Prima pagină APICULTURA GENERALA INTRETINEREA ALBINELOR

Discutii despre lucrari sezoniere,tehnici de ingrijire in diferite tipuri de stupi.Intretinerea familiilor de albine in cele trei tipuri mari de stupi...
Reguli forum
Acest site foloseste cookies. Continuarea navigarii implica acceptarea lor. Afla mai multe detalii : viewtopic.php?f=35&t=6168

Re: dadant 12 rame

Mesajde lucky5strike » 05 Feb 2012, 22:38

Mergi pe forumul anuturi apicole - ai lazi cate vrei - http://anunturiapicole.stuparitul.com/v ... m.php?f=11

Ai postat acel mesaj cu stupi in trei locuri diferite... vezi ca esti offtopic pana si aici!
Pax vobiscum!
lucky5strike
 
Mesaje: 6248
Membru din: 18 Feb 2011, 19:02
Localitate: DOLJ

Re: dadant 12 rame

Mesajde balanciprian » 05 Feb 2012, 22:57

merci! asa e mea culpa :?
Avatar utilizator
balanciprian
 
Mesaje: 131
Membru din: 18 Noi 2011, 21:47
Localitate: Sibiu

Re: dadant 12 rame

Mesajde akmm » 10 Feb 2012, 15:31

Urmariti trei parti de treaba nemteasca.
http://www.youtube.com/watch?v=K067_JWD ... re=related
Si un producator.Sper sa nu fiu banat.Habar nu am cine e.E de titlu informativ pentru pret exclusiv livrarea.
http://www.thomas-apiculture-shop.com/e ... ducts/7019
iata si cum sa faci o matrita oarecare.Eventual pentru forme de ceara.
http://www.youtube.com/watch?v=h5ozmmKQeIo
Rezist la orice, în afara tentaţiilor.Oscar Wilde
Avatar utilizator
akmm
 
Mesaje: 1273
Membru din: 21 Mar 2011, 16:15
Localitate: Babadag

Re: dadant 12 rame

Mesajde aliuta2000 » 10 Feb 2012, 21:54

foarte frumos prezentat in primul filmulet
A.D.
aliuta2000
 
Mesaje: 645
Membru din: 07 Mai 2011, 17:42
Localitate: Arges Pitesti /Cosesti

Re: dadant 12 rame

Mesajde namzeb » 11 Feb 2012, 12:59

Da, asa se face apicultura in Austria, in primul filmulet era si fiimea trimisa atunci cu inca 4 colegi de la Liceul Apicol in practica pe timpul verii. Ati vazut cu toti acea fata cum umbla la albine fara masca fara fum. Intradevar albinele lor sint foarte blinde.Am primit si eu 3 matci in cutiutele acelea speciale pe care le puneau in plic si Par Avion ajungeau in toate colturile lumii.De asemenea tot Par Avion plecau si acele mici nuclee.Mierea dupa ce o extrageau o incalzeau pina aproape de 40 grade adica o pasteorizau si apoi o puneau in borcane care pe eticheta avea fiecare apicultor un simbol,explicatii de calitate si din ce este (salcim etc)cine a imbuteliat si la ce este buna.Acum fiimea ca sa maritat acolo poate fac iar rost de citeva matci ca nr.colorate si lipici ptr. matci mai am.Deocamdata atit data viitoare pun si poze cu cele primite din Austria sa nu se creada ca spun povesti.Cu respect
Toate fiintele au un rol in viata pe pamint.http://bismark.sunphoto.ro/
Avatar utilizator
namzeb
 
Mesaje: 591
Membru din: 10 Iul 2011, 14:17
Localitate: Baleni jud.Galati

Re: dadant 12 rame

Mesajde namzeb » 12 Feb 2012, 13:55

DSCI1112.JPG
DSCI1112.JPG (20.8 KiB) Vizualizat de 14353 ori
Uite si culorile numerotate si cusca primit din Austria.
Toate fiintele au un rol in viata pe pamint.http://bismark.sunphoto.ro/
Avatar utilizator
namzeb
 
Mesaje: 591
Membru din: 10 Iul 2011, 14:17
Localitate: Baleni jud.Galati

Re: dadant 12 rame

Mesajde akmm » 28 Feb 2012, 12:22

Pentru ca postez la rubrica stupului Warre, vreau sa clarific si cateva aspecte ale stupului Dadant pe 12 rame.
Unul dintre avantajele pe vare le are este faptul ca desi este privit ca un stup vertical, o parte din sezon lucreaza ca orizontal.Ca orizontal expune insa mai putin albina si stuparul la un volum inutil, pana atunci cand va fi cu adevarat necesar in totalitate. Adica la ce bun sa am 18 -20 rame pe orizontala atata timp cat nu am nevoie decat de 10-14 rame in cuib. La cules magazinul salveaza situatia, cu avantaje de nedescris in cateva cuvinte.
Spun ca e orizontal atat primavara cat si vara dupa ultimul cules.La un orizontal ca cel descris mai sus, pot avea 5-6 rame inutile in cuib pe care la Dadant le elimin suuprimand magazinul.
Dadantul are farmecul si utilitatea lui.Fiind insa, cum am zis, o mare perioada din timp orizontal, e un consumator de manopera aproape la fel de mare ca si acela.
Rezist la orice, în afara tentaţiilor.Oscar Wilde
Avatar utilizator
akmm
 
