Prima pagină APICULTURA GENERALA INTRETINEREA ALBINELOR

Discutii despre lucrari sezoniere,tehnici de ingrijire in diferite tipuri de stupi.Intretinerea familiilor de albine in cele trei tipuri mari de stupi...
Reguli forum
Acest site foloseste cookies. Continuarea navigarii implica acceptarea lor. Afla mai multe detalii : viewtopic.php?f=35&t=6168

Familie orfana

Mesajde Tomii » 01 Iun 2015, 16:18

Buna ziua tuturor imi cer de pe acum scuze petru greselile gramaticale
deci sun un apicultor incepator detin 2 famili si 2 roiuri 1 artificial altul natural. O familie de albine bine instarita acum are probleme cu matca astazi in control am observat ca lipseste puietul proaspat pus la fel si larvele numai un pic de puiet capacit si am vazut o regina ce se plimba rapid printre albine dar parca canta se auzea un sunet ciudat dar puternic erau 3 botci pe alte rame care cu intentia de a le omora au iesit alte matci care cu siguranta l-eam prins pe toate 3 vroiam sa ma asigur ca aia care "canta" mai este in stup mam pus sa o caut desigur ca am gasito dar dinttro data sia luat zborum de pe rama respectiva dupa aproximativ 10-15 min am pus inapoi una dintre matcile scoase am puso deasupra unei rame si am urmarit ce fac albinele cu ea ea sa dus in prima zona unde o gasit miere si albinele umblau in jurul ei umblau peste ea dar nu au atacato ea parca era speriata mai mult statea in loc.... intrebarea mea este dece acea matca o "cantat" si felul cum am pus matca respectiva o so accepte sau nu ?? si mai am 2 matci 1 doresc sa o pun intr-un roi artificial care l-am pomenit mai sus ca nici el nu are matca iam pus botci dar cred ca le tot omoreau.... si cam cat ar rezista cele 2 matci in din acelea pentru matca daca le administrez miere ?? va rog frumos este destul de urgent astazi seara doresc sa verific ce face matca care am puso daca mai traieste
Tomii
 
Mesaje: 15
Membru din: 27 Sep 2014, 14:43

Re: Familie orfana

Mesajde DoarEu » 01 Iun 2015, 16:54

a picat matca din diferite motive si au tras botci de salvare.cel mai bine acum este sa lasi matca aia pe care ai pus-o si sa te rogi sa se imperecheze.
te uiti dupa ea si daca nu e sau o gasesti moarta pe undeva nu au acceptat-o.Ar fi fost bine manjita cu putina miere inainte de a o pune....sau pusa in cusca cu putina miere si/sau albine insotitoare.urmatoarele 2 matci le pui ori cu miere ori cu cusca ( vezi filmuletele lui Marin Lelea - mmlm64 - youtube).Matcile rezista destul de putin doar cu miere,cel mai bine cu cateva albine insotitoare si cu miere(dar sa nu te gandesti ca rezista luni....)
Sanatate!
Ps:Vizioneaza filmuletele lui Marin si vezi ca arata acolo cum introduce matcile in nuclee.
Le:Inainte de a pune matca intr-un/o roi/familie verifica daca nu cumva are trase botci de salvare sau daca nu s-a bezmeticit.In nici unul din cazuri nu-ti va accepta matca,oricum ai pune-o.
Le2:Vezi sa nu ai mai multe botci pe rame(in special in partea de jos) si sa nu fie botci roase(iesite matca din ele) fiidca se poate sa fie si de roire si in cazul asta se schimba treaba.Spune unde au fost construite botcile si cate sunt la numar si daca ai si botci roase......
La un stup este un trântor
Şi albine şi-o regină;
Dar la voi sunt prea mulţi trântori
Pentru-o singură albină...
Avatar utilizator
DoarEu
 
