Prima pagină APICULTURA GENERALA INTRETINEREA ALBINELOR

Discutii despre lucrari sezoniere,tehnici de ingrijire in diferite tipuri de stupi.Intretinerea familiilor de albine in cele trei tipuri mari de stupi...
Reguli forum
Acest site foloseste cookies. Continuarea navigarii implica acceptarea lor. Afla mai multe detalii : viewtopic.php?f=35&t=6168

Re: Iernarea albinelor

Mesajde jonny_it » 15 Ian 2020, 18:21

Vasile_Bucovineanu scrie:E posibil ca albinele sa le fi scos pe cele moarte si pitigoii sau alte pasari sa le fi injumatatit. De asemenea e posibil ca in stupii respectivi sa fi intrat ceva chitcani.


La mine pitigoii isi faceau de cap, in special in perioadele geroase. Dar acum le pun in fiecare iarna cate doua bidoane de 10 litri pline cu grau. Sunt taiate putin in partea de jos.
Le-am pus la aproximativ 60-70 de metri de stupina, vad ca nu mai vin pe urdinis atat de multi, dar tot mai vin. Le este foame si lor ...
Anul acesta nu am vazut albine rupte bucati sau urme pe urdinis, dar ce-i drept a fost cald si nici nu prea am fost pe la stupi.
Avatar utilizator
jonny_it
 
Mesaje: 5470
Membru din: 23 Feb 2011, 16:21
Localitate: Piatra Neamt / Iasi / Vaslui / Oslo

Re: Iernarea albinelor

Mesajde yuonyuon » 15 Ian 2020, 19:04

soarecii toaca albina...mananca din marginea ghemului...
yuonyuon
 
Mesaje: 2823
Membru din: 13 Mai 2015, 11:23
Localitate: lunca brailei/bacau

Re: Iernarea albinelor

Mesajde Balian » 15 Ian 2020, 19:12

Dacă e șoarece sunt excremente și fagure tocată grosolan nu ca descăpăcirea căzută.
MER. Iernare pe 3 corpuri. Gratie aprilie-stoarcere FS. 1-3 caturi pentru miere.
Balian
 
Mesaje: 2865
Membru din: 27 Feb 2017, 18:14
Localitate: Salonta Bihor

Re: Iernarea albinelor

Mesajde Arhivistu » 16 Ian 2020, 10:03

Balian scrie:Această iarnă moale prin încălziri repetate
uzează albina mai tare decăt una geroasă.
Și fără ferestre de curățire, familia ar fi avut
o iernare mult mai liniștită ca așa. Sper că
vor ieși și așa acceptabil. :)


Nu este peste tot o iarna calda,la mine in zona nu au fost maxime pozitive anul acesta ! in centrul tarii este destul de rece si cu multa ceata.
Nu încerca sa faci un lucru cu exceptia cazului în care esti sigur de tine, dar nu renunta pur si simplu deoarece altcineva nu este sigur de tine.
Arhivistu
 
Mesaje: 574
Membru din: 25 Feb 2011, 10:56
Localitate: Bistrita

Re: Iernarea albinelor

Mesajde tiih » 16 Ian 2020, 10:05

jonny_it scrie:
Vasile_Bucovineanu scrie:E posibil ca albinele sa le fi scos pe cele moarte si pitigoii sau alte pasari sa le fi injumatatit. De asemenea e posibil ca in stupii respectivi sa fi intrat ceva chitcani.


La mine pitigoii isi faceau de cap, in special in perioadele geroase. Dar acum le pun in fiecare iarna cate doua bidoane de 10 litri pline cu grau. Sunt taiate putin in partea de jos.
Le-am pus la aproximativ 60-70 de metri de stupina, vad ca nu mai vin pe urdinis atat de multi, dar tot mai vin. Le este foame si lor ...
Anul acesta nu am vazut albine rupte bucati sau urme pe urdinis, dar ce-i drept a fost cald si nici nu prea am fost pe la stupi.


Cum sa le mai fie foame,dupa atata grau pus???Pitigoii astia vor desert,umbla dupa delicatesuri :lol:

Eu multi ani la rand le puneam capcane,cam o capacana la 10 stupi...se adunau mai mult de 10 capacane,,imprastiata in livada de peste 100 de pomi ce se intinde pe aproape un sfert de hectar...Si tot gaseam albine mancate de pitigoi...stupi gauriti de ciocanitori....
Acum ,incepand de la sfarsitul lui noiembrie si pana in martie,toti stupii mei sant inveliti la exterior cu carton gudronat si au plase de sarma subtire la urdinis,prinsa in pioneze,asfel ca sa nu aiba acces la urdinis pasarile (intre urdinis si plasa se afla o distanta de cel putin 10...15 cm.)
Ideea de baza e urmatoarea:daca i-am pregatit cum se cuvine pentru ienare,principala noastra preocupare in timpul iernii trebuie sa fie asigurarea LINISTII in stupina,daca vrem sa avem stupi puternici si sanatosi la rapita,salcam.Pentru ca acesti pitigoi ( si vrabii...) inseamna mai mult decat niste albine consumte,inseamna agitatie,consum sporit de miere,diaree si nosema,inceperea pontei matcii mai devreme decat de obicei...etc...etc... :idea:
tiih
 