Mesaje: 1273
Membru din: 21 Mar 2011, 16:15
Localitate: Babadag

Re: dadant 12 rame

Mesajde gica.mosu » 01 Apr 2012, 10:10

balanciprian scrie:salut! vreau sa cumpar 30 de cutii si am gasit pe net uni de la Targu Secuiesc undeva la 80 ron,sunt cu cat de 1/1.stiti cum sunt,are cineva,este in regula cat 1/1?MERITA sau arunc banii? multam

Am vazut stupi facuti acolooo.....Te duci cu ce model de stup vrei sa faci... iar
eu zic ca la bani astiea.....se merita :!: :!: Tu iei decizia finala...(un-telefon)
mai cauta si in alte locuri (cat 1/1 e greu de lucrat la batrinete)...bafta multa-mosuuu!!!!
Sa ne multumin cu ce avem,sa ajutam si pe altii si sa ne rugam sa fim sanatosi!!!!
Avatar utilizator
gica.mosu
 
Mesaje: 2658
Membru din: 12 Feb 2012, 12:56
Localitate: Onesti,Bacau

Re: dadant 12 rame

Mesajde akmm » 16 Dec 2012, 14:02

Am urmarit un curs tinut de profesorul (В.Г. Кашковского).Un om de apicultura din Novosibirsk, Siberia, cu experienta si pedagogie remarcabila.
Nu as fi amintit de el daca nu mi-ar fi dat peste cap un pic teoriile din cartile noastre.La noi se spune ca peste o anumita limita se ridica puiet capacit din familii si se imparte altor familii ramase in urma cu dezvoltarea.Chiar aceasta e formularea.Iar pentru a impiedica ouatul matcilor in magazin ( sa nu strice ramele. sic!), se folosesc umeri mai lati in asa fel ca in loc de 12 sa se puna 10 sau chiar 9.
Omul ne spune ca asa ceva nu se face.Familiile care au tendinta sa se dezvolte exploziv sa nu fie impiedicate in nici un fel.Ci dimpotriva.Magazinul sa aibe rame la latime normale( adica tot 12 in total), iar matca lasata sa urce si sa oua in voie cat vrea.Daca si acum e putin se mai adauga un magazin sau in locul lui un corp normal.( parca prea de tot), iar deasupra magazinul de mai inainte.Da si o shema de intercalare a ramelor, pentru cine nu e familiarizat cu operatiunea.
Daca nu se face asa, familia intra imediat in friguri, noi nereusind sa anticipam corect puietul ce trebuie ridicat si implicit nici spatiul suplimrntar necesar, plus ca mare parte din puiet care urma sa eclozeze si sa faca munci pe care familia si le-a programat lipseste dand peste cap diviziunea muncii din stup.
Ca urmare ori avem albine prea multe de o anumita varsta ori nu avem deloc de care trebuie.In acest sistem ei ajung sa aibe stupi Dadant-Blatt cu doua corpuri si unul sau daua magazine.Si mai spune omul ca o asemenea familie isi poate aduce necesarulde miere pentru iernare in doua zile....
O incursiune in lumea apicola practica de tot farmecul.In Siberia tot culesul se bazeaza pe flora spontana, inclusiv arbori meliferi de tot felul cu salcamul printre ele.
Si ne mai spune omul, celor ce sfaturile li se par nebunesti raportat la propria convingere, sa experimenteze cu 10-20 familii din stupina.
Rezist la orice, în afara tentaţiilor.Oscar Wilde
Avatar utilizator
akmm
 
Mesaje: 1273
Membru din: 21 Mar 2011, 16:15
Localitate: Babadag

Re: dadant 12 rame

Mesajde proapis13 » 16 Dec 2012, 15:59

akmm scrie:....matca lasata sa urce si sa oua in voie cat vrea.Daca si acum e putin se mai adauga un magazin sau in locul lui un corp normal.( parca prea de tot), iar deasupra magazinul de mai inainte.Da si o shema de intercalare a ramelor......
Si mai spune omul ca o asemenea familie isi poate aduce necesarulde miere pentru iernare in doua zile.....