Mesaje: 460
Membru din: 15 Mar 2015, 12:40
Localitate: Arges

Re: Familie orfana

Mesajde Tomii » 01 Iun 2015, 17:21

deci botci nu au deloc erau asa mai roase cand vroiam sa le omor au iesit matcile si leam cules dup ce leam cules o ramas numai aia ce a "cantat" si am cautato sa ma asigur cand am scos rama pe care a fost sia luat zboru de pe rama.... acum sper ca o vor accepta acum 5 min am vazut o activitate mare la urdinis multe albine afara si parca se invarteau deasupra stupului acum ma rog numai
O sa ma uit la videoclip is pe tell acum si astept sa se raceasca nitel ca sunt 30C + si obsa vad seara dac mai este matca si botci 100% nu sunt
Tomii
 
Mesaje: 15
Membru din: 27 Sep 2014, 14:43

Re: Familie orfana

Mesajde Tomii » 01 Iun 2015, 20:11

Acum aproximativ 30 min am verificat fam. unde am pus matca si inca se afla acolo teafara am puso pe a 3 rama din dreapta spre stanga...
In roiul creat atificial am pus matca in bigudiu dedesupt am pus ceara foarta subtire si maine daca se poate as vrea sa verific dup ce vin de la servici
Tomii
 
Mesaje: 15
Membru din: 27 Sep 2014, 14:43

Re: Familie orfana

Mesajde Augustin78 » 01 Iun 2015, 20:52

Salut.
ar trebui lasata-n pace cateva zile si verifici dupa 5-7 zile daca sa imperecheat si a depus oua.,,,asa e posibil sa o stersezi foarte mult si va zbura si asta de pe rame."cand sunt neinperecheate zboara foarte usor"
Numai bine.
proverb: Albina are mare nevoie de aripi chiar si dupa ce a adunat mierea in stup.
Avatar utilizator
Augustin78
 
Mesaje: 1347
Membru din: 05 Ian 2014, 18:46
Localitate: Mioveni - Arges

Re: Familie orfana

Mesajde DoarEu » 02 Iun 2015, 07:19

Si ai grija ca inainte de a pune o matca intr-o unitate biologica(roi, familie) sa rupi botcile de salvare de pe rame si sa scoti ramele cu puiet larvar mai mic de 2-3 zile.Asa o vor accepta mai usor.
Sanatate!
La un stup este un trântor
Şi albine şi-o regină;
Dar la voi sunt prea mulţi trântori
Pentru-o singură albină...
Avatar utilizator
DoarEu
 
Mesaje: 460
Membru din: 15 Mar 2015, 12:40
Localitate: Arges

Re: Familie orfana

Mesajde Tomii » 02 Iun 2015, 20:26

Am revenit astazi dendata cum am ajuns de la lucru am fost la albine nu am apucat sa intru pe net sa ma uit ca ati spus sa nu deranjez 4-5 zile dar la toate familile am matca:
Fam 1: si prima de fapt are 2 ani aprox si are matca avea multe botci dar nu am gasit niciun puiet proaspat pus din acela care abea abea se vede pe fundul celulei doar din acela ghemuit ca un serpisor si matca canta :| dar tot nu inteleg acel cantec si mai umbla si destul de repede
Fam 2: de anul trecut facuta prin roi artificial, din aceasta am scos acele 3 matci care au iesit din botca cand vroiam sa le omor si din care sia luat zborul matca care era maricica si frumoasa care la fel canta si apoi am introdus inapoi una dintre cele care l-eam scos acum am vazuto plimbanduse linistita
Fam 3: roi artificial anul acesta in timpul salcamului cand am creat roiul 3 rame puie capacit 1 rama miere 1 rama miere+ pastura binenteles si botci dupa cateva zile am vazut o botca deschisa dar nu am gasit matca am mai pus 2 randuri de botci tot nu am gasit nik ieri am pus 1 in din acela care isi prind femeile parul pentru ondulat imi scapa denumirea :)) si acum am vazuto plimbanduse linistita
Fam 4: roil care l-am prins totul in regula puiet proaspat si capacit miere si binenteles scumpa matca

Aceasta este prima mea experienta cu matcile etc cum am facut astazi si ieri si saptamana asta poate fostul profesor o sa imi aduca o familie pe 5 rame sau roi... cu 200 de lei matca imperecheata rame puiet si miere captarul i-am dat eu si am cerut 2 famili doresc sa ma extind findca imi place sa lucrez cu ele

