Prima pagină APICULTURA GENERALA INTRETINEREA ALBINELOR

Discutii despre lucrari sezoniere,tehnici de ingrijire in diferite tipuri de stupi.Intretinerea familiilor de albine in cele trei tipuri mari de stupi...
Reguli forum
Acest site foloseste cookies. Continuarea navigarii implica acceptarea lor. Afla mai multe detalii : viewtopic.php?f=35&t=6168

[începător] stup atacat de alte albine

Mesajde da78n » 12 Mar 2015, 02:08

Am moştenit câţiva stupi astă toamnă pe care am decis să-i păstrez, să văd cum e cu ei.
Le-am pus hrană peste iarnă (turte de la Apiluk) şi nu am observat nici o problemă.
Acum, o dată cu încălzirea vremii au început timid să iasă albinele şi să se învârtă în zbor prin faţa stupilor, lucru care consider că este ok.

Problema ce a apărut ieri a fost o înmulţire bruscă a numărului de albine iar din spusele unei vecine mai în vârstă, se bănuieşte că este o invazie de albine străine de la un apicultor care stă câteva străzi mai încolo. Poate fi vorba de aşa ceva? Pentru mine ar fi o surpriză deoarece doar la aşa ceva nu mă aşteptam? Ce este de făcut în acest caz?
da78n
 
Mesaje: 31
Membru din: 12 Mar 2015, 01:57
Localitate: Bucova/Timiș

Re: [începător] stup atacat de alte albine

Mesajde Diogene » 12 Mar 2015, 02:30

da78n scrie:Am moştenit câţiva stupi astă toamnă pe care am decis să-i păstrez, să văd cum e cu ei.
Le-am pus hrană peste iarnă (turte de la Apiluk) şi nu am observat nici o problemă.
Acum, o dată cu încălzirea vremii au început timid să iasă albinele şi să se învârtă în zbor prin faţa stupilor, lucru care consider că este ok.

Problema ce a apărut ieri a fost o înmulţire bruscă a numărului de albine iar din spusele unei vecine mai în vârstă, se bănuieşte că este o invazie de albine străine de la un apicultor care stă câteva străzi mai încolo. Poate fi vorba de aşa ceva? Pentru mine ar fi o surpriză deoarece doar la aşa ceva nu mă aşteptam? Ce este de făcut în acest caz?


Poate fi un mic furtisag. Redu urdinisul si nu le lesa albinelor motive sa caute hrana pe langa stupii tai ... Si stai linistit. Dar uita.te cu atentie sa nu fie chiar albinele tale ;)
Diogene
 
Mesaje: 2
Membru din: 12 Mar 2015, 02:24

Re: [începător] stup atacat de alte albine

Mesajde teinegru64 » 12 Mar 2015, 02:31

Iei pusca si omori vecinele...pardon albinele vecine.Mai bine omoara toti apicolii din zona(Iti spun eu ...trantorii sunt de vina))
http://teinegru64.sunphoto.ro/Albine
teinegru64
 
Mesaje: 2459
Membru din: 08 Mar 2011, 13:06
Localitate: Vaslui

Re: [începător] stup atacat de alte albine

Mesajde georgeanelka » 12 Mar 2015, 03:33

Bun venit colegu, nu am eu experienta foarte mare, dar ma gandesc ca poate fi si un banal zbor de recunoastere al unei generatii de puiet, asta daca nu vezi albine luptanduse la urdinis. Succes.
Existam vremelnic prin ceea ce luam din jur, dar vom trai vesnic prin ceea ce daruim!
Avatar utilizator
georgeanelka
 
Mesaje: 210
Membru din: 13 Iun 2011, 19:47
Localitate: bucuresti/walter maracineanu

Re: [începător] stup atacat de alte albine

Mesajde TDI » 12 Mar 2015, 09:28

Redu urdinisele de la 5x1 cm pana la 1x1 cm, in functie de agresivitatea furtisagului.

In alta ordine de idei, chiar daca e foarte devreme, familiile cu o infestatie masiva de varooa pot cauta o alta casa, daca nu s-au pierdut in timpul iernii, - asta daca si temperatura ambientala, aportul de polen, etc sunt favorabile.
TDI
 
Mesaje: 1609
Membru din: 07 Aug 2013, 17:31
Localitate: Bacau-Roman

Re: [începător] stup atacat de alte albine

Mesajde mellis » 12 Mar 2015, 10:42

da78n scrie:Am moştenit câţiva stupi astă toamnă pe care am decis să-i păstrez, să văd cum e cu ei.
Le-am pus hrană peste iarnă (turte de la Apiluk) şi nu am observat nici o problemă.

Turtele de la apiluk (ma gandesc ca cele energetice/albe, nu proteice) le-ati decupat dupa model?
Fiind foarte moi, este posibil sa fie curse printre rame - chiar pe fundul stupului - la o familie slaba/albine moarte din cauza turtei - poate sa apara furtisag. Posibil sa fie doar zbor de curatire..
Aveti fund mobil - ati curatat / facut controlul de primavara a fundurilor?Cum se prezinta?
Spor la treaba...
Sa mergem inainte, ca inainte era mai bine...
Avatar utilizator
mellis
 
Mesaje: 3505
Membru din: 19 Ian 2015, 02:22
Localitate: Timisoara

Re: [începător] stup atacat de alte albine

Mesajde da78n » 12 Mar 2015, 15:21

Astăzi plouă aici la noi şi nu mai pot observa fenomenul.

