Prima pagină APICULTURA GENERALA INTRETINEREA ALBINELOR

Discutii despre lucrari sezoniere,tehnici de ingrijire in diferite tipuri de stupi.Intretinerea familiilor de albine in cele trei tipuri mari de stupi...
Reguli forum
Acest site foloseste cookies. Continuarea navigarii implica acceptarea lor. Afla mai multe detalii : viewtopic.php?f=35&t=6168

Re: Iernarea albinelor

Mesajde sovian » 27 Aug 2015, 22:35

Urdinisul....off ca nu mai inteleg. Daca las fanta opusă urdinisului nu este o circulatie mai mare a aerului?
Chiar dacă nu ai stupi, ocroteşte albinele!
sovian
 
Mesaje: 239
Membru din: 06 Mai 2014, 18:47
Localitate: Dracesti

Re: Iernarea albinelor

Mesajde crisandp2 » 27 Aug 2015, 23:13

sovian scrie:Urdinisul....off ca nu mai inteleg. Daca las fanta opusă urdinisului nu este o circulatie mai mare a aerului?

La prima vedere ar fi. Însă dacă te uiți că Pupemea are fund gol pe cel puțin o treime și lasă și fantă de câtiva cm la folie iar capacul e cu aerisiri aș zice să ai încredere în dânsul. Succesul lor e ca lasă familiile cu hrană în exces.
crisandp2
 
Mesaje: 33
Membru din: 18 Iul 2014, 17:49

Re: Iernarea albinelor

Mesajde Mishu05 » 27 Aug 2015, 23:29

Uite cum iernez eu de vreo 2 ierni, asta ce vine e a 3-a.

https://www.youtube.com/watch?v=FRaq0JaTJcs

Am iernat ani de zile cu folie peste rame, ermetic + polistiren+folie doar-doar reusesc sa pastrez caldura sus. Probabil se pastra dar se pastra sub forma de aer care continea o gramada de vapori de apa ( albinele mai si respira). Cea mai proasta idee posibila vei avea condens indiferent cat de bine izolezi. Ca ele daca sunt multe-multe si miere multa si pe 8-10 rame COMPENSEAZA da , se poate. Adica sa fie mai putina umezeala dar tot e si nu stim noi cat se chinuie ele de fapt sa o mentina la cote acceptabile.

Sfatul meu este sa pui peste podisor ( zona cu sita) 2-3 ziare indoite cat poti de bine pe suprafata respectiva adica sa incerci sa fie cat de cat etans( nu vei reusi). Peste ziare sa pui un material textil ceva ( bumbac, lana) preferabil ceva moale pe care de asemenea sa il poti indoi cat de cat sa acopere sita si mai ales pe conturul ei la contactul cu lemnul. Peste iarasi ziare, cartoane ( pe tot podisorul) si ai grija sa nu iasa in afara capacului sa se umezeasca daca ploua sau ninge. Vei obtine un "tavan" permeabil la vaporii de apa si daca insisti cu strat gros de ziare si destul de bine izolant ( desi asta conteaza mai putin pana pe la 10-15 februarie).

Dupa ce am aplicat metoda descrisa nu am mai vazut apa in stupi fie in decembrie fie in februarie-martie. Dezvoltarea de asemenea nu se compara.
Vad ca insisti cu aerisire sus si intr-un fel te intelegi probabil "simti" ca aerul ala viciat ar trebui sa se evacueze cumva natural. Nu e cazul la albine ele daca ar putea ar inchide perfect ermetic sus sau si-ar lasa "zone" nepropolizate dupa cum considera ele . Fa o proba: fa-ti un podisor cu sita pe toata suprafata si pune deasupra un distantier astfel incat sa nu stea capacul direct pe podisor. Fa asta in iulie. Pana la 1 septembrie vei avea toata sita propolizata. Nu le place curentul de sus( in mod special in partea din spate a stupului, opus urdinisului) iar materiale impermeabile ( polistiren, folie) inchid total nu lasa vaporii de apa sa treaca.
Probabil o metoda cat de cat mai buna ar fi podisorul cu un urdinis superior mic ( 2-3cm) cu deschiderea pe partea cu urdinisul pe care ele sa il propolizeze cum vor ele. Este totusi o diferenta maricica intre un urdinis care face ca aerul sa iasa in lateral si sita care formeaza un horn ( curent).
Avatar utilizator
Mishu05
 
Mesaje: 365
Membru din: 21 Feb 2011, 11:18
Localitate: Bucuresti

Re: Iernarea albinelor

Mesajde crisandp2 » 28 Aug 2015, 01:33

Buna dimineața dle Duță,
1. Aveți sită la stupi? Dacă da, e obturată sau nu? Dacă nu e obturată atunci se mai schimbă aerul viciat până la urmă...
2. Dacă un strat de ziar care se umezește și transmite umezeala unui bumbac care e si el higrofil e un tavan permeabil în mijlocul iernii atunci m-ați închis.
Recunosc, nu am făcut experiment cu permeabilitatea unui ziar pe măsură ce se îmbibă cu vapori la temperaturi in jur de 0 grade. Intuitiv aș zice ca permeabilitatea scade pe măsură ce ziarul e mai saturat cu apa din vapori.

