Prima pagină APICULTURA GENERALA INTRETINEREA ALBINELOR

Discutii despre lucrari sezoniere,tehnici de ingrijire in diferite tipuri de stupi.Intretinerea familiilor de albine in cele trei tipuri mari de stupi...
Reguli forum
Acest site foloseste cookies. Continuarea navigarii implica acceptarea lor. Afla mai multe detalii : viewtopic.php?f=35&t=6168

Re: Caturi...!!!

Mesajde Augustin78 » 21 Ian 2015, 21:31

Va salut.
Ce pot sa spun...anul trecut am inceput si eu aceasta mica pasiune....dupa lungi documentari m-am hotarat la fund detasabil cu plasa cu magazii de 1/2 stas pe 12 rame...nu am vazut cei drept miere pe anul trecut..doar din cmparat..insa anul asta sper sa storc si eu ceva.
Numai bine.
proverb: Albina are mare nevoie de aripi chiar si dupa ce a adunat mierea in stup.
Avatar utilizator
Augustin78
 
Mesaje: 1347
Membru din: 05 Ian 2014, 18:46
Localitate: Mioveni - Arges

Re: Caturi...!!!

Mesajde alinlupu » 21 Ian 2015, 21:34

daca ai catul plin ar trebui sa ai si in cuib minim 3-4 r cu miere BLOC[/quote]

Nu,
In cuib am pe toate ramele maxim 5-7 cm miere, pastura si restul celule goale
Am avut impresia ca muta mierea din cuib in cat

referitor la catul sub cuib, aici e problema ... nu se poate
alinlupu
 
Mesaje: 45
Membru din: 01 Apr 2013, 23:17
Localitate: Drobeta-Turnu Severin

Re: Caturi...!!!

Mesajde B.K » 21 Ian 2015, 21:45

popageorgian scrie:cel mai bun este catul de 1/2REDUS nu cel de 1/2 STAS(162mm) asa cum le am eu, la cel redus poti face n feluri de jonglerii.
fiecare face cum vrea,
cum este ajutat de zona, muschi , si bineinteles tamplar ;)

Dezvoltati domn Popa :D
Atitudinea creeaza viitorul !!! Facebook : https://www.facebook.com/viorel.bk
Avatar utilizator
B.K
 
Mesaje: 852
Membru din: 09 Mai 2013, 21:11
Localitate: Bucuresti-Calarasi

Re: Caturi...!!!

Mesajde alinlupu » 21 Ian 2015, 21:48

Augustin78 scrie:Va salut.
Ce pot sa spun...anul trecut am inceput si eu aceasta mica pasiune....dupa lungi documentari m-am hotarat la fund detasabil cu plasa cu magazii de 1/2 stas pe 12 rame...nu am vazut cei drept miere pe anul trecut..doar din cmparat..insa anul asta sper sa storc si eu ceva.
Numai bine.


Eu am inceput la varsta de 12 - 14 ani cu stupi
Eram la tara pe camp si a trecut un roi peste capul meu
Nu stiam ce sunt alea, de fapt nu mai vazusem
Bunicul meu mi-a povestit cate ceva de albine, a avut 5-6 stupi in tineretea lui si aveam lazile prin curte
Imi spunea ca acel roi s-a dus in padure (era o padure aproape)
Ne-am dus sa il cautam
Bineinteles ca nu l-am gasit dar am vazut intr-un pom o gaura pe unde intrau si ieseau albine
dupa ceva timp (saptamani, luni) am taiat acel pom si am luat albinele - primul meu stup

anul urmator, la fel ca tine Augustin78 asteptam cu nerabdare sa mananc ceva miere din stupul meu
Oricum eu aveam 12-14 ani (nu imi amintesc exact)
alinlupu
 
Mesaje: 45
Membru din: 01 Apr 2013, 23:17
Localitate: Drobeta-Turnu Severin

Re: Caturi...!!!

Mesajde Doru89 » 21 Ian 2015, 21:52

Alin poi descapaceste ramele din august ori septembrie cand dai catul jos is ei cate o rama si o decapacesti pe rand cate juma de rama la 1-2 zile seara pana cand iti umpli ramele cu miere la % care il vrei tu.Asa si eu fac am orizontali si toamna reduc cuibul si bag dupa diafragma la descapacit in cateva saptamani daca ai timp iti faci stocul de miere pentru iernare.
Doru89
 
Mesaje: 114
Membru din: 13 Mai 2014, 17:48
Localitate: Tecuci,Galati

Re: Caturi...!!!

