Prima pagină APICULTURA GENERALA INTRETINEREA ALBINELOR

Discutii despre lucrari sezoniere,tehnici de ingrijire in diferite tipuri de stupi.Intretinerea familiilor de albine in cele trei tipuri mari de stupi...
Reguli forum
Acest site foloseste cookies. Continuarea navigarii implica acceptarea lor. Afla mai multe detalii : viewtopic.php?f=35&t=6168

intretinere stup pe 1 corp de 3/4

Mesajde CristianBee » 22 Apr 2015, 10:34

Salut ,

De ceva timp ma gandesc sa experimentez pe cativa stupi o metoda care sa duca la stupi de la care sa pot lua miere chiar daca sunt mai slabi .

Eu folosesc ME . De iernat stupii incerc sa ii iernez pe toti pe doua corpuri . Ceea ce doresc sa fac este ca in iarna stupii sa intre pe doua corpuri cu albina pe toate cele 10R ( unificari , aport de rame cu puiet ) ca sa aibe un ghem care sa acopere acest corp de 10R . In primavara albina va ocupa acel corp de sus iar jos va fi mai mult gol . Familia se atunci cand va umple ambele corpuri ( fara inversare ) va primi o gratie intre primul corp si cel de al doilea . Toate ramele din cel de al doilea corp vor fi scuturati in primul pentru ca matca sa stea mai apoi doar in primul corp iar puietul din al doilea corp in 3 saptamani sa eclozeze . Acest lucru ar fi de facut cu 3 saptamani inainte de salcam iar mai apoi albina sa depoziteze nectarul care este adus in al doilea corp in care o fost puiet plus in caturile de recolta adaugate . Asadar matca va sta mai apoi doar pe 1 corp de 3/4 iar in toamna i se va scoate stupului gratia si se va adauga 1 corp cu rame cu miere/sirop ca sa poata ierna . Daca aveti experienta cu asa ceva sau lucruri de adaugat la ceea ce am spus va invit , poate nu am inteles eu bine ce am scris sau nu este fezabila treaba .
CristianBee
 
Mesaje: 680
Membru din: 01 Sep 2013, 19:08
Localitate: Satu Nou , Tulcea

Re: intretinere stup pe 1 corp de 3/4

Mesajde hntrnth@mailinator.com » 22 Apr 2015, 10:54

Nu cred ca a facut cineva pe la noi insa e un topic pe bs:

http://www.beesource.com/forums/showthr ... ngle+brood
hntrnth@mailinator.com
 
Mesaje: 145
Membru din: 18 Sep 2014, 09:17
Localitate: Sibiu

Re: intretinere stup pe 1 corp de 3/4

Mesajde DoarEu » 22 Apr 2015, 10:56

Tot iernare pe ME este.Problema apare cand matca nu mai are loc sa oua si o trage pomul....Ceea ce ai explicat tu este un DB cu cat cu gratie intre cuib si cat.Unele matci abia au loc in dadant 10 rame .Daca mai baga si 2 marginase in cuib, atunci sa vezi distractie.Mai mult......prin pom.
Daca s-ar face chestia asta la fs sau tei ar mai merge....dar la salcam....ALELUIA.
Sanatate!
Le: nu am vazut un cuib pe 10 rame me care sa ocupe doar un corp,deci albina doica care va sta pe puietul din c1 va cam da pe afara....
Le2: tu vrei ca acea albina care in mod normal ar fi ocupata cu puietul in loc de cules ,sa culeaga .Acest lucru se face foarte usor prin prelevarea ramelor cu puiet de la familiile puternice si datul lor la roi.Mai tarziu se pot unii familia donatoare si roiul pt a nu slabi familia care trebuie sa intre la iernat
La un stup este un trântor
Şi albine şi-o regină;
Dar la voi sunt prea mulţi trântori
Pentru-o singură albină...
Avatar utilizator
DoarEu
 
Mesaje: 460
Membru din: 15 Mar 2015, 12:40
Localitate: Arges

Re: intretinere stup pe 1 corp de 3/4

Mesajde teinegru64 » 22 Apr 2015, 11:18

Toate's vechi si.... noua ,toate. :lol: Il avem pe D-ul Popescu din Bucuresti care aplica aceasta tehnica la vreo...600-700 de stupi ME.
http://teinegru64.sunphoto.ro/Albine
teinegru64
 
Mesaje: 2459
Membru din: 08 Mar 2011, 13:06
Localitate: Vaslui

Re: intretinere stup pe 1 corp de 3/4

Mesajde hntrnth@mailinator.com » 22 Apr 2015, 11:19

De ce ce sa nu se poata?
E mai multa manopera, ca trebuie sa asiguri permanent spatiu de ouat, in schimb s-ar putea ca rezultatele sa fie bune din moment ce sunt unii care fac chestia asta de 30 de ani. Cititi topicul care l-am dat mai sus; cica ar fi o practica nemteasca.
Se extrag si ramele de miere din primul corp; la sfarsitul sezonului se reduce pe un singur corp si se face hranire de completare.
Orice se poate. Fiecare are stilul propriu de abordare.
hntrnth@mailinator.com
 
