Prima pagină APICULTURA GENERALA INTRETINEREA ALBINELOR

Discutii despre lucrari sezoniere,tehnici de ingrijire in diferite tipuri de stupi.Intretinerea familiilor de albine in cele trei tipuri mari de stupi...
Reguli forum
Acest site foloseste cookies. Continuarea navigarii implica acceptarea lor. Afla mai multe detalii : viewtopic.php?f=35&t=6168

Re: Iernarea albinelor

Mesajde kiloz » 02 Feb 2020, 10:59

Problemele cu depopulari au o periodicitate. Factorii ce declanseaza chiar sunt multiple, cum scrii. Dar cu o evidenta clara din stupina asa se pare ca am putea da de capăt. Al trebui să contribuie multi, si cu date precise.
Vremea, deplasari, material biologic, hraniri, tratamente.
Să fii drept şi scrie adevărul.
kiloz
 
Mesaje: 1945
Membru din: 23 Feb 2011, 15:08

Re: Iernarea albinelor

Mesajde Balian » 02 Feb 2020, 11:48

Și eu observ o periodicitate cu o lungimea diferită a peroadei. De parcă aceeași problermă
necunoscută ar tăvăli ritmic peste stupină. Poate noi suntem vinovați și repetăm aceeași greșeli.
Pentru depistarea problemelor ne ajută mult o evidență precisă și făcută de mult timp.
Folosirea aparatelor de măsură tot mai diversificate, poate înlocui aprecierea subiectivă și
tragerea unor concluzii grașite a apicultorului. Fără date precise suntem în pericol și tentați
să ne compunem teorii false.
(Nu prea ne ajută sau nici nu sunt laboratoare acreditate în domeniu.) :(
MER. Iernare pe 3 corpuri. Gratie aprilie-stoarcere FS. 1-3 caturi pentru miere.
Balian
 
Mesaje: 2865
Membru din: 27 Feb 2017, 18:14
Localitate: Salonta Bihor

Re: Iernarea albinelor

Mesajde yuonyuon » 02 Feb 2020, 12:03

putem sa avem cea mai detaliata evidienta daca noi nu stim sa o interpretam e fara folos......
yuonyuon
 
Mesaje: 2823
Membru din: 13 Mai 2015, 11:23
Localitate: lunca brailei/bacau

Re: Iernarea albinelor

Mesajde feederman » 02 Feb 2020, 14:19

Balian scrie:... problermă necunoscută ....
(Nu prea ne ajută sau nici nu sunt laboratoare acreditate în domeniu.) :(

Are un nume C...C...D. Pe care nu il va putea stapani nimeni, in afara de albinele insele.
Scapa cine poate, este mai actual ca oricand, la nivelul intregii planete.
Sa nu uiti Darie!
feederman
 
Mesaje: 1027
Membru din: 06 Noi 2012, 12:34
Localitate: Selimber- Sibiu

Re: Iernarea albinelor

Mesajde Balian » 02 Feb 2020, 14:57

CCD-ul este existentă peste tot, dar nu se știe anume ce este. Numai bănuieli sunt.
Dacă rețeaua de laboratoare a DSV-ului ar funcționa cum trebuie, și probele trimise
nu ar fi executate cum sunt (plătite de PNA, ocolite orice confruntare cu vreo boală
că ar impune celor în cauză la activarea protocoalelor stabilite) am putea avea ceva
puncte de reper din care am putea lua decizii. Așa vânăm cu ochii închiși. Poate
nimerim ceva. Dacă nu ”Mai rău să nu fie!” :( .
MER. Iernare pe 3 corpuri. Gratie aprilie-stoarcere FS. 1-3 caturi pentru miere.
Balian
 
Mesaje: 2865
Membru din: 27 Feb 2017, 18:14
Localitate: Salonta Bihor

Re: Iernarea albinelor

Mesajde Vasile_Bucovineanu » 02 Feb 2020, 16:01

Eu cred ca CCD are legatura cu otravurile care se folosesc in agricultura. Si mai cred ca problema e cunoscuta, dar nu se vrea a se recunoaste acest lucru. La noi pana la intrarea in UE si pana la aparitia noilor tratamente nu se pomenea de astfel de depopulari si disparitii ale familiilor de albine. Se spunea ca exista pe alte meleaguri dar nu erau cunoscute la noi.
Vasile_Bucovineanu
 
