Prima pagină APICULTURA GENERALA INTRETINEREA ALBINELOR

Discutii despre lucrari sezoniere,tehnici de ingrijire in diferite tipuri de stupi.Intretinerea familiilor de albine in cele trei tipuri mari de stupi...
Reguli forum
Acest site foloseste cookies. Continuarea navigarii implica acceptarea lor. Afla mai multe detalii : viewtopic.php?f=35&t=6168

Re: am nevoie de ajutor!!

Mesajde socaciu » 30 Iul 2015, 19:18

Uneste-i frate!
Macar pe cei doi fara matca. Cumpara o matca data tii neaparat sa ai doi stupi.
Cel mai bine uneste-i cu cel cu matca si fa o familie ca lumea.
Avatar utilizator
socaciu
 
Mesaje: 191
Membru din: 04 Iun 2014, 18:59
Localitate: curtea de arges

Re: am nevoie de ajutor!!

Mesajde socaciu » 30 Iul 2015, 19:21

La primavara faci o divizare din familia pe care o ai si vei avea doua.
Mai sigur asa decat sa le pui sa traca iarna fara conditii optime.
Avatar utilizator
socaciu
 
Mesaje: 191
Membru din: 04 Iun 2014, 18:59
Localitate: curtea de arges

Re: am nevoie de ajutor!!

Mesajde ovy » 30 Iul 2015, 20:49

asa am sa fac dar nu inteleg fenomenul. acum 10 zile la ultima verificare toti aveam matca care ponta. iar azi doi din ei nu mai aveau. prea mare coincidenta si nu imi dau seama dc. poate ramane si al 3-lea fara matca in urmatoarele zile.....i-am stimulat cu sirop si cu tot ce aveau nevoie pentru dezvoltare....
ovy
 
Mesaje: 25
Membru din: 15 Iul 2015, 21:37
Localitate: corabia

Re: am nevoie de ajutor!!

Mesajde rihmond » 30 Iul 2015, 20:50

S-ar putea sa le fi omorit chiar tu,ai grija cum umbli cu ramele. :!:
Avatar utilizator
rihmond
 
Mesaje: 290
Membru din: 14 Mar 2013, 09:13
Localitate: turnu magurele

Re: am nevoie de ajutor!!

Mesajde ovy » 30 Iul 2015, 20:56

m0am gandit la asta dar este prea mare coincidenta sa le fi omorat pe aman2 totusi.....nu imi e frica de intepaturi in plus sunt foarte atent sa nu le strivesc si umblu la ele cu calm si liniste. fara graba.... ma poate ajuta cineva cu 2 matci imperechiare? contracost bineinteles. sa mai incerc cu varianta asta? sau macar cu una si sa ii unific pe cei 2
ovy
 
Mesaje: 25
Membru din: 15 Iul 2015, 21:37
Localitate: corabia

Re: am nevoie de ajutor!!

Mesajde socaciu » 30 Iul 2015, 20:58

Probabil matcile eclozionate din botcile de salvare nu sunt viabile. Albina stie mai bine ca noi lucrul acesta.
Alta data sa tii cont sa rupi botcile capacite mai devreme de 5 zile de la orfanizare pentru ca sunt trase din larve mai mari de o zi. Apoi lasi pe cele mai mari dintre cele capacite la 6 zile. Restul trbuie stricate.

Daca te hotarasti sa unifici ai grija sa strici toate botcile, cu mare atentie, ca daca ramane macar una albina nu va accepta nicio alta matca si va incerca sa o omoare.
Avatar utilizator
socaciu
 
Mesaje: 191
Membru din: 04 Iun 2014, 18:59
Localitate: curtea de arges

Re: am nevoie de ajutor!!

Mesajde ionut iasi » 30 Iul 2015, 21:57

Arunca un ochi aici si tine cont si de ce zic colegii.. http://stuparitul-anunturi.com/viewtopic.php?f=7&t=4217
Avatar utilizator
ionut iasi
 
Mesaje: 304
Membru din: 16 Feb 2014, 20:07
Localitate: Iasi

Re: am nevoie de ajutor!!

Mesajde ovy » 31 Iul 2015, 12:17

nu este nimeni din apropiere dispus sa ma ajute?
ovy
 
Mesaje: 25
Membru din: 15 Iul 2015, 21:37
Localitate: corabia

Re: am nevoie de ajutor!!