Mesaje: 145
Membru din: 18 Sep 2014, 09:17
Localitate: Sibiu

Re: intretinere stup pe 1 corp de 3/4

Mesajde DoarEu » 22 Apr 2015, 11:37

Nu am spus ca nu se poate...am spus doar ca e greu de facut asta fiindca cere mai multa manopera care se poate reduce prin metode simple , cunoscute de toata lumea.Tocmai de asta se foloseste ME-ul,MER-ul si altele, pt reducerea manoperei.Oricum ceva lucruri se bat cap in cap in metoda lui asa ca.....
Sanatate!
La un stup este un trântor
Şi albine şi-o regină;
Dar la voi sunt prea mulţi trântori
Pentru-o singură albină...
Avatar utilizator
DoarEu
 
Mesaje: 460
Membru din: 15 Mar 2015, 12:40
Localitate: Arges

Re: intretinere stup pe 1 corp de 3/4

Mesajde CristianBee » 22 Apr 2015, 21:12

teinegru64 scrie:Toate's vechi si.... noua ,toate. :lol: Il avem pe D-ul Popescu din Bucuresti care aplica aceasta tehnica la vreo...600-700 de stupi ME.


Detalii , daca se poate ? .
CristianBee
 
Mesaje: 680
Membru din: 01 Sep 2013, 19:08
Localitate: Satu Nou , Tulcea

Re: intretinere stup pe 1 corp de 3/4

Mesajde CristianBee » 23 Apr 2015, 08:34

Din ce am mai auzit , citit , gandit .

Ar fi cateva variante :

A : stupi puternici

- In toamna stupii sa intre pe doua corpuri ( lucrul asta se poate face prin unificari si aport de puiet luat de la roiuri ) .
- Familiile in primavara sa ocupe 2 corpuri bine cu albina la 1 Aprilie , caz in care sa ceara un pic de cat .
- Acesti stupi sa fie divizati la aceasta data iar dupa aceia sa fie adaugat roilor noi formati un corp cu faguri claditi pentru ca matca sa oua si in cel de al doilea corp si sa il populeze .
- Dupa ce matca a umplut si cel de al doilea corp aceasta sa fie coborata in primul corp , pentru ca puietul din acel corp sa eclozeze . La acesti roi se vor adauga caturi imediat dupa coborarea matcii in primul corp sub gratie . Lucrul asta s-ar putea face dupa rapita sau in timpul acesteia .
- La tei , lucerna si FS acestia vor culege iar in toamna vor fi lasati pe doua corpuri prin scoaterea gratiei si completarea rezervelor acolo unde nu sunt .

Acesti stupi vor da un roi plus vor culege la salcam ( posibil ) Tei , Lucerna si FS ( daca o sa fie cules ) .

B : stupi puternici / stupi medii

- In toamna stupii sa intre pe doua corpuri ( lucrul asta se poate face prin unificari si aport de puiet luat de la roiuri ) .
- Familiile in primavara sa ocupe 2 corpuri bine cu albina la 1 Aprilie , caz in care sa ceara un pic de cat .
- La aceasta data ( 1 Aprilie ) sa se izoleze matca in primul corp pentru ca albina din corpul de sus sa eclozeze pentru culesul de rapita .
- Se scot periodic la 1 sapt 1-2R din primul corp si se ridica in al doilea corp in cetru iar 1-2R cladite/foita se introduc in cuib pentru ca sa tinem cuibul deschis pentru matca . In felul asta sa nu privam stupul de albina care va ecloza dar nici sa constrangem matca asa incat sa nu mai aiba loc de ouat .
- In felul acesta se tine stupul pana dupa FS iar apoi se scoate gratia sineste lasat pe doua corpuri si se completeaza rezervele daca nu sunt .

C : stupi slabi

- acestia sunt lasati sa se dezvolte pe cele doua corpuri iar mai apoi apoi facut roi din ei la 1 Iunie - 15 Iulie .

Cam acestea ar fi variantele de lucru gandite de mine . Pareri
CristianBee
 
Mesaje: 680
Membru din: 01 Sep 2013, 19:08
Localitate: Satu Nou , Tulcea

Re: intretinere stup pe 1 corp de 3/4

Mesajde hntrnth@mailinator.com » 23 Apr 2015, 08:43

Citeste articolul de mai jos.

