Prima pagină APICULTURA GENERALA INTRETINEREA ALBINELOR

Discutii despre lucrari sezoniere,tehnici de ingrijire in diferite tipuri de stupi.Intretinerea familiilor de albine in cele trei tipuri mari de stupi...
Reguli forum
Acest site foloseste cookies. Continuarea navigarii implica acceptarea lor. Afla mai multe detalii : viewtopic.php?f=35&t=6168

Re: Iernarea albinelor

Mesajde jonny_it » 13 Ian 2020, 19:38

yuonyuon scrie:
luci scrie:Banuiesc ca sunteti constienti ca urmeaza un an cu miere salcam lipsa sau pe aproape.
vorba asta am auzit o in fiecare an ...10 ani la rand.....am si eu o limita...


Si eu ... interesant este sa o auzi dupa ce nu mai produci deloc miere de salcam pentru ca nu mai permite zona :lol:
Avatar utilizator
jonny_it
 
Mesaje: 5470
Membru din: 23 Feb 2011, 16:21
Localitate: Piatra Neamt / Iasi / Vaslui / Oslo

Re: Iernarea albinelor

Mesajde Neafiliatul » 14 Ian 2020, 15:18

Neafiliatul
 
Mesaje: 1977
Membru din: 15 Dec 2013, 12:01

Re: Iernarea albinelor

Mesajde Arhivistu » 14 Ian 2020, 15:27

Aceiasi poveste in fiecare an....cine e apicultor serios nu pierde nici un stup,sau hai un 2 3 la suta
Nu încerca sa faci un lucru cu exceptia cazului în care esti sigur de tine, dar nu renunta pur si simplu deoarece altcineva nu este sigur de tine.
Arhivistu
 
Mesaje: 574
Membru din: 25 Feb 2011, 10:56
Localitate: Bistrita

Re: Iernarea albinelor

Mesajde yuonyuon » 14 Ian 2020, 15:50

mai e si campania de demoralizarea si promovarea a turtelor....(reclama mascata)

imi aduc aminte cand a postat Calmus video acela cu lapte praf ...imi spunea un prieten ce lucra la magazin veterinar ca au explodat vanzarile ..la turte si lapte praf...oare ce se intampla dupa articolele astea de rahat....

"Nici la Iași lucrurile nu stau altfel. Și aici apicultorii încearcă să-și salveze albinele pe toate căile posibile, chiar și hrănindu-le suplimentar."

”Niciodată n-am dat hrană la albine în ianuarie, anul acesta o să o fac”, a spus Doru Sănsuleanu.
o capodopera .....cred ca e articolul nr 100 despre asa ceva...pe mine ma convins ce sa mai...fuga direct la magazinu de turte...

probleme sunt intradevar si toate au plecat din periada de frig din luna august(cine isi mai aminteste) ....am vecini care au stupii cam jumuliti si stiu sigur ca leam zis ca au nevoie de albina de iarna dupa un asa cules intensiv la tei-fs-poliflora....multi au avut coronite cat rama si puietul ce a fost la cam racit.....
yuonyuon
 
Mesaje: 2823
Membru din: 13 Mai 2015, 11:23
Localitate: lunca brailei/bacau

Re: Iernarea albinelor

Mesajde yuonyuon » 14 Ian 2020, 16:21

sa inteleg ca sau consumat cele 16-18 kg de miere??
la mine mai sunt 3-4 degete de miere capacita pe ramele din mijloc...ca pe cele marginase albina sta pe miere capacita...

la mine nu mai vede decat miere....defapt eu aveam de gand sa scot o rama cu miere la 1 martie si sa dau una goala la schimb...fiecare cum stie... ;)
yuonyuon
 
Mesaje: 2823
Membru din: 13 Mai 2015, 11:23
Localitate: lunca brailei/bacau

Re: Iernarea albinelor

Mesajde jonny_it » 14 Ian 2020, 17:09

yuonyuon scrie:sa inteleg ca sau consumat cele 16-18 kg de miere??
la mine mai sunt 3-4 degete de miere capacita pe ramele din mijloc...ca pe cele marginase albina sta pe miere capacita...

