Prima pagină APICULTURA GENERALA INTRETINEREA ALBINELOR

Discutii despre lucrari sezoniere,tehnici de ingrijire in diferite tipuri de stupi.Intretinerea familiilor de albine in cele trei tipuri mari de stupi...
Reguli forum
Acest site foloseste cookies. Continuarea navigarii implica acceptarea lor. Afla mai multe detalii : viewtopic.php?f=35&t=6168

Re: Caturi...!!!

Mesajde Ioan Guist » 22 Ian 2015, 00:06

Sa vezi cand o sa-ti cada cele 2.
Nu-mi permit luxu' sa fiu ...pesimist ! .
Avatar utilizator
Ioan Guist
 
Mesaje: 3635
Membru din: 20 Feb 2011, 21:43
Localitate: Cisnadie jud.Sibiu

Re: Caturi...!!!

Mesajde valigorj » 22 Ian 2015, 02:10

pt a evita aparitia furtisagului in urma descapacirii.se pune folie peste cuib,se lasa o fanta pt accesul albinelor,rama descapacita fiind in cat totul va fi ok.
Solutia exista, trebuie doar sa o gasim!
Avatar utilizator
valigorj
 
Mesaje: 332
Membru din: 01 Noi 2012, 15:10
Localitate: Scoarta/Gorj

Re: Caturi...!!!

Mesajde valigorj » 22 Ian 2015, 02:17

prin punerea ramei descapacite in cat peste folie[cu o fanta de acces bineinteles],se rezolva problema.
Solutia exista, trebuie doar sa o gasim!
Avatar utilizator
valigorj
 
Mesaje: 332
Membru din: 01 Noi 2012, 15:10
Localitate: Scoarta/Gorj

Re: Caturi...!!!

Mesajde mellis » 22 Ian 2015, 02:41

In 2013 - aveam un DB cu cat 3/4 foarte greu - de abia il mutam din loc.
Hrana in cuib putina - am incercat varianta cu folie intre cat si cuib cu loc de trecere - descapacit in cat dar nu au vrut sa care in cuib.
Nu am inteles de ce - probabil voiau sa devina ME - si asta am si facut ;).
Sa mergem inainte, ca inainte era mai bine...
Avatar utilizator
mellis
 
Mesaje: 3505
Membru din: 19 Ian 2015, 02:22
Localitate: Timisoara

Re: Caturi...!!!

Mesajde cristi_vidican » 22 Ian 2015, 09:40

Am prieteni care fac pastoral - cuib 1/1 cu etaj 1/1. Toţi sunt nemulţumiţi şi ar vrea să aibă caturi de 1/2.
Am un ucenic ... si si-a comandat deja niste stupi fara sa ma consulte. Mi-a spus ca a ales cu etaj de 1/1. I-am spus sa sune repede tamplarul sa-i dea alte caturi, de 1/2.
Aveam candva un stup cu etajul de 1/1. La control, mereu il saream :lol:
La etajul de 1/2 ne putem juca cu izgonitoarele, cu suflanta, cu etaje de schimb, cu centrifuga ce extrage mai multe rame, la dimensiuni reduse.
Ramele de 1/2 se rup mai greu la transport.
Problema e toamna cand trebuie mutata mierea in cuib. Daca se pune din timp sub cuib, se rezolva de la sine. Dar sa nu se faca de la jumatatea lui sept, ca nu o mai trage. Si sa fie si albina instup, altfel, raman cu miere. Merge si nedescapacit. Daca se descapaceste, merge rapid. Dar, atentie la furtisag.
eu am rezolvat trecand pe MER. Adio descapacire, adio 2 feluri de rame, adio 1/1. :lol:
Tot ce voiti sa va faca voua oamenii, faceti-le şi voi la fel – Matei 7:12a
Avatar utilizator
cristi_vidican
 
Mesaje: 7022
Membru din: 23 Feb 2011, 13:58
Localitate: Hidiselu de Sus - Bihor

Re: Caturi...!!!

Mesajde Gicuta » 22 Ian 2015, 10:16

B.K scrie:Inseamna ca umbla cineva pe la mierea din cuib :lol:

Inseamna ca nu face hranire de completare cand nu e cules.
(..) nu conteaza atat de mult soiul (de albine), ci prostul din spatele soiului. (Kamy)
Gicuta
 
Mesaje: 292
Membru din: 14 Iul 2012, 00:31
Localitate: Topoloveni AG

Re: Caturi...!!!

