Prima pagină APICULTURA GENERALA INTRETINEREA ALBINELOR

Discutii despre lucrari sezoniere,tehnici de ingrijire in diferite tipuri de stupi.Intretinerea familiilor de albine in cele trei tipuri mari de stupi...
Reguli forum
Acest site foloseste cookies. Continuarea navigarii implica acceptarea lor. Afla mai multe detalii : viewtopic.php?f=35&t=6168

Re: Iernarea albinelor

Mesajde alexx » 07 Oct 2013, 11:30

italianu scrie:
proapis13 scrie:
italianu scrie:Nu le cintaresc cu cintarul,le ridic-am stupi Dadant pe 10 rame-si asa imi dau sema daca au sau nu nevoie de ,,interventie”.
Cu roiurile,la fel!

Apreciez sinceritatea ta;acelasi model de cintar folosesc si eu - inca nu a dat gresh :lol:
salve :D


E cea mai mare rusine ptr un apicultor sa-i moara albinele de foame :cry:,de aceea eu zic ca decit moarte,mai bine,,uzate" ,in ianuarie le fac o alta ,,cintareala",si intervin cu turte(apifonda) daca e nevoie ;)

Parerea asta o am si eu mai bine uzate si scoase din iarna iar in primavara putina fructoza si polen sa fie
Avatar utilizator
alexx
 
Mesaje: 735
Membru din: 24 Mai 2013, 10:05
Localitate: Olt

Re: Iernarea albinelor

Mesajde macko2001 » 07 Oct 2013, 12:36

Am facut tratamentul antivarroa la sfarsitul lui august, dupa ultima extragere. Azi am de gand sa mai fac un tratament.Oare este nevoie de inca una? (puiet nu mai exista)
Avatar utilizator
macko2001
 
Mesaje: 97
Membru din: 04 Iul 2011, 12:44
Localitate: Blaj

Re: Iernarea albinelor

Mesajde doru c. » 07 Oct 2013, 13:18

macko2001 scrie:Am facut tratamentul antivarroa la sfarsitul lui august, dupa ultima extragere. Azi am de gand sa mai fac un tratament.Oare este nevoie de inca una? (puiet nu mai exista)

Nu se intelege....in august un singur tratament???
Daca nu mai ai puiet merge o "afumare"...
SPOR!!!
SALUTARE NATIUNE!!!
doru c.
 
Mesaje: 66
Membru din: 11 Oct 2011, 14:02
Localitate: CRAIOVA

Re: Iernarea albinelor

Mesajde macko2001 » 07 Oct 2013, 14:21

da, la sfarsitul lui august am facut un singur tratament, dupa care nu am mai facut. acum daca mai dau o "afumare" e deajuns?
Avatar utilizator
macko2001
 
Mesaje: 97
Membru din: 04 Iul 2011, 12:44
Localitate: Blaj

Re: Iernarea albinelor

Mesajde B.K » 07 Oct 2013, 16:35

macko2001 scrie:da, la sfarsitul lui august am facut un singur tratament, dupa care nu am mai facut. acum daca mai dau o "afumare" e deajuns?

Eu inca am puiet , dar dupa ce n-o sa mai fie , fac de 3 ori , repetat la 7 zile.
Atitudinea creeaza viitorul !!! Facebook : https://www.facebook.com/viorel.bk
Avatar utilizator
B.K
 
Mesaje: 852
Membru din: 09 Mai 2013, 21:11
Localitate: Bucuresti-Calarasi

Re: Iernarea albinelor

Mesajde Tankard » 07 Oct 2013, 17:49

BeeeK scrie:
macko2001 scrie:da, la sfarsitul lui august am facut un singur tratament, dupa care nu am mai facut. acum daca mai dau o "afumare" e deajuns?

Eu inca am puiet , dar dupa ce n-o sa mai fie , fac de 3 ori , repetat la 7 zile.

daca faci tratamentul fara puiet in stup,de ce il mai repeti la 7 zile?
Tankard
 
Mesaje: 123
Membru din: 26 Aug 2013, 12:04
Localitate: Tulcea

Re: Iernarea albinelor

Mesajde almasel » 07 Oct 2013, 20:14

Mircea_63 scrie: Doar un amanunt: nu mutati toamna nici un stup. La primul zbor de curatire nu-si vor gasi casa unde stiau ele ca trebuia sa fie. Abia ajung unele la urdinis, d`apoi sa mai faca ture sa gasesca o familie unde sa intre.


