Prima pagină APICULTURA GENERALA INTRETINEREA ALBINELOR

Discutii despre lucrari sezoniere,tehnici de ingrijire in diferite tipuri de stupi.Intretinerea familiilor de albine in cele trei tipuri mari de stupi...
Reguli forum
Acest site foloseste cookies. Continuarea navigarii implica acceptarea lor. Afla mai multe detalii : viewtopic.php?f=35&t=6168

Re: Iernarea albinelor

Mesajde alt stupar » 17 Oct 2013, 20:48

:D uite la el ce reclama-mi face la vanzare
As da o bere da` e un pic tardiv... deacu` vine iarna si pan`la vara uita clientu` povestea :lol:

Altfel, Bunkane fi antena doua minute: cum-necum in anu` asta bag la iernat o droaie de familii-familii. Polenul din abundenta, ploaia la timp sau ce-o mai fi... stupii "stau" cam la 8 rame de intrat in ghem. Daca vrei sa ma combati la treaba cu puterea stupilor by 2013 te las in grija colegului nostru Cristi Vidican care intelege perfect fenomenul :lol: Bun.
Acum, ia zi... presupunand ca erau pe layens, nu-mi taiam venele de necaz ca lada nu permite formarea unei sfere corecte ??? N-o ţuguiam ? :shock:
Din ce vad io si daca ochiu nu ma-nseala, unde intra sfera in layens ? Oare... ar fi fost o solutie daca decupam un perete al lazii? Ori sa-i fi facut anticamera, ca on-line ?
lada plina de albine, dalta si afumatorul
in rest... Dumnezeu cu mila !
Avatar utilizator
alt stupar
 
Mesaje: 3217
Membru din: 18 Feb 2011, 22:50
Localitate: Lipova

Re: Iernarea albinelor

Mesajde teinegru64 » 17 Oct 2013, 20:58

alt stupar scrie:
BUNKA scrie: si sa faca sfera de iernare imediat sub miere pe ramele unde a fost crescut puiet si exista camasuiala in celule care imbunatateste conservarea energiei termice.

alta "legenda apicola"... ca nu se poate ierna pe rame mai deschise la culoare :shock:
Pai... SE POATE ! Drept e ca presupune un consum ceva-ceva mai maricel dar daca avem de-a face cu o colonie cu nr. suficient de indivizi si rezervele sunt de calitate diferentele sunt aproape nesemnificative !

Unde dai si unde crapa....sa afirmi ca rama Layens e un mit pentru iernare e cea mai mare gafa ...avand in vedere ca vine de la un stupar.O spune unul care ierneaza pe vreo 15 tipuri de rame....totusi Layens e nr 1 cel putin in privinta iernarii.
http://teinegru64.sunphoto.ro/Albine
teinegru64
 
Mesaje: 2459
Membru din: 08 Mar 2011, 13:06
Localitate: Vaslui

Re: Iernarea albinelor

Mesajde BUNKA » 17 Oct 2013, 21:03

Hai daca tot am inceput cu glumele sa mai zic una...nu i asa ca pentru un vanzator de material biologic cel mai bun client este cel care revine an de an cu dorinta de a reinvesti mereu pentru REINTREGIREA SEPTELULUI ??? :lol:
Si eu imi doresc sa fac bani frumosi din vanzarea de material biologic insa nu pe un sistem care sa imi aduca clientul inapoi din cauza aratata mai sus...asta e la fel ca si cu hrana asta de se vinde peste tot pt albine care produce mortalitati uriase, cei care tot baga, tot pierd...totul a devenit o industrie, o fabrica de bani...hrana ucide albina, creste cererea, creste pretul, se dau fonduri, ciufulitii sunt atrasi de mirajul banului, cumpara familii, cumara hrana, pierd si cumpara din nou, sunt prinsi in programe, si tot asa...asta nu e filmul meu, vorba cantecului...
Avem nevoie de altceva, de "apa Pi" !!!!!!..rama Layens, Delon, Antonescu..etc Warre...sau de ce nu si de Dadant dar intors invers e verticala ;) 8-)
BUNKA
 
