Prima pagină APICULTURA GENERALA INTRETINEREA ALBINELOR

Discutii despre lucrari sezoniere,tehnici de ingrijire in diferite tipuri de stupi.Intretinerea familiilor de albine in cele trei tipuri mari de stupi...
Reguli forum
Acest site foloseste cookies. Continuarea navigarii implica acceptarea lor. Afla mai multe detalii : viewtopic.php?f=35&t=6168

Re: Iernarea albinelor

Mesajde doru c. » 05 Sep 2013, 14:58

BeeeK scrie:
marius_vfp scrie:astia cu fundul gol nu prea stiu ce inseamna sa ai minus20 noaptea cu vant la 4m pe secunda, viseaza......... oricat te-ai chinui sai pretejezi impotriva vantului nu prea poti.

spor

Albina nu moare de frig :)

Asa este...nu moare,dar nici bine nu-i e....Tote lucrarile de specialitate recomanda ca stupii sa fie feriti de vanturile si curentii reci....
SPOR!!!
SALUTARE NATIUNE!!!
doru c.
 
Mesaje: 66
Membru din: 11 Oct 2011, 14:02
Localitate: CRAIOVA

Re: Iernarea albinelor

Mesajde B.K » 05 Sep 2013, 15:05

doru c. scrie:
BeeeK scrie:
marius_vfp scrie:astia cu fundul gol nu prea stiu ce inseamna sa ai minus20 noaptea cu vant la 4m pe secunda, viseaza......... oricat te-ai chinui sai pretejezi impotriva vantului nu prea poti.

spor

Albina nu moare de frig :)

Asa este...nu moare,dar nici bine nu-i e....Tote lucrarile de specialitate recomanda ca stupii sa fie feriti de vanturile si curentii reci....
SPOR!!!

Se gasesc acum tot felul de materiale pentru a se face paravan la stupi.
PS: daca tot se comenteaza fara argumente , ar fi bine ca fiecare sa-si prezinte metoda de iernare , la stupi cu fund AV in primul rand . D'aia suntem pe aici , sa discutam si sa vedem cum e mai bine.
Atitudinea creeaza viitorul !!! Facebook : https://www.facebook.com/viorel.bk
Avatar utilizator
B.K
 
Mesaje: 852
Membru din: 09 Mai 2013, 21:11
Localitate: Bucuresti-Calarasi

Re: Iernarea albinelor

Mesajde ciptheman » 05 Sep 2013, 15:30

fara argumente?!!am iernat pe sistem clopot m ai multi ani si pot spune ca oricat vrei sa i feresti curenti tot exista si ai afecteaza.
Avatar utilizator
ciptheman
 
Mesaje: 298
Membru din: 25 Feb 2011, 10:06
Localitate: Buzescu-Teleorman

Re: Iernarea albinelor

Mesajde pin » 05 Sep 2013, 16:11

BeeeK scrie:Nu dau sfaturi la nimeni , avand numai stupi cu fund AV , iernez cum se ierneaza la modelul de stupi si anume, clopot. Vatra nu are importanta ptr ca otice apicultor cand baga stupii in iarna cu siguranta se asigura sa ii fereasca de vanturi cu diverse paravane, asta e o regula . Tabla se baga pe fund primavara cand se gaseste si puiet . Eu spun cum fac eu si multi altii cu experienta mult mai mare si care m-au invatat si pe mine .


Si eu am stupii cu plasa pe fund si ierneaza fara tabla pana in primavara. N-am avut probleme.
Avatar utilizator
pin
 
Mesaje: 415
Membru din: 08 Aug 2011, 15:45
Localitate: Bucuresti

Re: Iernarea albinelor

Mesajde B.K » 05 Sep 2013, 16:28

pin scrie:
BeeeK scrie:Nu dau sfaturi la nimeni , avand numai stupi cu fund AV , iernez cum se ierneaza la modelul de stupi si anume, clopot. Vatra nu are importanta ptr ca otice apicultor cand baga stupii in iarna cu siguranta se asigura sa ii fereasca de vanturi cu diverse paravane, asta e o regula . Tabla se baga pe fund primavara cand se gaseste si puiet . Eu spun cum fac eu si multi altii cu experienta mult mai mare si care m-au invatat si pe mine .


Si eu am stupii cu plasa pe fund si ierneaza fara tabla pana in primavara. N-am avut probleme.

