Prima pagină APICULTURA GENERALA INTRETINEREA ALBINELOR

Discutii despre lucrari sezoniere,tehnici de ingrijire in diferite tipuri de stupi.Intretinerea familiilor de albine in cele trei tipuri mari de stupi...
Reguli forum
Acest site foloseste cookies. Continuarea navigarii implica acceptarea lor. Afla mai multe detalii : viewtopic.php?f=35&t=6168

Re: Iernarea albinelor

Mesajde paul » 17 Oct 2013, 15:28

liviutzbogos scrie:Hai ca vin si eu cu una care am auzit-o azi...defapt am citit-o si prin carti. Un coleg de facultate, tot apicultor dar cu ceva mai multa experienta decat mine spunea ca intr-un an a bagat in cuib doar faguri plini ochi si capacititi. A spus ca albina a murit de frig din cauza ca nu a avut celule goale in care sa se bage. E posibil? Mie prea nu-mi vine a crede. Am citit si in carti ca in cuib se lasa faguri cu ceva celule goale, dar chiar sunt necesare aceste celule goale, chiar moare albina daca nu le are?

Eu ... NU CRED !!!
Sa-ti spun si de ce ... Nu a avut ABSOLUT TOATE RAMELE pline si capacite din leat in leat (mai greu de realizat). Banuiesc ca a facut restrangerea ca tot omu' apicultor in oct.-nov cand albinele nu erau stranse in ghem . A rezultat la venirea frigului o masa mai mica de albine care s-a compactat pe intervale, basca ca albinele alea au trebuit sa mai si manance ceva in lunile cu pricina si de aici rezultand celule goale ...
Ce ne facem cu sintagma ... "albinele nu mor de frig. Mor din cauza bolilor si a lipsei hranei" :?: :shock:
Ce ne mai facem cu studiile care arata ca cel mai bun impachetaj pentru iarna sunt RAMELE PLINE cu miere capacita care daca sunt bine acoperite cu albine actioneaza ca un radiator inmagazinand si eliberand caldura :?: :shock:
LE ... am curaj sa iernez TOATE FAMILIILE pe care le am pe rame capacite din leat in leat.
Caracterul fara inteligenta poate mult.Inteligenta fara caracter nu poate nimic !
Avatar utilizator
paul
 
Mesaje: 5607
Membru din: 17 Sep 2011, 12:12
Localitate: falticeni

Re: Iernarea albinelor

Mesajde liviutzbogos » 17 Oct 2013, 15:28

BeeeK scrie:DA . Incearca daca nu crezi ...:)) glumesc

:lol: Numa multam. A incercat colegul de care spuneam. Au murit toate in primele luni ale iernii.
Nihil Sine Deo!

Munţii noştri aur poartă,
Noi cerşim din poartă-n poartă. (Octavian Goga)

Ce folos, viaţă fără de Hristos?
Avatar utilizator
liviutzbogos
 
Mesaje: 1312
Membru din: 29 Iun 2012, 17:20
Localitate: Peciu Nou,Timis

Re: Iernarea albinelor

Mesajde geangu » 17 Oct 2013, 15:30

eu am facut experimentul sa iernez pe rame capacite complet si nu au avut nici o treaba ce iernarea.
geangu
 
Mesaje: 403
Membru din: 27 Mar 2012, 15:41

Re: Iernarea albinelor

Mesajde liviutzbogos » 17 Oct 2013, 15:33

paul scrie:Eu ... NU CRED !!!
Sa-ti spun si de ce ... Nu a avut ABSOLUT TOATE RAMELE pline si capacite din leat in leat (mai greu de realizat). Banuiesc ca a facut restrangerea ca tot omu' apicultor in oct.-nov cand albinele nu erau stranse in ghem . A rezultat la venirea frigului o masa mai mica de albine care s-a compactat pe intervale, basca ca albinele alea au trebuit sa mai si manance ceva in lunile cu pricina si de aici rezultand celule goale ...
Ce ne facem cu sintagma ... "albinele nu mor de frig. Mor din cauza bolilor si a lipsei hranei" :?: :shock:
Ce ne mai facem cu studiile care arata ca cel mai bun impachetaj pentru iarna sunt RAMELE PLINE cu miere capacita care daca sunt bine acoperite cu albine actioneaza ca un radiator inmagazinand si eliberand caldura :?: :shock:
LE ... am curaj sa iernez TOATE FAMILIILE pe care le am pe rame capacite din leat in leat.

