Prima pagină APICULTURA GENERALA INTRETINEREA ALBINELOR

Discutii despre lucrari sezoniere,tehnici de ingrijire in diferite tipuri de stupi.Intretinerea familiilor de albine in cele trei tipuri mari de stupi...
Reguli forum
Acest site foloseste cookies. Continuarea navigarii implica acceptarea lor. Afla mai multe detalii : viewtopic.php?f=35&t=6168

Re: Iernarea albinelor

Mesajde paul » 17 Oct 2013, 12:42

letsoc scrie:Salut Paul !De ce e dezastru daca impachetezi central ,

Salut letsoc !
I-am spus lui 7 rame ca-i naspa daca vrea sa ierneze central FARA NIMIC STANGA-DREAPTA asa cum a precizat el !!!
Am iernat iarna trecuta asa ( nu-s pe unde naiba am citit nenorocirea asta) si a fost, coroborat si cu lasarea in cuib a ramelor care au avut puiet pana tarziu in noiembrie ... DEZASTRU !!!
Am scris aici pentru ca nu recomand nimanui sa faca prostia asta !!!
Am sa-i ienez asa cum a aratat Beek (respectul meu dom' diriginte !!! :P ) numai ca in loc de folie voi folosi o mochetica deasupra ramelor si podisor de scandurele pentru ca am " fund plin" ... la stupi !
Caracterul fara inteligenta poate mult.Inteligenta fara caracter nu poate nimic !
Avatar utilizator
paul
 
Mesaje: 5607
Membru din: 17 Sep 2011, 12:12
Localitate: falticeni

Re: Iernarea albinelor

Mesajde B.K » 17 Oct 2013, 13:00

paul scrie:
letsoc scrie:Salut Paul !De ce e dezastru daca impachetezi central ,

Salut letsoc !
I-am spus lui 7 rame ca-i naspa daca vrea sa ierneze central FARA NIMIC STANGA-DREAPTA asa cum a precizat el !!!
Am iernat iarna trecuta asa ( nu-s pe unde naiba am citit nenorocirea asta) si a fost, coroborat si cu lasarea in cuib a ramelor care au avut puiet pana tarziu in noiembrie ... DEZASTRU !!!
Am scris aici pentru ca nu recomand nimanui sa faca prostia asta !!!
Am sa-i ienez asa cum a aratat Beek (respectul meu dom' diriginte !!! :P ) numai ca in loc de folie voi folosi o mochetica deasupra ramelor si podisor de scandurele pentru ca am " fund plin" ... la stupi !

N-ar avea de ce sa fie mare avantaj impachetarea pe mijloc domn Paul, ci dimpotriva , asa cum ati spus si dvs , un alt dezavantaj ar mai fi si materialele de pus in spatiul gol , ce rost are sa umpli 2 goluri cand poti sa-i impachetezi intr-o margine si iti ramane doar un gol de umplut , asta in cazul in care se doreste acest lucru. Cu respect !
Atitudinea creeaza viitorul !!! Facebook : https://www.facebook.com/viorel.bk
Avatar utilizator
B.K
 
Mesaje: 852
Membru din: 09 Mai 2013, 21:11
Localitate: Bucuresti-Calarasi

Re: Iernarea albinelor

Mesajde paul » 17 Oct 2013, 13:25

BeeeK scrie:N-ar avea de ce sa fie mare avantaj impachetarea pe mijloc domn Paul, ci dimpotriva , asa cum ati spus si dvs ,

"Dom' diriginte" daca ma mai iei cu "domn p..." sau cu "dvs" ma supar rau de tot si ... chiulesc de la scoala :lol: Aici suntem paul si Beek ! Ca ma mai prostesc eu cateodata cu " dom' diriginte" asta-i asa ca sa stimulez atentia clasei la tema ... iernarea albinelor ! :lol: Sper ca nu esti suparat pe mine !!! :P
Acum, cred ca s-a inteles usor gresit ceea ce am scris eu. NU RECOMAND IERNAREA PE MIJLOC !!! Personal am sa iernez asa cum ai aratat ... diafragma polistiren extrudat langa peretele cutiei, rame, diafragma extrudat (totala)... Deasupra in loc de folie pun mochetica si podisor de scandurele eventual las o fanta de aerisire in coltul opus cuibului !
Caracterul fara inteligenta poate mult.Inteligenta fara caracter nu poate nimic !
Avatar utilizator
paul
 
Mesaje: 5607
Membru din: 17 Sep 2011, 12:12
Localitate: falticeni

Re: Iernarea albinelor

Mesajde paul » 17 Oct 2013, 13:40

BeeeK scrie:Eu sunt adeptul polisterienului . Stanga dreapta polisterien extrudat ,

