Prima pagină APICULTURA GENERALA INTRETINEREA ALBINELOR

Discutii despre lucrari sezoniere,tehnici de ingrijire in diferite tipuri de stupi.Intretinerea familiilor de albine in cele trei tipuri mari de stupi...
Reguli forum
Acest site foloseste cookies. Continuarea navigarii implica acceptarea lor. Afla mai multe detalii : viewtopic.php?f=35&t=6168

Re: stup bezmetic

Mesajde yuonyuon » 12 Aug 2016, 13:12

varza scrie:Am avut si eu bezmetic. Am dus stupul la 200m de pe locul lui..... in 15 minute sau jumate de ora a inceput sa apara mortalitate mare la stupi vecini care luau la rost orice albina straina. Nu am pierdut matci dar cred ca a omorat toata albina care s-a intors.
Banuiesc ca s-a intamplat si datorita lipsei de cules. Anul acesta am mai avut un stup care s-a bezmeticit din cauza mea..... nu l-am mai miscat :!:
La aceasta ora un stup bezmetic se mai poate indrepta doar daca nu o lalaim si asteptam sa creasca o alta matca si sa se si imperecheze :oops:
in 15 minute ?? dar ce trafiic a fost acolo ?. in prima jumatate de ora albina nici nu intra in stup se invarte deasupra .sigur ai scuturat o rama doua.

daca e cules mai repede e acceptata albina straina , iar daca nu, tranzitia se face in mai multe zile si e ok.
yuonyuon
 
Mesaje: 2822
Membru din: 13 Mai 2015, 11:23
Localitate: lunca brailei/bacau

Re: stup bezmetic

Mesajde varza » 17 Aug 2016, 14:23

A fost luata rapid la rost albina intoarsa. Stupi vecini au fost identici si colac peste pupaza au fost si lipiti intre ei ... rezultatul e cel pe carel-am descris .
varza
 
Mesaje: 440
Membru din: 15 Oct 2011, 18:10
Localitate: Timisoara- stupina Cluj

Re: stup bezmetic

Mesajde varza » 17 Aug 2016, 14:25

A da ..... normal ca dupa ce am ajuns la 200m am scuturat stupul :lol: . Macar am mai invatat ceva ;)
varza
 
Mesaje: 440
Membru din: 15 Oct 2011, 18:10
Localitate: Timisoara- stupina Cluj

Re: stup bezmetic

Mesajde yuonyuon » 17 Aug 2016, 21:09

varza scrie:A da ..... normal ca dupa ce am ajuns la 200m am scuturat stupul :lol: . Macar am mai invatat ceva ;)
de ce oare trebuie sa te duci la 200 de metrii si nu la 10 m?
yuonyuon
 
Mesaje: 2822
Membru din: 13 Mai 2015, 11:23
Localitate: lunca brailei/bacau

Re: stup bezmetic

Mesajde varza » 17 Aug 2016, 23:07

yuonyuon scrie:
varza scrie:A da ..... normal ca dupa ce am ajuns la 200m am scuturat stupul :lol: . Macar am mai invatat ceva ;)
de ce oare trebuie sa te duci la 200 de metrii si nu la 10 m?

Teoria zicea ca nu se mai intoarce albina ouatoare.... Deci am facut intocmai :mrgreen:
varza
 
Mesaje: 440
Membru din: 15 Oct 2011, 18:10
Localitate: Timisoara- stupina Cluj

Re: stup bezmetic

Mesajde yuonyuon » 19 Aug 2016, 12:02

varza scrie:
yuonyuon scrie:
varza scrie:A da ..... normal ca dupa ce am ajuns la 200m am scuturat stupul :lol: . Macar am mai invatat ceva ;)
de ce oare trebuie sa te duci la 200 de metrii si nu la 10 m?

Teoria zicea ca nu se mai intoarce albina ouatoare.... Deci am facut intocmai :mrgreen:
eu din ce stiu e ca albina din stupii bezmetici revine dupa miros , si deaceia ar trebuii la distanta mai mare. ca experiment , am schimbat locu in stupina dupaia am scuturat ramele la 20 m si sa dus o parte inapoi in cutia lor , restu sa imprastiat . la stupii obisnuiti se duc la strict la locatia initiala.

prea muta teorie , cel mai bine mutat si lareveedere.
yuonyuon
 
Mesaje: 2822
Membru din: 13 Mai 2015, 11:23
Localitate: lunca brailei/bacau

Re: stup bezmetic

Mesajde marius_sl » 30 Iul 2017, 17:33

Acum circa o saptamana am gasit un roi bezmetic. Cum puietul nu era capacit, am bagat ramele in frigider(nu congelator) peste trei ore. Apoi le-am dat cate una la cate o familie sa le curete. Astazi, surpriza! Toate larvele de atunci erau capacite, doar ouale disparusera! Cine sa mai creada de acum inainte ca nu se pot scoate ramele din cuib ca raceste puietul???
Avatar utilizator
marius_sl
 
Mesaje: 172
Membru din: 16 Ian 2017, 23:28
Localitate: Slatina, Olt

Re: stup bezmetic

Mesajde yuonyuon » 30 Iul 2017, 19:04

marius_sl scrie:Acum circa o saptamana am gasit un roi bezmetic. Cum puietul nu era capacit, am bagat ramele in frigider(nu congelator) peste trei ore. Apoi le-am dat cate una la cate o familie sa le curete. Astazi, surpriza! Toate larvele de atunci erau capacite, doar ouale disparusera! Cine sa mai creada de acum inainte ca nu se pot scoate ramele din cuib ca raceste puietul???

larvele is larve , puietu e ala capacit in stadiu de nimfa ala moare . daca scade sub 30 sa dus pa apa sambetei in cel mai bun caz ecluzioneaza mai tarziu si vai de mama lui. in zona puietului capacit trebuie sa fie 34-35.

temeperatura in cuib este esenta "secretu" apiculturii.
yuonyuon
 
Mesaje: 2822
Membru din: 13 Mai 2015, 11:23
Localitate: lunca brailei/bacau

Re: stup bezmetic

Mesajde marius_sl » 30 Iul 2017, 21:43

Ma gandesc la faptul ca doar oualele au fost distruse de temperatura din frigider, insa larvele nu. Cele care erau mai mici s-au dezvoltat in continuare si cele mai mari le-am gasit capacite. Si totusi...o rama scoasa din cuib un minut nu se compara cu o rama tinuta trei ore in frigider la maxim 7 grade. Eram sigur ca larvele au fost omorate, dar m-am inselat.
Avatar utilizator
marius_sl
 
Mesaje: 172
Membru din: 16 Ian 2017, 23:28
Localitate: Slatina, Olt

Re: stup bezmetic

Mesajde marius_sl » 30 Iul 2017, 21:47

O alta constatare facuta cu ocazia descapacirii celulelor cu trantori se refera la faptul ca nu prea am gasit varroa. Probabil a contat si ca e vorba de un roi.
Avatar utilizator
marius_sl
 
Mesaje: 172
Membru din: 16 Ian 2017, 23:28
Localitate: Slatina, Olt

Re: stup bezmetic

Mesajde yuonyuon » 02 Aug 2017, 11:20

nuprea este varooa anul acesta. deacuma incepe sa apara:)))
yuonyuon
 
Mesaje: 2822
Membru din: 13 Mai 2015, 11:23
Localitate: lunca brailei/bacau

Anterior

Înapoi la INTRETINEREA ALBINELOR



Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: marco68, mausica şi 29 vizitatori