Prima pagină APICULTURA GENERALA INTRETINEREA ALBINELOR

Discutii despre lucrari sezoniere,tehnici de ingrijire in diferite tipuri de stupi.Intretinerea familiilor de albine in cele trei tipuri mari de stupi...
Reguli forum
Acest site foloseste cookies. Continuarea navigarii implica acceptarea lor. Afla mai multe detalii : viewtopic.php?f=35&t=6168

Re: Iernarea albinelor

Mesajde letsoc » 15 Oct 2013, 21:30

Mircea_63 scrie:
letsoc scrie:...urdinisul deschis pe toata lungimea lui,12cm ,opturat cu placute colectoare de polen, antisoareci si viespi.

Tradu te rog treaba cu viespii!

Despre pozitionarea la mijloc...daca tu ai constatat ca e mai bine asa...e OK. Daca e la fel, inseamna munca in plus. N-am incercat, nu imi pot da seama care ar fi avantajele.

Nu, n-am facut nici o constatare,e prima data ,dar vad ca nu gasiti de buna ideea si am sa refac organizarea. Va multumesc! Despre viespii ,fiind mai mari, nu mai intra in stup prin placuta activa de la colector,asa am gandit si cred ca vor fi eficiente, acum nu mai aduc polen ,asa ca nu mai e vreo problema.
Fiindca atat de mult a iubit DUMNEZEU lumea, ca a dat pe singurul Sau Fiu, pentru ca oricine crede in El sa nu piara, ci sa aiba viata vesnica. Ioan3/16
Avatar utilizator
letsoc
 
Mesaje: 163
Membru din: 18 Feb 2012, 10:55
Localitate: Focsani-Vrancea

Re: Iernarea albinelor

Mesajde liviutzbogos » 15 Oct 2013, 21:35

letsoc scrie:
Mircea_63 scrie:
letsoc scrie:...urdinisul deschis pe toata lungimea lui,12cm ,opturat cu placute colectoare de polen, antisoareci si viespi.

Tradu te rog treaba cu viespii!

Despre pozitionarea la mijloc...daca tu ai constatat ca e mai bine asa...e OK. Daca e la fel, inseamna munca in plus. N-am incercat, nu imi pot da seama care ar fi avantajele.

Nu, n-am facut nici o constatare,e prima data ,dar vad ca nu gasiti de buna ideea si am sa refac organizarea. Va multumesc! Despre viespii ,fiind mai mari, nu mai intra in stup prin placuta activa de la colector,asa am gandit si cred ca vor fi eficiente, acum nu mai aduc polen ,asa ca nu mai e vreo problema.

Eu zic ca mai aduc polen, putin de tot dar daca mai ai puiet ele mai aduc polen.
Nihil Sine Deo!

Munţii noştri aur poartă,
Noi cerşim din poartă-n poartă. (Octavian Goga)

Ce folos, viaţă fără de Hristos?
Avatar utilizator
liviutzbogos
 
Mesaje: 1312
Membru din: 29 Iun 2012, 17:20
Localitate: Peciu Nou,Timis

Re: Iernarea albinelor

Mesajde letsoc » 15 Oct 2013, 21:46

Nu ,nu mai au puiet.
Fiindca atat de mult a iubit DUMNEZEU lumea, ca a dat pe singurul Sau Fiu, pentru ca oricine crede in El sa nu piara, ci sa aiba viata vesnica. Ioan3/16
Avatar utilizator
letsoc
 
Mesaje: 163
Membru din: 18 Feb 2012, 10:55
Localitate: Focsani-Vrancea

Re: Iernarea albinelor

Mesajde nae » 15 Oct 2013, 21:56

Nene Letsoc , matale citesti toate postarile ? Cu o pagina in urma am scris ca o iernare ''pe mijloc'' e BUNA (daca respecti si celelalte conditii = obligatorii ,afara de pozitia ghemului )
-conductie ___ soarele incalzeste peretele, peretele incalzeste aerul, aerul- diafragma , diafragma ... cuibul (pierderea de caldura citeste-o invers )
-convectie___ aerul cald e mai usor si ''sta'' sus (nu sta ) cel rece e greu si'' sta'' jos ...
Matale cunosti ca ''aerul'' e un cumul de gaze (cu densitati diferite ) (azot/oxi/CO2 ...) si astfel aerul nu ''sta'' ci urca si coboara =convectie ...
-camera adiabatica :spatiul dintre fulgii vrabiilor/ spatiul gol din termos/spatiul gol din geamul ''termopan ''
....
Te razgandesti repede !
nae
 
