Prima pagină APICULTURA GENERALA INTRETINEREA ALBINELOR

Discutii despre lucrari sezoniere,tehnici de ingrijire in diferite tipuri de stupi.Intretinerea familiilor de albine in cele trei tipuri mari de stupi...
Reguli forum
Acest site foloseste cookies. Continuarea navigarii implica acceptarea lor. Afla mai multe detalii : viewtopic.php?f=35&t=6168

Re: Rame mucegaite?

Mesajde gigibecalul » 26 Mar 2015, 00:06

Și eu aș folosi-o...chiar am așa rame, cu acel ”mucegai”...aș folosi-o în cuib, mai ales că sub căpăceală se vede diferența de culoare datorată păsturii aflată acolo...și cred că nu mă înșeală privirea...
"În mintea mea e numai bine
La mine-n suflet e doar cald
Domesticesc de drag albine
Și-n roua raiului mă scald"
(Sergiu Cipariu)

"Dă-i albinei ce-i trebuie, fără să te zgârcești, și te va răsplăti la prima ocazie."
(C.V.)
Avatar utilizator
gigibecalul
 
Mesaje: 1145
Membru din: 15 Oct 2012, 00:54
Localitate: Teleac, Alba

Re: Rame mucegaite?

Mesajde cosming » 26 Mar 2015, 10:25

Tot sa ai astfel de rame brumate si bune de bagat in stup. Descapacita si data dupa cuib e aur. Ai grija doar la ramele cu acea 'bruma' care e de fapt o panza construita,specifica gaselnitei.
cosming
 
Mesaje: 310
Membru din: 18 Dec 2013, 11:30
Localitate: Bucuresti, Stupii in Dambovita, Brezoaia

Re: Rame mucegaite?

Mesajde TDI » 26 Mar 2015, 12:17

Bruma e garantia ca ceara e naturala.
Aceeasi bruma apare si pe calupurile pastrate cateva luni.
Momentan nu apare nici un semn de gaselnita pe rama din poza.
TDI
 
Mesaje: 1609
Membru din: 07 Aug 2013, 17:31
Localitate: Bacau-Roman

Re: Rame mucegaite?

Mesajde vali.anghel » 27 Mar 2015, 16:30

Am umblat ieri in stupi, am scos ce mai ramasese din turtele proteice pt ca am vazut ca au inceput sa care polen si am bagat din ramele cu pricina dupa diafragma...pentru stimulare, pentru ca miere au destula cat sa mai treaca juma de iarna peste ele. Puiet de la 2 rame in sus, albina numeroasa, facut tratament cu varachet...acu asteptam sa treaca valu de ploi. Multumesc de raspunsuri. Sanatate!
vali.anghel
 
Mesaje: 51
Membru din: 07 Mai 2012, 19:39
Localitate: Mehedinti

Anterior

Înapoi la INTRETINEREA ALBINELOR



Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 11 vizitatori