Partial de accord cu tine, Mircea, cu toate ca nu sunt convins de treaba asta. Spun asta deoarece iarna trecuta (in februarie!!!!) am prins o fereastra de 3 zile de zbor de curatire. In prima zi (dimineata) am mutat 51 de stupi. Din curiozitate am verificat atent atat noua locatie, cat si vechea locatie, fara a gasi albine ratacite, vii sau moarte.
almasel
 
Mesaje: 390
Membru din: 25 Oct 2011, 15:30
Localitate: Lugoj, jud. Timis

Re: Iernarea albinelor

Mesajde Mircea_63 » 07 Oct 2013, 20:19

Te rog da detalii. Pe ce distanta i-ai mutat, ai constatat suprapopulari sau depopulari, cam ce temperatura era afara.

Ideea era ca daca ii muti pe vreme rece si vor iesi candva la zbor de curatire, la intoarcere le ia timp pretios in conditiile alea vitrege sa-si caute stupul.
Nimic din ce-i uman nu imi e strain. (S. Freud)
Abia am timp sa ma mir ca exist...(N.Stanescu)
Mircea_63
 
Mesaje: 5459
Membru din: 15 Mar 2012, 12:55
Localitate: Timisoara

Re: Iernarea albinelor

Mesajde Florin Dobre » 07 Oct 2013, 20:26

BeeeK scrie:Eu inca am puiet , dar dupa ce n-o sa mai fie , fac de 3 ori , repetat la 7 zile.


Si daca din 7 in 7 zile vor fi temperaturi neprielnice tratamentului(albine in ghem)?!
Suntem pulbere de stele.
Avatar utilizator
Florin Dobre
 
Mesaje: 4653
Membru din: 09 Apr 2012, 22:57
Localitate: Stefanesti, Arges

Re: Iernarea albinelor

Mesajde Florin Dobre » 07 Oct 2013, 20:31

Mircea_63 scrie:Te rog da detalii. Pe ce distanta i-ai mutat, ai constatat suprapopulari sau depopulari, cam ce temperatura era afara.

Ideea era ca daca ii muti pe vreme rece si vor iesi candva la zbor de curatire, la intoarcere le ia timp pretios in conditiile alea vitrege sa-si caute stupul.


Am mutat eu doi stupi acum 2 zile, dupa 7 zile fara zbor. Am completat randurile in urma a doua unificari. Cand a dat caldura au iesit, s-au invartit cateva(20-30) pe pozitia veche si in cca. 3 ore totul era ok. Mutarile s-au facut pe o raza de 4-5 m.
Suntem pulbere de stele.
Avatar utilizator
Florin Dobre
 
Mesaje: 4653
Membru din: 09 Apr 2012, 22:57
Localitate: Stefanesti, Arges

Re: Iernarea albinelor

Mesajde almasel » 07 Oct 2013, 20:50

almasel scrie:
Mircea_63 scrie: Doar un amanunt: nu mutati toamna nici un stup. La primul zbor de curatire nu-si vor gasi casa unde stiau ele ca trebuia sa fie. Abia ajung unele la urdinis, d`apoi sa mai faca ture sa gasesca o familie unde sa intre.


Partial de accord cu tine, Mircea, cu toate ca nu sunt convins de treaba asta. Spun asta deoarece iarna trecuta (in februarie!!!!) am prins o fereastra de 3 zile de zbor de curatire. In prima zi (dimineata) am mutat 51 de stupi. Din curiozitate am verificat atent atat noua locatie, cat si vechea locatie, fara a gasi albine ratacite, vii sau moarte.


