Prima pagină APICULTURA GENERALA INTRETINEREA ALBINELOR

Discutii despre lucrari sezoniere,tehnici de ingrijire in diferite tipuri de stupi.Intretinerea familiilor de albine in cele trei tipuri mari de stupi...
Reguli forum
Acest site foloseste cookies. Continuarea navigarii implica acceptarea lor. Afla mai multe detalii : viewtopic.php?f=35&t=6168

Re: am nevoie de ajutor!!

Mesajde ovy » 10 Mar 2016, 16:20

vreau sa va multumesc tuturor pt sfaturi si pareri, am reusit sa ies in primavara cu 5 familii care dupa parererea mea arata foarte bn. sper ca anul acesta sa le dublez numarul si sa capat experienta necesara pentru a avea grija de ei pt ca asta este cel mai important. va multumesc pt sfaturi
ovy
 
Mesaje: 25
Membru din: 15 Iul 2015, 21:37
Localitate: corabia

Re: am nevoie de ajutor!!

Mesajde vicol » 21 Mar 2016, 22:31

Salut tutror! ajutati-ma cu un sfat!in stupina am o fam pe 7 rame acoperite cu albina, 3 cu puiet in proportie de 60% cu puiet (datele cu o sapt in urma). matca este prezenta, ponteazaparca normal, dar au tras botci de salvare -3 buc,+ puiet capacit de tritori. de saptamina viitoare se prognozeaza temp ridicate. a incercat cineva la asa vreme sa faca roi? vor reusi sa se maturizeze trintorii? miere nu vreau de la acest stup, vreau sa le imultesc! dar....e c-am riscant
Ultima oară modificat de vicol pe 21 Mar 2016, 23:00, modificat 1 dată în total.
vicol
 
Mesaje: 3
Membru din: 21 Mar 2016, 22:21

Re: am nevoie de ajutor!!

Mesajde un OM » 21 Mar 2016, 22:35

Daca matca inca oua, rupe botcile, daca nu mai exista oua sau larvar, problem, astepti fecundarea putin probabila a matcii tinere (lasa o singura botca frumoasa), sau omori matca, rupi botcile si cumperi o matca.
Daca mai ai alte familii si matca batrana nu mai oua, pui de o unificare.
Prefer varianta ultima.
Avatar utilizator
un OM
 
Mesaje: 1941
Membru din: 24 Feb 2011, 21:57
Localitate: Prundu-Giurgiu

Re: am nevoie de ajutor!!

Mesajde cucubau » 21 Mar 2016, 23:18

vicol scrie:matca este prezenta, ponteazaparca normal, dar au tras botci de salvare -3 buc,+

Ai vrut sa spui botci de schimbare linistita ....
In aceasta perioada botcile sunt trase in sistem de avarie , cel mai probabil matca bolnava .
Pentru roiuri este prea devreme .
........
Avatar utilizator
cucubau
 
Mesaje: 1073
Membru din: 19 Noi 2012, 10:55
Localitate: Curtea de Arges

Re: am nevoie de ajutor!!

Mesajde danmirea » 22 Mar 2016, 00:23

rupe toate botcile.

Ai zis ca matca oua in continuare => are de unde sa isi mai traga alte botci.

Abia peste 3 saptamani iti sugerez sa lasi botcile....

Eu am invatat asa - cresc matci abia dupa 40 de zile de la primul cules abundent de polen .

O zi buna iti doresc.
danmirea
 
Mesaje: 386
Membru din: 05 Feb 2014, 09:47
Localitate: Bucuresti

Re: am nevoie de ajutor!!

Mesajde vicol » 22 Mar 2016, 12:26

multumesc penru ajutor! le rup! il divid daca totul va fi bine dupa fructiferi!
vicol
 
Mesaje: 3
Membru din: 21 Mar 2016, 22:21

Re: am nevoie de ajutor!!

Mesajde stroe » 22 Mar 2016, 15:55

vicol scrie:multumesc penru ajutor! le rup! il divid daca totul va fi bine dupa fructiferi!

Ce sa mai divizezi peste trei saptamani. Poate pe altul. Are matca probleme . O sa descreasca sau cel mult va stagna asta daca matca va trai. Se unifica si gata.
stroe
 
Mesaje: 313
Membru din: 09 Mar 2011, 19:48
Localitate: Teleorman

Re: am nevoie de ajutor!!

Mesajde mihaibursuc » 25 Mar 2016, 13:04

tare Ovy cumpara 4 lesinati la floare si cu probleme si iese din iarna cu 5 familii !!! si noi ne vaitam ca pierdem familii iarna cand altii dezvolta si ii si inmultesc roii iarna :shock:
mihaibursuc
 
Mesaje: 160
Membru din: 09 Sep 2012, 10:21
Localitate: Bucuresti

Re: am nevoie de ajutor!!

Mesajde ovy » 27 Mar 2016, 12:14

ca sa ne intelegem. poate am omis... din cei 4 roi 2 i-am unificat si am ramas cu 3. in septembrie am mai cumparat o matca imperecheata ca sa mai salvez unu din ei care nu avea matca. dupa care am mai cumparat 2 familii pe 10 rame pline de albina care acum se dezvolta super. iar ceilalti 3 care anul trecut au fost roi se mentin...nu mai am emotii cu ei..din ianuarie am inceput cu turte pentru ca cei 3 nu prea aveau miere... in februarie si pana in prezent turte proteice la discretie, si vremea extraordinar de frumoasa in sud, in lunca dunarii unde am stupii.
ovy
 
Mesaje: 25
Membru din: 15 Iul 2015, 21:37
Localitate: corabia

Anterior

Înapoi la INTRETINEREA ALBINELOR



Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 51 vizitatori