S-a facut un test in care s-a ajuns la concluzia ca nu merita efortul de a ierna mai mult de 10 rame de albina. Si la cele iernate pe mai putin de 10 si mai mult media de albina iesita din iarna este tot de 10 rame.

http://scientificbeekeeping.com/winter-colony-losses/

Eu personal prefer iernarea pe un corp. Sa dea Domnul sa am atata albina incat sa fiu nevoit sa o fac pe 2 corpuri.
hntrnth@mailinator.com
 
Mesaje: 145
Membru din: 18 Sep 2014, 09:17
Localitate: Sibiu

Re: intretinere stup pe 1 corp de 3/4

Mesajde DoarEu » 23 Apr 2015, 12:33

hntrnth@mailinator.com scrie:Citeste articolul de mai jos.

S-a facut un test in care s-a ajuns la concluzia ca nu merita efortul de a ierna mai mult de 10 rame de albina. Si la cele iernate pe mai putin de 10 si mai mult media de albina iesita din iarna este tot de 10 rame.

http://scientificbeekeeping.com/winter-colony-losses/

Eu personal prefer iernarea pe un corp. Sa dea Domnul sa am atata albina incat sa fiu nevoit sa o fac pe 2 corpuri.

Scuze ca ma bag,din nou, dar iernezi pe un corp 1/1 dadant sau pe 3/4?
Daca iernezi pe 3/4 nu ai inteles sistemul ME si lucrezi ca si cu un dadant.Poate lucrezi si cu rama,sau ma insel?
Oricum ar fi, la me se ierneaza pe 2 corpuri cu c2 plin cu provizii.Se lucreaza cu catul la me/mer (bine, mai sunt si situatii cand trebuie lucrat cu rama)
Me/mer iernat altfel decat am spus mai sus aduce foarte multe dezavantaje...fata de un DB
Sanatate!
La un stup este un trântor
Şi albine şi-o regină;
Dar la voi sunt prea mulţi trântori
Pentru-o singură albină...
Avatar utilizator
DoarEu
 
Mesaje: 460
Membru din: 15 Mar 2015, 12:40
Localitate: Arges

Re: intretinere stup pe 1 corp de 3/4

Mesajde CristianBee » 23 Apr 2015, 13:54

Dupa mine de preferat ar fi ca iernarea sa fie pe 2C iar in primavara sa fie divizat dupa ce cele 2C sunt pline cu o matca iernata din anul precedent . Mai apoi celor doi stupi sa fie pus al doilea corp si dupa ce matca la umplut sa fie pusa gratia intre cele doua corpuri iar apoi caturi . La 1 singur corp sunt de verificat mai putine rame , de ridicat un corp in minus si de transportat la fel .
La orice stup inevitabil ( chiar si ME sau MER ) ai sa lucrezi si cu rama dar doar in putine cazuri .
Atunci cand ar fi divizat acel stup iesit din iarna pe 2C s-ar lucra in marea majoritate cu corpul doar daca ii egalizam mai umblam cu ramele . Dupa ce au fost divizati mai primesc un corp in care matca sa faca ce stie mai bine si inainte de cules pusa gratia .
La mentinerea doar pe 1 corp de 3/4 pe timpul sezonului ( culesurilor ) puietul ar fi aproape acelasi doar ca extrem de concentrat ( in primul corp ) nu si prin al doilea . Avantajul ar fi ca mierea este ridicata imediat in caturi pentru ca nu este spatiu in cuib plus mai putine rame luate la mana in caz de necesitate . C
In cazul in care matca sta pe 2C puietul este mai imprastiat iar ca sa fie umplute caturile trebuie culesuri de intensitatea mare plus o durata acceptabila ceea ce prin Ro de multe ori nu se intampla .
Dezavantajul mentinerii doar pe 1C este ca atunci cand nu este cules trebuie hranit odata ce mierea o fost recoltata din caturi sau lasate cateva rame cu miere in corpul al doilea ( peste gratie ) la dispozitia lor pentru ca in primul corp va fi 1 maxim 2 R cu miere ( 8-9 puiet plus polen ) .
Ca sa tinem roitul in frau ar fi de manipulat ceva rame cu puiet atunci cand este perioada de roire , ramele fiind ridicate in al doilea corp si nu luate din stup de tot , astfel daca lasam ramele cu puiet in stup populatia va fi aceiasi .
CristianBee
 