PS: in fam 2 parca sambata totul era in regula da mno nush... sunt incepator poate am gresit undeva de azi o sa fiu mult mai atent. SI va multumesc de ajutor sper ca intr-o buna zi sa va pot oferi si eu raspunsuri nu numai sa priemsc. O seara buna sa aveti
Tomii
 
Mesaje: 15
Membru din: 27 Sep 2014, 14:43

Re: Familie orfana

Mesajde DoarEu » 02 Iun 2015, 21:00

Familia 1: matca tanara neimperecheata.
Familia 2: idem
Familia 3:idem
Familia 4: totul in regula.
Sfatul meu este sa incepi sa citesti diferite carti de apicultura,cand ai timp si chef bineinteles.Si pe internet e destula informatie deci daca vrei pot sa-ti trimit mp cu "profesorii" apiculturii romanesti, care merita un ochi pe youtube si pe unde mai posteaza dumnealor.Am si ceva carti in format electronic daca te intereseaza.
Sanatate!
La un stup este un trântor
Şi albine şi-o regină;
Dar la voi sunt prea mulţi trântori
Pentru-o singură albină...
Avatar utilizator
DoarEu
 
Mesaje: 460
Membru din: 15 Mar 2015, 12:40
Localitate: Arges

Re: Familie orfana

Mesajde Tomii » 03 Iun 2015, 21:48

dar as dori pe youtube daca se poate ca de citit mai citesc pe forumuri diverse discuti desbateri etc cand am timp chef am timp nu prea am ajung acasa in jurul orei 6 de la servici si restul munca cu agricultura mai ies cu prieteni si binenteles cand este nevoie la albinutele mele si cand nu este nevoie 1 data pe saptamana un control de rutina din cauza botcilor
Tomii
 
Mesaje: 15
Membru din: 27 Sep 2014, 14:43

Re: Familie orfana

Mesajde Tomii » 08 Iun 2015, 21:15

Deci astazi am fost ear la albine situatia este urmatoare
Fam 1: matca este tot acolo puiet nu am gasit si tot canta se lasa pe fagure pe burta si canta
Fam 2: Nu am gasit nici matca nici oua. In fam 1 am gasit 2 botci 1 cand am deschiso o iesit o matca spre uimirea mea am prinso am puso in bigudiu si am puso in fam asta era spre seara nu am vazut nici tare bn aveam o lanterna luminam in celule sa vad larve cv da nimic si data trecuta nu mia supravietuit matca pana a 2 zi asa ca sa nu o pierd am puso daca este deja 1 oricum o vor omora (parerea mea, asa cred eu )
Fam 3: Care ii roi artificial matca nu o vazusem era lumina slaba dar am vazut larva maricica nush cate zile nu ma pricep
Fam 4: nu am apucat. Urm maine si sa vad si Fam 2

Daca am gresit ceva undeva mai ales ca am adaugat matca in Fam 2 at asta este dar as vrea sa ma corectati acum ca pe viitor sa stiu
Si tot nu prea inteleg catecul matci care este si acum prezent in fam 1 am vazut pe alte forumuri cauntand pe google dece canta si o primit raspunsuri ca matca are o rivala sau urmeaza sa roiasca
Tomii
 
Mesaje: 15
Membru din: 27 Sep 2014, 14:43

Re: Familie orfana

Mesajde DoarEu » 08 Iun 2015, 23:03

Tomii scrie:Deci astazi am fost ear la albine situatia este urmatoare
Fam 1: matca este tot acolo puiet nu am gasit si tot canta se lasa pe fagure pe burta si canta
Fam 2: Nu am gasit nici matca nici oua. In fam 1 am gasit 2 botci 1 cand am deschiso o iesit o matca spre uimirea mea am prinso am puso in bigudiu si am puso in fam asta era spre seara nu am vazut nici tare bn aveam o lanterna luminam in celule sa vad larve cv da nimic si data trecuta nu mia supravietuit matca pana a 2 zi asa ca sa nu o pierd am puso daca este deja 1 oricum o vor omora (parerea mea, asa cred eu )
Fam 3: Care ii roi artificial matca nu o vazusem era lumina slaba dar am vazut larva maricica nush cate zile nu ma pricep
Fam 4: nu am apucat. Urm maine si sa vad si Fam 2

