Prima pagină APICULTURA GENERALA INTRETINEREA ALBINELOR

Discutii despre lucrari sezoniere,tehnici de ingrijire in diferite tipuri de stupi.Intretinerea familiilor de albine in cele trei tipuri mari de stupi...
Reguli forum
Acest site foloseste cookies. Continuarea navigarii implica acceptarea lor. Afla mai multe detalii : viewtopic.php?f=35&t=6168

Re: Ce tip de stup folosim

Mesajde jenica67 » 12 Feb 2015, 00:31

Cred ca mai am vre-o 9, daca nu ma insel impletite in pod, facem schimb cu roiuri !!
Avatar utilizator
jenica67
 
Mesaje: 2557
Membru din: 08 Mar 2011, 17:30
Localitate: Resita

Re: Ce tip de stup folosim

Mesajde Ioan Guist » 12 Feb 2015, 05:21

CristianBee scrie:Ce am acum :

-
Daca faci sa faci simplu pentru ca de multevori ce ii place ochiului nu este si practic .


Nu pui si tu o poza? Sau ai pus pe undeva?
4 / palet ? Cum zboara ? in 4 vanturi sau sunt spate in spate?
Nu-mi permit luxu' sa fiu ...pesimist ! .
Avatar utilizator
Ioan Guist
 
Mesaje: 3635
Membru din: 20 Feb 2011, 21:43
Localitate: Cisnadie jud.Sibiu

Re: Ce tip de stup folosim

Mesajde alt stupar » 12 Feb 2015, 10:27

Deci,
Orizontale (nemiscate, bune pentru 2 in lada... roi desigur)
ME (ca mai cer unii clienti si nah... e pacat sa nu-i ajuti sa-si cheltuie banu')
Dadant de 10, cu magazie 3/4, fund plin, aerisire in podisor ( morcoveala la transport inclusiv pe distante scurte)
Dadanturi de 10 cu doua magazii 1/2, sita la fund, rigidizare prin coltare + chinga ( majoritari, baza pastoralului)
MER rama 162, totul pe falt inclinat, podisor multifunctional (parfum!)
Roinite de 6 rame. Multe. Si mai multe Casetinni comandate.

Principii :D
ME-ul si orizontalul nu vede pastoral
Dadanturile nu se intalnesc cu MER-urile decat prin pastorale, exclus pe vatra de intomnare/desprimavarare!
lada plina de albine, dalta si afumatorul
in rest... Dumnezeu cu mila !
Avatar utilizator
alt stupar
 
Mesaje: 3217
Membru din: 18 Feb 2011, 22:50
Localitate: Lipova

Re: Ce tip de stup folosim

Mesajde pab » 12 Feb 2015, 10:41

Salutare,
Folosesc pt cuib dadant cu 10 r, cu un cat de 3/4 sau 2 de 1/2 stas. Ambele tipuri de caturi imi sunt ok, insuficient catul de 3/4 in anii f buni, in anii medii e ok.
Totul pe falturi, inclusiv capacul si soclul, totul mobil, soclu cu sita pe toata suprafata, dar mai am si din cei cu fund plin din lemn. Consider ca soclul cu sita pe toata suprafata imi este util doar la transport pentru o ventilatie sigura, in rest numai belele. Daca as fi pe stationar, as folosi doar soclu plin. E doar parerea mea.
Am o intrebare pt cei care folosesc capac pe falturi care vine in prelungirea corpurilor fara a iesi in afara, ne-telescopic, intrebare pt cei care folosesc (Nelu Guist, Adi Blaguescu, Lucian Avram, dar nu numai): nu aveti probleme toamna-iarna-primavara cu infiltratii de apa din ploi? Eu cu inca 2 amici care folosim, toti de pe langa Bucuresti, suntem inebuniti de apa care se infiltreaza pe langa falturi si ajunge in stup. Si nu este vorba de defect de fabricatie ci de tipul de model. Cred ca pt iarna urmatoare imi fac un rand de capace clasice, telescopice (model ACA) pt ca apa sa se scurga pe langa stup.
Fişiere ataşate
DSCF0621 - Copy.JPG
trecut. prezent. viitor. toate sunt legate
pab
 
Mesaje: 161
Membru din: 24 Iun 2011, 12:34
Localitate: Buzau-Bucuresti

Re: Ce tip de stup folosim

Mesajde alt stupar » 12 Feb 2015, 10:49

Bogdan,
Nimic nu e perfect pe lumea asta... avantaj intro parte - minus dicolo...

