Prima pagină APICULTURA GENERALA INTRETINEREA ALBINELOR

Discutii despre lucrari sezoniere,tehnici de ingrijire in diferite tipuri de stupi.Intretinerea familiilor de albine in cele trei tipuri mari de stupi...
Reguli forum
Acest site foloseste cookies. Continuarea navigarii implica acceptarea lor. Afla mai multe detalii : viewtopic.php?f=35&t=6168

Re: Rama goala in cuib

Mesajde DoarEu » 20 Apr 2015, 06:51

iunicu scrie:Asculta ce iti spune Florin, incadreaza puietul intre rama cu miere si cea cu polen.

Așa am și făcut. Azi mă duc sa iau FA și ajung la tara abia Sâmbătă. Atunci le mai fac un control sa vedem ce și cum (dacă au construit, ouat samd. )
Sănătate!
La un stup este un trântor
Şi albine şi-o regină;
Dar la voi sunt prea mulţi trântori
Pentru-o singură albină...
Avatar utilizator
DoarEu
 
Mesaje: 460
Membru din: 15 Mar 2015, 12:40
Localitate: Arges

Re: Rama goala in cuib

Mesajde hntrnth@mailinator.com » 20 Apr 2015, 07:49

Anul trecut am facut peste 100 de rame din care cel putin 50% au fost fara foita. Am facut roi pe 2 rame. Dupa ce s-au imperecheat matcile le-am bagat cate o rama goala intre cele 2 existente. Am ramas surprins de harnicia albinelor, cat de putine erau. Fiind in faza de dezvoltare nu cladeau decat fagure de lucratoare. In functie de dezvoltarea fiecaruia le-am dat in continuare rame la cladit in acelasi stil. Intotdeauna am bagat rame in mijlocul cuibului, nu la margine.
Din cate am citit incepand cu inflorirea primilor pomi e bine sa faci asta ca ajuta mult la combaterea roitului si la obtinerea de rame cladite bineinteles cu conditia sa avem albina suficienta.
Varianta de rama din poza este un test. Nu am folosit nici sarma nici startere, doar rame goale intre rame deja cladite.

Anul asta la roi le dau doar rame cladite ca acum am de unde :D
Fişiere ataşate
DSCN3812.jpg
hntrnth@mailinator.com
 
Mesaje: 145
Membru din: 18 Sep 2014, 09:17
Localitate: Sibiu

Re: Rama goala in cuib

Mesajde DoarEu » 20 Apr 2015, 11:18

hntrnth@mailinator.com scrie:Anul trecut am facut peste 100 de rame din care cel putin 50% au fost fara foita. Am facut roi pe 2 rame. Dupa ce s-au imperecheat matcile le-am bagat cate o rama goala intre cele 2 existente. Am ramas surprins de harnicia albinelor, cat de putine erau. Fiind in faza de dezvoltare nu cladeau decat fagure de lucratoare. In functie de dezvoltarea fiecaruia le-am dat in continuare rame la cladit in acelasi stil. Intotdeauna am bagat rame in mijlocul cuibului, nu la margine.
Din cate am citit incepand cu inflorirea primilor pomi e bine sa faci asta ca ajuta mult la combaterea roitului si la obtinerea de rame cladite bineinteles cu conditia sa avem albina suficienta.
Varianta de rama din poza este un test. Nu am folosit nici sarma nici startere, doar rame goale intre rame deja cladite.

Anul asta la roi le dau doar rame cladite ca acum am de unde :D

Frumoasa rama!
Am înțeles și eu ca roii construiesc faguri cu celule de lucrătoare. Familiile clădesc trântori mulți, mai ales în perioada de roire.Le-am băgat sarma la rama pentru rezistenta.Bine acum sa nu va gândiți ca îl bag la centrifuga fiindcă îl face ferfelite. Văd sâmbătă ce și cum au construit și dacă nu e bine le bag un FA.Acum am venit de la Apicola din Pitești cu FA; 50 lei un kg.Cat de buni or fi, vedem pe parcurs (cât % parafina)
Le: pentru o rama cum e cea de mai sus, stupul trebuie pus musai la boloboc
Le2: sper sa nu se înțeleagă ca fac reclama/antireclama.Nu știu cum sunt produsele lor, calitative sau nu......
Fişiere ataşate
imagine.jpg
Foitele artificiale
La un stup este un trântor
Şi albine şi-o regină;
Dar la voi sunt prea mulţi trântori
Pentru-o singură albină...
Avatar utilizator
DoarEu
 