Mesajde alinlupu » 21 Ian 2015, 21:56

Ideea este ca ajung doar sambata la stupi (Lucrez In Tr Severin)
Nefiind langa ei imi e frica sa descapacesc dupa diaframa deoarece mierea ar curge prin fundul antivaroua si posibil sa creez furtisag
Prefer sa extrag mierea si sa completez in hranitoare de podisor de capacitate mare
alinlupu
 
Mesaje: 45
Membru din: 01 Apr 2013, 23:17
Localitate: Drobeta-Turnu Severin

Re: Caturi...!!!

Mesajde Doru89 » 21 Ian 2015, 22:08

Nu am stiut ca ai fund anti varoa in cazul asta da e pericol de furtisag totusi mai bine trage din rama decat din hranitor am incercat odata nici nu sau atins de hranitor nu stiu dece ,nici nu o iau lazi cu fund plasa cand o sa trec pe vertical poate doar cand o sa fac pastoral ca o sai comand cu fund fix dar mobil in caz de pastoral.
Doru89
 
Mesaje: 114
Membru din: 13 Mai 2014, 17:48
Localitate: Tecuci,Galati

Re: Caturi...!!!

Mesajde mausica » 21 Ian 2015, 22:16

un OM scrie:Pentru manevra aceasta, stuparii incepatori ar trebui sa cumpere stupi cu fund mobil.

Pt asta ar trebuii sa se documenteze bine inainte,nu sa se arunce cu capul inainte.Doar cei incepatori ??Avansatii au soareci in buzunare si nu pot cumpara sau confectiona ?
ves.lucian.zabrani scrie:Asa ar fi trebuit sa inceapa !!! Din fericire , eu asa am inceput !!! Cu funduri detasabile !!!
:P :P :P

Tu esti fericit :lol:
Nimic nu e intamplator....totul se intampla cu un scop !!!
Avatar utilizator
mausica
 
Mesaje: 3522
Membru din: 18 Oct 2013, 14:59
Localitate: Baile Felix/Stei,Bihor

Re: Caturi...!!!

Mesajde B.K » 21 Ian 2015, 22:16

Nu se face furtisag domnilor la stupii cu FAV daca descapacesti dupa diafragma. De altfel mierea nu prea curge din rama . :D
:D
Atitudinea creeaza viitorul !!! Facebook : https://www.facebook.com/viorel.bk
Avatar utilizator
B.K
 
Mesaje: 852
Membru din: 09 Mai 2013, 21:11
Localitate: Bucuresti-Calarasi

Re: Caturi...!!!

Mesajde alinlupu » 21 Ian 2015, 22:21

Avantaje si dezavantaje
Trebuie fiecare sa gasim metoda care ni se potriveste
Au si lazile cu fund plasa avantajele lor mai ales vara cand e canicula (nu am incercat fund plin si podisor cu sita)
Initial am avut orizontali (mai am si acum cativa) dar am trecut pe verticali datorita faptului ca nu reuseam sa extrag miere pe categorii
Salcamul era compromis in fiecare an
alinlupu
 
Mesaje: 45
Membru din: 01 Apr 2013, 23:17
Localitate: Drobeta-Turnu Severin

Re: Caturi...!!!

Mesajde alinlupu » 21 Ian 2015, 22:27

B.K scrie:Nu se face furtisag domnilor la stupii cu FAV daca descapacesti dupa diafragma. De altfel mierea nu prea curge din rama . :D
:D

Furtisag nu stiu daca se face, oricum nu risc
Garantez ca mierea curge din rama
Daca descapasesti 5 cm patrati probabil nu curge dar eu nu am timp sa descapacesc zilnic suprafete mici
am scris mai sus ca ajung doar sambata la stupi si cateva zile in concediu (de obicei concediu il am in mai sau inceput de iunie cand verific sa nu roiasca)
alinlupu
 
Mesaje: 45
Membru din: 01 Apr 2013, 23:17
Localitate: Drobeta-Turnu Severin

Re: Caturi...!!!

