Prima pagină APICULTURA GENERALA INTRETINEREA ALBINELOR

Discutii despre lucrari sezoniere,tehnici de ingrijire in diferite tipuri de stupi.Intretinerea familiilor de albine in cele trei tipuri mari de stupi...
Reguli forum
Acest site foloseste cookies. Continuarea navigarii implica acceptarea lor. Afla mai multe detalii : viewtopic.php?f=35&t=6168

dadant 12 rame

Mesajde BARBY » 18 Aug 2011, 20:31

dragi colegi azi mi-am pus in gand sa construiesc eu cu mana mea un stup..pt asta mi-am luat sculele necesare freze rindele circular etc ,scandura uscata de brad si tot ce trebe ca sa pot sa-l fac..voi face un dadant de 12 rame si cand e gata revin cu poze.ce parere aveti despre acest tip de stup.zii buna sa aveti
Avatar utilizator
BARBY
 
Mesaje: 58
Membru din: 05 Aug 2011, 18:55
Localitate: dr tr severin

Re: dadant 12 rame

Mesajde liviu1965 » 18 Aug 2011, 21:13

Spor la confectionat. Ai sa vezi ce satisfactie o sa ai la primavara cand pui ramele cu albina in stupul facut de tine....
Iti recomand sa faci 2-3 lazi in plus,ptr. orisice eventualitate.

Spor
Avatar utilizator
liviu1965
 
Mesaje: 1335
Membru din: 25 Iun 2011, 08:52
Localitate: IASI

Re: dadant 12 rame

Mesajde Adi Hodis » 18 Aug 2011, 22:44

liviu1965 scrie:...
Iti recomand sa faci 2-3 lazi in plus,ptr. orisice eventualitate.
...

Da´ de ce 2 -3 in plus ??? :roll: ... in caz de prea multe urdinishuri la prima ... si daca nu s-o nimeri nici a 2-a, sa o aiba si pe-a 3-a ?. :P

Hai bre ca am glumit :P ... eventualitatea este ... roii. ;)
Albinutele = viata ... importantele albinute ... ” daca albinele ar disparea, omenirea ar mai trai 4 ani. Albert Einstein ”.
http://adihodis.sunphoto.ro/
Avatar utilizator
Adi Hodis
 
Mesaje: 2937
Membru din: 03 Apr 2011, 18:40

Re: dadant 12 rame

Mesajde balanescuadrian » 18 Aug 2011, 23:06

daca tot vrei sa tii faci ...fa-i pe 10 rame si 2 caturi (de 1/2...zic eu ) sau de care vrei...n-ai timp de albine fa-i inca un cat de 1/1 si stai linistit!

am si eu pe 12 rame...ori de cate ori am ocazia ii trec in cutii de 10!....cine ii muta cu mana ma intelege.. miere multa in cuib!...timp pierdut sa extrag cuibul !...etc ..etc...

sincer ..cele mai tari familii ale mele si anul trecut si anul asta .... cuib 10 rame 1/1 + cat cu rame 1/1...dar de fiecare data ma scoate din sarite ca trebuie sa inot in 20 de rame sa le scot pe cele cu miere si sa le las pe cele cu puiet sa pot sa mut cutia !!
Avatar utilizator
balanescuadrian
 
Mesaje: 289
Membru din: 24 Feb 2011, 09:44

Re: dadant 12 rame

Mesajde BARBY » 18 Aug 2011, 23:18

va multumesc pt postari,,,am si pe 10 rame dar vreau sa incerc si 12 sa vad care da randament mai bun.revin cu poze

stima
Avatar utilizator
BARBY
 
Mesaje: 58
Membru din: 05 Aug 2011, 18:55
Localitate: dr tr severin

Re: dadant 12 rame

Mesajde BARBY » 18 Aug 2011, 23:22

sapt trecuta am facut prmul tratament cu varachet...sambta il fac pe urmatorul...intrebarea este daca am facut tratament cu varachet pot sa pun si benzi de varostop sau nu e indicat? stima
Avatar utilizator
BARBY
 
