Prima pagină APICULTURA GENERALA INTRETINEREA ALBINELOR

Discutii despre lucrari sezoniere,tehnici de ingrijire in diferite tipuri de stupi.Intretinerea familiilor de albine in cele trei tipuri mari de stupi...
Reguli forum
Acest site foloseste cookies. Continuarea navigarii implica acceptarea lor. Afla mai multe detalii : viewtopic.php?f=35&t=6168

probleme la iernare!

Mesajde cry » 22 Feb 2015, 00:07

Se poate face ceva ptr diaree in timpul asta?
cry
 
Mesaje: 3
Membru din: 21 Feb 2015, 21:56
Localitate: Gălăuțaș

Re: probleme la iernare!

Mesajde cry » 22 Feb 2015, 00:18

A fost prima zi în care au avut zbor am pusă apifonda ce sfaturi îmi dati ?
cry
 
Mesaje: 3
Membru din: 21 Feb 2015, 21:56
Localitate: Gălăuțaș

Re: probleme la iernare!

Mesajde mihaistupar » 22 Feb 2015, 00:26

Sa aranjezi mierea langa puiet
mihaistupar
 
Mesaje: 223
Membru din: 08 Mar 2011, 16:58
Localitate: sf gheorghe

Re: probleme la iernare!

Mesajde kiloz » 22 Feb 2015, 00:48

Nu te mira de diaree.Ai deranjat familia fara sa aiba zbor,sau golit unde au apucat.Daca permite vremea scoate fagurii murdari si inlocuieste, daca ai curati.
Să fii drept şi scrie adevărul.
kiloz
 
Mesaje: 1945
Membru din: 23 Feb 2011, 15:08

Re: probleme la iernare!

Mesajde paul » 22 Feb 2015, 07:23

cry scrie:A fost prima zi în care au avut zbor am pusă apifonda ce sfaturi îmi dati ?

Cum au spus colegii ... restrange la sange cuibul, inlocuieste cat poti ramele patate si da-le o turtita sau chiar un sirop dens ( vreo 200 ml) care sa aiba in compozitie protofil sau nosestat ! Daca dai sirop pune-l intr-o punga deasupra ramelor chiar deasupra cuibului pentru a-l putea lua mai repede.
Caracterul fara inteligenta poate mult.Inteligenta fara caracter nu poate nimic !
Avatar utilizator
paul
 
Mesaje: 5607
Membru din: 17 Sep 2011, 12:12
Localitate: falticeni

Re: probleme la iernare!

Mesajde cry » 22 Feb 2015, 10:39

Nu permite timpul intervenții avem 3grade și mai jos să i deschid așa?mulțumesc ptr sfaturi
cry
 
Mesaje: 3
Membru din: 21 Feb 2015, 21:56
Localitate: Gălăuțaș

Re: probleme la iernare!

Mesajde jenica67 » 22 Feb 2015, 11:11

Daca este forta majora poti, daca nu, nu este indicat. Valer70 pe forumul vechi, dadea sirop 3:1 chiar la -15gr daca era nevoie urgenta. Dar vezi ca conteaza ce impachetare ai.
Avatar utilizator
jenica67
 
Mesaje: 2557
Membru din: 08 Mar 2011, 17:30
Localitate: Resita

Re: probleme la iernare!

Mesajde alt stupar » 22 Feb 2015, 11:57

mai baieti,
uitati-va si voi olecutza la "istoricul" aluia de-i dati sfaturi...

il puneti pe unu` ce probabil ca are 2 stupi prin ograda sa schimbe ramele :shock: Sa le schimbe... cu ce ? Ca-n armata? "soldati, astazi schimbati lenjeria // uraaa, uraaaa // hooo... intre voi, mah!"

il indemnati pe ala sa faca fel de fel de interventii riscante... cand e clar ca, daca ii cum zice el si le-a pus neste turta, altceva ce dracu sa le mai faca, ca absolut orice le-ar mai face tot rau ar face, tot interventie cu deranj enorm se cheama. Apropo... inca suntem in februarie, daca cumva ati uitat !
lada plina de albine, dalta si afumatorul
in rest... Dumnezeu cu mila !
Avatar utilizator
alt stupar
 
Mesaje: 3217
Membru din: 18 Feb 2011, 22:50
Localitate: Lipova

Re: probleme la iernare!