Mesaje: 881
Membru din: 25 Sep 2012, 09:38
Localitate: Barlad

Re: Iernarea albinelor

Mesajde micimacko2001 » 30 Ian 2020, 16:00

Ati avut pierderi in toamna? Am avut depopulari enorme, furtisag fara sa fie declansat de om. daca eram singurul in cauza eram sigur ca am gresit ceva. foarte multi s-au plans in zona centrala a Ardealului. sunt curios in alte zone daca ati avut probleme, cum ati intrat in iarna? ... si mai curios cum o sa iesim din iarna...
micimacko2001
 
Mesaje: 7
Membru din: 28 Feb 2018, 16:16

Re: Iernarea albinelor

Mesajde ignatov andrei » 30 Ian 2020, 20:52

micimacko2001 scrie: ... si mai curios cum o sa iesim din iarna...


...asa cum am intrat!
ignatov andrei
 
Mesaje: 5315
Membru din: 28 Ian 2013, 18:53
Localitate: Vaslui

Re: Iernarea albinelor

Mesajde kiloz » 30 Ian 2020, 21:09

Dar o fost iarnă cu usă?
Să fii drept şi scrie adevărul.
kiloz
 
Mesaje: 1945
Membru din: 23 Feb 2011, 15:08

Re: Iernarea albinelor

Mesajde jonny_it » 30 Ian 2020, 21:25

kiloz scrie:Dar o fost iarnă cu usă?


Eu as zice ca nu a fost iarna deloc. La munte inca mai este zapada, dar au avut zbor zilele trecute si ziua a inceput sa fie peste zero grade.
In anii trecuti in ianuarie nici nu reuseam sa ajung la stupi uneori si acum aproape ca putem sta in tricou?! :roll:
Avatar utilizator
jonny_it
 
Mesaje: 5470
Membru din: 23 Feb 2011, 16:21
Localitate: Piatra Neamt / Iasi / Vaslui / Oslo

Re: Iernarea albinelor

Mesajde Vasile_Bucovineanu » 30 Ian 2020, 22:22

Si la mine iarna a tinut cateva zile. Zapada cazuta acum o luna s-a topit aproape toata, iar zilele trecute multe familii aduceau polen. :) Nu imi aduc aminte sa fi prins o iarna asa calda. Eu stiu ca daca iarna este grea, cu multa zapada in sezonul urmator este si miere. Ce va fi in acest an vom vedea.
Vasile_Bucovineanu
 
Mesaje: 669
Membru din: 22 Noi 2019, 22:43

Re: Iernarea albinelor

Mesajde yuonyuon » 30 Ian 2020, 23:25

micimacko2001 scrie:Ati avut pierderi in toamna? Am avut depopulari enorme, furtisag fara sa fie declansat de om. daca eram singurul in cauza eram sigur ca am gresit ceva. foarte multi s-au plans in zona centrala a Ardealului. sunt curios in alte zone daca ati avut probleme, cum ati intrat in iarna? ... si mai curios cum o sa iesim din iarna...
da eu am depopulari ca am o plasa de umbrire si zilnic se aduna acolo albine si raman peste noapte ...deabia acum am observat....
yuonyuon
 
Mesaje: 2823
Membru din: 13 Mai 2015, 11:23
Localitate: lunca brailei/bacau

Re: Iernarea albinelor

Mesajde micimacko2001 » 31 Ian 2020, 09:24

Stie cineva cauza acestor depopulari? tratamentele antivarroa au fost facute, nu a fost infestare masiva. foarte multi o pun pe seama ierbicidelor, desi nu cred ca anul trecut s-a ierbicidat mai intens sau cu alte substante decat in anii precedenti cand nu am avut probleme.
micimacko2001
 
Mesaje: 7
Membru din: 28 Feb 2018, 16:16

Re: Iernarea albinelor

Mesajde luca silviu » 01 Feb 2020, 13:16

micimacko2001 scrie:Stie cineva cauza acestor depopulari? tratamentele antivarroa au fost facute, nu a fost infestare masiva. foarte multi o pun pe seama ierbicidelor, desi nu cred ca anul trecut s-a ierbicidat mai intens sau cu alte substante decat in anii precedenti cand nu am avut probleme.

