Prima pagină APICULTURA GENERALA INTRETINEREA ALBINELOR

Discutii despre lucrari sezoniere,tehnici de ingrijire in diferite tipuri de stupi.Intretinerea familiilor de albine in cele trei tipuri mari de stupi...
Reguli forum
Acest site foloseste cookies. Continuarea navigarii implica acceptarea lor. Afla mai multe detalii : viewtopic.php?f=35&t=6168

Re: Iernarea albinelor

Mesajde jonny_it » 13 Noi 2018, 20:30

ignatov andrei scrie:Un apicultor stie ca prima luna de iarna e septembrie...


Am albine de 20 de ani si nu stiam ca iarna incepe in septembrie. La mine incepe in august :lol:
Avatar utilizator
jonny_it
 
Mesaje: 5470
Membru din: 23 Feb 2011, 16:21
Localitate: Piatra Neamt / Iasi / Vaslui / Oslo

Re: Iernarea albinelor

Mesajde tiih » 14 Noi 2018, 08:50

jonny_it scrie:
ignatov andrei scrie:Un apicultor stie ca prima luna de iarna e septembrie...


Am albine de 20 de ani si nu stiam ca iarna incepe in septembrie. La mine incepe in august :lol:


Am albine de 38 de ani si nu stiam ca iarna incepe in septembrie.La mine iarna incepe la sfarsit de mai-inceput de iunie.Odata cu multiplicarea reginelor din familiile cele mai performante dupa iernare anterioara si culesul la rapita+salcam. :lol:, ;)
tiih
 
Mesaje: 881
Membru din: 25 Sep 2012, 09:38
Localitate: Barlad

Re: Iernarea albinelor

Mesajde kovacslg » 14 Noi 2018, 13:10

In orice caz in 2016/2017, albinele la mine nu au zburat din 15 octombrie pana la 27 februarie.
Tocmai aceasta situatie a dus la pierderi semnificative de familii in acea iarna in zona CJ, SJ etc
Dupa 15 oct s-a instalat o vreme ploioasa si / sau cu temperaturi exact la limita care sa tina albina in stup.
Anul acesta cel putin la inceput am castigat o luna.

Adevarat lunile de iarna sunt decembrie, ianuarie, februarie, insa eu consider ca iernarea albinelor se intinde pe 4 luni cuprinzand si noiembrie.

- s-a instalat repausul specific - puiet, cules etc,
- populatia de iernare s a stabilizat,
- aproape tot timpul albina este in ghem de iernare,
- interventii de orice fel sunt deja imposibile sau inutile.

In f multe publicatii apicole se considera ca iernarea albinei in zone cu clima temperat continental, se intinde pe 5-6 luni, cuprinzand si lunile de toamna tarzie sau prima luna din primavara
kovacslg
 
Mesaje: 1044
Membru din: 28 Dec 2014, 18:13
Localitate: Cluj, Comuna Feleacu


Re: Iernarea albinelor

Mesajde Vasile_Bucovineanu » 10 Ian 2020, 10:54

In filmulet sunt spuse niste neadevaruri. Cineva zice ca albinele se muta de pe puiet si mor de foame. E tocmai invers. Albinele nu parasesc puietul, termina mancarea din jur si astfel mor de foame. Altcineva zice ca din cauza vremii calde s-a injumatatit populatia de albine. Probabil s-au depopulat stupii din alte cauze.
Faptul ca au deja puiet duce la un consum ridicat, dar daca apicultorul si-a facut datoria in toamna, nu ar trebui sa fie probleme.
Vasile_Bucovineanu
 
Mesaje: 669
Membru din: 22 Noi 2019, 22:43

Re: Iernarea albinelor

Mesajde jonny_it » 10 Ian 2020, 13:48

Vasile_Bucovineanu scrie:I... dar daca apicultorul si-a facut datoria in toamna, nu ar trebui sa fie probleme.


Unii puneau turte la inceput de decembrie, eu as zice ca majoritatea pierd familii din lipsa de hrana suficienta si a completarilor aiurea. Toti se plang de varroa dar cand deschizi stupul ramele sunt goale, nu au pic de miere. Am vazut zilele astea o stupina asa...
Avatar utilizator
jonny_it
 
Mesaje: 5470
Membru din: 23 Feb 2011, 16:21
Localitate: Piatra Neamt / Iasi / Vaslui / Oslo

Re: Iernarea albinelor

Mesajde yuonyuon » 10 Ian 2020, 17:20

azi m am uita si eu pe la mine prin stupi sa vad daca mor pe capete ....deunde ...nici vorba ...stau in ghem .. miere capacita deasupra capului(nu ca in film rame uscate)..

eu cred ca astea de la pro tv fura curent iar apicultorii aia nu sunt apicultori deloc.
erau si la noi carpaci , dar nu ia dat nimeni la televizor ....au disparul pa furis....inca doai ani si se face curatenie.... :D

(daca era iarna cu -10 atunci mureau de frig :lol: :lol: )nustiu de ce trebuie sa sufere cineva/ceva pentru prostia altuia ...nu mai bine sa sufere cine trebuie ...daca si asta e iarna sa pierzi stupi ..eu zic sa le fie rusine...cred ca ajunge cat le am scos okii :lol:
yuonyuon
 