Accept perciuni smulși pentru orice explicație care infirmă intuiția mea obraznică.
crisandp2
 
Mesaje: 33
Membru din: 18 Iul 2014, 17:49

Re: Iernarea albinelor

Mesajde Mishu05 » 28 Aug 2015, 02:14

1. te referi la sita jos in soclu? Da, am sita 80% si subar de tabla dar care nu inchide perfect sub urdinis ramane un spatiu de 2x36cm. Subarul inchide bine in spate si laterale si ajuta doar la curentii de aer ( vanturi).
2. pot sa iti spun doar ca am deschis stupii/examinare podisoare strat cu strat si in decembrie si in ianuarie-februarie. Era uscat. Nu stiu de ce percepi umezeala ca pe un dus cu furtunul de pompieri.
Cred ( pe baza observatiilor) ca asa cum se umezeste asa se si usuca. Lent si continuu. Am omis sa mentionez ca la capac am aerisire fata-spate care functioneaza destul de binisor practic toate straturile astea permeabile au unde sa evacueze umiditatea catre exterior.
Avatar utilizator
Mishu05
 
Mesaje: 365
Membru din: 21 Feb 2011, 11:18
Localitate: Bucuresti

Re: Iernarea albinelor

Mesajde asd » 28 Aug 2015, 07:52

Sa nu uitam ca vorbim de funduri pline deci exemplele cu sibare si site cad.

Aerisire suficienta la funduri pline tip langstroth:
lang.png
lang.png (179.44 KiB) Vizualizat de 3925 ori

Chiar si asa la tipul asta de urdinis se foloseste urdinis superior(sau o gaura in corpul de sus) iarna pentru eliminarea aerului viciat. Vara se reduce prin introducerea unei plase de sarma indoite. Simplu, eficient, durabil si mai ales ieftin.

Aerisire insuficienta la stupi dadant:
dadant.jpg
dadant.jpg (12.76 KiB) Vizualizat de 3925 ori

Daca nu se asigura refularea umiditatii pe sus e problema. Bumbacul retine umezeala si se usuca greu. Lana e mai buna din punctul asta de vedere. Rumegusul e cel mai bun. Parerea mea :lol:

Cum am zis eu personal nu am podisoare iar ca impachetare de iarna pun o bucata de polistiren pe capac si atat. In schimb las urdinisele larg deschise jos si am si un mic urdinis sus. Anul asta am niste lazi doar cu urdinis superior.
asd
 
Mesaje: 538
Membru din: 11 Iun 2015, 12:30
Localitate: Sibiu

Re: Iernarea albinelor

Mesajde sovian » 28 Aug 2015, 08:58

asa am si eu urdinisul ca in ultima poza, cu o sipca care se poate inversa sa obtin un urdinis mai mare. daca nu as mai tine sica aceea ar fi undeva la 1 cm inaltime si 20 cl lungime. am si aierisire in capac.
la capc am posibilitate sa-l fac sa coboare si gaurile sa vina pe corpul stupului pt a se inchide.
Chiar dacă nu ai stupi, ocroteşte albinele!
sovian
 
Mesaje: 239
Membru din: 06 Mai 2014, 18:47
Localitate: Dracesti

Re: Iernarea albinelor

Mesajde sovian » 28 Aug 2015, 09:03

o sa las urdinisul larg deschis cu gratie pt soareci, in podisor o sa pun ziare si mat6eriale textile.
Mai foloseste cineva stup orizontal cu podisor din sipca si fara aierisire in capac? cum se ierneaza acestia pt a evita condensul?
Chiar dacă nu ai stupi, ocroteşte albinele!
sovian
 
Mesaje: 239
Membru din: 06 Mai 2014, 18:47
Localitate: Dracesti

Re: Iernarea albinelor

Mesajde asd » 28 Aug 2015, 09:17

In orice caz scoti sipca si pui gratia. Mai departe sa te indrume colegii ca nu am experienta cu podisoarele. Daca e podisor cu scandurele as zice ca nu mai e nevoie de nimic. Daca e cu plasa as acoperi plasa cu lana sau rumegus, posibil si ziar, adica cu un material cat mai permeabil si care sa nu tina apa. Oricum poti experimenta incepand cu luna noiembrie si verifici daca sunt picaturi de condens sus pe rame.

