Prima pagină APICULTURA GENERALA INTRETINEREA ALBINELOR

Discutii despre lucrari sezoniere,tehnici de ingrijire in diferite tipuri de stupi.Intretinerea familiilor de albine in cele trei tipuri mari de stupi...
Reguli forum
Acest site foloseste cookies. Continuarea navigarii implica acceptarea lor. Afla mai multe detalii : viewtopic.php?f=35&t=6168

Re: intretinere stup pe 1 corp de 3/4

Mesajde daniil » 24 Oct 2015, 21:56

Buna seara!
Eu iernez peste 100 de familii pe ME un singur corp de 5 ani, majoritatea pe 5 rame, fara probleme.
daniil
 
Mesaje: 4
Membru din: 05 Sep 2011, 12:39
Localitate: Buzau

Re: intretinere stup pe 1 corp de 3/4

Mesajde ignatov andrei » 24 Oct 2015, 22:03

daniil scrie:Buna seara!
Eu iernez peste 100 de familii pe ME un singur corp de 5 ani, majoritatea pe 5 rame, fara probleme.


Pe bune......???
Sa nu cumva sa mai vorbesti si de productii...!!
Chiar esti din Buzau...?!?

P.S. Eu te cred, cu toata fiintza!!!
ignatov andrei
 
Mesaje: 5315
Membru din: 28 Ian 2013, 18:53
Localitate: Vaslui

Re: intretinere stup pe 1 corp de 3/4

Mesajde daniil » 24 Oct 2015, 22:51

Da, sunt din Buzau.
Am spus exact cum procedez, simtindu-ma oarecum dator sa scriu si eu ceva dupa ce am citit tot forumul de cinci ani, acest lucru ajutandu-ma uneori sa precedez corect in intretinerea albinelor.
Referitor la productii nu stiu ce sa zic, nu prea imi place sa vorbesc despre asta :P
daniil
 
Mesaje: 4
Membru din: 05 Sep 2011, 12:39
Localitate: Buzau

Re: intretinere stup pe 1 corp de 3/4

Mesajde lucky5strike » 24 Oct 2015, 22:52

Care este folosul metodei? Ce avantaje am avea?
Pax vobiscum!
lucky5strike
 
Mesaje: 6248
Membru din: 18 Feb 2011, 19:02
Localitate: DOLJ

Re: intretinere stup pe 1 corp de 3/4

Mesajde paul » 24 Oct 2015, 22:53

daniil scrie:Buna seara!
Eu iernez peste 100 de familii pe ME un singur corp de 5 ani, majoritatea pe 5 rame, fara probleme.

Poti pune si o poza ?
Caracterul fara inteligenta poate mult.Inteligenta fara caracter nu poate nimic !
Avatar utilizator
paul
 
Mesaje: 5607
Membru din: 17 Sep 2011, 12:12
Localitate: falticeni

Re: intretinere stup pe 1 corp de 3/4

Mesajde paul » 24 Oct 2015, 23:01

daniil scrie:Referitor la productii nu stiu ce sa zic, nu prea imi place sa vorbesc despre asta :P

De ce ???
Ai o jena ??? ;)
Caracterul fara inteligenta poate mult.Inteligenta fara caracter nu poate nimic !
Avatar utilizator
paul
 
Mesaje: 5607
Membru din: 17 Sep 2011, 12:12
Localitate: falticeni

Re: intretinere stup pe 1 corp de 3/4

Mesajde ignatov andrei » 24 Oct 2015, 23:03

daniil scrie:Da, sunt din Buzau.
Am spus exact cum procedez, simtindu-ma oarecum dator sa scriu si eu ceva dupa ce am citit tot forumul de cinci ani, acest lucru ajutandu-ma uneori sa precedez corect in intretinerea albinelor.
Referitor la productii nu stiu ce sa zic, nu prea imi place sa vorbesc despre asta :P


Eu am mai pomenit de iernarea ME pe un singur corp si pe 5-6 rame, iar la salcam are 3-4(trei-patru) corpuri!
Sa fii iubit!!!
ignatov andrei
 
Mesaje: 5315
Membru din: 28 Ian 2013, 18:53
Localitate: Vaslui

Re: intretinere stup pe 1 corp de 3/4

Mesajde sammy » 25 Oct 2015, 09:08

ignatov andrei scrie:Eu am mai pomenit de iernarea ME pe un singur corp si pe 5-6 rame, iar la salcam are 3-4(trei-patru) corpuri!
Sa fii iubit!!!


Puteţi să ne spuneţi şi unde sau să reveniţi cu explicaţii?
Avatar utilizator
sammy
 
Mesaje: 182
Membru din: 17 Dec 2012, 16:02
Localitate: Fratesti, Giurgiu

Re: intretinere stup pe 1 corp de 3/4

Mesajde asd » 25 Oct 2015, 12:39

Cine are familii de ME care sa ocupe efectiv un corp sa ridice mana. De 2 nu are rost sa intreb ca doar nu l-ati ajuns pe DM. :lol:
In vremurile bune de acum mai bine de un secol Miller ierna familii cate 2 in lada in pivnita. Ca pui un corp dedesubt ca pivnita nu inseamna ca iernezi pe 2 corpuri :lol:

PS O familie de albina care in februarie ocupa bine 4 intervale se numeste familie de productie.
asd
 
