Prima pagină APICULTURA GENERALA INTRETINEREA ALBINELOR

Discutii despre lucrari sezoniere,tehnici de ingrijire in diferite tipuri de stupi.Intretinerea familiilor de albine in cele trei tipuri mari de stupi...
Reguli forum
Acest site foloseste cookies. Continuarea navigarii implica acceptarea lor. Afla mai multe detalii : viewtopic.php?f=35&t=6168

Autorizatie pentru vanzarea mierii pe piata libera

Mesajde Sorina Fatu » 30 Iul 2015, 18:23

Buna!

Sunt apicultor deja de 4 ani si pentru ca afacerea merge destul de bine m-am gandit sa vand mierea pe piata libera (farmacii, plafare, magazine etc) si nu am habar de ceea ce trebuie sa fac pentru a fi autorizat sa fac lucrul aceasta. Am citit ca trebuie sa fac analize la miere, sa imi fac o eticheta pe care s-o autorizez undeva (nu cunosc pasii) ... si cam atat (am omis ceva?).
Ma puteti ajuta cu aceste nelamuriri?

Multumesc anticipat! :D
Sorina Fatu
 
Mesaje: 1
Membru din: 30 Iul 2015, 18:20

Re: Autorizatie pentru vanzarea mierii pe piata libera

Mesajde proapis13 » 30 Iul 2015, 22:00

Este un topic intitulat ....Vanzarea mierii direct de catre apicultor in piata.
Cauta acolo si o sa te lamuresti ce acte si cate autorizatii ai nevoie
viewtopic.php?f=28&t=3490
Informatia se gaseste in carti,carti pe care din pacate,odata cu feisbucareala apiculturii,nu le mai citeste nimeni...
Avatar utilizator
proapis13
 
Mesaje: 7329
Membru din: 24 Feb 2011, 17:20
Localitate: Drobeta Turnu-Severin

Re: Autorizatie pentru vanzarea mierii pe piata libera

Mesajde da78n » 03 Sep 2015, 21:52

»
Ca persoană fizică primul pas este să obții "Atestat producător agricol" de la primăria din localitate. Cu acel atestat garantat poți vinde în piață. Tot acel atestat vine însoțit de un "Carnet de comercializare" care este un fel de facturier cu care poți vinde legal către orice Societate Comercială. Cu aceste acte nu ai nici o problemă în caz că te verifică Poliția. Pe de alte parte, pe lângă Poliție în piețe și societăți comerciale mai vin în control și inspectorii de la Direcția de Sănătate publică. Ei o să se lege de "Buletinul de analiză", temperatura de păstrare, modul de ambalare, etc, chestii de igienă în general. Pentru abateri mici dau amenzi iar pentru abateri mai mari confiscă și marfa.

Ține cont că aceste acte sunt strict pentru persoane fizice și sunt nominale (nici un membru al familiei nu poate vinde în numele tău).
da78n
 
Mesaje: 31
Membru din: 12 Mar 2015, 01:57
Localitate: Bucova/Timiș


Înapoi la INTRETINEREA ALBINELOR



Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: crisandp2, Google [Bot] şi 17 vizitatori