Mesajde B.K » 22 Ian 2015, 10:19

Gicuta scrie:
B.K scrie:Inseamna ca umbla cineva pe la mierea din cuib :lol:

Inseamna ca nu face hranire de completare cand nu e cules.

El spune ca are catul de 12 rame plin ...deci.............!!! :D
Atitudinea creeaza viitorul !!! Facebook : https://www.facebook.com/viorel.bk
Avatar utilizator
B.K
 
Mesaje: 852
Membru din: 09 Mai 2013, 21:11
Localitate: Bucuresti-Calarasi

Re: Caturi...!!!

Mesajde Gicuta » 22 Ian 2015, 10:20

ves.lucian.zabrani scrie:Asa ar fi trebuit sa inceapa !!! Din fericire , eu asa am inceput !!! Cu funduri detasabile !!!
:P :P :P

Eu inca mai am....Si mi-au prin bine cand au venit hotii la stupi :D
(..) nu conteaza atat de mult soiul (de albine), ci prostul din spatele soiului. (Kamy)
Gicuta
 
Mesaje: 292
Membru din: 14 Iul 2012, 00:31
Localitate: Topoloveni AG

Re: Caturi...!!!

Mesajde Gicuta » 22 Ian 2015, 10:27

B.K scrie:
Gicuta scrie:
B.K scrie:Inseamna ca umbla cineva pe la mierea din cuib :lol:

Inseamna ca nu face hranire de completare cand nu e cules.

El spune ca are catul de 12 rame plin ...deci.............!!! :D

Deci ....il luase mai demult si apoi s-a trezit ca n-are miere :D. Nu stiu daca e familie de albine care sa lase mierea in cat cand nu are in cuib. :)
(..) nu conteaza atat de mult soiul (de albine), ci prostul din spatele soiului. (Kamy)
Gicuta
 
Mesaje: 292
Membru din: 14 Iul 2012, 00:31
Localitate: Topoloveni AG

Re: Caturi...!!!

Mesajde B.K » 22 Ian 2015, 10:30

Gicuta scrie:Deci ....il luase mai demult si apoi s-a trezit ca n-are miere :D. Nu stiu daca e familie de albine care sa lase mierea in cat cand nu are in cuib. :)

Asta am zis si eu. :D
Sanatate nea Gicuta !!!
Atitudinea creeaza viitorul !!! Facebook : https://www.facebook.com/viorel.bk
Avatar utilizator
B.K
 
Mesaje: 852
Membru din: 09 Mai 2013, 21:11
Localitate: Bucuresti-Calarasi

Re: Caturi...!!!

Mesajde alinlupu » 22 Ian 2015, 10:46

B.K scrie:
Gicuta scrie:Deci ....il luase mai demult si apoi s-a trezit ca n-are miere :D. Nu stiu daca e familie de albine care sa lase mierea in cat cand nu are in cuib. :)

Asta am zis si eu. :D
Sanatate nea Gicuta !!!

Caturile raman peste cuib.
Dar posibil, dupa culesul de floarea soarelui, cand nu prea mai exista cules albinele urca mierea din cuib si termina de capacit in cat
Nu pot nici sa iau caturile pentru ca nu are loc albina in cuib.
O sa incerc cu caturile sub cuib in toamna asta dar trebuie sa fac ceva modificari la funduri.
cu stima,
alinlupu
 
Mesaje: 45
Membru din: 01 Apr 2013, 23:17
Localitate: Drobeta-Turnu Severin

Re: Caturi...!!!

Mesajde Gicuta » 22 Ian 2015, 10:56

B.K scrie:
Gicuta scrie:Deci ....il luase mai demult si apoi s-a trezit ca n-are miere :D. Nu stiu daca e familie de albine care sa lase mierea in cat cand nu are in cuib. :)

Asta am zis si eu. :D
Sanatate nea Gicuta !!!

Sanatate si primavara frumoasa!!
(..) nu conteaza atat de mult soiul (de albine), ci prostul din spatele soiului. (Kamy)
Gicuta
 
Mesaje: 292
Membru din: 14 Iul 2012, 00:31
Localitate: Topoloveni AG

Re: Caturi...!!!

Mesajde 7Rame » 22 Ian 2015, 12:55

Ioan Guist scrie:Sa vezi cand o sa-ti cada cele 2.


