrich Ruttner
Avatar utilizator
Adrian Galofteanu
 
Mesaje: 485
Membru din: 13 Iun 2011, 16:54
Localitate: Bacau

Re: Logica inversarii corpurilor la stupul multietajat

Mesajde gica » 30 Sep 2011, 23:00

Adrian Galofteanu scrie:Asa ca o sa aplic metoda Adi Hodis!

Gandit bine.
E scrisa in fuga,ceva mici modificari si e la fix.
Avatar utilizator
gica
 
Mesaje: 1146
Membru din: 22 Feb 2011, 21:11
Localitate: Bumbesti Jiu (Sadu) -Gorj

Re: Logica inversarii corpurilor la stupul multietajat

Mesajde Adi Hodis » 01 Oct 2011, 11:11

Nea Gica, ce bine vezi matale ... chiar asa era, in fuga. :)
Albinutele = viata ... importantele albinute ... ” daca albinele ar disparea, omenirea ar mai trai 4 ani. Albert Einstein ”.
http://adihodis.sunphoto.ro/
Avatar utilizator
Adi Hodis
 
Mesaje: 2937
Membru din: 03 Apr 2011, 18:40

Re: Logica inversarii corpurilor la stupul multietajat

Mesajde martanul » 08 Oct 2011, 00:15

Adi Hodis scrie:Nea Gica, ce bine vezi matale ... chiar asa era, in fuga. :)

ma spune cum becheshigu sa pun un mesaj ca ma incurc in bumbii ca in ala vechi era mai ushor! auz ma ca nu se inverseaza corpu la ME.
un meserias stie ce este intr-un stup fara sa-l deschida ,un amator il deschide se uita si nu stie ce-i acolo !
martanul
 
Mesaje: 111
Membru din: 28 Sep 2011, 22:08
Localitate: CAMPIA DE VEST

Re: Logica inversarii corpurilor la stupul multietajat

Mesajde Adi Hodis » 08 Oct 2011, 00:50

Accesati iconitza PM de sub userul caruia doriti sa-i trimiteti mesaj, stergeti textul daca va apare in chenarul de editare, scrieti textul si clik pe TRIMITE.
Albinutele = viata ... importantele albinute ... ” daca albinele ar disparea, omenirea ar mai trai 4 ani. Albert Einstein ”.
http://adihodis.sunphoto.ro/
Avatar utilizator
Adi Hodis
 
Mesaje: 2937
Membru din: 03 Apr 2011, 18:40

Re: Logica inversarii corpurilor la stupul multietajat

Mesajde martanul » 08 Oct 2011, 13:45

multam! :D
un meserias stie ce este intr-un stup fara sa-l deschida ,un amator il deschide se uita si nu stie ce-i acolo !
martanul
 
Mesaje: 111
Membru din: 28 Sep 2011, 22:08
Localitate: CAMPIA DE VEST

Re: Logica inversarii corpurilor la stupul multietajat

Mesajde ves.lucian.zabrani » 08 Oct 2011, 13:52

Te salut , martanule !!! mai altoim ceva in primavara asta ???
Sa traim cu si in HRISTOS , singura noastra bucurie si nadejde neinselatoare !!!
Se poate trai fara sa ai albine !!! DAR CE ROST ARE ???
Nu-mi pare rau ca ma inteapa albina !!! Imi pare rau ca moare dupa ce ma inteapa !!!
Avatar utilizator
ves.lucian.zabrani
 
Mesaje: 5869
Membru din: 24 Feb 2011, 11:57
Localitate: Zabrani

AnteriorUrmătorul

Înapoi la INTRETINEREA ALBINELOR



Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 11 vizitatori


cron