Mesaje: 2821
Membru din: 13 Mai 2015, 11:23
Localitate: lunca brailei/bacau

Re: Iernarea albinelor

Mesajde jonny_it » 10 Ian 2020, 17:31

yuonyuon scrie:(daca era iarna cu -10 atunci mureau de frig


Daca mor de caldura sa le puna aer conditionat. :lol:
Avatar utilizator
jonny_it
 
Mesaje: 5470
Membru din: 23 Feb 2011, 16:21
Localitate: Piatra Neamt / Iasi / Vaslui / Oslo

Re: Iernarea albinelor

Mesajde mausica » 10 Ian 2020, 21:56

yuonyuon scrie:azi m am uita si eu pe la mine prin stupi sa vad daca mor pe capete ....deunde ...nici vorba ...stau in ghem .. miere capacita deasupra capului(nu ca in film rame uscate)..

eu cred ca astea de la pro tv fura curent iar apicultorii aia nu sunt apicultori deloc.
erau si la noi carpaci , dar nu ia dat nimeni la televizor ....au disparul pa furis....inca doai ani si se face curatenie.... :D

(daca era iarna cu -10 atunci mureau de frig :lol: :lol: )nustiu de ce trebuie sa sufere cineva/ceva pentru prostia altuia ...nu mai bine sa sufere cine trebuie ...daca si asta e iarna sa pierzi stupi ..eu zic sa le fie rusine...cred ca ajunge cat le am scos okii :lol:

Nu au viata lunga carpacii astia !!!
Nimic nu e intamplator....totul se intampla cu un scop !!!
Avatar utilizator
mausica
 
Mesaje: 3522
Membru din: 18 Oct 2013, 14:59
Localitate: Baile Felix/Stei,Bihor

Re: Iernarea albinelor

Mesajde yuonyuon » 10 Ian 2020, 22:13

Subventia pentru astea , ar fi un fel de ajutor social.... ;)
cu cat mai repede cu atat mai bine.... :D
yuonyuon
 
Mesaje: 2821
Membru din: 13 Mai 2015, 11:23
Localitate: lunca brailei/bacau

Re: Iernarea albinelor

Mesajde Closcutz » 11 Ian 2020, 19:19

Ce ne mai place sa ne umflam in pene: ce stupi avem noi, ce productii, ce regine! Si cand colo adevarul este ca pretul mierii e varza, consumabilele s-au scumpit ca uluitor de mult, productiile sunt foarte fluctuante si in dependenta de precipitatii, familiile sunt mai slabute ca niciodata! Stirile in care ne laudam cu zecile de mii de tone produse nu ne fac bine la niciunii: nici profesionisti, semi-profesionisti si nici hobbisti! Cate tone sunt vandute la pretul care reflecta munca si investitiile?
Closcutz
 
Mesaje: 1580
Membru din: 03 Ian 2012, 13:21
Localitate: Oltina, Judetul Constanta

Re: Iernarea albinelor

Mesajde mausica » 11 Ian 2020, 20:48

La televizor totul e roz. Suntem campioni mondiali !!!
Nimic nu e intamplator....totul se intampla cu un scop !!!
Avatar utilizator
mausica
 
Mesaje: 3522
Membru din: 18 Oct 2013, 14:59
Localitate: Baile Felix/Stei,Bihor

Re: Iernarea albinelor

Mesajde luci » 11 Ian 2020, 21:09

Banuiesc ca sunteti constienti ca urmeaza un an cu miere salcam lipsa sau pe aproape.
“Nimeni n-a vazut vreodata pe Dumnezeu; singurul Lui Fiu, care este in sanul Tatalui, Acela L-a facut cunoscut.”
luci
 
Mesaje: 263
Membru din: 23 Feb 2011, 16:21
Localitate: DEVA

Re: Iernarea albinelor

Mesajde Shrek » 11 Ian 2020, 21:13

Da aaa! Am auzit si io ca la Valea lui Mihai a înghețat salcamul! N-are rost să mai mergeți! Zice-se ca pe dealul lu' f40 ar mai fi ceva înflorit, da' nu se stie!
Avatar utilizator
Shrek
 
Mesaje: 3304
Membru din: 16 Aug 2015, 10:08

Re: Iernarea albinelor

Mesajde DoarEu » 11 Ian 2020, 21:13

luci scrie:Banuiesc ca sunteti constienti ca urmeaza un an cu miere salcam lipsa sau pe aproape.

De parca 2019 a fost altfel...si totusi uite-ne aici,sanatosi.
Diversificarea productiei,asta e secretul.
La un stup este un trântor
Şi albine şi-o regină;
Dar la voi sunt prea mulţi trântori
Pentru-o singură albină...
Avatar utilizator
DoarEu
 
Mesaje: 460
Membru din: 15 Mar 2015, 12:40
Localitate: Arges

Re: Iernarea albinelor

Mesajde yuonyuon » 13 Ian 2020, 18:34

luci scrie:Banuiesc ca sunteti constienti ca urmeaza un an cu miere salcam lipsa sau pe aproape.
vorba asta am auzit o in fiecare an ...10 ani la rand.....am si eu o limita...
yuonyuon
 
Mesaje: 2821
Membru din: 13 Mai 2015, 11:23
Localitate: lunca brailei/bacau

AnteriorUrmătorul

Înapoi la INTRETINEREA ALBINELOR



Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 95 vizitatori