Mesaje: 460
Membru din: 15 Mar 2015, 12:40
Localitate: Arges

Re: Rama goala in cuib

Mesajde hntrnth@mailinator.com » 20 Apr 2015, 12:04

Daca bagi rama in centru face mai putine celule de trantori sau chiar deloc. (Au si trantorii rolul lor... aici e discutabil... nu ma bag ca nu ma pricep.) In cazurile in care totusi s-au stricat ramele cu celule de trantor aceste rame se pot da in marginea cuibului sau se folosesc in caturi.
Ramele insarmate se pot centrifuga fara probleme. Am auzit ca se pot centrifuga si cele neinsarmate daca le legi in prealabil.
hntrnth@mailinator.com
 
Mesaje: 145
Membru din: 18 Sep 2014, 09:17
Localitate: Sibiu

Re: Rama goala in cuib

Mesajde DoarEu » 20 Apr 2015, 19:53

hntrnth@mailinator.com scrie:Daca bagi rama in centru face mai putine celule de trantori sau chiar deloc. (Au si trantorii rolul lor... aici e discutabil... nu ma bag ca nu ma pricep.) In cazurile in care totusi s-au stricat ramele cu celule de trantor aceste rame se pot da in marginea cuibului sau se folosesc in caturi.
Ramele insarmate se pot centrifuga fara probleme. Am auzit ca se pot centrifuga si cele neinsarmate daca le legi in prealabil.

Spargerea cuibului cu rama goala se poate face la familii , nu pisoi d'astia de 5 rame(sa aiba cine construi) și nu cred ca se face acum, pe vremea asta(am vazut temp. cu - in unele zone, noaptea). Poate fi o soluție spargerea cu rama goala pentru ca neavand FA, doar sârme , familia nu o mai ia pe post de diafragma deoarece o creste treptat și are contact cu ramele cu puiet și elimina dezavantajele spargerii cu FA.
Iar în legătură cu centrifugarea ramelor însarmate, crescute natural , nu am incercat dar am de gand sa incerc cat mai curand ......Ar fi o alternativa pt o stupina bio pe MER cu faguri crescuti in roiuri.In felul asta gata cu parafina,cu cursul ramelor etc.....
Daca se dau rame la cladit roilor, atunci cand vremea permite, si au albina tanara suficienta, care sa secrete ceara ,atunci se pot da in margine fara nici o problema.Am vazut roi cu albina tanara multa care au construit pe uluc numai celule de lucratoare, cate 1-2 de trantor pe ici pe colo.
Facem noi ce facem si tot la fagure natural ajungem...
Sanatate!
La un stup este un trântor
Şi albine şi-o regină;
Dar la voi sunt prea mulţi trântori
Pentru-o singură albină...
Avatar utilizator
DoarEu
 
Mesaje: 460
Membru din: 15 Mar 2015, 12:40
Localitate: Arges

Re: Rama goala in cuib

Mesajde hntrnth@mailinator.com » 21 Apr 2015, 07:55

Eu am dat si la pisoi pe 5 rame ca numa de astia am. Decat sa stea albina sa someze aiurea deasupra ramelor mai bine sa lucreze in favoarea mea. Cred ca de acum incolo e cel mai propice timp de a cladi rame avand multa albina tanara apta de munca.
hntrnth@mailinator.com
 
Mesaje: 145
Membru din: 18 Sep 2014, 09:17
Localitate: Sibiu

Re: Rama goala in cuib

Mesajde DoarEu » 21 Apr 2015, 10:04

hntrnth@mailinator.com scrie:Eu am dat si la pisoi pe 5 rame ca numa de astia am. Decat sa stea albina sa someze aiurea deasupra ramelor mai bine sa lucreze in favoarea mea. Cred ca de acum incolo e cel mai propice timp de a cladi rame avand multa albina tanara apta de munca.

Se poate baga la cladit la roiuri numai daca au albina tanara suficienta.La cum a fost vremea primavara asta , azi 25* maine 7*, roii au fost in urma cu dezvoltarea, cu mancarea, cam cu totul ....
Spun ca au fost in urma cu dezvoltarea fiindca nu au avut destula albina care sa acopere puietul si deci puiet putin.Abia de vreo saptamana au mai recuperat si ei....Daca ai avea roiuri cu albina tanara suficienta n-ar fi nici o problema, ba din contra , ti-ar face niste faguri tare frumosi.
Sanatate!
La un stup este un trântor
Şi albine şi-o regină;
Dar la voi sunt prea mulţi trântori
Pentru-o singură albină...
Avatar utilizator
DoarEu
 