Mesaje: 669
Membru din: 22 Noi 2019, 22:43

Re: Iernarea albinelor

Mesajde Neafiliatul » 02 Feb 2020, 16:21

Subscriu.
Neafiliatul
 
Mesaje: 1977
Membru din: 15 Dec 2013, 12:01

Re: Iernarea albinelor

Mesajde kiloz » 02 Feb 2020, 18:17

Nu orice fenomen de depopulare se poate numii la comun CCD.
Fenomenul respectiv prima data a aparut în America ca rezultatul folisirii excesiva a chimicalelor. Ca so "acopera" respectivele manevre al producatorilor de chimicale trebuie inventata ceva, cu care au bagat în ceata pe toata lumea.
A urmat Franta, si celelate tari cu agricultura intensiva.
Eu am suspiciuni, si in legătura cu tot felul de stimulente folosite în ultima perioada.
Pe vremuri se folosea numai zahar. Si seminta de sfecla nu era tratata. Nu tu super proteic, super siropuri din amidon de porumb, bineinteles, seminta tratata cu nni.
Să fii drept şi scrie adevărul.
kiloz
 
Mesaje: 1945
Membru din: 23 Feb 2011, 15:08

Re: Iernarea albinelor

Mesajde tiih » 03 Feb 2020, 21:04

Vasile_Bucovineanu scrie:Eu cred ca CCD are legatura cu otravurile care se folosesc in agricultura. Si mai cred ca problema e cunoscuta, dar nu se vrea a se recunoaste acest lucru. La noi pana la intrarea in UE si pana la aparitia noilor tratamente nu se pomenea de astfel de depopulari si disparitii ale familiilor de albine. Se spunea ca exista pe alte meleaguri dar nu erau cunoscute la noi.


La noi in Romania,primele depopulari masive au aparut in toamna anului 1986.Urmand o iarna grea,nu ca iernile din ultimii 10 ani,au murit zeci de mii de stupi,iar alte cateva sute de mii au ajuns in primavara foarte mici.Pe cand nu se stia nimic de C.C.D, francezii au numit fenomenul :"la maladie de disparettre"-boala disparitieii-.Despre cauze si mod de tratare a scris la data respectiva in revista Apicultura in Romania sau a vorbit la diferite conferinte ing.Aurel MALAIU.
In esenta e vorba de un cumul de factori favorizanti:virozele,seceta prelungita si deficit de polen la sfarsit de vara-toamna,mediu toxic(tratamente chimice facute de-a lungul anului inclusiv la grau si porumb in jurul stupinei),conditii favorabile ptr dezvoltare paducheului varoa in anul respectiv...
Cand sint indepliniti cel putin trei factori din cei amintiti(obligatoriu virozele) dezastru este garantat 100%
tiih
 
Mesaje: 881
Membru din: 25 Sep 2012, 09:38
Localitate: Barlad

Re: Iernarea albinelor

Mesajde jonny_it » 03 Feb 2020, 21:12

Sa vedeti ce "CCD" o sa fie daca vin 2-3 saptamani mai reci :D

.. o sa ne surprinda iarna in februarie :lol:
Avatar utilizator
jonny_it
 
Mesaje: 5470
Membru din: 23 Feb 2011, 16:21
Localitate: Piatra Neamt / Iasi / Vaslui / Oslo

Re: Iernarea albinelor

Mesajde Vasile_Bucovineanu » 03 Feb 2020, 21:27

tiih scrie:La noi in Romania,primele depopulari masive au aparut in toamna anului 1986.Urmand o iarna grea,nu ca iernile din ultimii 10 ani,au murit zeci de mii de stupi,iar alte cateva sute de mii au ajuns in primavara foarte mici.Pe cand nu se stia nimic de C.C.D, francezii au numit fenomenul :"la maladie de disparettre"-boala disparitieii-.Despre cauze si mod de tratare a scris la data respectiva in revista Apicultura in Romania sau a vorbit la diferite conferinte ing.Aurel MALAIU.
In esenta e vorba de un cumul de factori favorizanti:virozele,seceta prelungita si deficit de polen la sfarsit de vara-toamna,mediu toxic(tratamente chimice facute de-a lungul anului inclusiv la grau si porumb in jurul stupinei),conditii favorabile ptr dezvoltare paducheului varoa in anul respectiv...
Cand sint indepliniti cel putin trei factori din cei amintiti(obligatoriu virozele) dezastru este garantat 100%

