Prima pagină APICULTURA GENERALA INTRETINEREA ALBINELOR

Discutii despre lucrari sezoniere,tehnici de ingrijire in diferite tipuri de stupi.Intretinerea familiilor de albine in cele trei tipuri mari de stupi...
Reguli forum
Acest site foloseste cookies. Continuarea navigarii implica acceptarea lor. Afla mai multe detalii : viewtopic.php?f=35&t=6168

stup bezmetic

Mesajde puiuws » 12 Aug 2015, 11:19

buna ziua am gasit un stup plin cu puiet de trantor capacit si multi trantori maturi .precis e bezmetic si vreau sa-l desfiintez scuturandu-l la 50-100m. am inteles ca albina se va distribui la stupii vecini. va rog sa-mi spuneti ce fac cu ramele cu puiet . cele cu miere vor fi bine primite in orice familie va multumesc
puiuws
 
Mesaje: 25
Membru din: 25 Apr 2012, 11:26

Re: stup bezmetic

Mesajde asd » 12 Aug 2015, 11:56

Descapaceste puietul de trantor si da ramele prin alti stupi. Eu il descapacesc si atarn rama pentru ca larvele sa fie mancate de gaini. :lol:
asd
 
Mesaje: 538
Membru din: 11 Iun 2015, 12:30
Localitate: Sibiu

Re: stup bezmetic

Mesajde yuonyuon » 12 Aug 2015, 12:55

Sa ne spui cate matci o sa pierzi de la stupii vecini , daca ai de gand sa il scuturi.
Albina care oua nu accepta matca si logic daca va intra in stup strain o va ataca .

poate sa fie si matca trantorita. a doua varianta. adica matca nefecundata. ouale depuse vor fi numai de trantore.
yuonyuon
 
Mesaje: 2821
Membru din: 13 Mai 2015, 11:23
Localitate: lunca brailei/bacau

Re: stup bezmetic

Mesajde asd » 12 Aug 2015, 13:38

Varianta scuturarii e cea mai sigura, daca nu da foc stupului. In viata nimic nu e sigur decat moartea :lol:
asd
 
Mesaje: 538
Membru din: 11 Iun 2015, 12:30
Localitate: Sibiu

Re: stup bezmetic

Mesajde puiuws » 12 Aug 2015, 13:45

am inteles ca albinele trantorite nu sunt primite in nici un stup. albinele stiu sa le deosebeasca
puiuws
 
Mesaje: 25
Membru din: 25 Apr 2012, 11:26

Re: stup bezmetic

Mesajde Mishu05 » 12 Aug 2015, 15:47

Du-l in alt loc din stupina si lasa-l acolo 1-2 saptamani. Culegatoarea din stup va intra in stupii vecini. NU SCUTURA. Albina outoare intra fara probleme in stupii vecini si iese macel. Dupa ce il lasi sa isi formeze alta culegatoare il mai muti odata si cam aia e nu va mai avea multa albina. Pe cate rame de albina e acum?
Avatar utilizator
Mishu05
 
Mesaje: 365
Membru din: 21 Feb 2011, 11:18
Localitate: Bucuresti

Re: stup bezmetic

Mesajde yuonyuon » 12 Aug 2015, 16:56

depinde pe cate rame e stupu si daca merita efortu .? in nici un caz scuturat sau dat foc .:))

eu mai lasam stupu fara rame cateva zile , doar cutia si albinele ca sa isi piarda obiceiul de ouat. dupa care incercamm cu matci in cutie etc dar nam mai patit de mult , daca cineva stie mai bine . asta fiind doar o parere dea mea , iar daca stupu e pa 3- 4 rame . adio , nu merita timpu pierdut.

Edit: Sau cum zice mishu , mai bine , albina care oua nu zboara si ramane in stup ,
yuonyuon
 
Mesaje: 2821
Membru din: 13 Mai 2015, 11:23
Localitate: lunca brailei/bacau

Re: stup bezmetic

Mesajde mellis » 12 Aug 2015, 17:27

Daca se pune rama cu puiet larvar in stupul bezmetic, sunt sanse sa se intoarca, sunt metode dar trebuie rabdare multa.
Ati vazut dispozitivul folosit de d-nul Dicu Ion?
http://www.forum.stuparitul.com/viewtopic.php?f=21&t=3753&p=167796&hilit=bezmetic#p167796

Sanatate..
Sa mergem inainte, ca inainte era mai bine...
Avatar utilizator
mellis
 