Mesaje: 460
Membru din: 15 Mar 2015, 12:40
Localitate: Arges

Re: Rama goala in cuib

Mesajde hntrnth@mailinator.com » 21 Apr 2015, 10:09

O sa postez rezultatele in cateva zile probabil.
hntrnth@mailinator.com
 
Mesaje: 145
Membru din: 18 Sep 2014, 09:17
Localitate: Sibiu

Re: Rama goala in cuib

Mesajde FlorinBee » 21 Apr 2015, 11:33

Miercuri 15.04 am spart cuibul la toti stupii puternici si am dat FA penultima rama intre puiet si marginasa.
La verificarea de ieri: FA din mijloc a fost crescut aproape complet si ouat jumatate iar FA de la margine a fost crescut pe o singura fata, cea dinspre puiet.
De tinut minte pentru incepatori: Cand se baga FA la margine e de preferat sa se puna cu sarma spre puiet, creste mai bine peste sarma si nu ramane spatiu gol cand oua matca.
Astept sa le cladeasca complet iar pe joi/vineri mai bag inca 2 FA, sa nu le las sa someze.
Daca lupti poti sa pierzi, daca nu lupti ai pierdut deja.
FlorinBee
 
Mesaje: 86
Membru din: 16 Mai 2012, 16:12
Localitate: Bucuresti

Re: Rama goala in cuib

Mesajde DoarEu » 21 Apr 2015, 21:54

FlorinBee scrie:Miercuri 15.04 am spart cuibul la toti stupii puternici si am dat FA penultima rama intre puiet si marginasa.
La verificarea de ieri: FA din mijloc a fost crescut aproape complet si ouat jumatate iar FA de la margine a fost crescut pe o singura fata, cea dinspre puiet.
De tinut minte pentru incepatori: Cand se baga FA la margine e de preferat sa se puna cu sarma spre puiet, creste mai bine peste sarma si nu ramane spatiu gol cand oua matca.
Astept sa le cladeasca complet iar pe joi/vineri mai bag inca 2 FA, sa nu le las sa someze.

De tinut minte!Asa cum am spus , se dau faguri la cladit/rama oarba numai acelor stupi care au albina tanara suficienta(fie roiuri, fie familii).
Ca dupa aia ne uitam si ne intrebam de ce nu a cladit......
FA intre rame cu puiet este crescut foarte repede pt ca albinele nu accepta spatiul acela gol din cuib si imediat il "umplu"....
FA la margine se poate sa-l construiasca cu celule de trantor , mai ales daca le e dor de craca....(mai mult la familii)
Sunt foarte buni acum FA bagati la cladit.Pe langa faptul ca faci rezerva de faguri , nu someaza si nu mai au timp de blocat cuibul,de intrat in friguri samd
Sambata ma uit si eu sa vad ce si cum au cladit.Sper sa fiu surprins....placut!
Sanatate!
La un stup este un trântor
Şi albine şi-o regină;
Dar la voi sunt prea mulţi trântori
Pentru-o singură albină...
Avatar utilizator
DoarEu
 
Mesaje: 460
Membru din: 15 Mar 2015, 12:40
Localitate: Arges

Re: Rama goala in cuib

Mesajde mellis » 22 Apr 2015, 00:37

DoarEu scrie:.Acum am venit de la Apicola din Pitești cu FA; 50 lei un kg.Cat de buni or fi, vedem pe

50 lei un kg? Are foita de aur? Astia au preturi nesimtit de mari, nu ati vizitat targurile apicole?
Sunt comercianti care trimit si prin curier la pret decent si calitate buna, daca vrei iti dau mp de unde am luat eu la targuri.
Nu mai aruncati banii asa usor.
Ati incercat sa puneti "rama goala" in cuib - o rama 1/2?
Sanatate..
Sa mergem inainte, ca inainte era mai bine...
Avatar utilizator
mellis
 
Mesaje: 3505
Membru din: 19 Ian 2015, 02:22
Localitate: Timisoara

Re: Rama goala in cuib

Mesajde DoarEu » 22 Apr 2015, 09:41

mellis scrie:
DoarEu scrie:.Acum am venit de la Apicola din Pitești cu FA; 50 lei un kg.Cat de buni or fi, vedem pe

50 lei un kg? Are foita de aur? Astia au preturi nesimtit de mari, nu ati vizitat targurile apicole?
Sunt comercianti care trimit si prin curier la pret decent si calitate buna, daca vrei iti dau mp de unde am luat eu la targuri.
Nu mai aruncati banii asa usor.
Ati incercat sa puneti "rama goala" in cuib - o rama 1/2?
Sanatate..