Mesaje: 3375
Membru din: 11 Noi 2011, 19:29

Re: Iernarea albinelor

Mesajde letsoc » 15 Oct 2013, 22:10

nae scrie:Nene Letsoc , matale citesti toate postarile ? Cu o pagina in urma am scris ca o iernare ''pe mijloc'' e BUNA (daca respecti si celelalte conditii = obligatorii ,afara de pozitia ghemului )
-conductie ___ soarele incalzeste peretele, peretele incalzeste aerul, aerul- diafragma , diafragma ... cuibul (pierderea de caldura citeste-o invers )
-convectie___ aerul cald e mai usor si ''sta'' sus (nu sta ) cel rece e greu si'' sta'' jos ...
Matale cunosti ca ''aerul'' e un cumul de gaze (cu densitati diferite ) (azot/oxi/CO2 ...) si astfel aerul nu ''sta'' ci urca si coboara =convectie ...
-camera adiabatica :spatiul dintre fulgii vrabiilor/ spatiul gol din termos/spatiul gol din geamul ''termopan ''
....
Te razgandesti repede !

Nae iti multumesc pentru atentia ce mi-o acorzi ,dar te rog nam inteles cu razganditul repede si te rog explica mai simplu convectia in cazul dat, nu te supara,dar n-am prins-o.
Fiindca atat de mult a iubit DUMNEZEU lumea, ca a dat pe singurul Sau Fiu, pentru ca oricine crede in El sa nu piara, ci sa aiba viata vesnica. Ioan3/16
Avatar utilizator
letsoc
 
Mesaje: 163
Membru din: 18 Feb 2012, 10:55
Localitate: Focsani-Vrancea

Re: Iernarea albinelor

Mesajde nae » 15 Oct 2013, 22:40

Nu am scris special pt d-ta .
1-ieri ai vrut (din ce ratiuni!? ) cuib pe mijloc , azi ''refaci organizarea '' ca au postat doi-trei altfel = te razgandesti .
2-convectia ''e'' circulatia aerului pe verticala ; daca ai clopot ESTE foarte buna - aerul proaspat rece (de afara )dar usor urca preluand din caldura aerului viciat (CO2)umed ,cald dar GREU care coboara eliminand si umiditatea ...
-daca ai horn (cosul de la soba )se formeaza curent + ghem pe mijloc = cum e cand stai in mijlocul camerei cu usa si geamul deschis .
Ceva de genul .
nae
 
Mesaje: 3375
Membru din: 11 Noi 2011, 19:29

Re: Iernarea albinelor

Mesajde cucubau » 15 Oct 2013, 22:52

Vad ca parerile sunt impartite , argumente pro si contra garla . Am si eu o problema : la catva din stupii pe care ii detin ( dadant 10 rame ) populatia pentru iernare ocupa cuibul in intregime . Intrebare :
- pe ce parte sa formez cuibul , pe staga sau pe dreapta ?
Multumesc pentru raspuns !
........
Avatar utilizator
cucubau
 
Mesaje: 1073
Membru din: 19 Noi 2012, 10:55
Localitate: Curtea de Arges

Re: Iernarea albinelor

Mesajde gica.mosu » 15 Oct 2013, 23:19

cucubau scrie:Vad ca parerile sunt impartite , argumente pro si contra garla . Am si eu o problema : la catva din stupii pe care ii detin ( dadant 10 rame ) populatia pentru iernare ocupa cuibul in intregime . Intrebare :
- pe ce parte sa formez cuibul , pe staga sau pe dreapta ?
Multumesc pentru raspuns !




Da-CENTRAl....Ca in scorbura copacilor....Papa sa fie :!:
Sa ne multumin cu ce avem,sa ajutam si pe altii si sa ne rugam sa fim sanatosi!!!!
Avatar utilizator
gica.mosu
 
Mesaje: 2658
Membru din: 12 Feb 2012, 12:56
Localitate: Onesti,Bacau

Re: Iernarea albinelor

Mesajde eucondruz » 15 Oct 2013, 23:46

cucubau scrie:Vad ca parerile sunt impartite , argumente pro si contra garla . Am si eu o problema : la catva din stupii pe care ii detin ( dadant 10 rame ) populatia pentru iernare ocupa cuibul in intregime . Intrebare :
- pe ce parte sa formez cuibul , pe staga sau pe dreapta ?
Multumesc pentru raspuns !