Mesaje: 538
Membru din: 11 Iun 2015, 12:30
Localitate: Sibiu

Re: intretinere stup pe 1 corp de 3/4

Mesajde asd » 25 Oct 2015, 12:48

In orice caz nu are rost sa iti bati capul sa restrangi la ME. Il lasi pe 2 corpuri asigurandu-te ca sus este miere. Cel mai clar si simplu mod de lucru pe care l-am intalnit e la Simon Hummel din DE. Cautati canalul pe youtube.
asd
 
Mesaje: 538
Membru din: 11 Iun 2015, 12:30
Localitate: Sibiu

Re: intretinere stup pe 1 corp de 3/4

Mesajde proapis13 » 25 Oct 2015, 13:08

asd scrie:Cine are familii de ME care sa ocupe efectiv un corp sa ridice mana.
De 2 nu are rost sa intreb ca doar nu l-ati ajuns pe DM. :lol:

Am vazut la Iustin Badoi,un corp de albina si miere si inca un corp numai cu miere... ;)
Informatia se gaseste in carti,carti pe care din pacate,odata cu feisbucareala apiculturii,nu le mai citeste nimeni...
Avatar utilizator
proapis13
 
Mesaje: 7329
Membru din: 24 Feb 2011, 17:20
Localitate: Drobeta Turnu-Severin

Re: intretinere stup pe 1 corp de 3/4

Mesajde Adi Hodis » 25 Oct 2015, 13:14

asd scrie:Cine are familii de ME care sa ocupe efectiv un corp sa ridice mana. De 2 nu are rost sa intreb ca doar nu l-ati ajuns pe DM. :lol:
In vremurile bune de acum mai bine de un secol Miller ierna familii cate 2 in lada in pivnita. Ca pui un corp dedesubt ca pivnita nu inseamna ca iernezi pe 2 corpuri :lol:

PS O familie de albina care in februarie ocupa bine 4 intervale se numeste familie de productie.

- Se vede ? ... mana !. :)


PS
daca o alta fam. ocupa la fel de bine 4 intervale in octombrie, este tot de productie ?.
S-au asaa de ... numar. :)
Albinutele = viata ... importantele albinute ... ” daca albinele ar disparea, omenirea ar mai trai 4 ani. Albert Einstein ”.
http://adihodis.sunphoto.ro/
Avatar utilizator
Adi Hodis
 
Mesaje: 2937
Membru din: 03 Apr 2011, 18:40

Re: intretinere stup pe 1 corp de 3/4

Mesajde wineto77 » 25 Oct 2015, 13:18

Da, sunt din Buzau.
Buna,si eu sunt din Buzau, cu stupina in Nehoiu ,poate ne gasim la un pahar de vorba.
Salutari.
Crezi ca pokerul e un joc de noroc?...joaca la 6/49 ai mai multe sanse.Eu(din experienta)
Avatar utilizator
wineto77
 
Mesaje: 154
Membru din: 22 Noi 2013, 16:56
Localitate: BUZAU-NEHOIU

Re: intretinere stup pe 1 corp de 3/4

Mesajde asd » 25 Oct 2015, 14:03

Am iernat anul trecut in roinite pe 5 rame si in alte forme cam 25 de familii. Am iesit in primavara efectiv cu 15 ca am mai unit. Din alea 15 am avut 3 cazuri de exceptie care au ajuns de la 4 intervale la 3 corpuri de albina la inceputul lui Iunie. Restul au fost divizate. Daca ai matci bune faci treaba si cu albina mai putina. Din ce am observat matcile bune oua pana in Noiembrie inclusiv.
asd
 
Mesaje: 538
Membru din: 11 Iun 2015, 12:30
Localitate: Sibiu

Re: intretinere stup pe 1 corp de 3/4

Mesajde asd » 25 Oct 2015, 14:16

Deci ca idee da si in octombrie daca sunt pe 3-4 intervale si e matca tanara de calitate nu se depopuleaza si se mentine cam la acelasi nivel pana in februarie datorita faptului ca matcile acestea oua cat de tarziu pot. Totul e sa aiba rezerve. Nu vreau sa zic ca asta e cel mai optim mod de lucru dar se poate si asa pentru cine vrea inmultiri.
asd
 
Mesaje: 538
Membru din: 11 Iun 2015, 12:30
Localitate: Sibiu

Re: intretinere stup pe 1 corp de 3/4

Mesajde DoarEu » 25 Oct 2015, 14:25

asd scrie:Am iernat anul trecut in roinite pe 5 rame si in alte forme cam 25 de... roiuri. Am iesit in primavara efectiv cu 15 ca am mai unit. Din alea 15 am avut 3 cazuri de exceptie care au ajuns de la 4 intervale la 3 corpuri de albina la inceputul lui Iunie. Restul au fost divizate. Daca ai matci bune faci treaba si cu albina mai putina...

asd scrie:Din ce am observat matcile bune oua pana in Noiembrie inclusiv...

Numai bune nu sunt matcile alea...cu ce albina intra la iernat?Si ce sa faci cu puietul ala iesit in ajun de Craciun?De rezerve nu mai zic...
Le
asd scrie:Cine are familii de ME care sa ocupe efectiv un corp sa ridice mana.

Un corp de ME=aprox 7-8 rame Dadant.Majoritatea ii am pe 7 rame Dadant.7 exceptii pe 10 rame.Deci...mai are rost sa ridic mana? :lol:
La un stup este un trântor
Şi albine şi-o regină;
Dar la voi sunt prea mulţi trântori
Pentru-o singură albină...
Avatar utilizator
DoarEu
 
Mesaje: 460
Membru din: 15 Mar 2015, 12:40
Localitate: Arges

AnteriorUrmătorul

Înapoi la INTRETINEREA ALBINELOR



Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 34 vizitatori


cron