Mesaje: 58
Membru din: 05 Aug 2011, 18:55
Localitate: dr tr severin

Re: dadant 12 rame

Mesajde Adi Hodis » 18 Aug 2011, 23:24

Adi, stupul pe 12 rame este f. bun la matcile prolifice ... pt. alea medii e rupere de " inot " ... asa ca SA TRAIASCA MER-UUU !!! :lol:

Azi ma tot uitam la ponta matcilor ( in timp ce tratam contra Varroa cu Klartan ) ca deh, eu pot sa desfac cuibul fara sa scot rame ... ba sa si pun cat cu rame sub cuib unde e cazul ... deh, alt fel de " inot " si ma gandeam la randament ... 300 de fam-ii le-as putea trata lejer intr-o zi ;) ocazie cu care fac si apelul matcilor :)
Albinutele = viata ... importantele albinute ... ” daca albinele ar disparea, omenirea ar mai trai 4 ani. Albert Einstein ”.
http://adihodis.sunphoto.ro/
Avatar utilizator
Adi Hodis
 
Mesaje: 2937
Membru din: 03 Apr 2011, 18:40

Re: dadant 12 rame

Mesajde balanescuadrian » 18 Aug 2011, 23:27

la ce fel de randament te astepti?!.... ca nu intra in friguri da... ca ai rezerve ptr iernat...da........alte plusuri nu vad!..decat minusuri (mai ales daca faci pastoral!)...in rest orice cutie este buna..chiar si orizontalul pe 20 de rame!
Avatar utilizator
balanescuadrian
 
Mesaje: 289
Membru din: 24 Feb 2011, 09:44

Re: dadant 12 rame

Mesajde balanescuadrian » 18 Aug 2011, 23:31

la ce fel de matci prolifice te gandesti!... da-mi si mie una ! :)
Ultima oară modificat de balanescuadrian pe 18 Aug 2011, 23:32, modificat 1 dată în total.
Avatar utilizator
balanescuadrian
 
Mesaje: 289
Membru din: 24 Feb 2011, 09:44

Re: dadant 12 rame

Mesajde BARBY » 18 Aug 2011, 23:31

sunt incepator si nu cred ca m-as descurca cu multietajat redus deocamdata,,nu stapanesc destul de bine traba cu rotitul corpurilor,,,stima
Avatar utilizator
BARBY
 
Mesaje: 58
Membru din: 05 Aug 2011, 18:55
Localitate: dr tr severin

Re: dadant 12 rame

Mesajde Adi Hodis » 18 Aug 2011, 23:40

balanescuadrian scrie:la ce fel de matci prolifice te gandesti!... da-mi si mie una ! :)

Matci prolifice ... nu conteaza rasa ... sa fie cea mai cea dintre cele din stupina, chiar si de la tine ... trebuie sa ai ceva " varfuri " da´ ai facut roi de la ele, asa-i ?.
Daca ti-ai notat, vezi cum ierneaza ... si trage-le la prasila in primavara ;)
S-au apeleaza-l pe nea Janese ca el e cu experentzele. :)
Albinutele = viata ... importantele albinute ... ” daca albinele ar disparea, omenirea ar mai trai 4 ani. Albert Einstein ”.
http://adihodis.sunphoto.ro/
Avatar utilizator
Adi Hodis
 
Mesaje: 2937
Membru din: 03 Apr 2011, 18:40

Re: dadant 12 rame

Mesajde Adi Hodis » 18 Aug 2011, 23:45

BARBY scrie:sunt incepator si nu cred ca m-as descurca cu multietajat redus deocamdata,,nu stapanesc destul de bine traba cu rotitul corpurilor,,,stima

Vorbeam cu Adi Balanescu ... pe tarlaua dumitale :D
Peste ani ... vei vedea ca e simplu de tot ... mai complicat e sa cresti matci si sa inmultzesti de la o matca.
Albinutele = viata ... importantele albinute ... ” daca albinele ar disparea, omenirea ar mai trai 4 ani. Albert Einstein ”.
http://adihodis.sunphoto.ro/
Avatar utilizator
Adi Hodis
 