Din răspunsurile primite am tras concluzia că următorul lucru care trebuie să-l fac este să repar toate urdinisele. Stupii sunt foarte vechi, cu "uşiţe" de tablă verticale care permit maxim deschis sau maxim închis. Cred că ar trebui montate nişte gratii la intrare sau poate regulatoare de zbor. Ce-mi recomandaţi? O să trec pe la Apiluk sau magazinul Apicola să văd ce au şi ei pe stoc din ofertă.

Turtele le-am tăiat în 4 şi desfoliat pe o parte. Le-am introdus periodic, ori de câte ori am verificat stupul şi constatat că sa consumat mai mult de jumătate din ele. Sunt solide, deci nu cred că a fost cazul să curgă printre rame.

Imagine Imagine
da78n
 
Mesaje: 31
Membru din: 12 Mar 2015, 01:57
Localitate: Bucova/Timiș

Re: [începător] stup atacat de alte albine

Mesajde mellis » 12 Mar 2015, 16:05

Nu recomand gratia prezentata in poza de mai sus, la mine a trecut soarecul prin ea acum 2 ani.
Cauta pe pag apiluk "Gratie urdinis zinc, mare", depinde cat ai urdinisul...Apicola este de obicei mai scumpa - sunt in Tm unul langa altul - compara pretul inainte de a lua.
Turtele nu se desfoliaza pe o parte, o data ca pot curge peste albine, si apoi daca nu le consuma se usuca. Turtele de la apiluk solide?M-as mira - de fiecare data cand le-am luat erau moi-> nu mai iau.
Erau turte albe sau galbui? Cele galbui sunt mai tari dar proteice - daca le-ai pus din toamna nu e prea bine.
Bafta..
Sa mergem inainte, ca inainte era mai bine...
Avatar utilizator
mellis
 
Mesaje: 3505
Membru din: 19 Ian 2015, 02:22
Localitate: Timisoara

Re: [începător] stup atacat de alte albine

Mesajde nae » 12 Mar 2015, 22:09

da78n scrie:Am moştenit câţiva stupi astă toamnă pe care am decis să-i păstrez, să văd cum e cu ei

Bine ca nu ai primit vipere= MAI banoase :D
Cat ai citit despre albine din toamna pana acum ?, despre albine nu milionari apicoli . ;)
Acum nu ai timp de citit , roaga-l pe vecinul cu mai multi stupi sa te ajute = nu-i el vinovat .
Reducerea urdinisului ''debraiaza''/intarzie putin inevitabilul ...
Lipsa matca ,stup RECE ,fam slaba cu puiet MAXIM = cine incalzeste cine apara , furtisagul e mai complicat decat reducerea urdinisului la o albina :roll:
nae
 
Mesaje: 3375
Membru din: 11 Noi 2011, 19:29

Re: [începător] stup atacat de alte albine

Mesajde stroe » 12 Mar 2015, 22:17

da78n scrie:Astăzi plouă aici la noi şi nu mai pot observa fenomenul.

Din răspunsurile primite am tras concluzia că următorul lucru care trebuie să-l fac este să repar toate urdinisele. Stupii sunt foarte vechi, cu "uşiţe" de tablă verticale care permit maxim deschis sau maxim închis. Cred că ar trebui montate nişte gratii la intrare sau poate regulatoare de zbor. Ce-mi recomandaţi? O să trec pe la Apiluk sau magazinul Apicola să văd ce au şi ei pe stoc din ofertă.

Turtele le-am tăiat în 4 şi desfoliat pe o parte. Le-am introdus periodic, ori de câte ori am verificat stupul şi constatat că sa consumat mai mult de jumătate din ele. Sunt solide, deci nu cred că a fost cazul să curgă printre rame.

Imagine Imagine

O sipca de lemn batuta cu un cui sau doua, un burete etc, sunt doar doua posibilitati de micsorare de urdinis. (pamant .paie . textile etc).
Totusi poate nu este furtisag. Roaga pe cineva care se pricepe sa se uite un pic la ei si urmeazai sfatul
stroe
 
Mesaje: 313
Membru din: 09 Mar 2011, 19:48
Localitate: Teleorman

Re: [începător] stup atacat de alte albine

Mesajde alt stupar » 12 Mar 2015, 22:23

Bai, terminati cu trimiterile la produsele apimukului ala, fir-ar baticurile lor sa fie :!:
lada plina de albine, dalta si afumatorul
in rest... Dumnezeu cu mila !
Avatar utilizator
alt stupar
 
Mesaje: 3217
Membru din: 18 Feb 2011, 22:50
Localitate: Lipova

Re: [începător] stup atacat de alte albine

Mesajde mellis » 13 Mar 2015, 00:17

alt stupar scrie:Bai, terminati cu trimiterile la produsele apimukului ala, fir-ar baticurile lor sa fie :!:

Imi place asta cu baticurile, cer scuze c i-am tot pomenit - nu doream reclama, ci mai degraba sa-i critic..au si bune, dar baticurile sunt cele mai faine...;)
Sa mergem inainte, ca inainte era mai bine...
Avatar utilizator
mellis
 
Mesaje: 3505
Membru din: 19 Ian 2015, 02:22
Localitate: Timisoara


Înapoi la INTRETINEREA ALBINELOR



Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Google [Bot] şi 15 vizitatori