Prima pagină APICULTURA GENERALA INTRETINEREA ALBINELOR

Discutii despre lucrari sezoniere,tehnici de ingrijire in diferite tipuri de stupi.Intretinerea familiilor de albine in cele trei tipuri mari de stupi...
Reguli forum
Acest site foloseste cookies. Continuarea navigarii implica acceptarea lor. Afla mai multe detalii : viewtopic.php?f=35&t=6168

Re: Familii de productie

Mesajde andrei_calinescu » 18 Apr 2015, 19:59

thomas scrie:O familie care are acum 5-6 rame albina si puiet pe 3-4, se poate dezvolta destul de bine pentru un cules potential bun estimat cam la o luna de acum inainte. Ma refer la un salcam II. Atat un cules prezent de rapita, cat si un cules de la pomii fructiferi si cei de primavara, ajuta colonia sa evolueze mult mai rapid decat pana acum. Aportul de polen este masiv si am observat o crestere accentuata a ouatului, indiferent de puterea familiilor. Bineinteles, cu raportul cantitativ aferent. Pentru o mai buna dezvoltare, din punctul meu de vedere, as mai egaliza puterea familiilor. Dar repet, la modul cum evolueaza natura si temperaturile, o familie aflata acum pe 5-6r (stranse ok) cred ca va ajunge la salcam II sa aiba o productie de minim 10-12 kg miere marfa. Bineinteles, vorbesc teoretic si nu tin cont de problemele aparute pe parcurs (starea de sanatate a familiei, conditiile meteo, calitatea culesului). O sa urmaresc acest lucru si voi trage concluzii la data respectiva daca am estimat corect.



Totul depinde de cat polen intra constant in ei.
andrei_calinescu
 
Mesaje: 1886
Membru din: 10 Mai 2011, 00:31

Re: Familii de productie

Mesajde Ioan Guist » 18 Apr 2015, 20:23

Ca sa avem o sursa constanta de polen , apar doi factori.Ambii nu putem sa-i tinem in mana.Gradul de inflorire si conditiile de zbor.
Putem insa sa-i schimbam radical prin practicarea pastoralului timpuriu.
Asta implica o baza materiala f. buna (sisteme de hranire, cazare calda,mobilitate) si o cunoastere amanuntita a zonelor din tara.
Nu-mi permit luxu' sa fiu ...pesimist ! .
Avatar utilizator
Ioan Guist
 
Mesaje: 3635
Membru din: 20 Feb 2011, 21:43
Localitate: Cisnadie jud.Sibiu

Re: Familii de productie

Mesajde pngflorin » 18 Apr 2015, 20:42

"]
thomas scrie:. Pentru o mai buna dezvoltare, din punctul meu de vedere, as mai egaliza puterea familiilor. t.



Eu am renuntat la aceata practica, de a egaliza puterea familiilor, nici o familie nu seama cu alta....

In aceasta perioada, in conditiile in care salcamul in zona mea incepe cam in jurul lui 10-15 mai, aleg familiile cu care vreau sa merg in pastoral ( matca tanara, cu minim 4 rame de puiet-70% acoperire), si albina care sa acopere inca 3 maxim 4).Apoi de la familiile care au 2-3 rame puiet, iau puiet gata de ecloziune, in general cate 1, maxim 2 rame cu puiet, in fct de familie si le intaresc pe cele puternice.Familiile astfel imputernicite le asigur spatiu, pt a preveni roitul, iar la cele slabe care raman pe 1-2 rame cu puiet, fie le unific, acolo unde matca nu este corespunzatoare, fie incep stimulari pt a le duce la tei.
Astfel la salcam o sa am populatie care sa culeaga, daca insa vremea nu tine cu mine, am o scara de 6 m......... :lol:
Avatar utilizator
pngflorin
 
Mesaje: 796
Membru din: 09 Apr 2011, 11:43
Localitate: Odobesti, VN

Re: Familii de productie

Mesajde luci » 18 Apr 2015, 20:47

Cel mai de pret ramane manualul de apicultura; restul e doar speculatie adica:
1. Pe o vatra nu mai mult de 50 de familii preferabil 20; urmatoarea vatra la 10 km
2.Familia de albine care la inceputul dezvoltarii are mai putin de 5 rame de albina(1,5) kg albina nu se poate dezvolta pt primul salcam.La fiecare rama de albina lipsa rezulta 3 saptamani de intarziere in dezvoltare !!!
“Nimeni n-a vazut vreodata pe Dumnezeu; singurul Lui Fiu, care este in sanul Tatalui, Acela L-a facut cunoscut.”
luci
 
