Prima pagină APICULTURA GENERALA INTRETINEREA ALBINELOR

Discutii despre lucrari sezoniere,tehnici de ingrijire in diferite tipuri de stupi.Intretinerea familiilor de albine in cele trei tipuri mari de stupi...
Reguli forum
Acest site foloseste cookies. Continuarea navigarii implica acceptarea lor. Afla mai multe detalii : viewtopic.php?f=35&t=6168

Re: stupi zombi

Mesajde Florin Dobre » 15 Noi 2015, 12:43

Ai fost la mine ieri? :lol:
Suntem pulbere de stele.
Avatar utilizator
Florin Dobre
 
Mesaje: 4653
Membru din: 09 Apr 2012, 22:57
Localitate: Stefanesti, Arges

Re: stupi zombi

Mesajde yuonyuon » 15 Noi 2015, 12:46

In primul rand nosemoza, loca apar la aia care nu fac miere .si daca sa gasit 0.0000000....(substante "nocive") intrun butui dintr o suta nu cred ca isi are rostu sa mai discutam ca defapt asta e adevaru .
Nu uitati romania produce miere din nectar .asa cum este ia dar este naturala ,poate cea mai naturala din europa, nu e o intamplare ca se cauta in vest ca painea calda.
eu nu inteleg de ce se cere puritate 100% la un produs facultativ cand alimentele de baza is sub nivelu critic . Spunea cineva " sa nu cumva sa ajunga miere " contaminata pa mana uni copil" atunci dati-le sucuri la "pliculet" cu cianuri si aspatam ,
yuonyuon
 
Mesaje: 2823
Membru din: 13 Mai 2015, 11:23
Localitate: lunca brailei/bacau

Re: stupi zombi

Mesajde alin75 » 15 Noi 2015, 12:50

yuonyuon scrie:In primul rand nosemoza, loca apar la aia care nu fac miere .si daca sa gasit 0.0000000....(substante "nocive") intrun butui dintr o suta nu cred ca isi are rostu sa mai discutam ca defapt asta e adevaru .
Nu uitati romania produce miere din nectar .asa cum este ia dar este naturala ,poate cea mai naturala din europa, nu e o intamplare ca se cauta in vest ca painea calda.
eu nu inteleg de ce se cere puritate 100% la un produs facultativ cand alimentele de baza is sub nivelu critic . Spunea cineva " sa nu cumva sa ajunga miere " contaminata pa mana uni copil" atunci dati-le sucuri la "pliculet" cu cianuri si aspatam ,

Mierea "ailalta" trebuie amestecata cu a noastra curata 100% pentru a iesi ceva ok....... In rest.... la cate rahaturi bagam in noi........ (incepand de la aerul poluat, alimente, imbracaminte, tot ce ne inconjoara/folosim....). App. explozia de la Cernobîl ('86) ne-a prins pe o parte dintre noi in adolescenta/copilarie si ne miram ca acum NOI avem copii cu tot felul de malformatii..... Asa o sa fie si cu rahaturile astea.......... rezultatele se vad peste ani!
https://www.youtube.com/watch?v=RI8TEa2gFCo
.... orice supraapreciere duce la dezamagire.....
Avatar utilizator
alin75
 
Mesaje: 1000
Membru din: 08 Mai 2011, 21:44

Anterior

Înapoi la INTRETINEREA ALBINELOR



Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 23 vizitatori