Prima pagină APICULTURA GENERALA INTRETINEREA ALBINELOR

Discutii despre lucrari sezoniere,tehnici de ingrijire in diferite tipuri de stupi.Intretinerea familiilor de albine in cele trei tipuri mari de stupi...
Reguli forum
Acest site foloseste cookies. Continuarea navigarii implica acceptarea lor. Afla mai multe detalii : viewtopic.php?f=35&t=6168

Re: Iernarea albinelor

Mesajde gica.mosu » 08 Oct 2013, 07:51

Tankard scrie:exact,7x3=21..de zile,de la stadiu de ou la albina...asa ca daca nu mai ai puiet capacit in stup nu e nevoie sa repeti tratamentul de 3 ori...


Corect si bineee zis....DAAAAR-nu toti respecta si nu fac de nici o culoare :!: ASA azis un amic de-al meu din TG-OCNA si din 11 fam....parastas la toti :!:
Anul ac i-am dat 3 st si 4 roi....acum are 9 fam pe cite 7- 9 rame in ghem(am fost si le-am aranjat cuiburile +df)deci se poate...Cum zice zicala-Tot patitul-ii
PRICEPUTUL :shock:
P.S-Eu dupa cel 3 trat in august mai dau unul cind nu mai au puiet1-15 oct!! Ce e mai curios ca la citiva am gasit oua in picioare(la cei la care am schimbat matcile :!: Verific din nou azi....SPOR-MOSUUU!!!!!
Sa ne multumin cu ce avem,sa ajutam si pe altii si sa ne rugam sa fim sanatosi!!!!
Avatar utilizator
gica.mosu
 
Mesaje: 2658
Membru din: 12 Feb 2012, 12:56
Localitate: Onesti,Bacau

Re: Iernarea albinelor

Mesajde B.K » 08 Oct 2013, 10:32

Tankard scrie:
BeeeK scrie:
macko2001 scrie:da, la sfarsitul lui august am facut un singur tratament, dupa care nu am mai facut. acum daca mai dau o "afumare" e deajuns?

Eu inca am puiet , dar dupa ce n-o sa mai fie , fac de 3 ori , repetat la 7 zile.

daca faci tratamentul fara puiet in stup,de ce il mai repeti la 7 zile?

Repetarea se face pentru eficaciteate cat mai mare a tratamentului .
Atitudinea creeaza viitorul !!! Facebook : https://www.facebook.com/viorel.bk
Avatar utilizator
B.K
 
Mesaje: 852
Membru din: 09 Mai 2013, 21:11
Localitate: Bucuresti-Calarasi

Re: Iernarea albinelor

Mesajde B.K » 08 Oct 2013, 10:35

Florin Dobre scrie:
BeeeK scrie:Eu inca am puiet , dar dupa ce n-o sa mai fie , fac de 3 ori , repetat la 7 zile.


Si daca din 7 in 7 zile vor fi temperaturi neprielnice tratamentului(albine in ghem)?!

Trag sperante ca nu va fi asa , ziua sunt 20 de grade , diferenta e noaptea cand e destul de rece , dar daca e puiet n-am ce sa fac decat sa mai astept cateva zile .
Atitudinea creeaza viitorul !!! Facebook : https://www.facebook.com/viorel.bk
Avatar utilizator
B.K
 
Mesaje: 852
Membru din: 09 Mai 2013, 21:11
Localitate: Bucuresti-Calarasi

Re: Iernarea albinelor

Mesajde doru c. » 08 Oct 2013, 10:48

zilele urmatoare vreu sa mut roii cate 2 in lada...Ce ziceti merge daca afara sunt peste 16-17 C???Daca sunt stranse in ghem ce pot face???
SPOR!!!
SALUTARE NATIUNE!!!
doru c.
 
Mesaje: 66
Membru din: 11 Oct 2011, 14:02
Localitate: CRAIOVA

Re: Iernarea albinelor

Mesajde B.K » 08 Oct 2013, 10:57

doru c. scrie:zilele urmatoare vreu sa mut roii cate 2 in lada...Ce ziceti merge daca afara sunt peste 16-17 C???Daca sunt stranse in ghem ce pot face???
SPOR!!!

