Prima pagină APICULTURA GENERALA INTRETINEREA ALBINELOR

Discutii despre lucrari sezoniere,tehnici de ingrijire in diferite tipuri de stupi.Intretinerea familiilor de albine in cele trei tipuri mari de stupi...
Reguli forum
Acest site foloseste cookies. Continuarea navigarii implica acceptarea lor. Afla mai multe detalii : viewtopic.php?f=35&t=6168

Re: Familii de productie

Mesajde thomas » 08 Apr 2015, 18:44

Vremea da semne de indreptare. Daca toate merg bine, incep fructiferii si va fi polen si nectar. Dupa metoda mea, in cateva zile largesc cuiburile familiilor puternice si catre sfarsitul lui aprilie incerc sa egalizez familiile cu rame complete, adica albina+puiet capacit.
Stationar. Dadant 1/1 10 rame. Cat 3/4.
thomas
 
Mesaje: 715
Membru din: 06 Feb 2013, 21:30
Localitate: Pucioasa,DB

Re: Familii de productie

Mesajde Mircea_63 » 08 Apr 2015, 19:44

thomas scrie:Vremea da semne de indreptare. Daca toate merg bine, incep fructiferii si va fi polen si nectar. Dupa metoda mea, in cateva zile largesc cuiburile familiilor puternice si catre sfarsitul lui aprilie incerc sa egalizez familiile cu rame complete, adica albina+puiet capacit.


Te rog destainuie-ne si noua aceasta metoda. :D
Nimic din ce-i uman nu imi e strain. (S. Freud)
Abia am timp sa ma mir ca exist...(N.Stanescu)
Mircea_63
 
Mesaje: 5459
Membru din: 15 Mar 2012, 12:55
Localitate: Timisoara

Re: Familii de productie

Mesajde thomas » 08 Apr 2015, 20:07

:)) pai cum se poate largi un cuib si cand? e topic separat.. o rama neagra langa ultima de puiet. Secrete sunt multe in apicultura, numai ca toate sunt atat de clare incat ne dam seama singuri.

In fine, intrebarea mea este: oare o familie/roi pe 4-5 rame acum, poate deveni familie de productie pentru salcam? Raspunsul majoritatii poate fi "Daaa" insa conteaza ce facem ca aceasta familie sa se dezvolte optim pana atunci..
Stationar. Dadant 1/1 10 rame. Cat 3/4.
thomas
 
Mesaje: 715
Membru din: 06 Feb 2013, 21:30
Localitate: Pucioasa,DB

Re: Familii de productie

Mesajde Mircea_63 » 08 Apr 2015, 21:08

D`apoi au mai fost pe aici din cei ce pretindeau ca au pus coada la pruna si insinuau ca stiu, spuneau cate ceva fara sa duca pana la capat si faceau doar valuri.

Tu de fapt ce faci? Intrebi daca un stup cu 4-5 rame la ora actuala poate ajunge familie de productie la salcam, ori afirmi ca stii tu cum sa o faci sa ajunga?
4-5 rame ce? Albinele pe 4-5 rame sau 4-5 rame de puiet?

thomas scrie:In fine, intrebarea mea este: oare o familie/roi pe 4-5 rame acum, poate deveni familie de productie pentru salcam? Raspunsul majoritatii poate fi "Daaa" insa conteaza ce facem ca aceasta familie sa se dezvolte optim pana atunci..


thomas scrie: Secrete sunt multe in apicultura, numai ca toate sunt atat de clare incat ne dam seama singuri.


Vezi tu, de aici am dedus ca -din moment ce toate iti sunt atat de clare incat iti dai seama singur- tu de fapt nu intrebi, ci ne provoci sa te intrebam. Asa ca eu te intreb. :roll:
Numai sa lamurim prima data ce e pe acele 4-5 rame...
Nimic din ce-i uman nu imi e strain. (S. Freud)
Abia am timp sa ma mir ca exist...(N.Stanescu)
Mircea_63
 
Mesaje: 5459
Membru din: 15 Mar 2012, 12:55
Localitate: Timisoara

Re: Familii de productie

Mesajde iunicu » 08 Apr 2015, 21:32

4-5 rame cu totul. Adica de toate in ramele alea. Si eu sunt curios ce raspuns dai.
Odihneste-te in pace Gica!
Odihneste-te in pace Kamy!
Avatar utilizator
iunicu
 
Mesaje: 1163
Membru din: 02 Oct 2011, 12:59
Localitate: Silistea Snagovului(IF) 38 ani

Re: Familii de productie

Mesajde thomas » 08 Apr 2015, 21:45

Da, corect, vreau sa va intreb. Nu fac filozofii pe forumuri. Oricum am o alta ocupatie, nu apicultura. Asta e doar un hobby. Am crezut ca ma intrebi cu ironie cum se face extinderea familiei.. In fine, am observat si eu atitudini pe forum cum ca anumiti indivizi ar detine secrete si sunt foarte evazivi. Nu vreau sa fac acest lucru, poate aceasta e tendinta multora care au mai aparut din senin pe forum..

