Prima pagină APICULTURA GENERALA INTRETINEREA ALBINELOR

Discutii despre lucrari sezoniere,tehnici de ingrijire in diferite tipuri de stupi.Intretinerea familiilor de albine in cele trei tipuri mari de stupi...
Reguli forum
Acest site foloseste cookies. Continuarea navigarii implica acceptarea lor. Afla mai multe detalii : viewtopic.php?f=35&t=6168

Re: Iernarea albinelor

Mesajde stupul » 06 Mar 2013, 23:02

Tu stii de unde poate sa traga mierea! Sigur nu este nici o sursa de dulce prin zona ? Sau isi rearanjeaza mierea prin faguri.
Daca nu gasesti nici o sursa sau explicatie, atunci s-ar putea sa fie din turte , dar tare mi-e ca un om prin anii 70 nu publica prostii intr-o carte.
stupul
 
Mesaje: 157
Membru din: 06 Feb 2012, 11:29

Re: Iernarea albinelor

Mesajde csaa » 06 Mar 2013, 23:08

Am vazut cristale de zahar in faguri. Sigur nu era miere zaharisita, cunosc diferenta. Miere ar fi putut sa fure de la o stupina vecina, cam 400-500 metri, unde au murit mai multe familii. Dar sa fi zburat atat pe frigul care a fost?????
csaa
 
Mesaje: 2256
Membru din: 26 Aug 2012, 11:37
Localitate: Oltenita

Re: Iernarea albinelor

Mesajde stupul » 06 Mar 2013, 23:16

A fost frig? Ai zis ca au fost 20 grade."Cristalele" pot fi bucatele cum au cazut din turta.
stupul
 
Mesaje: 157
Membru din: 06 Feb 2012, 11:29

Re: Iernarea albinelor

Mesajde csaa » 07 Mar 2013, 00:00

20 la soare. Cum sa cada din turta in faguri?
csaa
 
Mesaje: 2256
Membru din: 26 Aug 2012, 11:37
Localitate: Oltenita

Re: Iernarea albinelor

Mesajde alt stupar » 07 Mar 2013, 00:10

la controlul de fond in stupii normali se pot vedea in zona cuibului celule cu miere proaspata, bineinteles necapacita.
Care miere defapt este proaspat mutata de pe ramele periferice in apropierea cuibului, sa fie la indemana ghemului in ipoteza (destul de probabila) ca vor mai urma si perioade cu temperaturi scazute.
lada plina de albine, dalta si afumatorul
in rest... Dumnezeu cu mila !
Avatar utilizator
alt stupar
 
Mesaje: 3217
Membru din: 18 Feb 2011, 22:50
Localitate: Lipova

Re: Iernarea albinelor

Mesajde nellu.ar » 07 Mar 2013, 00:22

un OM scrie:Cules la timpul acesta nu sa ezista.

Esti sigur OM-ule ?! Azi in jud.arad albinele au cules polen si NECTAR proaspat de la salcia capreasca !!!
nellu.ar
 
Mesaje: 110
Membru din: 23 Dec 2011, 21:31
Localitate: arad

Re: Iernarea albinelor

Mesajde alt stupar » 07 Mar 2013, 00:30

astazi... ca astazi, da` ce-o fi maine si poimaine, ca urca termometru ?
oare nu se culca crengile la salcii de atata polen ? :lol:
lada plina de albine, dalta si afumatorul
in rest... Dumnezeu cu mila !
Avatar utilizator
alt stupar
 
Mesaje: 3217
Membru din: 18 Feb 2011, 22:50
Localitate: Lipova

Re: Iernarea albinelor

Mesajde Kodrea » 08 Mar 2013, 09:49

Suntem in data de 8 martie si inca nu am avut macar un zbor de curatire de cand am intrat in iarna. Ma ingrijoreaza acest lucru,mai ales ca prognoza nu suna deloc promitator in perioada urmatoare !!!!!
Avatar utilizator
Kodrea
 
Mesaje: 20
Membru din: 01 Mar 2013, 20:37
Localitate: Vorniceni-Botosani

Re: Iernarea albinelor

Mesajde csaa » 09 Mar 2013, 22:38

Am vrut sa revin cu pozele promise dar ....iarasi am un telefon prea mare (si sunt prea obosit sa caut un program de micsorare). L-am rugat pe @State sa le posteze si voi face eu comenturile.
Concluziile sunt:
- la toti (3) stupi era zbor normal
- am inceput sa se infrupte din turtele cu lapte praf
- puiet capacit si oua pe "arii extinse" la primele doua familii si seceta la a treia. Totusi ultima manca cel mai bine din turta.
- mucegaiul s-a mai uscat dar am schimbat cutia cu una mai performanta (fund detasabil si gauri cu sita la fund)
- am facut ochii cam asa :shock: si am reusit sa vad si o matcuta.
M-a uimit faptul ca, desi am barait un tractoras fooaarte aproape de stupi - cam 0,5 m, nici o albina nu m-a atacat.
La final ce credeti, ies cu toti trei din iarna sau sa ma astept la surprize si de acum incolo?
csaa
 