Mesajde ciulinii_baraganului » 22 Feb 2015, 23:22

Toti au plecat de la un stup...un roi chiar si cei mai batini care au lasat mostenire ulterior ,si atunci sunt cele mai neasteptate probleme...si acestia sunt cei care intra si citesc zi de zi forumurile,ei sunt cei care cumpara paste pt albine, ceilati ...stiu cu ce se mananca apicultura...ca si chestie...ai ceva cu el?.......baneaza-l pana ajunge la 100. parere personala . unde este bunul simt?...
ciulinii_baraganului
 
Mesaje: 12
Membru din: 27 Ian 2012, 23:18

Re: probleme la iernare!

Mesajde Mircea_63 » 22 Feb 2015, 23:30

Panait Istrati, l-ai inteles gresit pe colegul de mai sus. In postarea aceea chiar tine cu tine. Insista sa nu primesti sfaturi care pot fi complicate daca n-ai experienta si rezultatul sa fie mai mult rau decat bun.

Pentru diaree, cauta pe anunturi. Exista turte cu diferite componente ce previn nosemoza. In momentul in care poti administra sirop, pui sirop cu protofil. Foarte probabil ca de fapt sa nu ai nicio problema serioasa cu diareea. Cum stai cu umezeala in stup?
Nimic din ce-i uman nu imi e strain. (S. Freud)
Abia am timp sa ma mir ca exist...(N.Stanescu)
Mircea_63
 
Mesaje: 5459
Membru din: 15 Mar 2012, 12:55
Localitate: Timisoara

Re: probleme la iernare!

Mesajde alt stupar » 23 Feb 2015, 10:00

ciulinii_baraganului scrie:Toti au plecat de la un stup...un roi chiar si cei mai batini care au lasat mostenire ulterior ,si atunci sunt cele mai neasteptate probleme...si acestia sunt cei care intra si citesc zi de zi forumurile,ei sunt cei care cumpara paste pt albine, ceilati ...stiu cu ce se mananca apicultura...ca si chestie...ai ceva cu el?.......baneaza-l pana ajunge la 100. parere personala . unde este bunul simt?...

Baraganeee... deocheate pareri personale mai emiti ! Noroc ca te prinsesi grozav ca eu de fapt dialogam cu cei care incercau un sfat, o parere :lol:
lada plina de albine, dalta si afumatorul
in rest... Dumnezeu cu mila !
Avatar utilizator
alt stupar
 
Mesaje: 3217
Membru din: 18 Feb 2011, 22:50
Localitate: Lipova

Re: probleme la iernare!

Mesajde feederman » 23 Feb 2015, 17:39

Diareea apare mai ales in doua situatii: 1. miere contraindicata pentru iernare. 2. stres cauzat de consumul ridicat de miere, datorita puterii reduse la intrarea in iarna sau slabirii puterii familiei pe parcursul iernii. A doua situatie este cea mai grava, pentru ca se asociaza cu nosemoza. Prima masura pentru salvarea lor, este asigurarea unei temperaturi de peste 18 gr C. Se poate realiza doar prin introducerea in camera incalzita. Urmeaza masuri complementare, consumatoare de timp si resurse. Intreaga literatura apicola recomanda desfiintarea lor. Daca ai sub trei intervale de albina, nu ai aproape nici o sansa de salvare. Detalii? .
Sa nu uiti Darie!
feederman
 
Mesaje: 1027
Membru din: 06 Noi 2012, 12:34
Localitate: Selimber- Sibiu


Înapoi la INTRETINEREA ALBINELOR



Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 67 vizitatori