Mesajde socaciu » 31 Iul 2015, 14:11

Vezi ca matcile eclozioneaza la 10 zile de la capacirea botcilor. Deci daca mai astepti s-ar putea sa te trezesti cu matci in ei. Atunci e aproape imposibil sa o mai gasesti pentru ca matca virgina e aproape cat o albina. Este si riscul sa nu se mai imperecheze pentru ca la mine deja au alungat trantorii de doua saptamani.
Esti sigur ca nu mai ai matci in ei? Ca daca ai botci de schimbare linistita sigur mai ai matcile in ei pentru ca le pastreaza pana se imperecheaza tanara matca. In cazul asta nu poti face unificare ca se lasa cu macel.
Verifica daca ai oua, cu maxima atentie inainte de orice alta manevra. Marcarea matcilor te scuteste de astfel de situatii.
Avatar utilizator
socaciu
 
Mesaje: 191
Membru din: 04 Iun 2014, 18:59
Localitate: curtea de arges

Re: am nevoie de ajutor!!

Mesajde socaciu » 31 Iul 2015, 14:11

Ar fi bine daca te-ar ajuta cineva. Si cu unificarea daca nu ai mai facut.
Avatar utilizator
socaciu
 
Mesaje: 191
Membru din: 04 Iun 2014, 18:59
Localitate: curtea de arges

Re: am nevoie de ajutor!!

Mesajde ovy » 31 Iul 2015, 17:40

nu sunt nici oua nici puiet larvar...puietul care este ,este esste capacit deja. trantori inca sunt in stupi destui chiar m-am mirat dc nu i-au dat afara pana acum. sunt chiar si capaciti care stau sa iasa...pai atunci sa fac unificarea cat mai repede si sa astept sa se imperecheze singura matca?? sa ii mai stimulez cu ceva? nu prea au cules in natura este seceta mare....
ovy
 
Mesaje: 25
Membru din: 15 Iul 2015, 21:37
Localitate: corabia

Re: am nevoie de ajutor!!

Mesajde socaciu » 31 Iul 2015, 18:51

Trebuie sa fii sigur ca nu mai ai matci in ei.
Daca esti sigur(mai cauta odata), faci asa:
Varianta 1 in care unesti cei doi fara matci si astepti sa se imperecheze
a) Unul dintre ei trebuie orfanizat de botci. Maine seara, pe la ora 16 iei la puricat ramele si distrugi toate botcile, capacite sau necapacite. Cauti foarte bine. Il lasi apoi 5 ore sa afle toata albina ca nu mai au posibilitatea de a avea matca. Daca ai reusit vei observa ca albinele sunt agitate incepand cam la 20 de minute dupa orfanizare si timp de cam 2 ore. Ele ies din stup in numar mare cam ca la zborul de orientare.
b) Cand au trecut cele 5 ore pui intr-o sticluta de plastic cam 100 ml tuica si tot atata apa. Capacul sticlei il perforezi cu un ac foarte fin incalzit, dai 5-6 gaurele ca la stropitoare. Cu ea va trebui sa stropesti albinele pentru uniformizarea mirosului si nu vrei sa le faci baie in tuica, vrei sa iasa stropi cat mai fini.
c) In cutia familiei cu botci alegi 3 botci mari iar pe cele mici le strici.
Apoi aramjezi asa ramele:
1 rama cu miere si pastura
2 rama cu botci
3 rama cu miere sau goala daca nu ai
4 diafragma despartitoare neetansa(albinele sa poata trece dintr-o parte in alta). Daca nu ai mai pui o rama si e destul.
d) Deschizi ambele familii si incepi mutarea:
1 departezi intre ele ramele familiei cu botci si stropesti bine pe intervale cu tuica. Ai grija sa stropesti pe toate partile ramele cu albina. Jumatata din lichid ar trebiu sa fie mai mult decat de ajuns.
2 strangi ramele si diafragma
3 aduci ramele familiei fara botci in cutie, dupa diafragma, una cate una si inainte sa le introduci le stropesti pe ambele parti cu tuica. Daca raman albine in cutie stropestele si pe ele si perie-le in jumatatea de dupa diafragma.
4 inchizi stupul si dupa o ora te uiti sa vezi care e situatia. Daca se omoara intre ele au matci amandoua.

Este mai bine daca stupii sunt apropiati intre ei in stupina. O parte din albina lucratoare se va intoarce la vechea locatie. De aceea faci seara unificarea, pentru ca toata albina sa fie in stupi si sa cunoasca noua locatie. Nu lasa vechea cutie goala pe loc, ia-o, asa albina care se intoarce acolo ziua urmatoare va cauta sa intre in alt stup, altfel te vei trezi cu ele la loc.