Vreau daca se poate un topic despre familiile de productie, cum le ingrijim, cum le formam si ce metode avem.. Nu un topic de controverse.

Ca sa va raspund la intrebare, stupii care ii am acum pe 5 rame, sunt stransi (erau pe 6-7 dar ultima era goala pe o fata..). Au putina miere (2-4 kg) puiet cam 3 rame toti (capacit central si 50-80% diferite stadii pe celelalte doua). Si intreb daca aceste familii pot fi duse la salcam cu atata populatie incat sa faca un cules bun!
Stationar. Dadant 1/1 10 rame. Cat 3/4.
thomas
 
Mesaje: 715
Membru din: 06 Feb 2013, 21:30
Localitate: Pucioasa,DB

Re: Familii de productie

Mesajde un OM » 08 Apr 2015, 21:51

Da salcam o fi?
Avatar utilizator
un OM
 
Mesaje: 1941
Membru din: 24 Feb 2011, 21:57
Localitate: Prundu-Giurgiu

Re: Familii de productie

Mesajde MIHAEE'E » 08 Apr 2015, 21:59

o fam sa fie productiva la salcam, ar trebui ca pana la 25 martie regina sa ajunga la un ritm constant de oua/zi
intre 25 martie si 27 aprilie = albina ce va culege
pentru anul asta sa fie un decalaj de max 4 zile
nu stiu ce sa zic, eu cred ca nu am cum sa-i dezvolt asa tare ca se vede ca nu ma incadrez in grafic ( s-a pierdut mult din cauza vremii ) , oricum va veni S2, S3 , T, :P Fl S
MIHAEE'E
 
Mesaje: 297
Membru din: 17 Noi 2014, 09:26
Localitate: Razvad DB

Re: Familii de productie

Mesajde XXL » 08 Apr 2015, 22:01

thomas scrie:, stupii care ii am acum pe 5 rame, sunt stransi (erau pe 6-7 dar ultima era goala pe o fata..). Au putina miere (2-4 kg) puiet cam 3 rame toti (capacit central si 50-80% diferite stadii pe celelalte doua). Si intreb daca aceste familii pot fi duse la salcam cu atata populatie incat sa faca un cules bun!


....nimeni nu iti poate raspunde la aceasta intrebare pt ca nimeni nu poate sti
ce se va intampla in saptamanile viitoare;
-poate vine iar frigul si canibalizeaza puietul
-poate vecinul stropeste si trebuie sa ii mai strangi odata
-poate ploua o saptamana si nu ai timp de sirop si le gasesti cu trompa scoasa
...teoretic ai sanse bune dar dk ai de gand sa ii duci la Calafat mai bine mai gandeste-te odata
...probabil daca era mai rau
nu era asa bine
Avatar utilizator
XXL
 
Mesaje: 484
Membru din: 26 Feb 2011, 20:24
Localitate: filipesti-PRAHOVA

Re: Familii de productie

Mesajde thomas » 08 Apr 2015, 22:06

Si totusi, ma gandesc ca ar mai fi 3 saptamani pana la 1 mai, in care, daca vremea va fi cat de cat buna (asa cum spun prognozele), matcile vor ponta binisor si poate recuperam pe ultima suta de metrii. Nu recuperam toate pierderile, dar o parte da.

Estimarea la salcam este buna. Singura problema ar fi ploile din perioada aceea si puterea familiilor.

Am vazut o prognoza la asociatie (ACA) cum ca S2 e undeva la 1 mai in zonele subcarpatice. Mi se pare cam nerealista. Cel aputin cred ca o saptamana suntem decalati in intarziere fata de anul trecut. Spun asta fiindca la 1.04.2014 aveam fructiferii in zona infloriti 80-90%, pe cand acum de-abia s-a deschis zarzarul..
Stationar. Dadant 1/1 10 rame. Cat 3/4.
thomas
 
Mesaje: 715
Membru din: 06 Feb 2013, 21:30
Localitate: Pucioasa,DB

Re: Familii de productie

Mesajde thomas » 08 Apr 2015, 22:09

@xxl teoretic intreb. practic stiu ca sunt sanse si variabile ca la loto 6/49. Dar privind din latura optimista, cum as putea dezvolta totusi acele familii ca sa am multa albina? (exclus familii ajutatoare sau doua matci)
Stationar. Dadant 1/1 10 rame. Cat 3/4.
thomas
 