Placi ondulate deasupra, pe lazi, la iernare.
lada plina de albine, dalta si afumatorul
in rest... Dumnezeu cu mila !
Avatar utilizator
alt stupar
 
Mesaje: 3217
Membru din: 18 Feb 2011, 22:50
Localitate: Lipova

Re: Ce tip de stup folosim

Mesajde pab » 12 Feb 2015, 10:52

Deci, te confrunti cu aceeasi problema sau nu? Ca de remediat, sunt solutii, dar e cam tiganeala: placi deasupra, apoi caramizi, pietroaie, etc.
trecut. prezent. viitor. toate sunt legate
pab
 
Mesaje: 161
Membru din: 24 Iun 2011, 12:34
Localitate: Buzau-Bucuresti

Re: Ce tip de stup folosim

Mesajde alt stupar » 12 Feb 2015, 11:09

Da.
Incercasem sa incarc o poza dar androidu' naibii imi joaca feste.
Nu caramizi si pietroaie... peturi pline cu apa sau ancore "Margarit" . Elegant.
lada plina de albine, dalta si afumatorul
in rest... Dumnezeu cu mila !
Avatar utilizator
alt stupar
 
Mesaje: 3217
Membru din: 18 Feb 2011, 22:50
Localitate: Lipova

Re: Ce tip de stup folosim

Mesajde mellis » 12 Feb 2015, 11:27

Am inceput cu DB 12 R fund plin, cat 3/4, am trecut pe DB 12 R cu AV si cat 1/2 (catul 3/4 12 R plin m-a cam rupt..), podisor inalt pentru hranitor, de anul trecut ME..
Mai sunt 2 Warre dar nepopulati momentan..sper sa-i populez pana la urma..
Am cumparat o lada ME interesanta, imbinare in faltz, fund cu plasa doar pe mijloc sa poata fi plimbat cu roaba apicola, scandura zbor cu balama si inchizator, podisor sita, si podisor lemn pentru hranitor.
Doresc sa migrez spre ME.
Sa mergem inainte, ca inainte era mai bine...
Avatar utilizator
mellis
 
Mesaje: 3505
Membru din: 19 Ian 2015, 02:22
Localitate: Timisoara

Re: Ce tip de stup folosim

Mesajde Ioan Guist » 12 Feb 2015, 11:44

Bogdane, eu nu am apa in stupi !!!
Fa o poza cu detaliu pe faltz la tine.
Nu-mi permit luxu' sa fiu ...pesimist ! .
Avatar utilizator
Ioan Guist
 
Mesaje: 3635
Membru din: 20 Feb 2011, 21:43
Localitate: Cisnadie jud.Sibiu

Re: Ce tip de stup folosim

Mesajde pab » 12 Feb 2015, 11:56

daca te referi la falturi, astea sunt facute corect, int/ext, dar cred ca apa se infiltreaza pe la colturi, pe unde s-a mai ranjit lemnul.
astea-s poze mai vechi, ce am gasit prin calc, facute in nov.
3 prieteni (subsemnatul, Mishu 05, Mircea Ilie), din aceeasi zona, acelasi model de stup/aceleasi falturi, facute de 3 tamplari diferiti, aceeasi problema-infiltratii( nu din condens)
Fişiere ataşate
DSCF0624 - Copy.JPG
DSCF0622 - Copy.JPG
trecut. prezent. viitor. toate sunt legate
pab
 
Mesaje: 161
Membru din: 24 Iun 2011, 12:34
Localitate: Buzau-Bucuresti

Re: Ce tip de stup folosim

Mesajde ovidiu_78 » 12 Feb 2015, 12:20

lemnul nu lucreaza pe lungimea fibrei doar 0,1-0,3%!!! deci deloc...din pozele tale se vede o distanta destl de mare la colturi,si aici e manopera tamplarului :oops:...ca multi tamplari spun ca nu trebuie precizie ca doar nu e mobila :lol: :lol:
ia intreaba-l si pe calin(bambucha) care e din zona voastra ca si el are la fel cu falt(dar inclinat falt)daca are probleme cu apa?