Eu am folosit doar funduri pline insa cu urdinise pe toata latimea, inalte de 2 cm. Le reduc cu plasa de tantari pe care o bag printr-o simpla indoire. E foarte usor de jonglat cu ea. Nu am vazut barbi la stupi.
asd
 
Mesaje: 538
Membru din: 11 Iun 2015, 12:30
Localitate: Sibiu

Re: Iernarea albinelor

Mesajde sovian » 28 Aug 2015, 09:32

o sa vad cum trec de iarna. o sa ma adaptez in timpul ei.
pana anul trecut nu am avut condens, anul trecut am facut hranire de completare tarziu si posibil de acolo sa fi provenit si apa.
o sa pun ziare si presuri tesute si am sa inchid aerisirile din capac.
de frig nu o sa moara albina (anul trecut la doua sapta ii deschideam pt a le pune turta si nu au av prob)
Chiar dacă nu ai stupi, ocroteşte albinele!
sovian
 
Mesaje: 239
Membru din: 06 Mai 2014, 18:47
Localitate: Dracesti

Re: Iernarea albinelor

Mesajde crisandp2 » 28 Aug 2015, 09:38

Mishu05 scrie:1. te referi la sita jos in soclu? Da, am sita 80% si subar de tabla dar care nu inchide perfect sub urdinis ramane un spatiu de 2x36cm. Subarul inchide bine in spate si laterale si ajuta doar la curentii de aer ( vanturi).
2. pot sa iti spun doar ca am deschis stupii/examinare podisoare strat cu strat si in decembrie si in ianuarie-februarie. Era uscat. Nu stiu de ce percepi umezeala ca pe un dus cu furtunul de pompieri.
Cred ( pe baza observatiilor) ca asa cum se umezeste asa se si usuca. Lent si continuu. Am omis sa mentionez ca la capac am aerisire fata-spate care functioneaza destul de binisor practic toate straturile astea permeabile au unde sa evacueze umiditatea catre exterior.


Bun dle Duta,
aveti un horn mai obturat cu "tavanul" permeabil. Cum zicea cineva, informatii incomplete oferite de profesionisti :D.
Glumesc, respecte. Filmulete noi aveti ?

Tin sa il salut pe dl ASD care musteste de informatii luate de la Michael Bush, Salomon Parker, http://www.beesource.com/ etc., Kirk Webster, Michael Palmer, Dean Stiglitz, Dee Lusby, Randy Oliver. Ce mai, e buna o gura de oxigen improspatat peste Atlantic, nu ?
Ati tinut stupii cu urdinis superior exclusiv de la inceputul anului sau e doar un experiment in iernare ?
crisandp2
 
Mesaje: 33
Membru din: 18 Iul 2014, 17:49

Re: Iernarea albinelor

Mesajde asd » 28 Aug 2015, 09:58

crisandp2 scrie:Ati tinut stupii cu urdinis superior exclusiv de la inceputul anului sau e doar un experiment in iernare ?

Ii am asa din iulie de cand am facut roii. Capacele pot si funduri asa ca optiuni am destule. La mine problema se pune in felul urmator: cat de simplu poate sa fie pentru mine insa fara sa fie in detrimentul albinei. Echilibrul asta vreau sa il gasesc.

Pentru cine crede ca deranjul pe timp de iarna(un deranj constant nu ocazional) nu e o problema sa citeasca articolul asta:
http://scientificbeekeeping.com/old-bee ... es-part-1/

Albina rezista foarte bine prin reducerea ventilatiei si mentinerea unui ghem cat mai strans. Prin asta nivelul de dioxid de carbon ajunge pana la 6%(enorm). Prin asta metabolismul se incetineste simtitor si de aici viata lunga a albinelor de iarna. E un fel de hibernare. Procesele de oxidare genereaza energie dar si moarte prematura.
asd
 
Mesaje: 538
Membru din: 11 Iun 2015, 12:30
Localitate: Sibiu

Re: Iernarea albinelor

Mesajde andrei_calinescu » 28 Aug 2015, 11:36

"Mai foloseste cineva stup orizontal cu podisor din sipca si fara aierisire in capac? cum se ierneaza acestia pt a evita condensul?"

Urdinis mare.
andrei_calinescu
 
Mesaje: 1886
Membru din: 10 Mai 2011, 00:31

Re: Iernarea albinelor

Mesajde sovian » 28 Aug 2015, 11:40

ok, urdinis mare si inclinat spre fata.
Chiar dacă nu ai stupi, ocroteşte albinele!
sovian
 
Mesaje: 239
Membru din: 06 Mai 2014, 18:47
Localitate: Dracesti

Re: Iernarea albinelor

Mesajde sovian » 28 Aug 2015, 12:16

mai am pe orizontal 15 cutii. o sa le folosesc doar pt roiuri si in ele vor ierna apoi in primavara ii mut in cutii de vertical si dezinfectez lazile.
in fiecare an fac 15 roiuri care ierneaza in cutie pe orizontala.
Chiar dacă nu ai stupi, ocroteşte albinele!
sovian
 
Mesaje: 239
Membru din: 06 Mai 2014, 18:47
Localitate: Dracesti

Re: Iernarea albinelor

Mesajde sovian » 28 Aug 2015, 12:19

provlema la vertical este ca am urdinisul pe jumatate si eu plec cu cuibul din margine, probabil de aceea se face condens .
Chiar dacă nu ai stupi, ocroteşte albinele!
sovian
 
Mesaje: 239
Membru din: 06 Mai 2014, 18:47
Localitate: Dracesti

AnteriorUrmătorul

Înapoi la INTRETINEREA ALBINELOR



Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 99 vizitatori


cron