Daca am gresit ceva undeva mai ales ca am adaugat matca in Fam 2 at asta este dar as vrea sa ma corectati acum ca pe viitor sa stiu
Si tot nu prea inteleg catecul matci care este si acum prezent in fam 1 am vazut pe alte forumuri cauntand pe google dece canta si o primit raspunsuri ca matca are o rivala sau urmeaza sa roiasca

1.Deci...sa o luam usor.
Familia 1:Matca neimperecheata sau imperecheata si nu ai vazut ouale\larvele(cand sunt foarte mici sunt transparente)
Exista 2 posibilitati:Ori matca s-a imperecheat si nu poate oua din diferite cauze,astfel albinele au tras botci de SL,ori nu s-a imperecheat din diferite motive.Cert este ca albinele vor sa o schimbe,altfel ar lasa-o sa roada botcile.Sa ne spui unde au fost trase botcile,marimea lor,daca se vede ca si cum ar fi fost trase deasupra celulelor(o poza ar fi binevenita).Posibil sa fie botci de salvare, dar nu stiu dece matca nu le roade....las pe cei mai experimentati sa raspunda aici.
Familia 2 : Daca matca e prezenta in stup,vor omora sau vor lasa sa moara matca din bigudiu.
Familia 3: Cand o sa capaceasca larva aia, o sa vezi daca matca e buna sau nu.Daca o capaceste bombat , atunci e de trantore.Sa te uiti bine maine sa vezi ce e pe acolo...(dupa oua,larve)
Oricum ar fi bine sa ne spui si noua cand au fost puse matcile in familiile respective,ca sa stim si noi daca mai au vreo sansa spre imperechere.Sfatul meu e sa chemi pe cineva sa vada ce e pe acolo ca asa,din fata monitorului,mai greu cu sfaturile.Pana nu vezi ce se intampla intr-un stup nu poti sa pui un "diagnostic" corect.Daca nu ai pe cine chema,mai lasale 3-4 zile si vezi ce se intampla.
Sanatate si noroc cu matcile!
La un stup este un trântor
Şi albine şi-o regină;
Dar la voi sunt prea mulţi trântori
Pentru-o singură albină...
Avatar utilizator
DoarEu
 
Mesaje: 460
Membru din: 15 Mar 2015, 12:40
Localitate: Arges

Re: Familie orfana

Mesajde Florin Dobre » 08 Iun 2015, 23:23

DoarEu scrie:Cert este ca albinele vor sa o schimbe,altfel ar lasa-o sa roada botcile.Sa ne spui unde au fost trase botcile,marimea lor,daca se vede ca si cum ar fi fost trase deasupra celulelor(o poza ar fi binevenita).Posibil sa fie botci de salvare, dar nu stiu dece matca nu le roade....las pe cei mai experimentati sa raspunda aici.

Din cate stiu matca nu roade botca...inteapa rivala cat inca este imobilizata in botca iar albinele rod botca sa scoata lesul nefericitei. :idea:
Suntem pulbere de stele.
Avatar utilizator
Florin Dobre
 
Mesaje: 4653
Membru din: 09 Apr 2012, 22:57
Localitate: Stefanesti, Arges

Re: Familie orfana

Mesajde DoarEu » 08 Iun 2015, 23:32

Florin Dobre scrie:
DoarEu scrie:Cert este ca albinele vor sa o schimbe,altfel ar lasa-o sa roada botcile.Sa ne spui unde au fost trase botcile,marimea lor,daca se vede ca si cum ar fi fost trase deasupra celulelor(o poza ar fi binevenita).Posibil sa fie botci de salvare, dar nu stiu dece matca nu le roade....las pe cei mai experimentati sa raspunda aici.