Mesaje: 4080
Membru din: 26 Iun 2011, 21:16
Localitate: Botosani

Re: Iernarea albinelor

Mesajde alt stupar » 17 Oct 2013, 21:06

BUNKA scrie:
Nu rade STUPARE, ca tu stii ca am dreptate dar nu vrei sa recunosti ca deh...vanzarea de roiuri merge cel mai bine DEOCAMDATA pe Dadant este? :lol:

p.s. deocamdata "se vinde" bine Dadantul...cica in viitor mai mult ca sigur ca va "trece" cel mai bine Langstroot-ul. Si uite cum noi doi, eu cu rama MER, tu cu rama Antonescu suntem foarrrrte inspirati, ;) jidani de-adreptul :lol:
lada plina de albine, dalta si afumatorul
in rest... Dumnezeu cu mila !
Avatar utilizator
alt stupar
 
Mesaje: 3217
Membru din: 18 Feb 2011, 22:50
Localitate: Lipova

Re: Iernarea albinelor

Mesajde alt stupar » 17 Oct 2013, 21:11

BUNKA scrie: Avem nevoie de altceva, de "apa Pi" !!!!!!..rama )...) (...) (...)etc ...sau de ce nu si de Dadant dar intors invers pe verticala ;) 8-)

:D aici suntem deacord. Cu una conditie: sa fie intoarsa "invers pe verticala" de doua ori. La 180 de grade, care va sa zica :lol:
lada plina de albine, dalta si afumatorul
in rest... Dumnezeu cu mila !
Avatar utilizator
alt stupar
 
Mesaje: 3217
Membru din: 18 Feb 2011, 22:50
Localitate: Lipova

Re: Iernarea albinelor

Mesajde jenica67 » 17 Oct 2013, 21:13

Uite aici pagina din Albinele si ...Noi - C.Antonescu - 1979, pentru cei care nu au citit-o pana acum :
Fişiere ataşate
Pages from Albinele si ...Noi - C.Antonescu - 1979 - 340 pag - p77.jpg
Ultima oară modificat de jenica67 pe 17 Oct 2013, 21:19, modificat 1 dată în total.
Avatar utilizator
jenica67
 
Mesaje: 2557
Membru din: 08 Mar 2011, 17:30
Localitate: Resita

Re: Iernarea albinelor

Mesajde paul » 17 Oct 2013, 21:14

pin scrie:Proastele mele de albine n-au auzit de Malaiu' tau si si-au format singure cuibul pe rame cu mai putina miere ca doar au avut puiet in ele iar miere mai multa au carat pe ramele adiacente. Anul urmator le trimit la scoala. Oare dirigintele tau mai are locuri?

pin-ule, vad ca-ti place sa intepi ca deh ... esti stupar ! ;)
Hai sa-ti zic ... in prima iarna cu albinele am iernat cu rame pline din leat in leat. Drept e ca nu erau capacite 100%. SI A FOST PERFECT !!!
Iarna trecuta am pus si eu botul la treaba cu celulele goale in care sa-si formeze ghemul .Si in ianuarie erau la paralele pe spetezele superioare. Si dai cu turta si dai si ... lupta ! Si ... curata ramele de pete (diaree) :o SI A FOST DEZASTRU !!! ...............
LE ... dirigintele meu la cantitatea de hrana lasata peste iarna (rame pline din leat in leat) a fost ... IOAN GUIST !!! Cum m-am transferat la alti "diriginti"aia care propovaduiau celulele goale pentru ghem, A FOST NASPA ! Sa-i dea Dumnezeu sanatate DIRIGINTELUI MEU dintai ! :idea:
Caracterul fara inteligenta poate mult.Inteligenta fara caracter nu poate nimic !
Avatar utilizator
paul
 
Mesaje: 5607
Membru din: 17 Sep 2011, 12:12
Localitate: falticeni

Re: Iernarea albinelor

Mesajde alt stupar » 17 Oct 2013, 21:16

teinegru64 scrie:sa afirmi ca rama Layens e un mit pentru iernare e cea mai mare gafa ...avand in vedere ca vine de la un stupar.O spune unul care ierneaza pe vreo 15 tipuri de rame....totusi Layens e nr 1 cel putin in privinta iernarii.