Mesaje: 3505
Membru din: 19 Ian 2015, 02:22
Localitate: Timisoara

Re: stup bezmetic

Mesajde socaciu » 12 Aug 2015, 17:42

Desi am facut o multime de greseli ca orice apicultor incepator, stup bezmetic nu am avut pana acum(din fericire).
Am mai citit insa ca exista posibilitatea sa revina la normal, cum a spus si colegul "mellis", daca i se da o rama cu puiet larvar de lucratoare de la alta familie. Trebuie verificat ca rama sa aiba oua sau puiet de o zi din care albinele pot trage botci viabile. Daca dupa 3 zile se vad borci construite inseamna ca isi revine. Albinele singure vor omori bezmeticele.
Mai ramane problema timpului inaintat si a faptului ca o tanara matca nu mai are cu cine se imperechea, iar o matca virgina peste iarna e exclus. Dar asta se poate rezolva dupa revenirea la normal cu o matca imperecheata daca ai de unde sau cu unificare.
Bafta! ;)
Avatar utilizator
socaciu
 
Mesaje: 191
Membru din: 04 Iun 2014, 18:59
Localitate: curtea de arges

Re: stup bezmetic

Mesajde puiuws » 12 Aug 2015, 17:51

multumesc pentru sfaturi. precizez ca stupul e pe 5 rame dar are f multi trantori maturi si puiet capacit tot de trantor are si oua cred ca e bezmetic de ceva vreme
puiuws
 
Mesaje: 25
Membru din: 25 Apr 2012, 11:26

Re: stup bezmetic

Mesajde alin75 » 12 Aug 2015, 17:54

Mai oameni buni, realizati in ce data suntem? Orice varianta (luata ca si experiment) ne duce spre inceputul-mijlocul lui septembrie. Cand sa-si mai faca puietul iesit (presupunad ca a indreptat situatia!) corpul gras?
Daca in stup mai este puiet capacit de lucratoare scoate ramele (fara albina) si imprastie-le pe la roiurile slabe. Stupul scuturat cat mai departe.
https://www.youtube.com/watch?v=RI8TEa2gFCo
.... orice supraapreciere duce la dezamagire.....
Avatar utilizator
alin75
 
Mesaje: 1000
Membru din: 08 Mai 2011, 21:44

Re: stup bezmetic

Mesajde mellis » 12 Aug 2015, 17:57

Sunteti sigur ca este bezmetic si nu matca trantorita?
Pe peretii celulelor se vad multe oua puse haotic - nu in fundul celulei?
Aveti o poza?
Solutia ar fi indreptat (daca se doreste) si unit cu un roi mai slab?
Sanatate..
Sa mergem inainte, ca inainte era mai bine...
Avatar utilizator
mellis
 
Mesaje: 3505
Membru din: 19 Ian 2015, 02:22
Localitate: Timisoara

Re: stup bezmetic

Mesajde ionut iasi » 12 Aug 2015, 22:45

Si eu recomand metoda lui nea Mishu ,am testat-o in stupina pllus infometare(scos toate ramele cu miere) si cand aproape sa dea coltul bagate in roi sau scuturate.Acum la data asta ...fara mila.Spor la treaba
Avatar utilizator
ionut iasi
 
Mesaje: 304
Membru din: 16 Feb 2014, 20:07
Localitate: Iasi

Re: stup bezmetic

Mesajde asd » 13 Aug 2015, 10:04

Nu am avut asa ceva, in schimb am avut matci trantorite. In orice caz albinele din acest stup nu au nici-o valoare pentru ca sunt batrane. Scuturate undeva mai departe si la revedere.
asd
 
Mesaje: 538
Membru din: 11 Iun 2015, 12:30
Localitate: Sibiu

Re: stup bezmetic

Mesajde thomas » 18 Aug 2015, 20:32

Din pacate si anul trecut si anul acesta am avut cate un stup bezmetic. A cedat regina si nu au reusit nici cu cea de salvare probabil. Asa ca aveam albine outoare si nici o matca de rezerva. Grav la prima vedere, mai ales ca era inceputul lui august. Am decis sa transvazez cateva botci in respectivul stup si spre surprinderea mea le-a luat in crestere 6 din 10. Am hranit bine si mi-au eclozat 5 din 6, mari frumoase, galbene. Am lasat una in stupul bezmetic, restul am schimbat regine batrane.
Stupul bezmetic si-a revenit, regina respectiva si-a preluat atributiile.
Parerea mea e ca daca aveti timp, incercati aceasta metoda. Fiiindca este destul de riscant sa imprastiati ramele cu albine bezmetice prin alti stupi si e pacat sa desfiintati o colonie, mai ales daca a fost puternica. Oricum, nu aveti ce pierde.
Stationar. Dadant 1/1 10 rame. Cat 3/4.
thomas
 
Mesaje: 715
Membru din: 06 Feb 2013, 21:30
Localitate: Pucioasa,DB

Re: stup bezmetic

Mesajde asd » 18 Aug 2015, 21:45

Cam in cat timp de la eclozarea ultimei albine se bezmeticeste?
asd
 
Mesaje: 538
Membru din: 11 Iun 2015, 12:30
Localitate: Sibiu

Următorul

Înapoi la INTRETINEREA ALBINELOR



Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 38 vizitatori