Mesaje: 2937
Membru din: 03 Apr 2011, 18:40

Re: dadant 12 rame

Mesajde akmm » 19 Aug 2011, 07:55

balanescuadrian scrie:daca tot vrei sa tii faci ...fa-i pe 10 rame si 2 caturi (de 1/2...zic eu ) sau de care vrei...n-ai timp de albine fa-i inca un cat de 1/1 si stai linistit!

am si eu pe 12 rame...ori de cate ori am ocazia ii trec in cutii de 10!....cine ii muta cu mana ma intelege.. miere multa in cuib!...timp pierdut sa extrag cuibul !...etc ..etc...

sincer ..cele mai tari familii ale mele si anul trecut si anul asta .... cuib 10 rame 1/1 + cat cu rame 1/1...dar de fiecare data ma scoate din sarite ca trebuie sa inot in 20 de rame sa le scot pe cele cu miere si sa le las pe cele cu puiet sa pot sa mut cutia !!


Nu sunt deloc de acord cu observatiile.Nu sunt valabile pentru zona mea.Faptul ca nu se poate umbla in cuib ca nu stiu ce miere are nu este un dezavantaj ci din contra.La sfarsitul sezonului am precis 2 sau trei rame cu miere pentru iernat pline fara sa ma doara capul. Albina nu are nici un motiv sa-si blocheze cuibul atata timp cat are catul la dispozitie.Cu siguranta am roiuri care nu-si pot asigura necesarul de miere.Un eventual surplus din stupul de 12 rame e binevenit.Fiti fara grija, nu o sa aveti atata miere in plus incat sa va para rau ca nu ati scos-o.Din mierea de care zicem ca e prea multa, tocmai bine dau cate una la roiul prins in sezonul urmator.Odata, daca e primar matca oua imediat, a doua nu se impune sub nici o forma hranirea de stimulare, atata timp cat am rezerva din prima zi de 2-3 kg.
Pentru cei ce extrag tot, inclusiv ramele cu puiet, este posibil sa fie o problema.Stupul pe 10 rame insa nu o rezolva, ba din contra, una-doua intra in friguri.E adevarat ca nu acelasi lucru se intampla daca e plin de nosemoza (albine extrem de agresiva si niciodata populatie numeroasa).Atunci da, pana si ala pe 10 rame e prea mare.
Dupa mine ar fi de dorit chiar 13 rame.Dar sa-l lasam asa-pe 12.
O poza care da sa arate o tava de fund antivarroa.
Fişiere ataşate
PIC_0007.jpg
Rezist la orice, în afara tentaţiilor.Oscar Wilde
Avatar utilizator
akmm
 
Mesaje: 1273
Membru din: 21 Mar 2011, 16:15
Localitate: Babadag

Re: dadant 12 rame

Mesajde gabi bee » 20 Aug 2011, 21:31

o postare clara si la obiect . cu toate ca nu am experienta cele expuse mai sus de domnul akmm cred ca sunt corecte si de luat in seama . singurul dezavantaj al cuibului pe 12 rame este greutatea mai mare , in rest numai avantaje . numai bine ! ;)
Masoara timpul cu faptele tale !
Avatar utilizator
gabi bee
 
Mesaje: 1334
Membru din: 11 Apr 2011, 23:41
Localitate: mizil , prahova

Re: dadant 12 rame

Mesajde -tedy- » 21 Aug 2011, 20:25

d-le akmm este cumva plastic in loc de tabla sub sita?
este mai mai usor.... dar este si convenabil?
0742844185
Avatar utilizator
-tedy-
 
Mesaje: 82
Membru din: 11 Mar 2011, 17:12
Localitate: baia mare

Re: dadant 12 rame

Mesajde BARBY » 21 Aug 2011, 23:21

asa cum v-am promis am revenit cu poze cu stupul facut de mine si un video cu mutarea unuin roin de anul acesta in lada cea noua.problema este ca nu pot incarca nimik fiindca sunt prea mari..ce sa fac?.astept parerile dumneavoastra..stima
Avatar utilizator
BARBY
 
Mesaje: 58
Membru din: 05 Aug 2011, 18:55
Localitate: dr tr severin

Următorul

Înapoi la INTRETINEREA ALBINELOR



Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 51 vizitatori