Prima pagină APICULTURA GENERALA INTRETINEREA ALBINELOR

Discutii despre lucrari sezoniere,tehnici de ingrijire in diferite tipuri de stupi.Intretinerea familiilor de albine in cele trei tipuri mari de stupi...
Reguli forum
Acest site foloseste cookies. Continuarea navigarii implica acceptarea lor. Afla mai multe detalii : viewtopic.php?f=35&t=6168

Situatie inexplicabila - Matca a schimbat stupul

Mesajde elflo » 12 Iun 2015, 09:33

Va prezint o situatie pe care eu o gasesc absolut incredibila si care contrazice tot ce am invatat si am vazut pana acum.

Pe scurt.

Intr-o zona un pic mai izolata a stupinei am facut 6 roi pe cate doua rame cu puiet capacit, una de miere. Dupa 5 zile, le-am rupt botcile de salvare si le-am dat botci crescute prin transvazare.

A treia zi dupa altoirea botcilor am verificat eclozionarea matcilor. Toate iesisera din botca.

In ziua a 12-a de la altoirea botcilor i-am luat la mana pentru a verifica ponta matcilor si pentru a le marca pe cele care au inceput ouatul.

La primul roi, din greseala mea, in momentul in care am luat matca in mana FARA SA APUC SA O MARCHEZ, matca mi-a zburat, a cazut prin iarba la vreo 4 metri si NU AM MAI GASIT-O.

Am continuat cu marcarea, totul a fost in regula la toti roii, la sfarsit, primului roi I-AM ALTOIT O ALTA BOTCA.

Bun. A doua zi dupa marcare am reverificat roii pentru a fi sigur ca totul e in regula. La roiul de la care zburase matca botca inca nu eclozionase, IAR LA ROIUL DE LANGA EL NU AM GASIT MATCA. L-am lasat in pace, cu gandul ca nu o vad eu, e ascunsa sau i s-a curatat vopseaua. Restul erau in regula.

Si acum intervine INEXPLICABILUL. Ieri, la 8 zile de la marcarea matcilor, i-am luat iarasi la mana si IN ROIUL DIN CARE ZBURASE MATCA, AM GASIT O ALTA MATCA, MARCATA, EVIDENT CEA DIN ROIUL DE ALATURI UNDE NU AM MAI GASIT MATCA.

concluzie: MATCA A DEZERTAT DINTR-UN ROI PENTRU A SE MUTA IN ALTUL RAMAS FARA MATCA.

Atasez si o poza cu roii. Cu numarul 2 este cel din care am pierdut matca, cu numarul 3 este cel din care matca a ales sa plece pentru a intra in 2.
Fişiere ataşate
roi  8 iunie2.jpg
elflo
 
Mesaje: 20
Membru din: 17 Feb 2012, 22:20

Re: Situatie inexplicabila - Matca a schimbat stupul

Mesajde asd » 12 Iun 2015, 09:53

Ehe asta nu-i nimic. Eu am patit ceva de genul cu o matca imperecheata de 3 ani. Din neatentie am facut un roi fara puiet si au plecat toate albinele inclusiv matca care s-a aciuat tocmai intr-un finisor care la momentul respectiv a ramas fara regina. Am avut norocul chior sa o gasesc la momentul in care cautam finisorul(pe 2 corpuri) de botci.
asd
 
Mesaje: 538
Membru din: 11 Iun 2015, 12:30
Localitate: Sibiu

Re: Situatie inexplicabila - Matca a schimbat stupul

Mesajde elflo » 12 Iun 2015, 09:59

Am patit si eu acum doi ani ca matca cu aproape toate albine sa imi plece dintr-un roi si sa se puna pe un pom.
Aici situatia este diferita deoarece, la ochi, nu lipseste deloc albina din roiul de unde a plecat matca.
elflo
 
Mesaje: 20
Membru din: 17 Feb 2012, 22:20

Re: Situatie inexplicabila - Matca a schimbat stupul

Mesajde asd » 12 Iun 2015, 10:27

Nu ai inteles: la mine matca batrana a migrat intr-un alt stup fara matca si a fost primita(era marcata). La aglomerarile de lazi de prin stupine si la manipularile nenaturale pe care le facem nu e de mirare. E bine de trecut la rubrica "stiati ca".
asd
 
Mesaje: 538
Membru din: 11 Iun 2015, 12:30
Localitate: Sibiu

Re: Situatie inexplicabila - Matca a schimbat stupul

Mesajde thomas » 12 Iun 2015, 10:29

E posibil ca matca respectiva sa mai fi iesit odata la imperechiere si la intoarcere sa greseasca stupul.
Stationar. Dadant 1/1 10 rame. Cat 3/4.
thomas
 
Mesaje: 715
Membru din: 06 Feb 2013, 21:30
Localitate: Pucioasa,DB

Re: Situatie inexplicabila - Matca a schimbat stupul

Mesajde elflo » 12 Iun 2015, 10:34

Asta este cea mai buna explicatie. Dar cand am marcat-o, am vazut oua in stup. Asta inseamna ca matca mai iese la imperecheat si dupa ce incepe sa depuna oua.
elflo
 