Teiule... daca as fi rau as zice ca daca o spune unul care din vreo 15 tipuri de rame alege Layensu` doar de dragul iernarii... apai tipu` ala tine stupii pentru iarna, nu pentru vara ;)
Dar... fiindca nu sunt rau, nu zic. Iaca dezmint ce-am zis :D
lada plina de albine, dalta si afumatorul
in rest... Dumnezeu cu mila !
Avatar utilizator
alt stupar
 
Mesaje: 3217
Membru din: 18 Feb 2011, 22:50
Localitate: Lipova

Re: Iernarea albinelor

Mesajde teinegru64 » 17 Oct 2013, 21:33

alt stupar scrie:
teinegru64 scrie:sa afirmi ca rama Layens e un mit pentru iernare e cea mai mare gafa ...avand in vedere ca vine de la un stupar.O spune unul care ierneaza pe vreo 15 tipuri de rame....totusi Layens e nr 1 cel putin in privinta iernarii.

Teiule... daca as fi rau as zice ca daca o spune unul care din vreo 15 tipuri de rame alege Layensu` doar de dragul iernarii... apai tipu` ala tine stupii pentru iarna, nu pentru vara ;)
Dar... fiindca nu sunt rau, nu zic. Iaca dezmint ce-am zis :D

Topicul e despre iernare.Daca ar fi vorba de vara nr 1 ar fi Layens +cat MEA :D
http://teinegru64.sunphoto.ro/Albine
teinegru64
 
Mesaje: 2459
Membru din: 08 Mar 2011, 13:06
Localitate: Vaslui

Re: Iernarea albinelor

Mesajde paul » 17 Oct 2013, 21:33

jenica67 scrie:Uite aici pagina din Albinele si ...Noi - C.Antonescu - 1979, pentru cei care nu au citit-o pana acum :

Jenica, vezi tu cum e cu cartile astea ???
Uite am in fata Stuparitul de Malaiu , editura Ceres,1971 ... La pag 76 este o poza in care prezinta organizarea cuibului pentru iernare si prezinta situatia exact viceversa fata de Antonescu !!! :shock: :shock: :shock:
Un cetitor mai putin destupat la cap, asa ca mine, pe care sa-l creada ??? :shock:
Imi amintesc o faza pe forumul vechi in care Bunka era siderat de teoriile lui Malaiu din "sporirea productiei de miere". Nea Gica i-a spus ca i s-a deschis un ochi si daca ar citi si Stuparitul de acelasi Malaiu i s-ar deschide amandoi ... Iti mai amintesti Bunkane ???
Caracterul fara inteligenta poate mult.Inteligenta fara caracter nu poate nimic !
Avatar utilizator
paul
 
Mesaje: 5607
Membru din: 17 Sep 2011, 12:12
Localitate: falticeni

Re: Iernarea albinelor

Mesajde BUNKA » 17 Oct 2013, 21:39

paul scrie:
jenica67 scrie:Uite aici pagina din Albinele si ...Noi - C.Antonescu - 1979, pentru cei care nu au citit-o pana acum :

Jenica, vezi tu cum e cu cartile astea ???
Uite am in fata Stuparitul de Malaiu , editura Ceres,1971 ... La pag 76 este o poza in care prezinta organizarea cuibului pentru iernare si prezinta situatia exact viceversa fata de Antonescu !!! :shock: :shock:
Un cetitor mai putin destupat la cap, asa ca mine, pe care sa-l creada ??? :shock:
Imi amintesc o faza pe forumul vechi in care Bunka era siderat de teoriile lui Malaiu din "sporirea productiei de miere". Nea Gica i-a spus ca i s-a deschis un ochi si daca ar citi si Stuparitul de acelasi Malaiu i s-ar deschide amandoi ... Iti mai amintesti Bunkane ???


Da ma, da nu eram siderat ci incantat, imPresionat Placut de cartea din `76..imi aduc aminte cum sa nu! :) nea` Gica ar fi dezbatut si el cu noi daca ar mai fi avut zile... :cry:
BUNKA
 
Mesaje: 4080
Membru din: 26 Iun 2011, 21:16
Localitate: Botosani

Re: Iernarea albinelor

Mesajde BUNKA » 17 Oct 2013, 21:46

alt stupar scrie:
BUNKA scrie:
Nu rade STUPARE, ca tu stii ca am dreptate dar nu vrei sa recunosti ca deh...vanzarea de roiuri merge cel mai bine DEOCAMDATA pe Dadant este? :lol:

p.s. deocamdata "se vinde" bine Dadantul...cica in viitor mai mult ca sigur ca va "trece" cel mai bine Langstroot-ul. Si uite cum noi doi, eu cu rama MER, tu cu rama Antonescu suntem foarrrrte inspirati, ;) jidani de-adreptul :lol:


