Prima pagină APICULTURA GENERALA INTRETINEREA ALBINELOR

Discutii despre lucrari sezoniere,tehnici de ingrijire in diferite tipuri de stupi.Intretinerea familiilor de albine in cele trei tipuri mari de stupi...
Reguli forum
Acest site foloseste cookies. Continuarea navigarii implica acceptarea lor. Afla mai multe detalii : viewtopic.php?f=35&t=6168

Re: Iernarea albinelor

Mesajde Cristina-Irina » 26 Iul 2013, 15:58

irina scrie:
Cristina-Irina scrie:- in iulie am avut puiet varos- am restrans cuibul, le-am dat sirop invertit, le-am tratat cu un antimicotic bio

imi poti spune cum se numeste?
multumesc


Deoarece pe forum nu este permisa mentionarea unor marci de produse sau denumiri de firma, iti trimit mesaj privat.
Avatar utilizator
Cristina-Irina
 
Mesaje: 87
Membru din: 11 Dec 2012, 22:06
Localitate: Bucuresti

Re: iernarea albinelor

Mesajde aiudeanu » 19 Aug 2013, 09:50

gica scrie:A inceput deja de mult.La sfarsitul verii (la ele este pe la 1 august)regina micsoreaza ritmul de ouat.Se ajunge la o situatie asemanatoare celei care precede roitul,albina tanara multa si puiet de hranit din ce in ce mai putin.Dar acum cauzele sunt altele asa ca si efectele vor fi altele.O parte din albina tanara se apuca sa manance polen,se ingrasa si nu are treaba cu nimic.Se ingrasa si hodineste adica se face o puturoasa.Daca nu intervenim noi sa o uzam cu cine stie ce minuni o vom gasi in stup pana catre 1 mai.Si asa usor usor creste numarul lor.Cel mai tarziu pe la 15 noiembrie tot efectivul de iernare este format si tot ce a fost albina de vara nu mai este.
Am specificat mai sus,au fost ani in care la 1 septembrie nu mai era puiet in stupi.Si coloniile au intrat cu bine in iarna,au iesit cu bine si totul a fost la fix.
Gabi,anii si toamnele nu seamana.Stupii trebuie sa fie pregatiti pentru orice situatie adica sa nu facem noi greseli fatale din cine stie ce motive.Ca pe cele mici le rezolva albinele.

Anul acesta mi-am dus prima oara stupii la munte in pastoral si au avut cules grozav, dar acum am probleme cu blocarea cuiburilor, pentru ca ramele noi pe care le pun sunt treptat umplute tot cu miere si nu cu ...OUA! Unii mai au rame intregi cu puiet capacit, altii insa aproape au incetat ouatul. Citind cele scrise mai sus, ma gindesc ca nu ar trebui sa ma ingrijorez prea rau, pentru ca si anul trecut am avut regine care s-au oprit in august din ouat si totusi familiile au iesit cu bine din iarna. Citind pe forum, am impresia ca exista un soi de obsesie legata de fortarea matcilor sa depune oua cit mai tirziu, desi probabil fiecare familie de albine isi are ritmul sau propriu de pregatire pentru iarna. M-ar bucura sa aud un sfat, daca e cazul sau nu sa le mai pun rame goale in cuib la vremea asta.
aiudeanu
 
Mesaje: 63
Membru din: 13 Sep 2011, 08:45
Localitate: Aiud, jud. Alba

Re: Iernarea albinelor

Mesajde Mircea_63 » 19 Aug 2013, 10:35

Aiudene, sfat asa ...pune sau nu pune rama, nu e bun. Te intereseaza sa aibe matca unde sa ponteze daca vrea. Daca tii cont de asta, vezi singur ce e de facut. De ce n-ar avea spatiu de ponta, iar albinele de depozitat daca au ce sa aduca?

Mai tarziu, cand spatiile goale cresc singure si se apropie vremea, vei restrange cuibul si vei scoate ce e gol, dar nu acum. Stupul iti spune singur ce ai de facut, ele sunt active inca.
Nimic din ce-i uman nu imi e strain. (S. Freud)
Abia am timp sa ma mir ca exist...(N.Stanescu)
Mircea_63
 
Mesaje: 5459
Membru din: 15 Mar 2012, 12:55
Localitate: Timisoara

Re: Iernarea albinelor

Mesajde aiudeanu » 19 Aug 2013, 10:44

Mircea_63 scrie:Aiudene, sfat asa ...pune sau nu pune rama, nu e bun. Te intereseaza sa aibe matca unde sa ponteze daca vrea. Daca tii cont de asta, vezi singur ce e de facut. De ce n-ar avea spatiu de ponta, iar albinele de depozitat daca au ce sa aduca?

Mai tarziu, cand spatiile goale cresc singure si se apropie vremea, vei restrange cuibul si vei scoate ce e gol, dar nu acum. Stupul iti spune singur ce ai de facut, ele sunt active inca.