El spunea ca au mancat doar putin, au avut cateva celule goale cand le-a gasit moarte. Acuma si gandesc ca albina nu produce caldura in celule, ci pe rama. Teoria lui e ca mierea e rece si albinele ingheata de frug daca nu au celule goale si stau doar pe miere capacita. Nu stiu, treaba asta e cu doua taisuri. Daca au celule goale, ghemul se strange mai bine si pastreaza mai bine caldura. Dar si daca nu le au tot produc caldura. Si cum spuneai si tu, ceva tot mananca pana da inghetul si tot isi fac loc. O fi, n-o fi...
Nihil Sine Deo!

Munţii noştri aur poartă,
Noi cerşim din poartă-n poartă. (Octavian Goga)

Ce folos, viaţă fără de Hristos?
Avatar utilizator
liviutzbogos
 
Mesaje: 1312
Membru din: 29 Iun 2012, 17:20
Localitate: Peciu Nou,Timis

Re: Iernarea albinelor

Mesajde paul » 17 Oct 2013, 15:35

Oameni buni, care aveti rame pline din leat in leat si capacite trimiteti-mi-le mie si eu va dau in schimb rame cu miere si celule goale ca sa nu aveti emotii la iernare ! :lol:
Va bagati ??? :lol:
Liviutzule ... unde n-a dat Dumnezeu sa am NUMAI rame dintr-astea ! Iernam si eu ... cu emotii ! :lol:
Caracterul fara inteligenta poate mult.Inteligenta fara caracter nu poate nimic !
Avatar utilizator
paul
 
Mesaje: 5607
Membru din: 17 Sep 2011, 12:12
Localitate: falticeni

Re: Iernarea albinelor

Mesajde liviutzbogos » 17 Oct 2013, 15:36

Plus ca eu, cu mintiuca mea ingusta, mai gandesc o treaba... La aranjarea bilaterala a rezelrvelor, ramele full sunt pe margini, unde nr de albine e mai mic, iar in mijloc, unde e miezul cuibului cu cel mai mare nr de albine, tu bagi rame cu jumate sau trei sfert miere. Oare nu invers ar fi mai corect, daca e sa o luam logic.
Spun doar ce gandesc eu, nu am facut nici un studiu :)
Nihil Sine Deo!

Munţii noştri aur poartă,
Noi cerşim din poartă-n poartă. (Octavian Goga)

Ce folos, viaţă fără de Hristos?
Avatar utilizator
liviutzbogos
 
Mesaje: 1312
Membru din: 29 Iun 2012, 17:20
Localitate: Peciu Nou,Timis

Re: Iernarea albinelor

Mesajde liviutzbogos » 17 Oct 2013, 15:37

paul scrie:Liviutzule ... unde n-a dat Dumnezeu sa am NUMAI rame dintr-astea ! Iernam si eu ... cu emotii ! :lol:

Pai nu? Cam asa zic si eu :D
Nihil Sine Deo!

Munţii noştri aur poartă,
Noi cerşim din poartă-n poartă. (Octavian Goga)

Ce folos, viaţă fără de Hristos?
Avatar utilizator
liviutzbogos
 
Mesaje: 1312
Membru din: 29 Iun 2012, 17:20
Localitate: Peciu Nou,Timis

Re: Iernarea albinelor

Mesajde jenica67 » 17 Oct 2013, 16:13

liviutzbogos, nu trebuie sa faci studii, ci sa citesti o carte. Impachetarea normala se face cu rame mai goale la mijloc si tot mai pline spre margini. Dar exista impachetarea zgarcitului, care nu a lasat piere la albine si atunci se poate face impachetarea cu ramele mai pline la mijloc si cele mai goale la margine, dar este mult mai riscanta, ca mierea se poate termina mult mai repede si poti avea surpriza, sa gasesti albinele moarte de foame. Se foloseste numai in cazuri extreme si atunci urmeaza zicala "iarna turta e la putere".
Avatar utilizator
jenica67
 
Mesaje: 2557
Membru din: 08 Mar 2011, 17:30
Localitate: Resita

Re: Iernarea albinelor

Mesajde paul » 17 Oct 2013, 16:24

jenica67 scrie:liviutzbogos, nu trebuie sa faci studii, ci sa citesti o carte. Impachetarea normala se face cu rame mai goale la mijloc si tot mai pline spre margini.