Depinde cum ai urdinisul. Pe stga ,pe dta sau pe centru. Oricum n-ai cum schimba pozitia cuibului odata ce e pe toate cele 10 rame. ;) :lol:
Avatar utilizator
eucondruz
 
Mesaje: 183
Membru din: 02 Ian 2012, 01:15
Localitate: BRAILA

Re: Iernarea albinelor

Mesajde dicu.ion57 » 16 Oct 2013, 08:22

letsoc scrie:
BeeeK scrie:
letsoc scrie:Referitor la impachetatul pe centru de ce nu e bine ,oricum regina se pozitioneaza in dreptul urdinisului ,am omis sa specific in postatrea adresata lui Paul,cutiile mele au fundul din plasa si urdinisul deschis pe toata lungimea lui,12cm ,opturat cu placute colectoare de polen, antisoareci si viespi.Doresc parerile voastre .Multumesc!

Cu atat mai rau daca ai plasa pe fund , curenti de aer vor fi mult mai mari la impachetare pe mijloc.

Sa nu va suparati ca insist pe intrebarea aceasta de ce nu central ? Este primul an cand am facut asa,observand ca regina se pozitioneaza pe urdinis. Sa va spun cum am facut si va rog sa comentati la modul serios! Am pus dreapta 2 rame goale ,apoi folie pana pe fund ,am pus cuibul 3-4-5-6, cate sunt, am dat folia peste ele pana jos ,am pus o diafragma apoi rame goale pana la capat.Peste cuib carpe , podisor, capac ,fund plasa. De frig nu-mi fac grij! Nu patesc nimic !Ma intereseaza daca pot fi curenti ?Ce parere aveti?

Domnule Lestoc o sa-mi exprim parerea personala cu iernarea familiilor de albine central.Nu zic ca in totalitate nu este bine ,dar din considerente practice nu prea se foloseste.Acum ca sa intelegeti mai bine am sa viu si cu argumente practice.In primul rind dv ati spus ca ati adagat doua rame goale pentru a pozitiona ghemul in fata urdinisului.Nu ati specificat da linga aceste rame le-ai adaugat si pe cele de cuib si le-ati impachetat impreuna.Daca ati facut asa este gresit pentru ca ati marit cuibul inutil ,mai ales cu rame goale.Daca le-ati lasat neimpachetate cu sigutanta o sa le gasiti mucegaite.Daca tineti neaparat sa iernati central atunci scoateti toate tamele din stup iar spatiul ramas ,intre cuib si pereti stupului umpletil cu ceva absorbant ,ca la la primavara o sa gasiti pereti mocegaiti.Este un cunsum mare de materiale,care nu se justifica.Va sugerez sa mergeti pe impachetatul clasic incepind de la una din laturile stupului si atunci vcapati si de munca mai multa dar si de materiale izolatoare care in cazul iernari centrale se dubleaza daca vreti sa faceti o impachetare centrala.S-ar putea ca stupi dv sa aiba urdinisul mai departat aproape pe centrul stupului si atunci inteleg deruda dv .si in acest caz adaugati fie o pernuta fie o placa de polistiren ,sa apropiati ghemul de urdinis ,dar in nici un caz nu va recomand impachetarea centrala.In rest cu impachetatul ati procedat bine.Problema inpachetari centrale este discutabila ca nu aduce avantaje fata de cea clasica ,iar faptul ca dca se ierneaza central spatiu rama s intre cuib si pereti stupului este ca un tampon este fals ,o sa gasiti apa s-au chiar geata pe pereti stupului.Sint Stan patitul si nu vreau ca sa mai pata si alti ,ca este bine sa sfatuiesti un om ,si daca considera ca sfaturile il pot ajuta sint sadisfacut si eu si poate si cel care pimeste sfatul.Ramine la aprecierea dv cum procedati.
dicu.ion57
 