sanatate
"Nadejdea mea este Tatal,scaparea mea este Fiul, Acoperamantul meu este Sfintul Duh,Treime Sfanta,Slava Tie"
Avatar utilizator
ovidiu_78
 
Mesaje: 1386
Membru din: 29 Iun 2011, 19:59
Localitate: oradea

Re: Ce tip de stup folosim

Mesajde Ioan Guist » 12 Feb 2015, 12:25

Bogdane, numai infiltratii si de vina e tamplarul.Ovidiu zice bine.
Sau in cazu;l tau mai e o varianta.Ai ramele de inox (asa scrie) si astea fac condens. :lol:
Nu-mi permit luxu' sa fiu ...pesimist ! .
Avatar utilizator
Ioan Guist
 
Mesaje: 3635
Membru din: 20 Feb 2011, 21:43
Localitate: Cisnadie jud.Sibiu

Re: Ce tip de stup folosim

Mesajde jenica67 » 12 Feb 2015, 12:56

pab, dupa mine solutia cea mai simpla ar fi sa imbracati complet capacul in tabla, ca apa intra prin crapatura de imbinare de la capac.
Avatar utilizator
jenica67
 
Mesaje: 2557
Membru din: 08 Mar 2011, 17:30
Localitate: Resita

Re: Ce tip de stup folosim

Mesajde CristianBee » 12 Feb 2015, 15:26

Ioan Guist scrie:
CristianBee scrie:Ce am acum :

-
Daca faci sa faci simplu pentru ca de multevori ce ii place ochiului nu este si practic .


Nu pui si tu o poza? Sau ai pus pe undeva?
4 / palet ? Cum zboara ? in 4 vanturi sau sunt spate in spate?


[quote="Ioan Guist"][quote="CristianBee"]Ce am :

Deocamdata zboara in stupii care au fund propriu . Stupii o sa ii pun cate doi lipiti unul de altul pe lateral si cu paletul cu rol de fund
Fişiere ataşate
image.jpg
CristianBee
 
Mesaje: 680
Membru din: 01 Sep 2013, 19:08
Localitate: Satu Nou , Tulcea

Re: Ce tip de stup folosim

Mesajde CristianBee » 12 Feb 2015, 15:35

Ca sa explic poza . In zona de urdinis o sa vina 2 bucati de lemn pe care o sa fie prinsa o gratie mare pentru soarecinsi transport , lemnul il prind de sipcile pe care stau cutiile . Jos plasa pe toata suprafata si inca doua bucati de lemn transversal pe cele trei ca sa nu se scufunde in pamant mai moale . In centru unde stau cutiile lipite o sa bag niste bucati de profil U din tabla zincata mai groasa in fata si spate ca sa nu fuga cutiile inspre fata sau spate .
CristianBee
 
Mesaje: 680
Membru din: 01 Sep 2013, 19:08
Localitate: Satu Nou , Tulcea

Re: Ce tip de stup folosim

Mesajde catalin.profiri » 13 Feb 2015, 08:13

Am majoritatea sistem 10R+cat 1/2. Am crescut cateva caturi 3/4 anul trecut si le voi putea folosi si pe acelea. Problema e ca am mai multe tipuri de cutii (cu FAV, fals intre corpuri,capac cu aerisire si unele cu fund fix, cutii simple, fara fals, din primavara vor primi imbinare in cepuri)
Ma gandesc sa mai cumpar niste cutii, in acelasi format, sh
Am rama de 37, sunt in trecere catre 34. La fel si in caturi, sunt in trecere catre 1/2redus
Daca ar fi sa o iau de la inceput as face lazile de 11R (vezi ce spunea dl Guist mai devreme) si ramele de 34. In felul asta ar intra 12 rame in cuib + 2 caturi de 1/2 redus.
„În conformitate cu Sfintele Scripturi, capătul posibilităţilor umane este frecvent locul de întâlnire cu Dumnezeu.”
catalin.profiri
 
Mesaje: 571
Membru din: 03 Mar 2011, 13:31
Localitate: Iasi

AnteriorUrmătorul

Înapoi la INTRETINEREA ALBINELOR



Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 99 vizitatori


cron