Distanta in jur de 200 m, dintr-o gradina in alta. Ghemurile erau "afanate", nu mai erau compacte ca in zilele friguroase; nu mai avusesem zbor de curatire de aproximativ 2-3 saptamani. Nu mai retin exact temperature exterioara, dar imi amintesc ca am asteptat momentul in jur de 10 zile, zilnic faceam previziuni, urmaream prognozele de pe net... m-am decis greu deoarece stiam riscurile, dar mi-a iesit, nu am avut nici o mortalitate.
Oricum, in eventualitatea in care ghemul se prabuseste pe fundul lazii mai sunt sanse sa il salvezi daca stii ce ai de facut.
almasel
 
Mesaje: 390
Membru din: 25 Oct 2011, 15:30
Localitate: Lugoj, jud. Timis

Re: Iernarea albinelor

Mesajde Florin Dobre » 07 Oct 2013, 20:53

Pe previziunea meteo am mers si eu. Am facut miscarea stiind ca in acea zi va fi cald si vor iesi(dupa 7 zile de ploi si temperaturi in jurul a 0 grade).
Suntem pulbere de stele.
Avatar utilizator
Florin Dobre
 
Mesaje: 4653
Membru din: 09 Apr 2012, 22:57
Localitate: Stefanesti, Arges

Re: Iernarea albinelor

Mesajde almasel » 07 Oct 2013, 21:01

Florin Dobre scrie:Pe previziunea meteo am mers si eu. Am facut miscarea stiind ca in acea zi va fi cald si vor iesi(dupa 7 zile de ploi si temperaturi in jurul a 0 grade).


Informatia e vitala in ziua de astazi... iar internetul ne ofera sansa de a fi bine informati
almasel
 
Mesaje: 390
Membru din: 25 Oct 2011, 15:30
Localitate: Lugoj, jud. Timis

Re: Iernarea albinelor

Mesajde Tankard » 07 Oct 2013, 21:12

Tankard scrie:
BeeeK scrie:
macko2001 scrie:da, la sfarsitul lui august am facut un singur tratament, dupa care nu am mai facut. acum daca mai dau o "afumare" e deajuns?

Eu inca am puiet , dar dupa ce n-o sa mai fie , fac de 3 ori , repetat la 7 zile.

daca faci tratamentul fara puiet in stup,de ce il mai repeti la 7 zile?

eu am facut azi tratamentul,dupa zece zile ca a fost frig,trebuia sa-l fac pe data de 4 octombrie(al doilea),dar a fost frig si abia azi au fost 13 grade,daca intarzii 3 zile este ok,cel putin asa scrie pe prospect,maine am sa ma uit daca au cazut ceva paraziti..
Tankard
 
Mesaje: 123
Membru din: 26 Aug 2013, 12:04
Localitate: Tulcea

Re: Iernarea albinelor

Mesajde almasel » 07 Oct 2013, 21:21

Tankard scrie:
Tankard scrie:
BeeeK scrie:
macko2001 scrie:da, la sfarsitul lui august am facut un singur tratament, dupa care nu am mai facut. acum daca mai dau o "afumare" e deajuns?

Eu inca am puiet , dar dupa ce n-o sa mai fie , fac de 3 ori , repetat la 7 zile.

daca faci tratamentul fara puiet in stup,de ce il mai repeti la 7 zile?

eu am facut azi tratamentul,dupa zece zile ca a fost frig,trebuia sa-l fac pe data de 4 octombrie(al doilea),dar a fost frig si abia azi au fost 13 grade,daca intarzii 3 zile este ok,cel putin asa scrie pe prospect,maine am sa ma uit daca au cazut ceva paraziti..


Nu au nimic a face cele 3-4 zile in plus daca nu mai este puiet capacit. Periodicitatea tratamentului este legata de stadiul de dezvoltare al albinei, adica celula necapacita/ celula capacita/ eclozionare. Periodicitatea este stabilita tocmai pentru ca la cel putin unul din tratamente sa nimeresti celula necapacita, cand varooa este vulnerabila la fumul de ce o fi (varachet, taktik, mitac etc).
almasel
 
Mesaje: 390
Membru din: 25 Oct 2011, 15:30
Localitate: Lugoj, jud. Timis

Re: Iernarea albinelor

Mesajde Tankard » 07 Oct 2013, 21:54

exact,7x3=21..de zile,de la stadiu de ou la albina...asa ca daca nu mai ai puiet capacit in stup nu e nevoie sa repeti tratamentul de 3 ori...
Tankard
 
Mesaje: 123
Membru din: 26 Aug 2013, 12:04
Localitate: Tulcea

AnteriorUrmătorul

Înapoi la INTRETINEREA ALBINELOR



Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 7 vizitatori