Prima pagină APICULTURA GENERALA INTRETINEREA ALBINELOR

Discutii despre lucrari sezoniere,tehnici de ingrijire in diferite tipuri de stupi.Intretinerea familiilor de albine in cele trei tipuri mari de stupi...
Reguli forum
Acest site foloseste cookies. Continuarea navigarii implica acceptarea lor. Afla mai multe detalii : viewtopic.php?f=35&t=6168

Re: Iernarea albinelor

Mesajde vulpea » 05 Sep 2015, 15:27

nae,iar esti prea "destept" pentru mine,asa ca ramai fara raspuns dela mine !incep sa cred ca Dragasani.ul e prea mic pentru tine.
vulpea
 
Mesaje: 735
Membru din: 25 Iun 2014, 20:53

Re: Iernarea albinelor

Mesajde duma » 05 Sep 2015, 16:25

Hai sa va spun si punctul meu de vedere tras dupa doua ierni experimentand cea mai buna iernare .....
Salutare .....scuze .....
Prima iarna am facut diafragme totale de polistiren extrudat de 3 cm ....stanga si dreapta cuibului ...peste rame am venit cu o folie de poliester ce se pune sub laminat .....in primavara am constatat urmatoarele : in partea libera , aferenta restrangerii cuibului , condes in partea din spate a lazii cat o palma buna ....mentionez ca am AV ....
Bun.....am tras concluziile
Urmatirul an am ascultat de nea Florin si am iernat astfel : diafragma partiala la marginea cuibului , peste rame nu am pus nimic si doar in podisor ziare si carpe ca in fiecare an ..... in primavara concluzia trasa a fost urmatoarea :
Gram de condes ....drept urmare nici o mortalitate .
Totusi vreau sa specific ca iarna iernez " in fundul gol " adica subarul este scos de tot afara . Toamna eu bag subarele invers adica din fata in spate si imi ramane in spatele stupului cam 3 cm . Curentii de aer isi fac un ciclu mai mare . Asa am degand sa iernez si iarna asta care vine .....diagragme partiale fara sa pun nimic pe rame si cu fundul gol .
Nu vreau sa dau sfaturi si sa fac pe desteptul ...... eu ma consider un simplu " prieten cu stuparii " ........ dar din ce am experimentat personal pot si spun concluziile trase de mine .
Daca poti distinge sfaturile bune de cele rele, atunci nu mai ai nevoie de sfaturi.
Avatar utilizator
duma
 
Mesaje: 1499
Membru din: 25 Apr 2013, 23:15
Localitate: Timisoara

Re: Iernarea albinelor

Mesajde duma » 05 Sep 2015, 16:34

Rog intelegere daca am greseli de ortografie ....scriu de pe un telefon si am consumat 200 ml palinca de gutuie in timp ve am mestecat in siropul ce il voi da deseara .
Daca poti distinge sfaturile bune de cele rele, atunci nu mai ai nevoie de sfaturi.
Avatar utilizator
duma
 
Mesaje: 1499
Membru din: 25 Apr 2013, 23:15
Localitate: Timisoara

Re: Iernarea albinelor

Mesajde nae » 05 Sep 2015, 17:43

duma scrie:...

Prietene , esti mic copil ... :lol:
Prima iarna ridic capacul sa pun turta regulamentara (stiu :lol: ) si-mi sar scandurile podisorului in bot din cauza condensului ...
Iernile urmatoare .. o basculanta de carpe si tot asa .
Am gasit forumul si MI-ATI deschis ochii si au inceput schimbarile (pt Bunka am niste poze pe pagina mea = o distractie :D )
Aici am auzit de clopot , de inteles il inteleg de anul trecut .
Pt clopot FAV e optional , doua corpuri sunt OBLIGATORII .
Condensul exista , treaba noastra e sa nu afecteze albina nu sa-l eliminam ca nu putem .
nae
 
Mesaje: 3375
Membru din: 11 Noi 2011, 19:29

Re: Iernarea albinelor

Mesajde mellis » 06 Sep 2015, 01:34

duma scrie:Hai sa va spun si punctul meu de vedere tras dupa doua ierni experimentand cea mai buna iernare .....
Salutare .....scuze .....
.