Mesajde popik50 » 21 Ian 2015, 22:43

Pentru mine catul de 1/2 normal e cel mai bun, e usor,practic si la nevoie poti pune cate trebuiesc. Catul de 1/1 are si el cateva avantaje: ai acelasi tip de rame si poti jongla cu ele dupa cum doresti, daca toamna mierea e ridicata in cat, iei cateva rame de sus si le muti jos in cuib si ai rezolvat cu proviziilor de iarna, la cele de 1/2 trebuie sa descapacesti(deci munca in plus). Dejavantajul la catul 1/1: este greu de ridicat si manevrat si daca ai familii slabe nu ii vad rostul... Despre catul de 3/4 pot spune ca nu e nici cal nici magar...acum fiecare cu ce vrea sa plece la drum, dar, important e sa ai albine suficienta in caturi ;)
popik50
 
Mesaje: 980
Membru din: 12 Sep 2011, 12:49
Localitate: Piatra Olt

Re: Caturi...!!!

Mesajde B.K » 21 Ian 2015, 22:46

popik50 scrie:Despre catul de 3/4 pot spune ca nu e nici cal nici magar...acum fiecare cu ce vrea sa plece la drum, dar, important e sa ai albine suficienta in caturi ;)

Pentru mine catul de 3/4 e bun la ME. :D
Atitudinea creeaza viitorul !!! Facebook : https://www.facebook.com/viorel.bk
Avatar utilizator
B.K
 
Mesaje: 852
Membru din: 09 Mai 2013, 21:11
Localitate: Bucuresti-Calarasi

Re: Caturi...!!!

Mesajde Ioan Guist » 21 Ian 2015, 23:22

Magazia de recolta sa fie ...
Cand vorbim de stationar , alegerea e dupa ...muschi, stil, ce am mostenit si cate si mai cate.Le descurcam cumva daca sunt pline.Doamne da!
In Pastoral, luam in calcul de musai si transportul , adica gabaritul de la transport,efortul de incarcare si descarcare manuala.Manipularea caturilor pline, ce inseamna recoltare + dus acasa si descarcat, + extras si + dus inapoi.Chiar si goale se aduna la greutatea cantarita cu bratele si spatele.
Daca gandim cuiburile pe 1/1 , e mai potrivit catul de 1/2.La transport se pun 2 caturi si pe camion se inalta rezonabil cand punem 2 stupi unul peste altul.Mai ales la incarcare manuala.In 2 caturi de 1/2 intra mai multa miere decat intr-un cat de 3/4.In caturi de 1/2 se poate pune la necaz si o rama 1/1.Catul de 1/2 ne da voie sa separam miere pe sortiment.
Personal am si cuiburile constituite din caturi de 1/2, dar cu rama 1/1 in ele.
Gabaritul de transport nu este depasit la stupul 1/1 + 3 caturi 1/2 x doi stupi suprapusi.
La pavilionar, la fel cred (nu am avut niciodata) este mai lesne sa manipulam in pavilion un cat de 1/2.
Trebuie sa incercam atunci cand alegem pe ce sistem sa mergem , sa acoperim toate miscarile dintr-un an apicol.de asemenea trebuie privit si gandit si in perspectiva ca peste 5 ani avem cu de 10 ori mai multe familii.
Nu-mi permit luxu' sa fiu ...pesimist ! .
Avatar utilizator
Ioan Guist
 
Mesaje: 3635
Membru din: 20 Feb 2011, 21:43
Localitate: Cisnadie jud.Sibiu

Re: Caturi...!!!

Mesajde popik50 » 21 Ian 2015, 23:31

Bine spus...de asemenea trebuie privit si gandit si in perspectiva ca peste 5 ani avem cu de 10 ori mai multe familii...si suntem cu 5 ani mai batrani... :lol:
popik50
 
Mesaje: 980
Membru din: 12 Sep 2011, 12:49
Localitate: Piatra Olt

Re: Caturi...!!!

Mesajde Florin Dobre » 21 Ian 2015, 23:55

Pe mine ma incanta catul de 1/1. Iarna pun 20 de kile pe mine si vara le dau jos imediat. :lol:
Suntem pulbere de stele.
Avatar utilizator
Florin Dobre
 
Mesaje: 4653
Membru din: 09 Apr 2012, 22:57
Localitate: Stefanesti, Arges

AnteriorUrmătorul

Înapoi la INTRETINEREA ALBINELOR



Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 83 vizitatori


cron