Prima pagină APICULTURA GENERALA INTRETINEREA ALBINELOR

Discutii despre lucrari sezoniere,tehnici de ingrijire in diferite tipuri de stupi.Intretinerea familiilor de albine in cele trei tipuri mari de stupi...
Reguli forum
Acest site foloseste cookies. Continuarea navigarii implica acceptarea lor. Afla mai multe detalii : viewtopic.php?f=35&t=6168

Re: Iernarea albinelor

Mesajde Florin Dobre » 18 Dec 2014, 20:04

Da, eu m-as risca. Daca altfel oricum ar crapa. :)
Ca sa fiu sincer, am facut dinastea. :D
Suntem pulbere de stele.
Florin Dobre

LINK-URI SPONSORIZATE

SPONSOR

Mesajde lucky5strike » 18 Dec 2014, 20:11

Daca e sub 8 grade, ghemul il refaci in incinta, pe intuneric, cu frontala rosie, fum discret.

Daca e peste 8 grade, merge pe loc.
Pax vobiscum!
lucky5strike

Mesajde cosming » 18 Dec 2014, 20:19

Vulpe daca aduni toata informatia de acum poti concluziona te rog intr-un mesaj?
cosming

Mesajde jenica67 » 18 Dec 2014, 20:49

Daca ai rama cat corpul, cu frezari pentru umerii ramei, poti sa pui si o rama cu miere deasupra, in care ai facut o gaura in mijlocul fagurelui. Dar saptamana viitoare este cu plus tare, nu e o problema sa rotesti ramele, iar daca ai fund mobil este si mai usor.
jenica67

Mesajde vulpea » 18 Dec 2014, 21:07

mersi j 67 pt. concluzionare.cum a scris si l5s,in caz de minus grade-cu camera semiincalzita-chiar daca e mai pretentios de lucrat,garantat ca merita salvarea familiei.DECI:perioada mai favorabila= ca j 67;perioada mai nefavorabila = ca l5s .
vulpea

Mesajde proapis13 » 18 Dec 2014, 21:27

Mai este o varianta,merge si pe plus si pe minus...grade....vad ca nu o scrie nimeni si e cu cea mai putina manopera ;)
Informatia se gaseste in carti,carti pe care din pacate,odata cu feisbucareala apiculturii,nu le mai citeste nimeni...
proapis13

Mesajde lucky5strike » 18 Dec 2014, 21:28

Si eu o stiu, trebuia sa o bag la concurs! :arrow:
Pax vobiscum!
lucky5strike

Mesajde clncatalin » 18 Dec 2014, 21:33

Un cat cu miere deasupra
Scrisesem si de rama dar am vazut ca s-a scris deja
Ultima oară modificat de clncatalin pe 18 Dec 2014, 21:34, modificat 1 dată în total.
"Cuvintele sunt ca albinele: unele fac miere, altele te inteapa." - Bisanne de Soleil
https://www.facebook.com/catalin.calin.353
clncatalin

Mesajde Florin Dobre » 18 Dec 2014, 21:34

proapis13 scrie:Mai este o varianta,merge si pe plus si pe minus...grade....vad ca nu o scrie nimeni si e cu cea mai putina manopera ;)

Intorci stupul la 180?
Suntem pulbere de stele.
Florin Dobre

Mesajde cosming » 18 Dec 2014, 21:48

Florin Dobre scrie:
proapis13 scrie:Mai este o varianta,merge si pe plus si pe minus...grade....vad ca nu o scrie nimeni si e cu cea mai putina manopera ;)

Intorci stupul la 180?

am scris mai sus invarti corpul la soclu detasabil si ramele la cel fix. In varianta 2 poti invarti stupul cu urdinisul spre sud ca n-o fi jale. Personal rezervele cele mai mari de miere le las pe mijloc unde este densitatea cea mai mare de albine in ghem si putin descrescator catre laterale. E musai de actionat cu rotit corp sau invartit de rame atat doar ca dispunerea ramelor in final sa aiba forma de arc de cerc corespunzator rezervelor de miere sau cum prefer eu sa zic gen cuib bilateral. Rama cu miere deasupra e solutie eleganta cu toate ca scopul ei este de a ajuta familia primavara cand se dezvolta in caz de vreme rea ori cules cazut la fructiferi.
cosming