Am o rugaminte ... poti sa-mi dai dimensiunile EXACTE ale diafragmei de polistiren adica inaltime-latime ??? Sunt la serviciu si nu ma pot duce sa masor. Vreau sa fac o comanda telefonica la o firma sa-mi aduca acasa polistirenul. Dimensiunile placii de polistiren pe care le are firma la vanzare ... le stiu. Trebuie sa calculez cate diafragme imi ies dintr-o placa ca sa stiu cat sa comand !
MULTUMESC FRUMOS ... tie sau altor colegi care-mi dau dimensiunile !
Caracterul fara inteligenta poate mult.Inteligenta fara caracter nu poate nimic !
Avatar utilizator
paul
 
Mesaje: 5607
Membru din: 17 Sep 2011, 12:12
Localitate: falticeni

Re: Iernarea albinelor

Mesajde B.K » 17 Oct 2013, 13:46

diafragma totala : 45 / 33 cm.

PS : N am dc sa fiu suparat pe tine :)
Atitudinea creeaza viitorul !!! Facebook : https://www.facebook.com/viorel.bk
Avatar utilizator
B.K
 
Mesaje: 852
Membru din: 09 Mai 2013, 21:11
Localitate: Bucuresti-Calarasi

Re: Iernarea albinelor

Mesajde paul » 17 Oct 2013, 13:55

BeeeK scrie:diafragma totala : 45 / 33 cm.

PS : N am dc sa fiu suparat pe tine :)

Multumesc frumos !!!
Da' eu sunt din tara lu' muieti-s posmagi' ... Dintr-o coala de 120/60 cm cate diafragme mi-ar iesi ?
N-am fost bun niciodata la geometrie ! :(
Caracterul fara inteligenta poate mult.Inteligenta fara caracter nu poate nimic !
Avatar utilizator
paul
 
Mesaje: 5607
Membru din: 17 Sep 2011, 12:12
Localitate: falticeni

Re: Iernarea albinelor

Mesajde B.K » 17 Oct 2013, 14:01

Iti ies 3 intregi si una pe 3 sferturi si cu ce ramane din toata placa mai tai si completezi intregul si iti mai iese una care poate fi pusa langa peretele stupului.....deci 4 diafragme , mai exact 1 placa la 2 stupi :)
Atitudinea creeaza viitorul !!! Facebook : https://www.facebook.com/viorel.bk
Avatar utilizator
B.K
 
Mesaje: 852
Membru din: 09 Mai 2013, 21:11
Localitate: Bucuresti-Calarasi

Re: Iernarea albinelor

Mesajde paul » 17 Oct 2013, 14:04

BeeeK scrie:Iti ies 3 intregi si una pe 3 sferturi si cu ce ramane din toata placa mai tai si completezi intregul si iti mai iese una care poate fi pusa langa peretele stupului.....deci 4 diafragme , mai exact 1 placa la 2 stupi :)

Multumesc frumos si ... raman dator !!!
Caracterul fara inteligenta poate mult.Inteligenta fara caracter nu poate nimic !
Avatar utilizator
paul
 
Mesaje: 5607
Membru din: 17 Sep 2011, 12:12
Localitate: falticeni

Re: Iernarea albinelor

Mesajde B.K » 17 Oct 2013, 14:09

Cu mare placere Paulica !!! O zi buna !!
Atitudinea creeaza viitorul !!! Facebook : https://www.facebook.com/viorel.bk
Avatar utilizator
B.K
 
Mesaje: 852
Membru din: 09 Mai 2013, 21:11
Localitate: Bucuresti-Calarasi

Re: Iernarea albinelor

Mesajde irina » 17 Oct 2013, 14:38

paul scrie:
... Deasupra in loc de folie pun mochetica si podisor de scandurele eventual las o fanta de aerisire in coltul opus cuibului !


Si dc nu am aerisire in capac (capacul e doar din tabla iar jumatate din podisor fiind cu sita), fanta de aerisire de care vorbesti, isi are rostul? Poate imi spui, te rog, si cat lasi urdinisul deschis.
Avatar utilizator
irina
 
Mesaje: 1098
Membru din: 27 Aug 2012, 12:43
Localitate: Arges, Pitesti

Re: Iernarea albinelor

Mesajde paul » 17 Oct 2013, 15:02

irina scrie:
paul scrie:
... Deasupra in loc de folie pun mochetica si podisor de scandurele eventual las o fanta de aerisire in coltul opus cuibului !