Mesaje: 20
Membru din: 17 Feb 2012, 22:20

Re: Situatie inexplicabila - Matca a schimbat stupul

Mesajde thomas » 12 Iun 2015, 11:22

da, mai iese daca nu s-a imperecheat bine, si cercetatorii au observat ca matcile batrane, cand termina "rezervele" mai ies inca o data sa se imperecheze.
Stationar. Dadant 1/1 10 rame. Cat 3/4.
thomas
 
Mesaje: 715
Membru din: 06 Feb 2013, 21:30
Localitate: Pucioasa,DB

Re: Situatie inexplicabila - Matca a schimbat stupul

Mesajde almasel » 12 Iun 2015, 11:56

elflo scrie:concluzie: MATCA A DEZERTAT DINTR-UN ROI PENTRU A SE MUTA IN ALTUL RAMAS FARA MATCA.


Se intampla, nu esti singurul care a patit-o. Daca nu ai fi marcat matcile inainte de imperechere nu ai fi observat...
Exista un oarecare procent de "ratacire" a matcilor la imperechere; ratacire sau pierdere definitiva. E un fenomen normal.
Daca matcile neimperechiate s-ar intoarce 100% in nucleul de imperechere (sau roi in cazul tau), atunci apicultura ar fi mai simpla. Din pacate ratacirea matcilor este o variabila pe care o putem controla doar intr-o masura mai redusa (distante intre lazi, culori distinctive, forme geometrice, semne distinctive etc)... dar totusi se intampla. Pana la urma se imperechiaza si traieste individul cel mai bine adaptat, iar in cazul nostru matca cu calitati de orientare bune va supravietui.
almasel
 
Mesaje: 390
Membru din: 25 Oct 2011, 15:30
Localitate: Lugoj, jud. Timis

Re: Situatie inexplicabila - Matca a schimbat stupul

Mesajde mellis » 12 Iun 2015, 11:58

elflo scrie:Atasez si o poza cu roii. Cu numarul 2 este cel din care am pierdut matca, cu numarul 3 este cel din care matca a ales sa plece pentru a intra in 2.


Matcile pentru imperechere ar trebui sa fie puse in stupi cu culori si semne distincte.
Nicidecum sa fie pusi doi stupi de aceeasi culoare unul langa altul.
Nu e de mirare ca a intrat din 2 ALB in 3 ALB alaturat.
Era buna culoare diferita, aranjate diferit, cateva cercuri, triunghiuri desenate pe cutii =>vina stuparului.
O observatie - i-ai deranjat cam mult, mai ales cu vopsitul cam devreme..
Uite o schema de urmat:
http://forum.stuparitul.com/download/file.php?id=1879&mode=view
Sanatate..
Sa mergem inainte, ca inainte era mai bine...
Avatar utilizator
mellis
 
Mesaje: 3505
Membru din: 19 Ian 2015, 02:22
Localitate: Timisoara

Re: Situatie inexplicabila - Matca a schimbat stupul

Mesajde elflo » 12 Iun 2015, 12:11

Poate nu am fost foarte clar.
1. Matcile au fort marcate DUPA IMPERECHERE. Au fost marcate DUPA ce am vazut oua, in a 12-a zi de la altoirea botcii.
2. Matcile au stat pana la imperechere in alte roinite, DE CULORI DIFERITE, puse pe pozitiile actualilor stupi.

singura explicatie este ca matca a iesit la DIN NOU la imperechere in ziua candva intre zilele 13-20 de la altoire, respectiv 23-30 de la mutarea din starter in finisor SI DUPA CE A INCEPUT SA OUA!!!

citat la intamplare de pe internet:
"matca e matură la 5 zile; ea se împerechează de la 8 până la 12 ori în timp de câteva zile şi începe să ouă după ce au trecut 2-5 zile de la ultima împerechere"

Ceea ce vreau sa spun este ca ce s-a intamplat contrazice ceea ce am gasit prin carti unde se spune ca matca dupa ce incepe sa depuna oua nu mai iese din stup niciodata, cu exceptia celor batrane care au epuizat materialul genetic din spermateca.

Mellis, graficul il am si eu si tot dupa el m-am ghidat. Au fost deranjate doar in 12-a zi de la altoirea botcii.
elflo
 
Mesaje: 20
Membru din: 17 Feb 2012, 22:20

Re: Situatie inexplicabila - Matca a schimbat stupul

Mesajde varza » 12 Iun 2015, 19:27

Eflo...... asa e, practica bate teoria in apicultura :D . Si ca sa fiu carcotas si eu am niste roi in care am altoit botci...... nu au decat jumate de palma intre lazi si sunt identici toti stupii. Vedem daca gasesc oua :lol: . Eu sper ca da....... daca nu unificare scrie pe ei.Pana acu nu am avut stupii atat de apropriati intre ei. Oi trai si oi vedea :D
varza
 
Mesaje: 440
Membru din: 15 Oct 2011, 18:10
Localitate: Timisoara- stupina Cluj


Înapoi la INTRETINEREA ALBINELOR



Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 18 vizitatori