Din cate stiu matca nu roade botca...inteapa rivala cat inca este imobilizata in botca iar albinele rod botca sa scoata lesul nefericitei. :idea:

Multam fain.Oricum eu ziceam de faptul ca matca nu inteapa botcile si le lasa ...... deci....de ce le lasa?
Sanatate multa!
La un stup este un trântor
Şi albine şi-o regină;
Dar la voi sunt prea mulţi trântori
Pentru-o singură albină...
Avatar utilizator
DoarEu
 
Mesaje: 460
Membru din: 15 Mar 2015, 12:40
Localitate: Arges

Re: Familie orfana

Mesajde Florin Dobre » 09 Iun 2015, 00:12

Le lasa atata vreme cat inca nu reprezinta o amenintare. :idea:
Cantecul matcii are si acest scop...de a face matcile din botca sa raspunda. Care sunt gata de eclozare se dau de gol(raspund) si...teapa. :lol:
Suntem pulbere de stele.
Avatar utilizator
Florin Dobre
 
Mesaje: 4653
Membru din: 09 Apr 2012, 22:57
Localitate: Stefanesti, Arges

Re: Familie orfana

Mesajde Tomii » 09 Iun 2015, 19:04

Florin Dobre scrie:
DoarEu scrie:Cert este ca albinele vor sa o schimbe,altfel ar lasa-o sa roada botcile.Sa ne spui unde au fost trase botcile,marimea lor,daca se vede ca si cum ar fi fost trase deasupra celulelor(o poza ar fi binevenita).Posibil sa fie botci de salvare, dar nu stiu dece matca nu le roade....las pe cei mai experimentati sa raspunda aici.

Din cate stiu matca nu roade botca...inteapa rivala cat inca este imobilizata in botca iar albinele rod botca sa scoata lesul nefericitei. :idea:


Poza nu le mai pot face la borci ca leam omorat si din 1 iesit matca am prisnso

Mai las sa vad ce a fi in fam1 maine poimaine vad fam 2 in a 3 erau larve pe a 2 rama din stanga spre dreapta fagu era inchis la culoare am folosit lanterna ca era putina lumina afara si asa l-eam vazut

EDIT: nustiu dece nu a iesit la imperecheat doar de at pana zazi era vreme buna cald afara.... si atunci am inceput cu matcile cand am inceput topicul
si ce uitasem sa spun ca ieri cand am scos matca din botca in Fam 1 prima oara am scapa peste rame si albinele repede sau napustit pe ea asa mai agresiv parca repede am luato si am dat jos ca cand am ridicato o albina se mai tinea de ea si inca foarte bine
Tomii
 
Mesaje: 15
Membru din: 27 Sep 2014, 14:43

Re: Familie orfana

Mesajde DoarEu » 09 Iun 2015, 21:15

Deci...eu zic ca peste 1 saptamana totul va fi lamurit.In cele in care ai vazut matca , le lasi in pace o saptamana de azi incolo.In cele in care nu ai vazut matca,mai incerci cu botca sau matca....daca nu o accepta(si nu au botci de salvare pe rame) inseamna ca au matca.Peste 1 saptamana cele care au oua\larve le lasi in pace.Totul e bine la acelea.La care nu au larve/oua si nici matca nu o vezi , cumpara cateva matci imperecheate si schimba-le.Nu are sens sa te chinui degeaba.
Le:Daca cumva apare puiet capacit pana atunci(la cele ce ai vazut larve) sa vezi sa fie puiet capacit normal,nu bombat.Sa te uiti si prin celule sa nu fie cumva mai multe oua, pe peretii celulelor ca e belea-asta peste 1 saptamana,desi nu cred ca se vor besmeticii asa de repede-
Sanatate!
La un stup este un trântor
Şi albine şi-o regină;
Dar la voi sunt prea mulţi trântori
Pentru-o singură albină...
Avatar utilizator
DoarEu
 
Mesaje: 460
Membru din: 15 Mar 2015, 12:40
Localitate: Arges

Următorul

Înapoi la INTRETINEREA ALBINELOR



Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 3 vizitatori