Asa este. Vrei greutate, da Doamne da...si hop! Se rupe ata.
Folosesc cat 1/1. Si m-am cam saturat de el. Anii...
Si cred ca pretabil la pastoral, unul omenesc, cu 6-8 deplasari, este mai bun 1/2 x2 sau 1/2x3. Faci cam ce vrei cu ele, inclusiv poti rezolva rapid si toamna, daca te gandesti mai din timp. Fara descapaciri si alte alea.
Merge mai bn primavara, la dezvoltare, nu e soc mare pt orice fam intretinuta normal la noi, e mai usor, bagi si 1/1, daca e construit meserias, samd.
Transportul e ok, la ridicarea centrului de greutate al masinii si nu numai, e bun la spate, la extras, la izgonire. E bun si la puiet, nu in ultimul rand.

Deci, imi vinde si mie cineva vreo 2000 de rame 1/2 cladite?... :D
Albina poate trai si fara noi. Noi fara ea...nu!!
Avatar utilizator
7Rame
 
Mesaje: 550
Membru din: 20 Ian 2013, 15:10
Localitate: Mehedinti

Re: Caturi...!!!

Mesajde vali.anghel » 22 Ian 2015, 18:14

Tare ma gandesc si eu sa renunt la caturile de 1/1 in favoarea celor de 1/2 cu toate ca nu prea imi place ideea de a lucra cu 2 feluri de rame. Deja mi-am facut planul sa transform caturile ce le am, in cuiburi de 1/1 cu fund detasabil, iar la caturi inca nu sunt hotarat...rama normala sau redusa (ce recomandati?). Si uite asa mi-am dublat numarul de lazi cu o investitie minima. Problema e de unde fac rost de rame cladite.... ;)
vali.anghel
 
Mesaje: 51
Membru din: 07 Mai 2012, 19:39
Localitate: Mehedinti

Re: Caturi...!!!

Mesajde Dila Daniel » 22 Ian 2015, 18:47

B.K scrie:Dupa experienta practica a fiecaruia dintre noi , care vi se pare catul "perfect" ?

Avantaje/dezavantaje la caturile 1/2 - 3/4 - 1/1

catul "perfect",ca si stupul "perfect"...nu exista ca si afirmatie universal valabila!

exista insa cat "perfect" sau stup "perfect" doar pentru fiecare in parte
Ar fi un avantaj sa ai rama de cat,ca si cea de cuib,insa poate fi si un dezavantaj,cand rama este mare...
Totul este sa stii ce vrei sa faci.
Numar mai mic de stupi si o extragere "la fata locului",iti permite folosirea ramei de 1/1 la etaj.Te doare la basca mai mult timp,fara sa "umblii"in el,si ai mereu rame de rezerva pentru cuiburi.
Numar mare de stupi,rama de cat se micsoreaza.Incepe folosirea radialelor care sunt mai eficiente,dar si reducerea greutatii etajelor de manipulat.
Extragerea acasa,inseamna manipulari mai mari de caturi,dar si necesitatea unei rezerve mai mari de caturi.De preferat caturi mai mici(1/2),pentru rezistentza la transport,greutate mai mica,si obtinerea de miere mai calitativa ca monoflora.

Alege catul care iti este bun tie...nu mie(figurativ vorbind)!
Nu sunt perfect dar sunt eu insumi...si sunt mandru de asta!
Cu stima D.D.
Avatar utilizator
Dila Daniel
 
Mesaje: 2447
Membru din: 18 Feb 2011, 22:51
Localitate: Craiova

Re: Caturi...!!!

Mesajde Florin Dobre » 22 Ian 2015, 20:48

vali.anghel scrie:Tare ma gandesc si eu sa renunt la caturile de 1/1 in favoarea celor de 1/2 cu toate ca nu prea imi place ideea de a lucra cu 2 feluri de rame. Deja mi-am facut planul sa transform caturile ce le am, in cuiburi de 1/1 cu fund detasabil, iar la caturi inca nu sunt hotarat...rama normala sau redusa (ce recomandati?). Si uite asa mi-am dublat numarul de lazi cu o investitie minima. Problema e de unde fac rost de rame cladite.... ;)

Si vei avea si ramele pentru cuiburi crescute. Ramele de 1/2R se cresc foarte repede in cules abundent...popor sa fie. In plus ai posibilitatea jonglarii cu rame din cuib. Vezi la Ioan Guist.
Un cat 1/1 e destul de greu...chiar si pentru mine. :)

L.E. D.D. a descris foarte bine...la mine incepe sa se simta ce spune el. Creste numarul coloniilor intretinute, scade marimea catului.
Suntem pulbere de stele.
Avatar utilizator
Florin Dobre
 
Mesaje: 4653
Membru din: 09 Apr 2012, 22:57
Localitate: Stefanesti, Arges

AnteriorUrmătorul

Înapoi la INTRETINEREA ALBINELOR



Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 87 vizitatori