Si dc nu am aerisire in capac (capacul e doar din tabla iar jumatate din podisor fiind cu sita), fanta de aerisire de care vorbesti, isi are rostul? Poate imi spui, te rog, si cat lasi urdinisul deschis.

Irinuco (imi place sa-ti spun asa :P )... eu am aerisire in capac la toti stupii. Fanta pe care o las intre doua scndurele de podisor va veni acoperita cu un material textil usor gen tricou sau cearceaf. Nu stiu sa-ti spun cum faci daca nu ai aerisire in capac. Banuiesc ca ai fund AV la stupi. Daca DA ierneaza in sistem clopot asa cum a aratat Beek mai sus. Daca NU ... imi pare rau dar, n-am idee.
Urdinisul il las 1cm/1rama. Daca am 5 rame las 5 cm.
Caracterul fara inteligenta poate mult.Inteligenta fara caracter nu poate nimic !
Avatar utilizator
paul
 
Mesaje: 5607
Membru din: 17 Sep 2011, 12:12
Localitate: falticeni

Re: Iernarea albinelor

Mesajde liviutzbogos » 17 Oct 2013, 15:08

Hai ca vin si eu cu una care am auzit-o azi...defapt am citit-o si prin carti. Un coleg de facultate, tot apicultor dar cu ceva mai multa experienta decat mine spunea ca intr-un an a bagat in cuib doar faguri plini ochi si capacititi. A spus ca albina a murit de frig din cauza ca nu a avut celule goale in care sa se bage. E posibil? Mie prea nu-mi vine a crede. Am citit si in carti ca in cuib se lasa faguri cu ceva celule goale, dar chiar sunt necesare aceste celule goale, chiar moare albina daca nu le are?
Nihil Sine Deo!

Munţii noştri aur poartă,
Noi cerşim din poartă-n poartă. (Octavian Goga)

Ce folos, viaţă fără de Hristos?
Avatar utilizator
liviutzbogos
 
Mesaje: 1312
Membru din: 29 Iun 2012, 17:20
Localitate: Peciu Nou,Timis

Re: Iernarea albinelor

Mesajde B.K » 17 Oct 2013, 15:11

Eu as face gauri in capac cu bormasina pentru a rezolva problema aerisirii .

PS : Da liviu , asa este , le trebuie celule goale in partea de jos a ramelor pentru a putea intra sa formeze ghemul
Atitudinea creeaza viitorul !!! Facebook : https://www.facebook.com/viorel.bk
Avatar utilizator
B.K
 
Mesaje: 852
Membru din: 09 Mai 2013, 21:11
Localitate: Bucuresti-Calarasi

Re: Iernarea albinelor

Mesajde italianu » 17 Oct 2013, 15:18

liviutzbogos scrie:Hai ca vin si eu cu una care am auzit-o azi...defapt am citit-o si prin carti. Un coleg de facultate, tot apicultor dar cu ceva mai multa experienta decat mine spunea ca intr-un an a bagat in cuib doar faguri plini ochi si capacititi. A spus ca albina a murit de frig din cauza ca nu a avut celule goale in care sa se bage. E posibil? Mie prea nu-mi vine a crede. Am citit si in carti ca in cuib se lasa faguri cu ceva celule goale, dar chiar sunt necesare aceste celule goale, chiar moare albina daca nu le are?


da!
Intelepciunea vine (o)data cu virsta,...dar nu la toti!
Avatar utilizator
italianu
 
Mesaje: 993
Membru din: 17 Mar 2013, 09:58
Localitate: Suno,Tîrnăveni

Re: Iernarea albinelor

Mesajde liviutzbogos » 17 Oct 2013, 15:20

Si chiar mor de frig daca nu le au? :?
Nihil Sine Deo!

Munţii noştri aur poartă,
Noi cerşim din poartă-n poartă. (Octavian Goga)

Ce folos, viaţă fără de Hristos?
Avatar utilizator
liviutzbogos
 
Mesaje: 1312
Membru din: 29 Iun 2012, 17:20
Localitate: Peciu Nou,Timis

Re: Iernarea albinelor

Mesajde B.K » 17 Oct 2013, 15:26

liviutzbogos scrie:Si chiar mor de frig daca nu le au? :?

DA . Incearca daca nu crezi ...:)) glumesc
Atitudinea creeaza viitorul !!! Facebook : https://www.facebook.com/viorel.bk
Avatar utilizator
B.K
 
Mesaje: 852
Membru din: 09 Mai 2013, 21:11
Localitate: Bucuresti-Calarasi

AnteriorUrmătorul

Înapoi la INTRETINEREA ALBINELOR



Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: crisandp2, Google [Bot] şi 18 vizitatori