Mesaje: 263
Membru din: 23 Feb 2011, 16:21
Localitate: DEVA

Re: Familii de productie

Mesajde pngflorin » 18 Apr 2015, 21:30

luci scrie:2.Familia de albine care la inceputul dezvoltarii are mai putin de 5 rame de albina(1,5) kg albina nu se poate dezvolta pt primul salcam. !!!


Care este <<inceputul dezvoltarii >> ??? ;)
Avatar utilizator
pngflorin
 
Mesaje: 796
Membru din: 09 Apr 2011, 11:43
Localitate: Odobesti, VN

Re: Familii de productie

Mesajde luci » 18 Apr 2015, 23:35

pngflorin scrie:
luci scrie:2.Familia de albine care la inceputul dezvoltarii are mai putin de 5 rame de albina(1,5) kg albina nu se poate dezvolta pt primul salcam. !!!


Care este <<inceputul dezvoltarii >> ??? ;)

Primul cules de polen in speta alunul.Sigur unde nu exista alun urzicuta dar manualul spune ca apucultorul sa aleaga vatra unde este sau sa planteze etc etc etc....
“Nimeni n-a vazut vreodata pe Dumnezeu; singurul Lui Fiu, care este in sanul Tatalui, Acela L-a facut cunoscut.”
luci
 
Mesaje: 263
Membru din: 23 Feb 2011, 16:21
Localitate: DEVA

Re: Familii de productie

Mesajde luci » 18 Apr 2015, 23:56

Pentru primul salcam 3-8 mai daca avem astazi 35 dm patrati de puiet in toate fazele de dezvoltare vom face fata culesului onorabil; la mai putin familiile nu vor putea fructifica optim culesul; daca e mai mult cu atat mai bine.
“Nimeni n-a vazut vreodata pe Dumnezeu; singurul Lui Fiu, care este in sanul Tatalui, Acela L-a facut cunoscut.”
luci
 
Mesaje: 263
Membru din: 23 Feb 2011, 16:21
Localitate: DEVA

Re: Familii de productie

Mesajde CristiTm » 19 Apr 2015, 09:49

la mine lesinatii din februrie martie au ajuns pe 4 intervale nu vor face furori la salcam depinde cum sta si vremea la rapita e la 800 m de unde am iernat asa s-a nimerit, aia ce erau buni in iarna baga binisor la rapita la salcam sunt in norma, am facut 2 hraniri de cate 1litru pe pe familie de la 1 martie mai departe asteptam prognoza , anul trecut am avut familii super dezvoltate la rapita si a plouat de la salcam1 pana la salcam 2 fara oprire le-am scos in iulie mai praf ca in aprilie.

dar asta a fost anul trecut :D speranta moare ultima .
CristiTm
 
Mesaje: 365
Membru din: 14 Aug 2011, 14:42
Localitate: Timisoara

Re: Familii de productie

Mesajde Arhivistu » 19 Apr 2015, 10:44

Daca vrei sa faci ceva miere la salcam cu lesinatii,doar prin ceva unificari ai putea,parerea mea :P eu asa imi propun sa fac,unificari 8-)
Nu încerca sa faci un lucru cu exceptia cazului în care esti sigur de tine, dar nu renunta pur si simplu deoarece altcineva nu este sigur de tine.
Arhivistu
 
Mesaje: 574
Membru din: 25 Feb 2011, 10:56
Localitate: Bistrita

Re: Familii de productie

Mesajde vulpea » 19 Apr 2015, 11:30

pentru ce nu folositi metoda lui DM?('lesinatii",pe 4-5 rame,pusi alaturat si deasupra un cat comun-rezolva,cred,cel mai bine contributia cu spor la cules si a acestora)
vulpea
 