la mine nu mai vede decat miere....defapt eu aveam de gand sa scot o rama cu miere la 1 martie si sa dau una goala la schimb...fiecare cum stie... ;)


Am roi/nuclee pe 3-4 intervale care pana la sfarsit de martie nu vad nici o turta. Cand vremea permite le pun dupa diafragma cate o rama plina cu miere si pastura si gata.
4 x 2,5 = 10. Eu as zice ca o duc fara probleme pana la pomii fructiferi, dar am uneori si pe unele mai fomiste/dornice de dezvoltare primavara si trebuie ajutate.
Restul nu primesc nimic, sigur le ajunge.
Avatar utilizator
jonny_it
 
Mesaje: 5470
Membru din: 23 Feb 2011, 16:21
Localitate: Piatra Neamt / Iasi / Vaslui / Oslo

Re: Iernarea albinelor

Mesajde yuonyuon » 14 Ian 2020, 18:29

nu le mai las rame pline cu miere in luna martie ...pentru ca am observat ca imi limiteaza spatiul la ouat ...
Si nici turte si stimulari nu mai dau ..lafel .acelasi motiv...
yuonyuon
 
Mesaje: 2823
Membru din: 13 Mai 2015, 11:23
Localitate: lunca brailei/bacau

Re: Iernarea albinelor

Mesajde luci » 14 Ian 2020, 22:32

jonny_it scrie:
yuonyuon scrie:sa inteleg ca sau consumat cele 16-18 kg de miere??
la mine mai sunt 3-4 degete de miere capacita pe ramele din mijloc...ca pe cele marginase albina sta pe miere capacita...

la mine nu mai vede decat miere....defapt eu aveam de gand sa scot o rama cu miere la 1 martie si sa dau una goala la schimb...fiecare cum stie... ;)


Am roi/nuclee pe 3-4 intervale care pana la sfarsit de martie nu vad nici o turta. Cand vremea permite le pun dupa diafragma cate o rama plina cu miere si pastura si gata.
4 x 2,5 = 10. Eu as zice ca o duc fara probleme pana la pomii fructiferi, dar am uneori si pe unele mai fomiste/dornice de dezvoltare primavara si trebuie ajutate.
Restul nu primesc nimic, sigur le ajunge.

Patru intervale bine acoperite de albina trebuie sa aiba la iernare; 3 intervale nu e bine.
“Nimeni n-a vazut vreodata pe Dumnezeu; singurul Lui Fiu, care este in sanul Tatalui, Acela L-a facut cunoscut.”
luci
 
Mesaje: 263
Membru din: 23 Feb 2011, 16:21
Localitate: DEVA

Re: Iernarea albinelor

Mesajde jonny_it » 15 Ian 2020, 13:06

luci scrie:Patru intervale bine acoperite de albina trebuie sa aiba la iernare; 3 intervale nu e bine.


Am iernat in anii trecuti nuclee cu regine de rezerva si pe 2 intervale. Daca sunt sanatoase si au hrana de calitate trec iarna fara probleme, chiar si in zona mea, unde iarna este mai lunga si mai rece. ;)
Avatar utilizator
jonny_it
 
Mesaje: 5470
Membru din: 23 Feb 2011, 16:21
Localitate: Piatra Neamt / Iasi / Vaslui / Oslo

Re: Iernarea albinelor

Mesajde luci » 15 Ian 2020, 13:11

jonny_it scrie:
luci scrie:Patru intervale bine acoperite de albina trebuie sa aiba la iernare; 3 intervale nu e bine.


Am iernat in anii trecuti nuclee cu regine de rezerva si pe 2 intervale. Daca sunt sanatoase si au hrana de calitate trec iarna fara probleme, chiar si in zona mea, unde iarna este mai lunga si mai rece. ;)

Trec iarna da se intarzie mult dezvoltarea(ma refeream la dezvoltarea pt salcam)
“Nimeni n-a vazut vreodata pe Dumnezeu; singurul Lui Fiu, care este in sanul Tatalui, Acela L-a facut cunoscut.”
luci
 
Mesaje: 263
Membru din: 23 Feb 2011, 16:21
Localitate: DEVA

Re: Iernarea albinelor

Mesajde jonny_it » 15 Ian 2020, 13:20

luci scrie:
jonny_it scrie:
luci scrie:Patru intervale bine acoperite de albina trebuie sa aiba la iernare; 3 intervale nu e bine.