La fel procedez si eu . Daca s-ar lasa tabla trasa s -ar anula rolul sistemului clopot , in sensul ca nu s-ar mai face schimbul de monoxid de carbon / oxigen si asta rezulta condens la greu .
Atitudinea creeaza viitorul !!! Facebook : https://www.facebook.com/viorel.bk
Avatar utilizator
B.K
 
Mesaje: 852
Membru din: 09 Mai 2013, 21:11
Localitate: Bucuresti-Calarasi

Re: Iernarea albinelor

Mesajde ciptheman » 05 Sep 2013, 16:34

asa din curiozitate, astia cu clopotul ati avut ceva condens sau nu?
Avatar utilizator
ciptheman
 
Mesaje: 298
Membru din: 25 Feb 2011, 10:06
Localitate: Buzescu-Teleorman

Re: Iernarea albinelor

Mesajde pin » 05 Sep 2013, 16:45

Nu am condens. Am scris mai sus ca din cauza condensului am decupat fundul si am pus plasa. Dealtfel se poate urmari iarna foarte usor pe folie daca e condens sau nu deoarece se vad picaturile. Se poate observa prin folie si pozitionarea ghemului fara a-l deranja si se poate vedea daca are nevoie sau nu de turta.
Avatar utilizator
pin
 
Mesaje: 415
Membru din: 08 Aug 2011, 15:45
Localitate: Bucuresti

Re: Iernarea albinelor

Mesajde B.K » 05 Sep 2013, 18:21

ciptheman scrie:asa din curiozitate, astia cu clopotul ati avut ceva condens sau nu?

Condens 0
Atitudinea creeaza viitorul !!! Facebook : https://www.facebook.com/viorel.bk
Avatar utilizator
B.K
 
Mesaje: 852
Membru din: 09 Mai 2013, 21:11
Localitate: Bucuresti-Calarasi

Re: Iernarea albinelor

Mesajde jenica67 » 05 Sep 2013, 21:17

Condens apare la sistemul clopot, in cazul in care nu ai etansare corespunzatoare la capac. Mai poate apare in cazul in care fundul nu este gol si tu ai folie deasupra. In situatii normale, exista dar este neglijabil si in general poate apare, in zona unde nu exista albine, adica in spatii libere si neventilate corespunzator.
Avatar utilizator
jenica67
 
Mesaje: 2557
Membru din: 08 Mar 2011, 17:30
Localitate: Resita

Re: Iernarea albinelor

Mesajde ciptheman » 06 Sep 2013, 08:01

asa o fi la tine si la mine la altii vad ca e 0! :lol:
Avatar utilizator
ciptheman
 
Mesaje: 298
Membru din: 25 Feb 2011, 10:06
Localitate: Buzescu-Teleorman

Re: Iernarea albinelor

Mesajde B.K » 06 Sep 2013, 10:49

ciptheman scrie:asa o fi la tine si la mine la altii vad ca e 0! :lol:

Colegule uite cum fac eu : in primul rand , am poliestiren in capac tot timpul , iarna pun o folie deasupra ramelor , apoi o bucata de polisterien de 2 care se incadreaza in stupulu si prinde folia etans , dupa care pun alta bucata de folie care coboara putin peste stup cat s-o prinda capacul + diafragme de poliestiren stanga / dreapta cuibului. Se gaseste la dedeman folie din aia subtire pentru impachetat , gen aia de bucatarie , e la sul mare . Cu ea se poate etansa perfect stupul ptr ca este foarte maleabila si se modeleaza dupa cum doresti.


PS: pentru diafragme se foloseste doar poliestiren extrudat
Atitudinea creeaza viitorul !!! Facebook : https://www.facebook.com/viorel.bk
Avatar utilizator
B.K
 
Mesaje: 852
Membru din: 09 Mai 2013, 21:11
Localitate: Bucuresti-Calarasi

Re: Iernarea albinelor

Mesajde lucky5strike » 08 Sep 2013, 00:08

Daca familia ajunge prematur la speteaza, condensul greu mai poate fi evitat prin sistemul clopot.
Pax vobiscum!
lucky5strike
 