Problema mea era legata si de faptul ca le-am pus rame dar au pus tot miere in ele si acum nu mai am rame vechi pt ouat ci doar rame cladite in acest an in care regina nu prea pune acum oua! La mine a cresut in acest an efectivul de la 9 la 17 stupi si sunt in MARE criza de rame vechi pt ouat.
aiudeanu
 
Mesaje: 63
Membru din: 13 Sep 2011, 08:45
Localitate: Aiud, jud. Alba

Re: Iernarea albinelor

Mesajde Mircea_63 » 19 Aug 2013, 10:50

Poate ai o centrifuga! ;)
Nimic din ce-i uman nu imi e strain. (S. Freud)
Abia am timp sa ma mir ca exist...(N.Stanescu)
Mircea_63
 
Mesaje: 5459
Membru din: 15 Mar 2012, 12:55
Localitate: Timisoara

Re: Iernarea albinelor

Mesajde andreiu » 19 Aug 2013, 11:17

Mircea_63 scrie:Poate ai o centrifuga! ;)

Daca nu faci extractie pentru deblocare, incearca si urmatoarea solutie, pe care o aplic eu, cu rezultate multumitoare :
Descapacesc o rama veche buna de ouat, completez eventualele zone goale cu sirop 1/1 si o introduc in mijlocul cuibului, iar pe lateral adaug unul sau doi faguri noi in care sa depoziteze ce se elibereaza din rama descapacita. Dupa ce a insamantat primul fagure, poti repeta procedeul.
andreiu
 
Mesaje: 12
Membru din: 11 Iul 2013, 08:47

Re: Iernarea albinelor

Mesajde gica.mosu » 19 Aug 2013, 13:47

andreiu scrie:
Mircea_63 scrie:Poate ai o centrifuga! ;)

Daca nu faci extractie pentru deblocare, incearca si urmatoarea solutie, pe care o aplic eu, cu rezultate multumitoare :
Descapacesc o rama veche buna de ouat, completez eventualele zone goale cu sirop 1/1 si o introduc in mijlocul cuibului, iar pe lateral adaug unul sau doi faguri noi in care sa depoziteze ce se elibereaza din rama descapacita. Dupa ce a insamantat primul fagure, poti repeta procedeul.


FOARTE bun acest procedeu asa fac si eu cu mentiunea ca atunci cind nu e cules din natura(seceta) le pun in special la cei
mai slabi si la roi 4- 6 rame o turta s-au o proteica...Am scris ce si cum in ms mele!!!!
Sa ne multumin cu ce avem,sa ajutam si pe altii si sa ne rugam sa fim sanatosi!!!!
Avatar utilizator
gica.mosu
 
Mesaje: 2658
Membru din: 12 Feb 2012, 12:56
Localitate: Onesti,Bacau

Re: Iernarea albinelor

Mesajde slucianus » 04 Sep 2013, 12:18

Va salut
Sunt incepator si asi dori sa va cer sfatul in privinta iernarii in stupi verticali pe 10 rame cu fund si podisor pline.
Va multumesc
slucianus
 
Mesaje: 37
Membru din: 28 Mai 2012, 18:09

Re: Iernarea albinelor

Mesajde tomy81 » 04 Sep 2013, 16:53

Am dadant cu fund cu plasa.
CUM sa-i inpachetez ca 2 ani la rand am avut pierderi in iarna si inca tot nu m-am invatat.
Merge sistem clopot daca da atunci folia o dau in jos peste cuib sau o pun peste stup , stiu cum e clopot dar am avut pierderi si cu folie peste cuib si coborata in jos pe langa ultima rama,si cu folie peste toate ramele.
Tabla sa o introduc complet si sa las in spate 2 cm pentru aerisire. Placuta de zbor sa o iau jos, sau sa inchid urdinisul cu ea , aerisirea se face prin cei 2 cm de la fund.
M-am gandit sai grupez cate 4, gen Canada, si tabla sa o baga din fata stupului si sa las 2 cm in spate dar atunci cum sunt grupati se mai face aerisire.
ca sai grupez cate 4 trebuie sa renunt la capace , dar am podisoare din PFL si in ele o sa bag polistiren extrudat de 2 cm, si ca capace o sa pun placi de polistiren extrudat peste toti 4.
ramele sa le gauresc la mijloc, 1 gaura,pentru circulatia albinelor
o sa fie OK.
multumesc pentru ajutor
tomy81
 
Mesaje: 52
Membru din: 31 Mai 2011, 17:10
Localitate: BISTRITA

Re: Iernarea albinelor

Mesajde pin » 05 Sep 2013, 10:00

Eu ii iernez fara tabla dar cu un cat gol bagat intre fund (cu plasa) si cuib. O folie peste ultima rama e pe post de diafragma si alta folie etanaseaza cuibul in partea de sus.