Mesaje: 2256
Membru din: 26 Aug 2012, 11:37
Localitate: Oltenita

Re: Iernarea albinelor

Mesajde stoenescu gheorghe-gabriel » 10 Mar 2013, 00:09

Chiar daca noi cei care deja avem "productie" de polen suntem destul de entuziasmati(poate ca o meritam ca ne iub. Cel de sus),Ar treb. sa fim alaturi de cei care inca n-au avut un zbor de curatire! Si dansii sunt ai nostrii!!!
stoenescu gheorghe-gabriel
 
Mesaje: 548
Membru din: 30 Ian 2013, 20:59

Re: Iernarea albinelor

Mesajde namzeb » 10 Mar 2013, 10:53

Iarna asta se pare ca toata lumea a iesit cu bine din ea sau cu pierderi minime.Este prima iarna pe care o trec cu folia pusa si aerisire la fund la 4 gauri de 16 mm si pot spune ca albina care a decedat a fost la maxim o lingura,asa ca pot spune ca anul se pare ca va vi rodnic daca am iesit astfel din iarna si avem puiet cam de o palma. Am gasit la cei mai puternici rame complete cu miere aprpoape cum le-am lasat din toamna.Asa ca le-am distribuit uniform la toti si am strimtorat cuibul scotind si folia si punind podisorul normal.Chiar daca avea putin condens intr-o zi erau uscati dupa aceasta operatiune.Acum astept pomii sa infloreasca si succes.Cu respect si succes tuturor.
Toate fiintele au un rol in viata pe pamint.http://bismark.sunphoto.ro/
Avatar utilizator
namzeb
 
Mesaje: 591
Membru din: 10 Iul 2011, 14:17
Localitate: Baleni jud.Galati

Re: Iernarea albinelor

Mesajde Kodrea » 10 Mar 2013, 11:51

stoenescu gheorghe-gabriel scrie:Chiar daca noi cei care deja avem "productie" de polen suntem destul de entuziasmati(poate ca o meritam ca ne iub. Cel de sus),Ar treb. sa fim alaturi de cei care inca n-au avut un zbor de curatire! Si dansii sunt ai nostrii!!!



Multumesc pentru sprijinul moral ! Suntem in 10 martie si inca nu sunt sanse de zbor .
Avatar utilizator
Kodrea
 
Mesaje: 20
Membru din: 01 Mar 2013, 20:37
Localitate: Vorniceni-Botosani

Re: Iernarea albinelor

Mesajde calin bondaru » 10 Mar 2013, 12:12

Kodrea scrie:Multumesc pentru sprijinul moral ! Suntem in 10 martie si inca nu sunt sanse de zbor .


De cum nu a fost zbor de curatire si acolo?
Am o stupina care este aproape de tine si cei drept nu aveau de gand sa iasa dar am provocat 2 zboruri si intre timp am observat un zbor de curatire neprovocat!
Oricum nu trebuie sa diperam, si ai sa vezi ca au puiet ca la cei din sud iar abundenta de polen de la noi, care va urma, nu poate fi regasita nicaieri!
Cu respect!
calin bondaru
 
Mesaje: 176
Membru din: 24 Feb 2011, 15:17
Localitate: Dorohoi

Re: Iernarea albinelor

Mesajde Kodrea » 10 Mar 2013, 12:38

De cum nu a fost zbor de curatire si acolo?
Am o stupina care este aproape de tine si cei drept nu aveau de gand sa iasa dar am provocat 2 zboruri si intre timp am observat un zbor de curatire neprovocat!
Oricum nu trebuie sa diperam, si ai sa vezi ca au puiet ca la cei din sud iar abundenta de polen de la noi, care va urma, nu poate fi regasita nicaieri!
Cu respect![/quote]

Au fost cateva iesiri firave de albine la anumite familii,dar nu pot spune ca a fost un zbor de curatire asa cum trebuie.
Avatar utilizator
Kodrea
 
Mesaje: 20
Membru din: 01 Mar 2013, 20:37
Localitate: Vorniceni-Botosani

Re: Iernarea albinelor

Mesajde namzeb » 10 Mar 2013, 19:44

Fratilor,datorita faptului ca iarna a fost mai blinda si iesirea la zbor de curatire nu este neaparat obligatoriu datoritra faptului ca albina a consumat mai puitina miere si deci nu are nevoie sa iasa afara.Fata de iernile trecute chiar au consumat f.putin fiind nevoit sa impart surplusul la ceilalti de la familiile mai puternice.Asa ca este bine sa hranim albina tot cu produsul ei.Cu respect
Toate fiintele au un rol in viata pe pamint.http://bismark.sunphoto.ro/
Avatar utilizator
namzeb
 
Mesaje: 591
Membru din: 10 Iul 2011, 14:17
Localitate: Baleni jud.Galati

Re: Iernarea albinelor

Mesajde Gonzo » 10 Mar 2013, 20:20

VA salut! Astazi, o zi plina pentru albinutele mele. De ieri le-am dus pe o noua locatie , la Dumbraveni de Constanta,astazi au inceput sa aduca polen, din padurea apropiata, sper sa fie un inceput de an frumos si bun pentru ele si pentru noi. Va doresc numai bine.
Avatar utilizator
Gonzo
 
Mesaje: 8
Membru din: 11 Mar 2012, 18:40
Localitate: EFORIE SUD

AnteriorUrmătorul

Înapoi la INTRETINEREA ALBINELOR



Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 29 vizitatori


cron