Salut,
Ca si complectare, din cate stiu Nea Florin are fund plin si aerisire (sita) pe o parte de podișor.
Folosești podișor plin sau cu sita?
Sanatate
Sa mergem inainte, ca inainte era mai bine...
Avatar utilizator
mellis
 
Mesaje: 3505
Membru din: 19 Ian 2015, 02:22
Localitate: Timisoara

Re: Iernarea albinelor

Mesajde vulpea » 06 Sep 2015, 12:15

Pt.Avram :ai cateva "hibe" in argumentatie.aerul rece nu-i obligatoriu si uscat(cred ca sti ca aerul rece si umed-prea umed- duce la ploaie si chiar la ninsoare).daca diferentele de temperatura rezolva problema condensului depe rame,asa natural si repede,atunci dece mai apare mucegaiul atat pe rame cat si pe peretii supului ? lasand la o parte faptul ca sunt adeptul 'hornului"IN NICI UN CAZ evacuarea nu se face de sus in jos,ci de JOS IN SUS.cat priveste inutilitatea polistirenului de sub stup,si aici gresesti:ce rost ar avea atunci incalzirea in pardoseala(pentru care oamenii dau bani grei)?adica podeaua sa nu fie rece cu alte cuvinte.am fost ieri la targul din Buc.si mi-a spus un stupar din Sacele/Brasov(zona de munte)ca el foloseste polistirenul asezat sub fundul stupului !si asta cu foarte mare efect pentru temperatura din stup in timpul iernii.in final,cauta sa intelegi cum se rezolva cu condensul intr-o scorbura de copac(natural):"urdinis"jos+bioxid de carbon pe jos+umiditatea sus(absorbita de copac si evacuata,tot de copac,PRIN CAPILARITATE).daca te gandesti putin iti dai seama ca asa este.sper.
vulpea
 
Mesaje: 735
Membru din: 25 Iun 2014, 20:53

Re: Iernarea albinelor

Mesajde vulpea » 06 Sep 2015, 12:24

PS.Avram.folosesti hanemanul ? daca da,atunci cred ca ai observat ca albinele propolizeaza hanemanul atit cat are nevoie
ca sa nu stea in curent prea tare,stiu ele dece("prietenii stiu dece"!) si cum.
vulpea
 
Mesaje: 735
Membru din: 25 Iun 2014, 20:53

Re: Iernarea albinelor

Mesajde Avram » 06 Sep 2015, 13:00

Vulpea ....

Albinele trec iarna cu totul diferit fata de noi (oamenii ) -- vis-a-vis de pardoseala de care pomeneai.

Incearca sa iernezi si tu (ca om ) cu o gaura mare in tavan...( esti adeptul hornului ) si spune-mi si mie cum a fost ... dar nu uita sa lasi si un geam deschis .

Si inca ceva ... spune-mi te rog in cateva cuvinte cum intelegi iernarea albinelor in clopot.

Respectele mele.
Sa gandesti e dificil.De aceea majoritatea oamenilor judeca.
Avatar utilizator
Avram
 
Mesaje: 720
Membru din: 26 Mar 2011, 22:16
Localitate: Arad com.Semlac

Re: Iernarea albinelor

Mesajde vulpea » 06 Sep 2015, 17:50

iar gresesti in argumentatie:1.albinele sunt ca oamenii;2.tocmai ti-am scris ca nu e vorba de gaura mare la "horn"-tavan cum zici tu(albina propolizeaza hanemanul ca sa micsoreze "rasuflatoarea" de deasupra);3.NU TE-AS VEDEA BINE DACA LA CASA TA NU AI AVEA HORNUL(mai ales bine curatat,evident ca sa evacueze ce are de evacuat=bioxid de carbon-prin tiraj,fortat sau nefortat).si in concluzie,cred ca fundul AV si tot restul teoriei respective,din punctul meu de vedere,e o gaselnita(foarte mare chiar)comerciala.in final,iti recomand sa cauti,pana reusesti sa gasesti,cazul cand un roi de albine a "catadicsit" sa stationeze,ceva binisor timp(pana a fost descoperit de vanatorii de roiuri in locuri neadecvate-vezi Anglia),
intr-un cos de fum al unei case si sa-mi repeti argumentatia ta,in cazul respectiv daca mai e valabila.
vulpea
 
Mesaje: 735
Membru din: 25 Iun 2014, 20:53

Re: Iernarea albinelor

Mesajde Avram » 06 Sep 2015, 21:31

Vulpea... am inteles ce era de inteles.

Respectele mele
Sa gandesti e dificil.De aceea majoritatea oamenilor judeca.
Avatar utilizator
Avram
 
Mesaje: 720
Membru din: 26 Mar 2011, 22:16
Localitate: Arad com.Semlac

Re: Iernarea albinelor

Mesajde nae » 06 Sep 2015, 22:21

vulpea scrie:intr-un cos de fum al unei case si sa-mi repeti argumentatia ta,in cazul respectiv daca mai e valabila.