Eu de ex. am citit o carte ;) ( sporirea productiei de miere;stuparitul de ... malaiu). Si el la rubrica "ASA NU" prezenta tocmai sistemul propus de tine !!! :oops:
Daca tot il "inciti" la lectura fa-i si o recomandare cu titlu si autor. Orice i-ai recomanda tu eu o sa-i recomand pe cele doua citate mai sus. Si ... ce-o sa inteleaga :?: :shock:
Caracterul fara inteligenta poate mult.Inteligenta fara caracter nu poate nimic !
Avatar utilizator
paul
 
Mesaje: 5607
Membru din: 17 Sep 2011, 12:12
Localitate: falticeni

Re: Iernarea albinelor

Mesajde pin » 17 Oct 2013, 16:33

Proastele mele de albine n-au auzit de Malaiu' tau si si-au format singure cuibul pe rame cu mai putina miere ca doar au avut puiet in ele iar miere mai multa au carat pe ramele adiacente. Anul urmator le trimit la scoala. Oare dirigintele tau mai are locuri?
Avatar utilizator
pin
 
Mesaje: 415
Membru din: 08 Aug 2011, 15:45
Localitate: Bucuresti

Re: Iernarea albinelor

Mesajde alt stupar » 17 Oct 2013, 19:45

liviutzbogos scrie:Hai ca vin si eu cu una care am auzit-o azi...defapt am citit-o si prin carti. Un coleg de facultate, tot apicultor dar cu ceva mai multa experienta decat mine spunea ca intr-un an a bagat in cuib doar faguri plini ochi si capacititi. A spus ca albina a murit de frig din cauza ca nu a avut celule goale in care sa se bage. E posibil? Mie prea nu-mi vine a crede. Am citit si in carti ca in cuib se lasa faguri cu ceva celule goale, dar chiar sunt necesare aceste celule goale, chiar moare albina daca nu le are?

Nu !
Acolo au fost si alte cauze, mai grave care au dus familia spre pieire !
Te invit sa (re)vezi un filmuletz facut impreuna cu VesLucianZabrani iarna trecuta intr-una dintre stupini, aparea acolo cel putin o familie MER ( nu foarte grozava... roi) care in catul de jos avea doar rame virgine iar in catul de sus rame full de miere, complet capacite. Familia s-a pozitionat inca de la incepurul iernii in totalitate pe ramele de sus si cu toate astea a iernat boboc.

Pe de alta parte, bineinteles ca literatura are dreptate ;)
O pozitionare corecta este intradevar cea in care doar aprox o treime din ghem "musca" din miere iar restul ocupa celule goale. Aceasta situatia ideala, in spiritul instinctelor albinei, care insa nu exclude in caz de "forta majora - cana larga in mana apicultorului" posibilitatea iernarii pe rame pline.
lada plina de albine, dalta si afumatorul
in rest... Dumnezeu cu mila !
Avatar utilizator
alt stupar
 
Mesaje: 3217
Membru din: 18 Feb 2011, 22:50
Localitate: Lipova

Re: Iernarea albinelor

Mesajde BUNKA » 17 Oct 2013, 19:48

Mare mare dilema aici :P ...asa e, albinele au nevoie de celule goale pentru a forma coaja ghemului si au nevoie de inaltime pentru a depune mierea pe verticala pt ca mai apoi sa o consume de jos in sus, au nevoie de un spatiu ingust si inalt...vezi rama layens, am citit cu totii despre coaja ghemului, ce este aceea, cum se formeaza, care i rostul ei...e plin prin carti de detalii si cu toate astea le cam ignoram asa cum am facut si eu mult timp...dupa aceea ne intrebam cum Dumnezeu de nu au iernat albinele bine ca doar am facut tot ce trebuia...eiiii, nu chiar tot !!!
Deci revenind la bazele apiculturii albinele isi conserva energia termica organizandu-se in sfera care la exterior este foarte densa si este compusa din albine pe interval care se aseaza cu capul spre centru, toracele fiind princialul generator de caldura, si o parte din albine care intra cu capul in celule ...daca nu au acele celule goale in care sa intre albinele nu pot forma coaja si nici nu pot sa conserve bine energia termica.
Logic este sa ne gandim ca sfera are nevoie la exteriorul ei de celule goale si mierea trebuie sa fie unde ???...in apropiere...dar unde...deasupra!!
Si asa ajungem sa intelegem ca albinele au nevoie de un spatiu ingust, inalt mierea sa fie situata deasupra in strat cat mai gros si sa faca sfera de iernare imediat sub miere pe ramele unde a fost crescut puiet si exista camasuiala in celule care imbunatateste conservarea energiei termice.
BUNKA
 