Nu e acelasi lucru, Delonul meu n-o sa crape de foame nici la Buzau nici la Radauti cu mancarea langa el...mai mult de atat o sa consume mult mai putin cica pe la 12 kg...si o sa se dezvolte rapid cu interventii minimale.
BUNKA
 
Mesaje: 4080
Membru din: 26 Iun 2011, 21:16
Localitate: Botosani

Re: Iernarea albinelor

Mesajde BUNKA » 17 Oct 2013, 21:48

alt stupar scrie:
BUNKA scrie: Avem nevoie de altceva, de "apa Pi" !!!!!!..rama )...) (...) (...)etc ...sau de ce nu si de Dadant dar intors invers pe verticala ;) 8-)

:D aici suntem deacord. Cu una conditie: sa fie intoarsa "invers pe verticala" de doua ori. La 180 de grade, care va sa zica :lol:


Vad ca in seara asta iti arde de glume :P .....e mai bine asa!
BUNKA
 
Mesaje: 4080
Membru din: 26 Iun 2011, 21:16
Localitate: Botosani

Re: Iernarea albinelor

Mesajde Ioan Guist » 17 Oct 2013, 21:58

Normal ca trebuiesc celule goale pentru un ghem beton.Intrebarea e cand trebuie sa fie beton?Acu, sunt 5-10 grade noaptea.Am gatat cu hranirile.Aproape :lol:
Oricum, in oct, nov dec, se papa 1-2 kg de halelala pe total si ghemul inca nu a trecut prin faza de ...beton armat. Se elibereaza ditamai "hala"unde sa faca ghem si sa-si bage capetele , indiferent cat de capoase sunt..Daca eu le las in oct. celule goale, ce vreau sa gasesc in decembrie?Dar in ianuarie-februar?Bunka, frig e mult in tara asta.Eu sa fiu la miercurea ciuc, leas baga miere pan atin in gusa c asi hamsterii.
Faceti o proba.Nu e tarziu sa umflati un stup , numai cu rame pline.Vorbim in martie.

Paule, Paule pentru ce ma prigonesti? :D
Nu-mi permit luxu' sa fiu ...pesimist ! .
Avatar utilizator
Ioan Guist
 
Mesaje: 3635
Membru din: 20 Feb 2011, 21:43
Localitate: Cisnadie jud.Sibiu

Re: Iernarea albinelor

Mesajde unincepator » 17 Oct 2013, 22:10

Ioan Guist scrie:Normal ca trebuiesc celule goale pentru un ghem beton.Intrebarea e cand trebuie sa fie beton?Acu, sunt 5-10 grade noaptea.Am gatat cu hranirile.Aproape :lol:
Oricum, in oct, nov dec, se papa 1-2 kg de halelala pe total si ghemul inca nu a trecut prin faza de ...beton armat. Se elibereaza ditamai "hala"unde sa faca ghem si sa-si bage capetele , indiferent cat de capoase sunt..Daca eu le las in oct. celule goale, ce vreau sa gasesc in decembrie?Dar in ianuarie-februar?Bunka, frig e mult in tara asta.Eu sa fiu la miercurea ciuc, leas baga miere pan atin in gusa c asi hamsterii.
Faceti o proba.Nu e tarziu sa umflati un stup , numai cu rame pline.Vorbim in martie.

Paule, Paule pentru ce ma prigonesti? :D

imi place ultima fraza, foarte frumos si bine ,antelept.Sanatate.
unincepator
 
Mesaje: 203
Membru din: 09 Oct 2011, 19:27

Re: Iernarea albinelor

Mesajde paul » 17 Oct 2013, 22:14

Ioan Guist scrie:
Paule, Paule pentru ce ma prigonesti? :D


Ioane ... nu te prigonesc da' eu am invatat ca "lumina nu se tine sub oboroc". Si nu am nici o problema in "a-l demasca"pe cel care m-o invatat ceva de bine sau un lucru bun. :roll:
Si alt xenon ... "Sa uiti ca ai albine din noiembrie pana-n martie"!!!(alt stupar) :oops:
Caracterul fara inteligenta poate mult.Inteligenta fara caracter nu poate nimic !
Avatar utilizator
paul
 
Mesaje: 5607
Membru din: 17 Sep 2011, 12:12
Localitate: falticeni

AnteriorUrmătorul

Înapoi la INTRETINEREA ALBINELOR



Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 21 vizitatori