Stiu ca pretul e cam mare....La targuri n-am putut sa ajung din lipsa de timp si daca tot am avut drum prin Pitesti am zis sa vedem cata parafina mai au si astia in ei....(nu comerciantii,fagurii :lol: ) Puteti sa-mi trimiteti pe MP de unde ati luat ca nu ma supar.
Oricum daca mi-o iau in barba cu fagurii astia , alta data nu o sa mi-o mai iau.
Rama am bagat de duminica trecuta,intre rama de acoperire si puiet , dar rama 1/1 nu 1/2....
Ramane de vazut sambata ce au lucrat
Sanatate!
La un stup este un trântor
Şi albine şi-o regină;
Dar la voi sunt prea mulţi trântori
Pentru-o singură albină...
Avatar utilizator
DoarEu
 
Mesaje: 460
Membru din: 15 Mar 2015, 12:40
Localitate: Arges

Re: Rama goala in cuib

Mesajde hntrnth@mailinator.com » 27 Apr 2015, 07:42

Napai au construit albinele ramele insa au facut celule de trantor. Folosesc ramele in cauza pentru caturile de miere. O singura colonie a facut de lucratoare din 5 unde am bagat rame. Se vede treaba ca primavara au nevoie mare de trantori. Am adaugat corpul 2 la o parte din colonii: alternate rame cladite cu rame goale.
hntrnth@mailinator.com
 
Mesaje: 145
Membru din: 18 Sep 2014, 09:17
Localitate: Sibiu

Re: Rama goala in cuib

Mesajde DoarEu » 28 Apr 2015, 19:41

Pai bine,ca mai construiesc si trantori asta e alta poveste.La mine au construit 80% lucratoare 20% trantori si aia pe margini si pe sus(unde se face coronita de miere).Nu stiu de ce nu a apucat sa o ponteze matca....ca doar de aia au construit trantorii si lucratoarele alea(celulele).
Acuma e data dupa diafragma la lins(avea ceva miere in ea si putin polen)
Mai bine daca nu a pontat-o ca nu mai scapam de ea...
Acuma au un FA la cladit ( dat de sambata dupa-amiaza) care ar fi trebuit sa fie deja inceput la pontat sau cel putin pregatit pt pontat.
As fi facut niste poze cu fagurii si familia dar decat sa fac cu telefonul(desi are camera 8mp)...........
La un stup este un trântor
Şi albine şi-o regină;
Dar la voi sunt prea mulţi trântori
Pentru-o singură albină...
Avatar utilizator
DoarEu
 
Mesaje: 460
Membru din: 15 Mar 2015, 12:40
Localitate: Arges

Re: Rama goala in cuib

Mesajde teinegru64 » 28 Apr 2015, 20:32

DoarEu scrie:Pai bine,ca mai construiesc si trantori asta e alta poveste.La mine au construit 80% lucratoare 20% trantori si aia pe margini si pe sus(unde se face coronita de miere).Nu stiu de ce nu a apucat sa o ponteze matca....ca doar de aia au construit trantorii si lucratoarele alea(celulele).
Acuma e data dupa diafragma la lins(avea ceva miere in ea si putin polen)
Mai bine daca nu a pontat-o ca nu mai scapam de ea...
Acuma au un FA la cladit ( dat de sambata dupa-amiaza) care ar fi trebuit sa fie deja inceput la pontat sau cel putin pregatit pt pontat.
As fi facut niste poze cu fagurii si familia dar decat sa fac cu telefonul(desi are camera 8mp)...........

,,La un stup este un trântor
Şi albine şi-o regină;
Dar la voi sunt prea mulţi trântori
Pentru-o singură albină..."
Tocmai sarbatorem...ca o sa ai doi trantori....Iar tu strici tot cheful ...aruncand,rama dupa diafragma ? :lol: :lol:
http://teinegru64.sunphoto.ro/Albine
teinegru64
 
Mesaje: 2459
Membru din: 08 Mar 2011, 13:06
Localitate: Vaslui

Re: Rama goala in cuib

Mesajde DoarEu » 28 Apr 2015, 23:33

:lol: :lol:
La un stup este un trântor
Şi albine şi-o regină;
Dar la voi sunt prea mulţi trântori
Pentru-o singură albină...
Avatar utilizator
DoarEu
 
Mesaje: 460
Membru din: 15 Mar 2015, 12:40
Localitate: Arges

AnteriorUrmătorul

Înapoi la INTRETINEREA ALBINELOR



Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 19 vizitatori