Prima pagină APICULTURA GENERALA INTRETINEREA ALBINELOR

Discutii despre lucrari sezoniere,tehnici de ingrijire in diferite tipuri de stupi.Intretinerea familiilor de albine in cele trei tipuri mari de stupi...
Reguli forum
Acest site foloseste cookies. Continuarea navigarii implica acceptarea lor. Afla mai multe detalii : viewtopic.php?f=35&t=6168

Re: cat 1/1 ?

Mesajde sovian » 12 Mar 2015, 07:50

Ma mai gândeam si la cutie de 18 rame in pat cald ca poate am sa fac vagon pe viitor. Inca sunt in cautarea unei solutii
Chiar dacă nu ai stupi, ocroteşte albinele!
sovian
 
Mesaje: 239
Membru din: 06 Mai 2014, 18:47
Localitate: Dracesti

Re: cat 1/1 ?

Mesajde feederman » 17 Apr 2015, 17:18

kiloz scrie:Nu sunt fan,eu lucrezi cu ei de mai bine de 20 de ani.
-150 mm exterior -130 mm interior!

Domnule kiloz , va rog cititi mp.
Sa nu uiti Darie!
feederman
 
Mesaje: 1027
Membru din: 06 Noi 2012, 12:34
Localitate: Selimber- Sibiu

Re: cat 1/1 ?

Mesajde thomas » 20 Mai 2015, 19:15

Cei care aveti cat 1/1 si matca oua atat in cat cat si in corpul de baza, unde adaugati corpul de recolta? Intre cele 2 corpuri, sau deasupra?
Stationar. Dadant 1/1 10 rame. Cat 3/4.
thomas
 
Mesaje: 715
Membru din: 06 Feb 2013, 21:30
Localitate: Pucioasa,DB

Re: cat 1/1 ?

Mesajde Florin Dobre » 20 Mai 2015, 19:59

Al treilea corp il adaug intre cele doua. Dar asta abia pe la FS si doar acolo unde se cere. Nu ma deranjeaza ca urca matca in cat. :idea:
Suntem pulbere de stele.
Avatar utilizator
Florin Dobre
 
Mesaje: 4653
Membru din: 09 Apr 2012, 22:57
Localitate: Stefanesti, Arges

Re: cat 1/1 ?

Mesajde DoarEu » 20 Mai 2015, 20:46

Cu toate ca topicul este cam demult si cred ca domnu' sovian a gasit deja o solutie, o sa postez pt alti incepatori care citesc topicul.
Nu am apucat sa citesc tot topicul(sunt pe fuga) dar daca a mai fost scris rog sa se stearga postarea mea.
Deci, pentru a muta mierea din cat in cuib , se pune catul sub cuib(asta daca catul e 1/2,3/4 si fundul e detasabil)
Daca catul e 1/1 doar se pun rame din cat in cuib.In opinia mea , cel mai bun cat este cel 1/2R(2 caturi fac cat unul 1/1) si cel mai bun fund cel....detasabil.
Sanatate!
La un stup este un trântor
Şi albine şi-o regină;
Dar la voi sunt prea mulţi trântori
Pentru-o singură albină...
Avatar utilizator
DoarEu
 
Mesaje: 460
Membru din: 15 Mar 2015, 12:40
Localitate: Arges

Re: cat 1/1 ?

Mesajde paul » 20 Mai 2015, 22:17

Florin Dobre scrie: Nu ma deranjeaza ca urca matca in cat. :idea:

Chiar ???
Sa innegreasca rame albe, mierea sa fie depusa in cuib in rame inchise la culoare, oare nu-i nici un deranj ???
Pe mine ma deranjeaza !
Caracterul fara inteligenta poate mult.Inteligenta fara caracter nu poate nimic !
Avatar utilizator
paul
 
Mesaje: 5607
Membru din: 17 Sep 2011, 12:12
Localitate: falticeni

Re: cat 1/1 ?

Mesajde thomas » 20 Mai 2015, 22:34

S-a notat: al 3.lea corp intre cele doua si haneman intre baza si cat (cel putin pana trece salcamul si fac roii). Mersi!
Stationar. Dadant 1/1 10 rame. Cat 3/4.
thomas
 
Mesaje: 715
Membru din: 06 Feb 2013, 21:30
Localitate: Pucioasa,DB

Re: cat 1/1 ?

Mesajde mausica » 20 Mai 2015, 23:13

paul scrie:
Florin Dobre scrie: Nu ma deranjeaza ca urca matca in cat. :idea:

Chiar ???
Sa innegreasca rame albe, mierea sa fie depusa in cuib in rame inchise la culoare, oare nu-i nici un deranj ???
Pe mine ma deranjeaza !

asta am patit eu anul trecut......pffff e naspa rau de tot.Asa ceva nu o sa mai se intample la mine
Nimic nu e intamplator....totul se intampla cu un scop !!!
Avatar utilizator
mausica
 
Mesaje: 3522
Membru din: 18 Oct 2013, 14:59
Localitate: Baile Felix/Stei,Bihor

Re: cat 1/1 ?

Mesajde Closcutz » 20 Mai 2015, 23:58

mausica scrie:asta am patit eu anul trecut......pffff e naspa rau de tot.Asa ceva nu o sa mai se intample la mine

Cum vei face sa nu se mai intample? Pui gratii Haneman?
Closcutz
 
Mesaje: 1580
Membru din: 03 Ian 2012, 13:21
Localitate: Oltina, Judetul Constanta

Re: cat 1/1 ?