Ca matca sa fie lasata sa oua in voie in caturi nu prea suntem multi de acord dar nu avem incotro
Numai daca esti cu ei in stationar ai timp de asa ceva;ii mai adaugi un cat sau mai simplu cuibul trece deasupra si catul dedesupt :!:

Ca o famile poate sa-si adune necesarul de iernare in doar 2 zile,asta nu cred pina nu vad :lol:
Sunt ferm convins ca ai tradus cum trebuie,nu ma indoiesc de asta insa cred ca omul s-a lasat dus de val - parerea mea...
salve :D
Informatia se gaseste in carti,carti pe care din pacate,odata cu feisbucareala apiculturii,nu le mai citeste nimeni...
Avatar utilizator
proapis13
 
Mesaje: 7329
Membru din: 24 Feb 2011, 17:20
Localitate: Drobeta Turnu-Severin

Re: dadant 12 rame

Mesajde akmm » 16 Dec 2012, 16:23

Recordul personal pe care l-a avut acest profesor la cules a fost 16,8Kg/zi la salcam.Doua zile consecutive inseamna undeva la 30 kg.Asa spune el, si nu era la o sezatoare de povesti apicole ci un curs apicol pentru incepatori.
Prin aceasta observatie a vrut sa arate disponibilitatea unei familii de a-si asigura hrana intr-un timp record, daca exista conditiile optime, si nu asteptarile stuparului.Si tot prin aceasta observatie a vrut sa arate si necesitatea unui spatiu adecvat de depozitare in sanul familiei.
Bineinteles ca nu fac decat sa spun ce spune omul.Fiecare este crezut pana se dovedeste contrariul.Nu cred ca intentiona sa maa impresioneze special pe mine.
Si Abatele Warre ne spune multe, si Roger Delon, si posesorii de Alpine.In final se desprinde ideea ca stupul in sine nu e nimic fata de zona si stiinta stuparului.Oricum, cade zapada si parca lipseau povestile........
Rezist la orice, în afara tentaţiilor.Oscar Wilde
Avatar utilizator
akmm
 
Mesaje: 1273
Membru din: 21 Mar 2011, 16:15
Localitate: Babadag

Re: dadant 12 rame

Mesajde proapis13 » 16 Dec 2012, 16:30

Nu contest nimic din cele scrise de tine
Cum voi aveti acolo vecini cu astfel de recorduri avem si noi aici peste balta
In vara trebuia sa ajungem la un batrinel simpatic de la sarbi sa vedem pe viu ce posteaza el pe net
Stupi cu caturi de mai multe feluri,in stationar si cu productii medii de 120kg pe familie
Am stat de vba cu un doctor veterinar sirb si mi-a confirmat ca a fost la tataie si nu minte
La anul sunt invitat la storsul mierii de salcim la doctorul respectiv si sigur tragem o tura si pe la tataie
Caut eu intr-o zi filmuletele si le pun
salve :D
Informatia se gaseste in carti,carti pe care din pacate,odata cu feisbucareala apiculturii,nu le mai citeste nimeni...
Avatar utilizator
proapis13
 
Mesaje: 7329
Membru din: 24 Feb 2011, 17:20
Localitate: Drobeta Turnu-Severin

Re: dadant 12 rame

Mesajde nicu » 16 Dec 2012, 20:03

asteptam filmuletele :)
vremea vine...vremea trece...sa nu uitam ca suntem muritori.
cumpar intelepciune...
nicu
 
Mesaje: 69
Membru din: 09 Mar 2011, 23:09
Localitate: bucuresti stupina in calarasi

Re: dadant 12 rame

Mesajde valentin vasile » 02 Ian 2013, 13:00

salutare tuturor, si la multi ani !
valentin vasile
 
Mesaje: 1
Membru din: 02 Ian 2013, 12:55

Re: dadant 12 rame

Mesajde proapis13 » 02 Ian 2013, 23:40

proapis13 scrie:Caut eu intr-o zi filmuletele si le pun
salve :D

http://www.google.ro/url?sa=t&rct=j&q=& ... izi4Zdxcfg



In filmuletul de mai sus spune cu subiect si predicat cum face el peste 125kg in stationar
Vreau sa-l cunosc pe omul asta la vara
salve :D
Informatia se gaseste in carti,carti pe care din pacate,odata cu feisbucareala apiculturii,nu le mai citeste nimeni...
Avatar utilizator
proapis13
 
Mesaje: 7329
Membru din: 24 Feb 2011, 17:20
Localitate: Drobeta Turnu-Severin

Re: dadant 12 rame

Mesajde Arhivistu » 02 Ian 2013, 23:49

Are 2 stupii unul peste altul,dar si asa e greu :lol:
Nu încerca sa faci un lucru cu exceptia cazului în care esti sigur de tine, dar nu renunta pur si simplu deoarece altcineva nu este sigur de tine.
Arhivistu
 
Mesaje: 574
Membru din: 25 Feb 2011, 10:56
Localitate: Bistrita

AnteriorUrmătorul

Înapoi la INTRETINEREA ALBINELOR



Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Google [Bot] şi 13 vizitatori