Mesaje: 715
Membru din: 06 Feb 2013, 21:30
Localitate: Pucioasa,DB

Re: Familii de productie

Mesajde XXL » 08 Apr 2015, 22:17

thomas scrie:@xxl teoretic intreb. practic stiu ca sunt sanse si variabile ca la loto 6/49. Dar privind din latura optimista, cum as putea dezvolta totusi acele familii ca sa am multa albina? (exclus familii ajutatoare sau doua matci)


...cum spunea cineva ;natura este cel mai bun apicultor
in primavara ne descurcam cu ce am bagat la iernat
avem matci tinere sau nu,avem albina in lazi sau nu,avem pastura din toamna sau nu
retete minune nu exista ...exista doar ce avem in lada si cum ne ajuta vremea :D
...probabil daca era mai rau
nu era asa bine
Avatar utilizator
XXL
 
Mesaje: 484
Membru din: 26 Feb 2011, 20:24
Localitate: filipesti-PRAHOVA

Re: Familii de productie

Mesajde thomas » 08 Apr 2015, 22:22

da, corect! eu, cand ma gandesc la productie, doua lucruri am in minte: familii cu multa populatie (chiar foarte multa) si vreme buna (cat mai putine ploi)
Stationar. Dadant 1/1 10 rame. Cat 3/4.
thomas
 
Mesaje: 715
Membru din: 06 Feb 2013, 21:30
Localitate: Pucioasa,DB

Re: Familii de productie

Mesajde Avram » 08 Apr 2015, 22:25

thomas scrie:Asa m-am gandit si eu. Sa adaptam cunostintele care nu erau acum cativa ani, pentru imbunatatirea fondului genetic. Si cum cea mai buna regina este cea adaptata zonei, am hotarat sa.mi fac eu deocamdata. Anul trecut am incercat metoda transvazarii si mi-a reusit. Am transvazat din ce am considerat eu ca am mai bun.


Thomas , citind niste carti vei observa ca TRANSVAZAREA era cunoscuta cu foarte mult timp in urma ( vreo 200 ani ) ...ceea ce ai incercat anul trecut , altii au facut demult.

Putina istorie nu strica...

MEHRING - cu foarte mult timp in urma vine cu o idee geniala - fagurii artificiali.
HRUSCHKA - cu foarte mult timp in urma descopera centrifuga.
DZIERZON - cu foarte mult timp in urma - primul stup cu rame mobile

Si mai sunt exemple multe .Bineanteles ca aceste descoperiri in decursul anilor au suferit imbunatatiri dar conceptul este cam acelasi.
Deci ...pentru imbunatatirea fondului genetic , cum spui tu , ce noi metode ne aduce apicultura ultimilor 50 de ani ?

Cu mare respect.
Sa gandesti e dificil.De aceea majoritatea oamenilor judeca.
Avatar utilizator
Avram
 
Mesaje: 720
Membru din: 26 Mar 2011, 22:16
Localitate: Arad com.Semlac

Re: Familii de productie

Mesajde jenica67 » 08 Apr 2015, 22:41

thomas, cand estimezi ca se termina salcamul in zona ta ??
Avatar utilizator
jenica67
 
Mesaje: 2557
Membru din: 08 Mar 2011, 17:30
Localitate: Resita

Re: Familii de productie

Mesajde proapis13 » 08 Apr 2015, 22:57

thomas scrie:stupii care ii am acum pe 5 rame, sunt stransi (erau pe 6-7 dar ultima era goala pe o fata..). Au putina miere (2-4 kg) puiet cam 3 rame toti (capacit central si 50-80% diferite stadii pe celelalte doua). Si intreb daca aceste familii pot fi duse la salcam cu atata populatie incat sa faca un cules bun!

Astazi am stramtorat la sange unele familii,cele cu 4 rame cu puiet in toate stadiile au primit inca o rama la ouat si au fost incadrate de cate o rama full cu miere capacita,pe ambele fete, stanga-dreapta...
oricum,mai sunt 5 raptamani pana secreta salcamul asa ca timp este destul de dezvoltare
2-4 kg de miere....e grele...la limita asta de supravietuire nici regina nu ponteaza...fa ceva acolo....
ai foto la adresa asta
viewtopic.php?f=15&t=3042&start=1040#p248219
Informatia se gaseste in carti,carti pe care din pacate,odata cu feisbucareala apiculturii,nu le mai citeste nimeni...
Avatar utilizator
proapis13
 
Mesaje: 7329
Membru din: 24 Feb 2011, 17:20
Localitate: Drobeta Turnu-Severin

AnteriorUrmătorul

Înapoi la INTRETINEREA ALBINELOR



Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 26 vizitatori