Din ce localitate sunteți?
luca silviu
 
Mesaje: 9
Membru din: 02 Ian 2012, 23:42
Localitate: alba-iulia

Re: Iernarea albinelor

Mesajde kovacslg » 01 Feb 2020, 20:11

Sunt depopulări masive.
Cel puțin în Cluj și jud limitrofe.
Din apicultorii care mi sunt cunoscuți aproape toți spun aceeași lucru.
Ciudat că majoritatea nu au fost la rapiță fs, agr intensivă la noi nu prea e.
Nici nu pot greși așa multi la tratamente fix in aceeași an și folosind substanțe diferite și tehnici diferite de efectuare a tratamentelor.
Nu cred că se rezuma la doar la varoa ( și ce implica ea) și nici doar la nosema, plus celelalte greșeli tipice, blocaje, hrăniri inoportune...
Trebuie sa fie și altceva, ori noi in afara de analizele de baza adică varoa și nosema, altele nu ne permitem, cel puțin la biotehnologii apicole un test de toxicitate sau pe viruși costa enorm.
Am caz că roi pe 9 rame (din care 7 foite) cu 100 de păduchi cazuri la toate tratamentele a rămas fără albina, în condițiile în care la început de septembrie a avut puiet normal, hrana asigurată, fara mult sirop, și era polen încă în natură.
kovacslg
 
Mesaje: 1044
Membru din: 28 Dec 2014, 18:13
Localitate: Cluj, Comuna Feleacu

Re: Iernarea albinelor

Mesajde kiloz » 02 Feb 2020, 09:10

Cauzele acolo sunt, vizibile pentru toate lumea. Faceti comparatii fata.de.anii anterior, cine are bosibilitati si evidente.
Căti dintre cei afectati au adus material biologic din alte parte. Căti dintre cei afectati ierneaza numai pe miere sau au folosit produsele anumitor furnizori de suplimente nutritive?
Ce anume au bagat în sirop sau siropul de zahar?
În ce perioada si cu ce cel de substante au facut tratamentele?
Cei afectati, cu un microscop( Balian va da amanunturi) puteti verifica prezenta nosemei cerana. O folosit cineva fu.agilinina si tot are probleme cu depopulari?
Daca aveti raspunsuri putem continua.
Să fii drept şi scrie adevărul.
kiloz
 
Mesaje: 1945
Membru din: 23 Feb 2011, 15:08

Re: Iernarea albinelor

Mesajde Balian » 02 Feb 2020, 10:34

kiloz scrie:Cauzele acolo sunt, vizibile pentru toate lumea. Faceti comparatii fata.de.anii anterior, cine are bosibilitati si evidente.
Căti dintre cei afectati au adus material biologic din alte parte. Căti dintre cei afectati ierneaza numai pe miere sau au folosit produsele anumitor furnizori de suplimente nutritive?
Ce anume au bagat în sirop sau siropul de zahar?
În ce perioada si cu ce cel de substante au facut tratamentele?
Cei afectati, cu un microscop( Balian va da amanunturi) puteti verifica prezenta nosemei cerana. O folosit cineva fu.agilinina si tot are probleme cu depopulari?
Daca aveti raspunsuri putem continua.

Așa este cum spui. Problema poate fi multiplă. Spun ce am constatat din experiență.
Iernare 100% pe miere --- nu te scutește de probleme că și mierea poate fi de mană, zeamă de fructe, din furtișag de la alte familii poate bolnave....
Hrănirea de toamnă cu zahărul? Nu am primit niciodată buletin de analiză cu zahărul. Poate fi din sfecla tratată, din trestie sau obținut cu cine știe ce tehnologie. Nu mai vorbesc de perioada când era făcută completarea.
F40 este un produs extrem de sernsibil. Mă refer la compoziție la procent de fructoză care cu o diferență de numai 2% schimbă radical calitatea nutritivă pentru albine, dar are preț considerabil diferit. :!:
Despre microscop. Am, dar nu mă pot pronunța. Nu am încă experiență. Ca la varroa. Eu dau calificativ foii de control nu le număr daracii căzuți. Tot așa nu încep să le număr cu hemacitometru sporii de nosema. Fac o diluție cum cred că este bine (socotesc la toate probele la fiecare albină o aceeași cantitate de apă distilată) și îcerc să-mi formez un fel de apreciere. Mult, puțin, mediu și raportez stării familiei respective.....
Problema poate fi și virusurile pe care nu le văd în microscop.
Din toamna anului trecut încerc o metodă. Cum la mine este cam deșert în toamnă dau turte cu polen sau Ultra Bee mult, căt consumă familia cu gândul că poate ajută albina să aibă sistemul imunitar mai bun. Atât pot și deocamdată este bine.
Sau am numai noroc. :D
MER. Iernare pe 3 corpuri. Gratie aprilie-stoarcere FS. 1-3 caturi pentru miere.
Balian
 
Mesaje: 2865
Membru din: 27 Feb 2017, 18:14
Localitate: Salonta Bihor

AnteriorUrmătorul

Înapoi la INTRETINEREA ALBINELOR



Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 68 vizitatori