Mesaje: 517
Membru din: 02 Sep 2012, 15:39
Localitate: Urziceni ialomita

Re: Iernarea albinelor

Mesajde letsoc » 16 Oct 2013, 10:30

Nae iti multumesc si multumesc tuturor ! Nu sunt un om schimbator dar vazand ca marea majoritate nu afost de acord cu ideea mea, am considerat ca trebuie sa fac ca in ani din urma .Va multumesc pentru detalii!
Fiindca atat de mult a iubit DUMNEZEU lumea, ca a dat pe singurul Sau Fiu, pentru ca oricine crede in El sa nu piara, ci sa aiba viata vesnica. Ioan3/16
Avatar utilizator
letsoc
 
Mesaje: 163
Membru din: 18 Feb 2012, 10:55
Localitate: Focsani-Vrancea

Re: Iernarea albinelor

Mesajde liviutzbogos » 16 Oct 2013, 10:59

Eu unul am scapat de o grija mare pe care o aveam pe cap, si anume ce sa bag in spatiul gol ramas dupa pozitionarea centrala a cuibului. Dupa cele citite am inteles ca nu are rost sa ma complic, le pozitionez pe dreapta cu cate o diafragma (posibil de polistiren) stanga - dreapta si ne vedem la primavara :D
Mare multumire!!!
Nihil Sine Deo!

Munţii noştri aur poartă,
Noi cerşim din poartă-n poartă. (Octavian Goga)

Ce folos, viaţă fără de Hristos?
Avatar utilizator
liviutzbogos
 
Mesaje: 1312
Membru din: 29 Iun 2012, 17:20
Localitate: Peciu Nou,Timis

Re: Iernarea albinelor

Mesajde danipowsoft » 16 Oct 2013, 14:29

Eu pun saci de rafie umpluti cu paie (acestea absorb eventuala umezeala).
Si pe podisor pun tot saci de rafie cu paie in ei..
Avatar utilizator
danipowsoft
 
Mesaje: 88
Membru din: 12 Apr 2011, 19:20
Localitate: Targu Jiu

Re: Iernarea albinelor

Mesajde B.K » 17 Oct 2013, 09:47

Eu sunt adeptul polisterienului . Stanga dreapta polisterien extrudat , folie deasupra pe toata suprafata stupului , polisterien peste folie pe toata suprafata stupului si etansarea este perfecta , spatiul gol il umplu tot cu polisterien de 10 .

Revin cu poze cand ii impachetez total.
Fişiere ataşate
027.JPG
Atitudinea creeaza viitorul !!! Facebook : https://www.facebook.com/viorel.bk
Avatar utilizator
B.K
 
Mesaje: 852
Membru din: 09 Mai 2013, 21:11
Localitate: Bucuresti-Calarasi

Re: Iernarea albinelor

Mesajde letsoc » 17 Oct 2013, 11:19

BeeeK scrie:Eu sunt adeptul polisterienului . Stanga dreapta polisterien extrudat , folie deasupra pe toata suprafata stupului , polisterien peste folie pe toata suprafata stupului si etansarea este perfecta , spatiul gol il umplu tot cu polisterien de 10 .

Revin cu poze cand ii impachetez total.

Fundul e plasa sau scandura?
Fiindca atat de mult a iubit DUMNEZEU lumea, ca a dat pe singurul Sau Fiu, pentru ca oricine crede in El sa nu piara, ci sa aiba viata vesnica. Ioan3/16
Avatar utilizator
letsoc
 
Mesaje: 163
Membru din: 18 Feb 2012, 10:55
Localitate: Focsani-Vrancea

Re: Iernarea albinelor

Mesajde B.K » 17 Oct 2013, 12:28

letsoc scrie:
BeeeK scrie:Eu sunt adeptul polisterienului . Stanga dreapta polisterien extrudat , folie deasupra pe toata suprafata stupului , polisterien peste folie pe toata suprafata stupului si etansarea este perfecta , spatiul gol il umplu tot cu polisterien de 10 .

Revin cu poze cand ii impachetez total.

Fundul e plasa sau scandura?

Fundul e plasa , scuze am uitat sa precizez!
Atitudinea creeaza viitorul !!! Facebook : https://www.facebook.com/viorel.bk
Avatar utilizator
B.K
 
Mesaje: 852
Membru din: 09 Mai 2013, 21:11
Localitate: Bucuresti-Calarasi

AnteriorUrmătorul

Înapoi la INTRETINEREA ALBINELOR



Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 97 vizitatori


cron