Clima insa cred ca difera mult intre noi. De asemenea si cauzele problemelor tale pot fi altele (hrana, tratamente, boli).
Avatar utilizator
pin
 
Mesaje: 415
Membru din: 08 Aug 2011, 15:45
Localitate: Bucuresti

Re: Iernarea albinelor

Mesajde pin » 05 Sep 2013, 10:07

slucianus scrie:Va salut
Sunt incepator si asi dori sa va cer sfatul in privinta iernarii in stupi verticali pe 10 rame cu fund si podisor pline.
Va multumesc


Eu am iernat un singur stup (primul meu stup in primul an) in acest sistem si nu am fost multumit. In primavara am gasit cateva rame mucegaite (de la umezeala) si pete de diaree (astea probabil de la hrana administrata de mine). In anul urmator i-am prcticat o feeastra pe 1/3 din fund si am acoperit-o cu plasa.
Avatar utilizator
pin
 
Mesaje: 415
Membru din: 08 Aug 2011, 15:45
Localitate: Bucuresti

Re: Iernarea albinelor

Mesajde B.K » 05 Sep 2013, 11:23

tomy81 scrie:Am dadant cu fund cu plasa.
CUM sa-i inpachetez ca 2 ani la rand am avut pierderi in iarna si inca tot nu m-am invatat.
Merge sistem clopot daca da atunci folia o dau in jos peste cuib sau o pun peste stup , stiu cum e clopot dar am avut pierderi si cu folie peste cuib si coborata in jos pe langa ultima rama,si cu folie peste toate ramele.
Tabla sa o introduc complet si sa las in spate 2 cm pentru aerisire. Placuta de zbor sa o iau jos, sau sa inchid urdinisul cu ea , aerisirea se face prin cei 2 cm de la fund.
M-am gandit sai grupez cate 4, gen Canada, si tabla sa o baga din fata stupului si sa las 2 cm in spate dar atunci cum sunt grupati se mai face aerisire.
ca sai grupez cate 4 trebuie sa renunt la capace , dar am podisoare din PFL si in ele o sa bag polistiren extrudat de 2 cm, si ca capace o sa pun placi de polistiren extrudat peste toti 4.
ramele sa le gauresc la mijloc, 1 gaura,pentru circulatia albinelor
o sa fie OK.
multumesc pentru ajutor

Sistemul clopot inseamna ca prin partea de sus a stupului sa nu se piarda nimic , adica sa fie etansat perfect, mai exact o folie pe toata suprafata stupului , polisterien sau alte materiale care sa izoleze. Tabla de pe fund e bine sa fie cat mai trasa sau chiar sa nu fie deloc ptr a se evida condensul .
Atitudinea creeaza viitorul !!! Facebook : https://www.facebook.com/viorel.bk
Avatar utilizator
B.K
 
Mesaje: 852
Membru din: 09 Mai 2013, 21:11
Localitate: Bucuresti-Calarasi

Re: Iernarea albinelor

Mesajde ciptheman » 05 Sep 2013, 14:30

e bine sa fie trasa si sa ai si vanturi puternice iar in primavara nu m ai ramane decat un pumn de albine,tu care dai sfaturi ai iernat pe sistemul asta?unde ai vatra?
Avatar utilizator
ciptheman
 
Mesaje: 298
Membru din: 25 Feb 2011, 10:06
Localitate: Buzescu-Teleorman

Re: Iernarea albinelor

Mesajde marius_vfp » 05 Sep 2013, 14:45

astia cu fundul gol nu prea stiu ce inseamna sa ai minus20 noaptea cu vant la 4m pe secunda, viseaza......... oricat te-ai chinui sai pretejezi impotriva vantului nu prea poti.

spor
marius_vfp
 
Mesaje: 92
Membru din: 11 Ian 2012, 00:28
Localitate: vaslui

Re: Iernarea albinelor

Mesajde B.K » 05 Sep 2013, 14:50

Nu dau sfaturi la nimeni , avand numai stupi cu fund AV , iernez cum se ierneaza la modelul de stupi si anume, clopot. Vatra nu are importanta ptr ca otice apicultor cand baga stupii in iarna cu siguranta se asigura sa ii fereasca de vanturi cu diverse paravane, asta e o regula . Tabla se baga pe fund primavara cand se gaseste si puiet . Eu spun cum fac eu si multi altii cu experienta mult mai mare si care m-au invatat si pe mine .
Atitudinea creeaza viitorul !!! Facebook : https://www.facebook.com/viorel.bk
Avatar utilizator
B.K
 
Mesaje: 852
Membru din: 09 Mai 2013, 21:11
Localitate: Bucuresti-Calarasi

Re: Iernarea albinelor

Mesajde B.K » 05 Sep 2013, 14:51

marius_vfp scrie:astia cu fundul gol nu prea stiu ce inseamna sa ai minus20 noaptea cu vant la 4m pe secunda, viseaza......... oricat te-ai chinui sai pretejezi impotriva vantului nu prea poti.

spor

Albina nu moare de frig :)
Atitudinea creeaza viitorul !!! Facebook : https://www.facebook.com/viorel.bk
Avatar utilizator
B.K
 
Mesaje: 852
Membru din: 09 Mai 2013, 21:11
Localitate: Bucuresti-Calarasi

AnteriorUrmătorul

Înapoi la INTRETINEREA ALBINELOR



Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Google [Bot] şi 21 vizitatori


cron