Sunt obosit . :(
Chiar in horn/cos tot CLOPOT e si urdinisul TOT pe sub este nu prin cos/horn ; daca ceara izoleaza mai bine decat bronzul din clopot nu stiu sigur .
nae
 
Mesaje: 3375
Membru din: 11 Noi 2011, 19:29

Re: Iernarea albinelor

Mesajde vulpea » 06 Sep 2015, 23:19

pentru mine tot "spiritual"ai ramas.vezi si tu,tot pe net,cand un roi de albine s-a aciuat intr-o crapatura sub un pervaz de geam la o casa,unde a construit niste faguri de toata frumusetea("gen" BUNKA)si apoi sa-mi "traduci" cum se aplica,in acest caz, "celebrul" clopot de care faci vorbire.PS.e vorba tot de vanatorii de albine si tot in Anglia.acelasi cu "stima".
vulpea
 
Mesaje: 735
Membru din: 25 Iun 2014, 20:53

Re: Iernarea albinelor

Mesajde Avram » 06 Sep 2015, 23:53

Vulpea ... mai omule ,de ce crezi dumneata ca albinele propolizeaza in toamna mai accentuat podisoarele sau foliile noastre ( le propolizeaza pana la ermetizare ) ?

Daca albina ar avea nevoie de horn crezi ca nu ar face unul ?

Sa presupunem ca avem fund cu sita si folie deasupra (in locul podisorului clasic ) , daca albina ar agrea hornul crede-ma ca ar incepe sa roada folia .Dar practica ne spune ca albina nu roade folia , ba din contra o va propoliza pana la ermetizare pentru ca ASA LE PLACE - ASA SE SIMT ELE BINE .Asta nu e de pe net ...este din practica !
O sa fii surprins ca albina poate ierna foarte bine in clopot ... cu un consum mai mic de hrana si cu o uzura redusa .Conditia esentiala este - sa nu strici acest clopot in timpul iernii prin interventii inutile.

Respectele mele
Sa gandesti e dificil.De aceea majoritatea oamenilor judeca.
Avatar utilizator
Avram
 
Mesaje: 720
Membru din: 26 Mar 2011, 22:16
Localitate: Arad com.Semlac

Re: Iernarea albinelor

Mesajde tuturicius » 07 Sep 2015, 00:55

In apicultura asta sunt recunoscute ca metode de iernare sistemul horn si sistemul clopot. Cel putin eu asa am priceput. De ce trebuie ca clopotarii sa incerce sa-i lamureasca pe hornari sau invers, ca sistemul lor e mai bun? Si asta in fiecare toamna?
Avatar utilizator
tuturicius
 
Mesaje: 1044
Membru din: 09 Mar 2014, 23:10
Localitate: Siria, jud. Arad

Re: Iernarea albinelor

Mesajde tuturicius » 07 Sep 2015, 01:09

Eu am iernat perfect cu horn de intra si Mos Craciun pe el - urdinis superior. Ca mine au mai iernat la fel milioane de stupi in lumea asta, ca nu io am inventat sistemul. De asemenea sunt convins ca au iernat perfect si alte miliane de stupi in sistem clopot. Fiecare metoda din acestea doua trebuie pusa la punct cum trebuie ca sa functioneze. Dar discutiile de genul "ba a' meu ii mai bun, ca io numa' pe asta il cunosc :mrgreen:" mi se par pierdere de vreme si balast pe aici pe forum.
Sanatate la toti! si Mos Craciun sa vina la fel de incarcat si la aia care nu i-au pregatit cos!
Avatar utilizator
tuturicius
 
Mesaje: 1044
Membru din: 09 Mar 2014, 23:10
Localitate: Siria, jud. Arad

Re: Iernarea albinelor

Mesajde vulpea » 07 Sep 2015, 01:13

Pt.Avram:cum drak imi pui a intrebare incuietoare si de fapt iti raspunzi singur ? pai nu toamna incepe sa se simta frigul si albina cauta sa inchida "obloanele" care o deranjeaza ?.daca OMUL ai impune FAV.ul,ea propolizeaza in draci folia,ca sa nu o "traga"curentul prea tare !apropos:ai vazut vreodata FAV.ul propolizat ? pai la cata suprafata are de "chituit"la FAV, nu ai e mai simplu si mai usor sa astupe cateva rasuflaturi de la folie ? TOTDEAUNA,albina munceste cu randamentul cel mai mare,spre deosebire de om,care e in stare sa munceasca si inutil !
vulpea
 
Mesaje: 735
Membru din: 25 Iun 2014, 20:53

AnteriorUrmătorul

Înapoi la INTRETINEREA ALBINELOR



Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 77 vizitatori