Am iernat in anii trecuti nuclee cu regine de rezerva si pe 2 intervale. Daca sunt sanatoase si au hrana de calitate trec iarna fara probleme, chiar si in zona mea, unde iarna este mai lunga si mai rece. ;)

Trec iarna da se intarzie mult dezvoltarea(ma refeream la dezvoltarea pt salcam)


Se poate face treaba si cu aia, nu la fel ca familiile care ies mai puternice. Roii aia sunt mai mici pentru ca au fost facuti tarziu, aveam regine in plus.
Este foarte important ca albinele sa fie sanatoase, regina tanara si sa fie hrana suficienta.
Avatar utilizator
jonny_it
 
Mesaje: 5470
Membru din: 23 Feb 2011, 16:21
Localitate: Piatra Neamt / Iasi / Vaslui / Oslo

Re: Iernarea albinelor

Mesajde Balian » 15 Ian 2020, 13:41

Această iarnă moale prin încălziri repetate
uzează albina mai tare decăt una geroasă.
Și fără ferestre de curățire, familia ar fi avut
o iernare mult mai liniștită ca așa. Sper că
vor ieși și așa acceptabil. :)
MER. Iernare pe 3 corpuri. Gratie aprilie-stoarcere FS. 1-3 caturi pentru miere.
Balian
 
Mesaje: 2865
Membru din: 27 Feb 2017, 18:14
Localitate: Salonta Bihor

Re: Iernarea albinelor

Mesajde Vasile_Bucovineanu » 15 Ian 2020, 14:36

Balian scrie:Această iarnă moale prin încălziri repetate
uzează albina mai tare decăt una geroasă.
Și fără ferestre de curățire, familia ar fi avut
o iernare mult mai liniștită ca așa. Sper că
vor ieși și așa acceptabil. :)

Intrutotul de acord cu cele spuse mai sus. Probleme vor fi daca amagite de aceasta perioada calda reginele vor declansa ponta si vor avea o suprafata consistenta de puiet si va urma o perioada lunga de iarna adevarata, cu temperaturi scazute. Dar au mai fost astfel de ierni si albinele le-au trecut cu bine. Totul depinde de cum au pregatit apicultorii familiile pentru iernare.
Vasile_Bucovineanu
 
Mesaje: 669
Membru din: 22 Noi 2019, 22:43

Re: Iernarea albinelor

Mesajde jonny_it » 15 Ian 2020, 14:49

In fiecare an avem aceleasi discutii, ca este prea cald, ca este prea frig, etc ... albinele traiesc de sute de mii de ani pe planeta, au trecut prin perioade mai calde si mai reci si au supravetuit. Stati linistiti ca ies si in primavara daca le-ati lasat ceva mancare in toamna. :lol:
Avatar utilizator
jonny_it
 
Mesaje: 5470
Membru din: 23 Feb 2011, 16:21
Localitate: Piatra Neamt / Iasi / Vaslui / Oslo

Re: Iernarea albinelor

Mesajde Vasile_Bucovineanu » 15 Ian 2020, 17:45

La o singura familie sau la mai multe?
Vasile_Bucovineanu
 
Mesaje: 669
Membru din: 22 Noi 2019, 22:43

Re: Iernarea albinelor

Mesajde Vasile_Bucovineanu » 15 Ian 2020, 18:16

E posibil ca albinele sa le fi scos pe cele moarte si pitigoii sau alte pasari sa le fi injumatatit. De asemenea e posibil ca in stupii respectivi sa fi intrat ceva chitcani.
Vasile_Bucovineanu
 
Mesaje: 669
Membru din: 22 Noi 2019, 22:43

AnteriorUrmătorul

Înapoi la INTRETINEREA ALBINELOR



Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 24 vizitatori