Mesaje: 6248
Membru din: 18 Feb 2011, 19:02
Localitate: DOLJ

Re: Iernarea albinelor

Mesajde B.K » 08 Sep 2013, 15:46

Personal sunt adeptul doar acestui sistem de iernare , asta si datorita faptului ca am doar stupi cu fund AV . Sunt multumit de rezultat .
Atitudinea creeaza viitorul !!! Facebook : https://www.facebook.com/viorel.bk
Avatar utilizator
B.K
 
Mesaje: 852
Membru din: 09 Mai 2013, 21:11
Localitate: Bucuresti-Calarasi

Re: Iernarea albinelor

Mesajde slucianus » 10 Sep 2013, 10:34

Desi nu mi-a dat nimeni un sfat concret la prima intrebare revin acum cu o alta. La unul dintre stupi am strans cuibul pe 7 rame din care 5 rame sunt cu puiet (4 full si una cam 1/2) si cam cu putina miere. Puteti sa-mi spuneti ce masuri sa iau?
slucianus
 
Mesaje: 37
Membru din: 28 Mai 2012, 18:09

Re: Iernarea albinelor

Mesajde TDI » 10 Sep 2013, 11:17

slucianus - Dadant 10 rame podisor si fund pline. Cantitate de hrana minima necesara 12 kg(interventie 1-15 ianuarie cu turta 1 kg verificare dupa 10 - 14 zile completari ulterioare); cantitate minima de hrana 18 kg (interventie 1-15 martie hraniri stimulare, turte proteice). Pana la prima bruma se tine folia de nailon etansa, dupa aceea se elimina. Se pastreaza în cuib pe cat posibil ramele negre, cele albe se descapacesc dupa diafragma. Pana la intrarea familiei in ghem, daca este nevoie adaug in stanga cuibului o diafragma. Dupa aceea adaug in ambele parti ale cuibului rame negre invelite in ziar absorbant. Ramele pt iernat trebuie sa aiba minim 2.5 kg hrana la 1 octombrie. Nu se lasa rame suplimentare in cuib, doar rame pline cu albina. Pt stupul cu mult puiet se fac hraniri masive de completare cu miere putin diluata sau sirop 2:1 sau 2.5:1 pana cand nu mai trag pe rame sau nu mai au unde trage. Pe cat posibil stupii trebuie feriti de curentii puternici de aer (paravane din stuf, coceni, etc la 1 m de ultimul stup si 2m, 2.5 m în fata urdinisului) din toate directiile fara a obtura razele directe ale soarelui.
TDI
 
Mesaje: 1609
Membru din: 07 Aug 2013, 17:31
Localitate: Bacau-Roman

Re: Iernarea albinelor

Mesajde alexx » 10 Sep 2013, 11:34

TDI scrie:slucianus - Dadant 10 rame podisor si fund pline. Cantitate de hrana minima necesara 12 kg(interventie 1-15 ianuarie cu turta 1 kg verificare dupa 10 - 14 zile completari ulterioare); cantitate minima de hrana 18 kg (interventie 1-15 martie hraniri stimulare, turte proteice). Pana la prima bruma se tine folia de nailon etansa, dupa aceea se elimina. Se pastreaza în cuib pe cat posibil ramele negre, cele albe se descapacesc dupa diafragma. Pana la intrarea familiei in ghem, daca este nevoie adaug in stanga cuibului o diafragma. Dupa aceea adaug in ambele parti ale cuibului rame negre invelite in ziar absorbant. Ramele pt iernat trebuie sa aiba minim 2.5 kg hrana la 1 octombrie. Nu se lasa rame suplimentare in cuib, doar rame pline cu albina. Pt stupul cu mult puiet se fac hraniri masive de completare cu miere putin diluata sau sirop 2:1 sau 2.5:1 pana cand nu mai trag pe rame sau nu mai au unde trage. Pe cat posibil stupii trebuie feriti de curentii puternici de aer (paravane din stuf, coceni, etc la 1 m de ultimul stup si 2m, 2.5 m în fata urdinisului) din toate directiile fara a obtura razele directe ale soarelui.

cantitate minima de hrana 18 kg (interventie 1-15 martie hraniri stimulare, turte proteice) asa fac eu dar la roi las mai putina miere de ex roi pe 5 rame sau 4 las 8-10 kg
Avatar utilizator
alexx
 
Mesaje: 735
Membru din: 24 Mai 2013, 10:05
Localitate: Olt

AnteriorUrmătorul

Înapoi la INTRETINEREA ALBINELOR



Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: gxg şi 27 vizitatori