Mesaje: 735
Membru din: 25 Iun 2014, 20:53

Re: Familii de productie

Mesajde Avram » 19 Apr 2015, 11:33

Logistica ! ....stasuri !....alea ,alea
Sa gandesti e dificil.De aceea majoritatea oamenilor judeca.
Avatar utilizator
Avram
 
Mesaje: 720
Membru din: 26 Mar 2011, 22:16
Localitate: Arad com.Semlac

Re: Familii de productie

Mesajde luci » 19 Apr 2015, 15:32

vulpea scrie:pentru ce nu folositi metoda lui DM?('lesinatii",pe 4-5 rame,pusi alaturat si deasupra un cat comun-rezolva,cred,cel mai bine contributia cu spor la cules si a acestora)

E o varianta da iernam 2 familii ca sa producem cat cu una buna.In anii cand dezvoltarea merge anevoie e probabil unica varianta sa vezi miere la salcam.
“Nimeni n-a vazut vreodata pe Dumnezeu; singurul Lui Fiu, care este in sanul Tatalui, Acela L-a facut cunoscut.”
luci
 
Mesaje: 263
Membru din: 23 Feb 2011, 16:21
Localitate: DEVA

Re: Familii de productie

Mesajde thomas » 20 Apr 2015, 22:26

La mine culesul de polen a mers onorabil! Salcie, prun, cires salbatic la greu si.. papadie! Cuibul blocat cu polen. In familiile puternice (pt mine) am bagat cate doua rame (una neagra la ouat-in centru si una langa cea din margine-inspre interiorul cuibului pt extindere), ajungand acum pe 7-8R. Am unul cu 10 rame full, care la fructifer cere catul, altfel pleaca prin pomi.. Iar cel mai slab, care la sfarsit de martie era pe 3 rame, dar cu miere full, e acum pe 5 cu 3 ouate. Nu-l unesc. Chiar daca pierde salcamul, il las sa se dezvolte singur. I-as da o rama cu puiet capacit si albina aferenta. Polenul a mers super bine, dar cu valul asta de frig s-a produs o stagnare a culesului. Oricum, rezerve au, asa ca nu-i bai in cresterea puietului. Atasez o poza cu una din familiile de referinta si matca aferenta. Care din pacate cred ca nu mai traieste deoarece mai avea o surata din SL eclozata saptamana trecuta. Oricum, cate a facut, merita o poza pe net! :)
Fişiere ataşate
matca carpatina_2.jpg
Stationar. Dadant 1/1 10 rame. Cat 3/4.
thomas
 
Mesaje: 715
Membru din: 06 Feb 2013, 21:30
Localitate: Pucioasa,DB

Re: Familii de productie

Mesajde thomas » 20 Apr 2015, 22:34

luci scrie:
pngflorin scrie:
luci scrie:2.Familia de albine care la inceputul dezvoltarii are mai putin de 5 rame de albina(1,5) kg albina nu se poate dezvolta pt primul salcam. !!!


Care este <<inceputul dezvoltarii >> ??? ;)

Primul cules de polen in speta alunul.Sigur unde nu exista alun urzicuta dar manualul spune ca apucultorul sa aleaga vatra unde este sau sa planteze etc etc etc....

Ca sa avem atata albina la alun, e ideal, dar asta inseamna 5-6 rame stranse pline cu albina la 1 martie.. Nu stiu cine a avut asa ceva anul asta. Sau poate au avut, dar un procent sub 30% din efectivul stupinei..
Stationar. Dadant 1/1 10 rame. Cat 3/4.
thomas
 
Mesaje: 715
Membru din: 06 Feb 2013, 21:30
Localitate: Pucioasa,DB

Re: Familii de productie

Mesajde alt stupar » 21 Apr 2015, 11:36

Zau ??? :lol:
lada plina de albine, dalta si afumatorul
in rest... Dumnezeu cu mila !
Avatar utilizator
alt stupar
 
Mesaje: 3217
Membru din: 18 Feb 2011, 22:50
Localitate: Lipova

Re: Familii de productie

Mesajde TDI » 21 Apr 2015, 11:59

E frig in Banat... :D
TDI
 
Mesaje: 1609
Membru din: 07 Aug 2013, 17:31
Localitate: Bacau-Roman

AnteriorUrmătorul

Înapoi la INTRETINEREA ALBINELOR



Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 18 vizitatori