Mesajde sovian » 21 Mai 2015, 07:28

Multumesc pt răspunsuri, am luat pe 10 rame cu cat de 1/3. Acum trb sa vad cum fac cu rezervele de iarna.
Chiar dacă nu ai stupi, ocroteşte albinele!
sovian
 
Mesaje: 239
Membru din: 06 Mai 2014, 18:47
Localitate: Dracesti

Re: cat 1/1 ?

Mesajde ves.lucian.zabrani » 21 Mai 2015, 07:39

Cat are inaltimea catul 1/3 ???
:P :P :P
Sa traim cu si in HRISTOS , singura noastra bucurie si nadejde neinselatoare !!!
Se poate trai fara sa ai albine !!! DAR CE ROST ARE ???
Nu-mi pare rau ca ma inteapa albina !!! Imi pare rau ca moare dupa ce ma inteapa !!!
Avatar utilizator
ves.lucian.zabrani
 
Mesaje: 5869
Membru din: 24 Feb 2011, 11:57
Localitate: Zabrani

Re: cat 1/1 ?

Mesajde DoarEu » 21 Mai 2015, 09:45

Probabil ca a vrut sa scrie 1/2.Iar in legatura cu rezervele pt iarna daca ai fund detasabil e floare la ureche ;am scris mai sus.
Sanatate!
La un stup este un trântor
Şi albine şi-o regină;
Dar la voi sunt prea mulţi trântori
Pentru-o singură albină...
Avatar utilizator
DoarEu
 
Mesaje: 460
Membru din: 15 Mar 2015, 12:40
Localitate: Arges

Re: cat 1/1 ?

Mesajde mausica » 21 Mai 2015, 10:24

Closcutz scrie:
mausica scrie:asta am patit eu anul trecut......pffff e naspa rau de tot.Asa ceva nu o sa mai se intample la mine

Cum vei face sa nu se mai intample? Pui gratii Haneman?

Am si inceput cu ele inca de la rapita(cu gratii).Si eu INCA sunt pe 1/1 sus si jos si daca nu puneam gratia........matca urca si isi facea de cap.Cu gratiile puse,am ramele din mag curate si frumoase gata pregatite pt salcam
Nimic nu e intamplator....totul se intampla cu un scop !!!
Avatar utilizator
mausica
 
Mesaje: 3522
Membru din: 18 Oct 2013, 14:59
Localitate: Baile Felix/Stei,Bihor

Re: cat 1/1 ?

Mesajde sovian » 21 Mai 2015, 12:27

am cat de 3 sferturi fara gratie. Daca las ramele din Cat mai distantate nu mai ouă sus .
am fund detasabil si la 12 fund fix. Le pot lasa miere in etaj pt iarna?vor urca in etaj?primavara cum sa fac cand incepe poanta?
Chiar dacă nu ai stupi, ocroteşte albinele!
sovian
 
Mesaje: 239
Membru din: 06 Mai 2014, 18:47
Localitate: Dracesti

Re: cat 1/1 ?

Mesajde DoarEu » 21 Mai 2015, 12:46

Vezi sa nu ai surprize la primavara.Degeaba lasi ramele mai distantate ca tot oua.Si daca le lasi ramele distantate pe timp de iarna ghemul nu prea mai e ghem si poate sa se stranga doar pe 2-3 rame mai cu miere si sa nu mai poata sa se mute la un ger mai puternic.Nu prea ai ce face decat sa pui catul sub cuib la cei cu fund detasabil si la ceilalti sa bagi rame descapacite in cuib pana isi fac rezerve.Daca le lasi etajul vor urca in etaj si vor incepe ponta de acolo(poate fii un luncru bun pt cei ce vor sa treaca pe ME).Cu etajul in cap si cu gratie intre corp si etaj sa nu incerci fiindca matca nu va putea trece si vor ramane jos,unde o sa moara de foame.
Sanatate!
Le:Sau poti incerca varianta cu folia intre corp si etaj:
Folie intre corp si etaj si lasat doar un colt liber , cat sa treaca cateva albine.Apoi inceput sa descapacesti cateva rame de sus pana incep sa traga in cuib.Unele familii nu muta mierea in cuib,dar sunt familii si familii si merita incercat.
La un stup este un trântor
Şi albine şi-o regină;
Dar la voi sunt prea mulţi trântori
Pentru-o singură albină...
Avatar utilizator
DoarEu
 
Mesaje: 460
Membru din: 15 Mar 2015, 12:40
Localitate: Arges

Re: cat 1/1 ?

Mesajde sovian » 21 Mai 2015, 14:34

Ms. Ma refeream ca le las mai distantate pe cele din cat acum in cules sa nu urce matca. Deci la iarna cand nu mai am puiet sa pun câtul jos si cel cu rame de intreg jos?
Dupa ce ponteaza in primavara in cat s-l inversez?
Chiar dacă nu ai stupi, ocroteşte albinele!
sovian
 
Mesaje: 239
Membru din: 06 Mai 2014, 18:47
Localitate: Dracesti

AnteriorUrmătorul

Înapoi la INTRETINEREA ALBINELOR



Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 25 vizitatori