Mesaje: 680
Membru din: 01 Sep 2013, 19:08
Localitate: Satu Nou , Tulcea

Re: intretinere stup pe 1 corp de 3/4

Mesajde hntrnth@mailinator.com » 23 Apr 2015, 14:07

Hehe... lucrati cu corpul. Fericitilor!
hntrnth@mailinator.com
 
Mesaje: 145
Membru din: 18 Sep 2014, 09:17
Localitate: Sibiu

Re: intretinere stup pe 1 corp de 3/4

Mesajde DoarEu » 23 Apr 2015, 20:22

Ca sa faci cele spuse mai sus iti trebuie asa:
Cate 1 corp cu rame crescute,sau nu(in functie de cules si de cata miere vrei sa scoti.)
Matci iernate.
2 gratii pt fiecare stup( pt fiecare roi divizat)
Sa stimulezi in lipsa de cules
Manopera: ia catu, pune catu, egalizeaza, ia gratia, pune gratia, stimuleaza, samd.
E foarte multa manopera si multe cheltuieli .
Plus ca toamna trebuie sa unesti familiile respective daca nu se dezvolta suficient.
Am mai spus-o si ma repet: ceea ce vrei sa faci e un dadant cu cat cu gratie intre cuib si cat si nu un me/mer care cer populatie multa si nu roisori.......
Sanatate!
La un stup este un trântor
Şi albine şi-o regină;
Dar la voi sunt prea mulţi trântori
Pentru-o singură albină...
Avatar utilizator
DoarEu
 
Mesaje: 460
Membru din: 15 Mar 2015, 12:40
Localitate: Arges

Re: intretinere stup pe 1 corp de 3/4

Mesajde teinegru64 » 23 Apr 2015, 20:35

DoarEu scrie:Ca sa faci cele spuse mai sus iti trebuie asa:
Cate 1 corp cu rame crescute,sau nu(in functie de cules si de cata miere vrei sa scoti.)
Matci iernate.
2 gratii pt fiecare stup( pt fiecare roi divizat)
Sa stimulezi in lipsa de cules
Manopera: ia catu, pune catu, egalizeaza, ia gratia, pune gratia, stimuleaza, samd.
E foarte multa manopera si multe cheltuieli .
Plus ca toamna trebuie sa unesti familiile respective daca nu se dezvolta suficient.
Am mai spus-o si ma repet: ceea ce vrei sa faci e un dadant cu cat cu gratie intre cuib si cat si nu un me/mer care cer populatie multa si nu roisori.......
Sanatate!

Apropo de roisori...de MEA... ce parere ai ?
http://teinegru64.sunphoto.ro/Albine
teinegru64
 
Mesaje: 2459
Membru din: 08 Mar 2011, 13:06
Localitate: Vaslui

Re: intretinere stup pe 1 corp de 3/4

Mesajde DoarEu » 23 Apr 2015, 21:40

Nu am o parere.Nu prea m-a interesat subiectul si deci nici nu am testat ,asa ca decat sa spun vreo prostie....
La un stup este un trântor
Şi albine şi-o regină;
Dar la voi sunt prea mulţi trântori
Pentru-o singură albină...
Avatar utilizator
DoarEu
 
Mesaje: 460
Membru din: 15 Mar 2015, 12:40
Localitate: Arges

Re: intretinere stup pe 1 corp de 3/4

Mesajde paul » 23 Apr 2015, 22:34

cornelioandanciu scrie:
CristianBee scrie:Salut ,

De ceva timp ma gandesc sa experimentez pe cativa stupi o metoda care sa duca la stupi de la care sa pot lua miere chiar daca sunt mai slabi .

Eu folosesc ME . De iernat stupii incerc sa ii iernez pe toti pe doua corpuri . Ceea ce doresc sa fac este ca in iarna stupii sa intre pe doua corpuri cu albina pe toate cele 10R ( unificari , aport de rame cu puiet ) ca sa aibe un ghem care sa acopere acest corp de 10R . In primavara albina va ocupa acel corp de sus iar jos va fi mai mult gol . Familia se atunci cand va umple ambele corpuri ( fara inversare ) va primi o gratie intre primul corp si cel de al doilea . Toate ramele din cel de al doilea corp vor fi scuturati in primul pentru ca matca sa stea mai apoi doar in primul corp iar puietul din al doilea corp in 3 saptamani sa eclozeze . Acest lucru ar fi de facut cu 3 saptamani inainte de salcam iar mai apoi albina sa depoziteze nectarul care este adus in al doilea corp in care o fost puiet plus in caturile de recolta adaugate . Asadar matca va sta mai apoi doar pe 1 corp de 3/4 iar in toamna i se va scoate stupului gratia si se va adauga 1 corp cu rame cu miere/sirop ca sa poata ierna . Daca aveti experienta cu asa ceva sau lucruri de adaugat la ceea ce am spus va invit , poate nu am inteles eu bine ce am scris sau nu este fezabila treaba .

Exceptional !Uite, de asta imi este drag forumul asta !

Ce ti se pare asa exceptional ??? :o Familia respectiva n-apuca salcamul si ... roiul ! ;)
Caracterul fara inteligenta poate mult.Inteligenta fara caracter nu poate nimic !
Avatar utilizator
paul
 
Mesaje: 5607
Membru din: 17 Sep 2011, 12:12
Localitate: falticeni

Următorul

Înapoi la INTRETINEREA ALBINELOR



Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 22 vizitatori


cron