La mine iarna 95-96, am mai spus lucrul acesta, a tinut din noaptea de 3 noiembrie pana in data de 5 aprilie, cand a fost prima zi calda si albinele au facut primul zbor din acea iarna. La un moment dat stupii au fost acoperiti total in zapada.
Din fericire in acea iarna am pierdut numai 2 familii, care erau mai slabe si in alte cateva au fost ceva picaturi de diaree.
Sa speram ca odata cu interzicerea nni lucrurile vor intra incet in normal si depopularile si disparitia familiilor de albine se vor rari.
Vasile_Bucovineanu
 
Mesaje: 669
Membru din: 22 Noi 2019, 22:43

Re: Iernarea albinelor

Mesajde yuonyuon » 04 Feb 2020, 00:17

jonny_it scrie:Sa vedeti ce "CCD" o sa fie daca vin 2-3 saptamani mai reci :D

.. o sa ne surprinda iarna in februarie :lol:
daca vine o saptamana de de frig le da K.O. !! :lol:
yuonyuon
 
Mesaje: 2823
Membru din: 13 Mai 2015, 11:23
Localitate: lunca brailei/bacau

Re: Iernarea albinelor

Mesajde yuonyuon » 04 Feb 2020, 00:39

iarna grea anu asta...
Fişiere ataşate
84619378_115553049884536_2840270793491873792_n.jpg
yuonyuon
 
Mesaje: 2823
Membru din: 13 Mai 2015, 11:23
Localitate: lunca brailei/bacau

Re: Iernarea albinelor

Mesajde jonny_it » 04 Feb 2020, 12:49

yuonyuon scrie:
jonny_it scrie:Sa vedeti ce "CCD" o sa fie daca vin 2-3 saptamani mai reci :D

.. o sa ne surprinda iarna in februarie :lol:
daca vine o saptamana de de frig le da K.O. !! :lol:


Nu as zice .. depinde cat tine si ce hrana au. La mine am verificat si abia acum au inceput unele regine sa oua, maxim 10 cm patrati. Am gasit doar oua si larve, capacit nu.
Avatar utilizator
jonny_it
 
Mesaje: 5470
Membru din: 23 Feb 2011, 16:21
Localitate: Piatra Neamt / Iasi / Vaslui / Oslo

Re: Iernarea albinelor

Mesajde yuonyuon » 04 Feb 2020, 13:09

ar oua si la mine matcile dar nu pre e loc ..ca sunt blocati cu miere.... :roll:

a fost un consum de nimic...sa zicem 3 kg , puiet... doar oua ...care vor disparea imediat ce da frigu...(asta la 2 -3 stupi ce mi am bagat nasu)
nu de alta dar plec din tara 2-3 saptamani si trebuia sa ma uit :lol: ...va dati seama ca turte no sa am timp sa le pun :cry:

odata ce incepe sa bata vantul(crivatul) vom avea surprize "placute" .....adica iarna...e chestiune de timp ...
yuonyuon
 
Mesaje: 2823
Membru din: 13 Mai 2015, 11:23
Localitate: lunca brailei/bacau

Re: Iernarea albinelor

Mesajde tiih » 06 Feb 2020, 01:02

Sambata 1 februarie pentru prima data in ultimii 30 de ani am ridicat capacul la vreo 5..6 stupi de curiozitate si "influentat" de filmuletele de pe You Tube sau FB.Afara erau 14 grade iar abinele incepeau sa aduca primul polen de la o parte din alunii infloriti din curte. Pe trei dintre ei i-am verificat rama cu rama.Am ales stupi de putere medie,cu matci tinere de anul trecut,expusi la soare si care au facut cel putin 3 zboruri de curatire pana la acea data (doua in decembrie si unul in ianuarie)in aceasta iarna atipica.Nu am gasit nici o celula cu puiet capacit,larve sau oua,iar miere naturala mai avea cel putin pana la mijlocul lui martie.Mi s-a confirmat inca o data faptul ca o adevarata matca autohtona(ca sa nu zic Carpatina!)trebuie sa stea linistita in banca ei la inceput de februarie,asta e informatia genetica care a primit-o in decurs de sute de ani-indiferent de iarna- si asa trebuie sa o respecte daca nu o deranjam cu nici o turta,cu nici un contol,cu nici un fel de zgomot....etc... :idea:
tiih
 
Mesaje: 881
Membru din: 25 Sep 2012, 09:38
Localitate: Barlad

AnteriorUrmătorul

Înapoi la INTRETINEREA ALBINELOR



Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 63 vizitatori