Daca sunt 16-17 grade sigur nu sunt stranse in ghem.
Atitudinea creeaza viitorul !!! Facebook : https://www.facebook.com/viorel.bk
Avatar utilizator
B.K
 
Mesaje: 852
Membru din: 09 Mai 2013, 21:11
Localitate: Bucuresti-Calarasi

Re: Iernarea albinelor

Mesajde doru c. » 08 Oct 2013, 11:07

BeeeK scrie:
doru c. scrie:zilele urmatoare vreu sa mut roii cate 2 in lada...Ce ziceti merge daca afara sunt peste 16-17 C???Daca sunt stranse in ghem ce pot face???
SPOR!!!

Daca sunt 16-17 grade sigur nu sunt stranse in ghem.

Corect!Dar daca noapte e foarte frig,nu stiu cum se comporta....adica noaptea se strang,si ziua nu mai stau stranse??? :roll: :roll:
SALUTARE NATIUNE!!!
doru c.
 
Mesaje: 66
Membru din: 11 Oct 2011, 14:02
Localitate: CRAIOVA

Re: Iernarea albinelor

Mesajde B.K » 08 Oct 2013, 11:37

doru c. scrie:
BeeeK scrie:
doru c. scrie:zilele urmatoare vreu sa mut roii cate 2 in lada...Ce ziceti merge daca afara sunt peste 16-17 C???Daca sunt stranse in ghem ce pot face???
SPOR!!!

Daca sunt 16-17 grade sigur nu sunt stranse in ghem.

Corect!Dar daca noapte e foarte frig,nu stiu cum se comporta....adica noaptea se strang,si ziua nu mai stau stranse??? :roll: :roll:

Daca e cald ziua nu stau stranse , poti sa faci miscarea la pranz cand e destul de cald.
Atitudinea creeaza viitorul !!! Facebook : https://www.facebook.com/viorel.bk
Avatar utilizator
B.K
 
Mesaje: 852
Membru din: 09 Mai 2013, 21:11
Localitate: Bucuresti-Calarasi

Re: Iernarea albinelor

Mesajde doru c. » 08 Oct 2013, 12:05

BeeeK scrie:Daca e cald ziua nu stau stranse , poti sa faci miscarea la pranz cand e destul de cald.

Multumesc frumos!!
SALUTARE NATIUNE!!!
doru c.
 
Mesaje: 66
Membru din: 11 Oct 2011, 14:02
Localitate: CRAIOVA

Re: Iernarea albinelor

Mesajde Mircea_63 » 08 Oct 2013, 13:14

Dorule, nu e vorba de noapte sau zi. Cand e frig se aduna gramada sa se incalzeasca reciproc. Daca nu e nevoie sa se incalzeasca una pe alta, isi cauta de lucru prin stup sau iasa afara la un pipi, un strop de apa, ceva dulce de cules, etc.

Daca sunt stranse nu patrunde fumul printre ele si scade eficienta tratamentului.
Nimic din ce-i uman nu imi e strain. (S. Freud)
Abia am timp sa ma mir ca exist...(N.Stanescu)
Mircea_63
 
Mesaje: 5459
Membru din: 15 Mar 2012, 12:55
Localitate: Timisoara

Re: Iernarea albinelor

Mesajde doru c. » 08 Oct 2013, 13:18

Mircea_63 scrie:Dorule, nu e vorba de noapte sau zi. Cand e frig se aduna gramada sa se incalzeasca reciproc. Daca nu e nevoie sa se incalzeasca una pe alta, isi cauta de lucru prin stup sau iasa afara la un pipi, un strop de apa, ceva dulce de cules, etc.

Daca sunt stranse nu patrunde fumul printre ele si scade eficienta tratamentului.

Am inteles!
Nu ma interesa pentru tratamente...Vreu doar sa-i mut in cutii noi ,cate doi intr-o cutie....
SPOR!!!
SALUTARE NATIUNE!!!
doru c.
 
Mesaje: 66
Membru din: 11 Oct 2011, 14:02
Localitate: CRAIOVA

Re: Iernarea albinelor

Mesajde macko2001 » 09 Oct 2013, 08:21

Poti sa muti doua familii mai slabe in cutie comuna la ora asta pe aceiasi vatra? Nu se intorc la cutia veche?
Avatar utilizator
macko2001
 
Mesaje: 97
Membru din: 04 Iul 2011, 12:44
Localitate: Blaj

Re: Iernarea albinelor

Mesajde doru c. » 09 Oct 2013, 09:22

macko2001 scrie:Poti sa muti doua familii mai slabe in cutie comuna la ora asta pe aceiasi vatra? Nu se intorc la cutia veche?