Mesaje: 4080
Membru din: 26 Iun 2011, 21:16
Localitate: Botosani

Re: Iernarea albinelor

Mesajde alt stupar » 17 Oct 2013, 19:54

rama layens, rama layens...rama layens :D buna la orice
mama ranitilor - tine de foame de frig de boli plus o suta si-o mie de alte avantaje :lol:
mai ceva ca apa Pi
lada plina de albine, dalta si afumatorul
in rest... Dumnezeu cu mila !
Avatar utilizator
alt stupar
 
Mesaje: 3217
Membru din: 18 Feb 2011, 22:50
Localitate: Lipova

Re: Iernarea albinelor

Mesajde alt stupar » 17 Oct 2013, 19:58

BUNKA scrie: si sa faca sfera de iernare imediat sub miere pe ramele unde a fost crescut puiet si exista camasuiala in celule care imbunatateste conservarea energiei termice.

alta "legenda apicola"... ca nu se poate ierna pe rame mai deschise la culoare :shock:
Pai... SE POATE ! Drept e ca presupune un consum ceva-ceva mai maricel dar daca avem de-a face cu o colonie cu nr. suficient de indivizi si rezervele sunt de calitate diferentele sunt aproape nesemnificative !
lada plina de albine, dalta si afumatorul
in rest... Dumnezeu cu mila !
Avatar utilizator
alt stupar
 
Mesaje: 3217
Membru din: 18 Feb 2011, 22:50
Localitate: Lipova

Re: Iernarea albinelor

Mesajde BUNKA » 17 Oct 2013, 20:31

alt stupar scrie:rama layens, rama layens...rama layens :D buna la orice
mama ranitilor - tine de foame de frig de boli plus o suta si-o mie de alte avantaje :lol:
mai ceva ca apa Pi


Nu rade STUPARE, ca tu stii ca am dreptate dar nu vrei sa recunosti ca deh...vanzarea de roiuri merge cel mai bine DEOCAMDATA pe Dadant este? :lol:
Am vazut ca iti merge bine vanzarea pe rame Dadant asa ca da-mi voie sa spun ca esti subiectiv...iti protejezi afacerea cum ar veni, te inteleg!
Eu nu zic ca nu se poate...se poate...dar cu mult mai multa manopera si grija..pe cand alte sisteme sunt mult mai sigure MAI ALES IN ZONELE MAI RECI ALE TARII unde cand la Arad sunt minus 5 grade in alta parte tocmai pe la intorsura Buzaului, sau pe la munte, sau pe la Radauti crapa pietrele si ghemele stau stranse de nu le desfaci nici cu levierul...nu mai compara mere cu pere ca nu tine.
Daca vrei sa ma combati la treaba cu coaja ghemului te las in grija colegului nostru Ignatov Andrei care intelege perfect fenomenul, iar legat de verticala sau sfera...e mult de discutat si vom mai avea ocazia...la mine se ridica incet si sigur o stupina pe Delon si voi putea sa dau exemple practice de iernare buna in conditii de iarna ADEVARATA.
BUNKA
 
Mesaje: 4080
Membru din: 26 Iun 2011, 21:16
Localitate: Botosani

Re: Iernarea albinelor

Mesajde BUNKA » 17 Oct 2013, 20:39

alt stupar scrie:
BUNKA scrie: si sa faca sfera de iernare imediat sub miere pe ramele unde a fost crescut puiet si exista camasuiala in celule care imbunatateste conservarea energiei termice.

alta "legenda apicola"... ca nu se poate ierna pe rame mai deschise la culoare :shock:
Pai... SE POATE ! Drept e ca presupune un consum ceva-ceva mai maricel dar daca avem de-a face cu o colonie cu nr. suficient de indivizi si rezervele sunt de calitate diferentele sunt aproape nesemnificative !


Un consum ceva mai maricel, o uzura ceva mai maricica... :lol: si tot asa...
Zi-o pe aia dreapta, camasuiala conteaza, coaja ghemului conteaza, aranjarea rezervelor conteaza, si multe alte chestii conteaza mai cu seama IN ZONELE MAI RECI .
Nu toata spuma apicultorimii sta la Arad sau Timisoara...mai sunt cativa ciufuliti si e la Miercurea Ciuc, Buzau, Suceava, Botosani, Vatra Dornei etc..
BUNKA
 
Mesaje: 4080
Membru din: 26 Iun 2011, 21:16
Localitate: Botosani

AnteriorUrmătorul

Înapoi la INTRETINEREA ALBINELOR



Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 35 vizitatori