Varianta 2 in care unifici pe toti in cel cu matca e la fel doar ca o faci in doua zile. Intai unesti unul cu cel cu matca si a doua zi la fel cu celalalt. Aici innsa trebuie sa te uiti in el la o ora de la unificare sa vezi daca nu cumva ataca matca albinele noi venite si sa o protejezi. Daca o ataca inseamna ca au si ele matca.

Sper ca nu am uitat nimic, multa bafta!
Avatar utilizator
socaciu
 
Mesaje: 191
Membru din: 04 Iun 2014, 18:59
Localitate: curtea de arges

Re: am nevoie de ajutor!!

Mesajde ovy » 31 Iul 2015, 19:17

ms frumos pt sfat. chiar imi este de ajutor
ovy
 
Mesaje: 25
Membru din: 15 Iul 2015, 21:37
Localitate: corabia

Re: am nevoie de ajutor!!

Mesajde socaciu » 31 Iul 2015, 19:33

Cu placere, sper sa iti iasa!
Daca totul merge bine, a doua zi iei diafragma si reorganizezi cuibul aducand tot puietul in mijloc.
Avatar utilizator
socaciu
 
Mesaje: 191
Membru din: 04 Iun 2014, 18:59
Localitate: curtea de arges

Re: am nevoie de ajutor!!

Mesajde Adi Hodis » 02 Aug 2015, 09:21

ovy scrie:buna ziua tuturor. sunt nou pe acest forum si de altfel si in apicultura. pasiunea o stapanesc de la tatal meu care a avut stupi pana acum vreo 5-6 ani. anul acesta mi-am facut curaj si am achizitionat 4 roiuri imediat dupa floarea soarelui (7si respectiv 14 iulie). fiecare roi cu cate o rama de puiet capacit , larve si cateva oua pe margine plus vreo 4-5 rame de musca scuturate...la 2 dintre ei am si matca dar care ponteaza foarte putin(nu a umplut o rama intr-o saptamana)... iar ceilalti 2 si-au tras botci de salvare dar sunt foarte mici....miere nu au suficienta...musca iese afara din stup doar cand e foarte cald si aduc foarte putin polen. azi am preperat vreo 10 kg de sirop 1:1 + startovit si urmeaza sa le administrez. ce parere aveti o sa reusesc sa ii mentin pana in primavara sau nu??? ce ar mai fii de facut ca sa ii ajut putin sa ii stimulez?

Salut Ovy si bun venit in breasla ( chiar daca o zic mai tarziu ).

Cam nasol ai inceput ... dar o sa stii pe viitor sa nu mai faci asa.
Acuma, dupa sfaturile primite de la colegi ... si eu iti recomand sa unesti roii cu cel care are matca si sa NU te amagesti ca vei reusi sa iernezi toti roii. Ceea ce ai primit, NU se vinde nici in luna iunie ( cine se respecta ) daramite la aceasta data.

Roii se cumpara cat mai timpuriu, imediat dupa salcam si cu cel putin 2 rame de puiet capacit + 1 s-au 2 rame cu hrana + albinele de pe rame. Preferabil ar fi sa fie 3 rame ( 2 puiet capacit si 1 puiet larvar ) + 2 rame cu hrana si albinele de pe ramele respective. Fiecare roi trebuie sa aiba matca.
Cu astfel de roi, cumparati imediat dupa salcam, ai sanese sa-i dezvolti si sa-i aduci la nivel de familii pina la intrarea in iarna.
Albinutele = viata ... importantele albinute ... ” daca albinele ar disparea, omenirea ar mai trai 4 ani. Albert Einstein ”.
http://adihodis.sunphoto.ro/
Avatar utilizator
Adi Hodis
 
Mesaje: 2937
Membru din: 03 Apr 2011, 18:40

Re: am nevoie de ajutor!!

Mesajde Adi Hodis » 02 Aug 2015, 09:30

Ovy, uite ce se poate obtine si ce ai fi putut avea si tu daca cumparai roii cand au fost facuti acestia, ai domnului Dicu.
viewtopic.php?f=21&t=3753&start=736
Pe pagina care urmeaza, spune ca a recoltat si de la roi ... asa si eu, dar eu nu am poze facute.
Albinutele = viata ... importantele albinute ... ” daca albinele ar disparea, omenirea ar mai trai 4 ani. Albert Einstein ”.
http://adihodis.sunphoto.ro/
Avatar utilizator
Adi Hodis
 
Mesaje: 2937
Membru din: 03 Apr 2011, 18:40

AnteriorUrmătorul

Înapoi la INTRETINEREA ALBINELOR



Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 70 vizitatori