Da,dar trebuie respectate cateva lucruri:stupii sa fie cat mai apropiati si daca se poate stupul nou sa aiba culorile stupilor vechi...
SPOR!!
SALUTARE NATIUNE!!!
doru c.
 
Mesaje: 66
Membru din: 11 Oct 2011, 14:02
Localitate: CRAIOVA

Re: Iernarea albinelor

Mesajde Tankard » 09 Oct 2013, 18:36

saluatare,azi am verificat un stup sa vad cum stau cu umiditatea si am gasit oua de o zi.....e normal sau matcile mele au inebunit?:)))in ultima perioada a fost cam frig 10-15 grade ziua si noaptea 5-8 grade,hraniri cu sirop nu le-am mai facut de 10 zile......si inca o intrebare: in unii stupi am gasit ceva condens pe folia de deasupra,dar nu in dreptul cuibului ca acolo am pus carton sau patura de bumbac,ca sa opresc formarea condensului am tras sertaru si am descoperit fundul cam 7-10 cm pe toata latimea stupului...e bine asa(eu cred ca e bine,dar intreb ca sa fiu sigur:)
Respecte,
Tankard
 
Mesaje: 123
Membru din: 26 Aug 2013, 12:04
Localitate: Tulcea

Re: Iernarea albinelor

Mesajde liviutzbogos » 09 Oct 2013, 20:51

Tankard scrie:saluatare,azi am verificat un stup sa vad cum stau cu umiditatea si am gasit oua de o zi.....e normal sau matcile mele au inebunit?:)))in ultima perioada a fost cam frig 10-15 grade ziua si noaptea 5-8 grade,hraniri cu sirop nu le-am mai facut de 10 zile......si inca o intrebare: in unii stupi am gasit ceva condens pe folia de deasupra,dar nu in dreptul cuibului ca acolo am pus carton sau patura de bumbac,ca sa opresc formarea condensului am tras sertaru si am descoperit fundul cam 7-10 cm pe toata latimea stupului...e bine asa(eu cred ca e bine,dar intreb ca sa fiu sigur:)
Respecte,

Matcile sunt in regula, mai ales daca sunt si tinere. In ce priveste condensul... folia etans sus cere neaparat sita deschisa jos, cat de deschisa depinde de temperatura, zona, dar la temperaturile de acum, nici nu are ce cauta subarul la fund. Eu am folia indoita pentru ca am hranitoarele in podisor si pentru a nu fi curent prea mare am deschis doar putin subarul.
Nihil Sine Deo!

Munţii noştri aur poartă,
Noi cerşim din poartă-n poartă. (Octavian Goga)

Ce folos, viaţă fără de Hristos?
Avatar utilizator
liviutzbogos
 
Mesaje: 1312
Membru din: 29 Iun 2012, 17:20
Localitate: Peciu Nou,Timis

Re: Iernarea albinelor

Mesajde Tankard » 09 Oct 2013, 22:22

Eu nu am subar,am fund antivaroa cu sertar,la unii stupi sertarul nu inchide etans si nu am avut condens,la cei care se inchide sertarul etans a aparut condensul,i-am tinut doar o noapte cu sertarul inchis ca am facut tratament cu varachet si am vrut sa vad cati paraziti cad(in sertar)....multumesc pentru raspuns,asa m-am gandit si eu ca ar fi bine sa las aerisire la fundul stupului..Va doresc o iernare fara probleme.
Respecte,
Tankard
 
Mesaje: 123
Membru din: 26 Aug 2013, 12:04
Localitate: Tulcea

Re: Iernarea albinelor

Mesajde visanc » 13 Oct 2013, 22:21

ok, am inetles treaba cu pozitia stupilor si pozitia lor cand vine vorba de iernare doua roiuri intr-o lada sau unificare, dar marea mea ingrijorare este legat de furtisag, batalii intre ele si din astea, pt ca am vazut ca se intampla in perioada asta chiar si fara vreo interventie in stupi ca sa zic ca le miroase a miere. Cand este cel mai bine de facut miscarea de unificare sa zicem si in ce conditii? :roll:
visanc
 
Mesaje: 73
Membru din: 04 Feb 2013, 21:32
Localitate: Resita

AnteriorUrmătorul

Înapoi la INTRETINEREA ALBINELOR



Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 41 vizitatori