Mesajde jenica67 » 18 Dec 2014, 21:52

Punga cu miere deasupra, sau daca nu este, chiar sirop invertit 5:1, vezi demonstartiile lui Valer70 la -15 grade, pe forumul vechi.
jenica67

Mesajde cosming » 18 Dec 2014, 21:55

[quote="clncatalin"]Un cat cu miere deasupra
Scrisesem si de rama dar am vazut ca s-a scris

situatia apare cand impachetarea nu e corespunzatoare in toamna, spatiu si hrana. Biologic albina reduce ritmul spre toamna si sta cuminte in ghem mancand de cat mai aproape. Nu se duce ea la mierea din spate dar urca in cat?
cosming

Mesajde clncatalin » 18 Dec 2014, 22:01

cosming scrie:
clncatalin scrie:Un cat cu miere deasupra

situatia apare cand impachetarea nu e corespunzatoare in toamna, spatiu si hrana. Biologic albina reduce ritmul spre toamna si sta cuminte in ghem mancand de cat mai aproape. Nu se duce ea la mierea din spate dar urca in cat?

Daca ramele din cat sunt pline pana la speteaza de jos urca pentru ca iarna ghemul se deplaseaza in general dupa caldura si cum caldura urca, va urca si ghemul, cu conditia sa nu mai aiba miere pe vreo rama din mijloc. In acest caz 2 intervale din mijlocul ghemului raman jos si raman si celelalte intervale care formeaza ghemul spre exterior, infipte in celule si mor acolo de foame. Intervalele dinspre exteriorul ghemului se misca odata cu si in functie de intervalele din mijloc, unde se produce caldura ghemului.
"Cuvintele sunt ca albinele: unele fac miere, altele te inteapa." - Bisanne de Soleil
https://www.facebook.com/catalin.calin.353
clncatalin

Mesajde cosming » 18 Dec 2014, 22:15

clncatalin scrie:
cosming scrie:
clncatalin scrie:Un cat cu miere deasupra

Daca ramele din cat sunt pline pana la speteaza de jos urca pentru ca iarna ghemul se deplaseaza in general dupa caldura si cum caldura urca, va urca si ghemul, cu conditia sa nu mai aiba miere pe vreo rama din mijloc. In acest caz 2 intervale din mijlocul ghemului raman jos si raman si celelalte intervale care formeaza ghemul spre exterior, infipte in celule si mor acolo de foame. Intervalele dinspre exteriorul ghemului se misca odata cu si in functie de intervalele din mijloc, unde se produce caldura ghemului.

Ai dreptate urca cand are conditii!temperatura, sau e format in 2 caturi dar cand e foarte frig nu urca.
cosming

Mesajde aiudeanu » 18 Dec 2014, 23:50

jenica67 scrie:Daca ai rama cat corpul, cu frezari pentru umerii ramei, poti sa pui si o rama cu miere deasupra, in care ai facut o gaura in mijlocul fagurelui. Dar saptamana viitoare este cu plus tare, nu e o problema sa rotesti ramele, iar daca ai fund mobil este si mai usor.

Am urmarit toate discutiile, vad ca parerile sunt impartite, sincer sunt tentat cel mai mult sa recurg la o rama cu miere, am destule la rezerva, si de magazie (1/2) dar si mari. Treaba cu rotitul stupului nu se pune in cazul meu, cred ca o parte a problemelor le am tocmai pt ca i-am pus pe toti cu urdinisul spre sud, au fost puternic incalziti in oct-nov si au stat grupate in fata, consumand rezerva din prima treime a ramelor. Cum am scris, au miere inca multa dinspre mijloc spre spate, dar mi-e teama ca nu se vor deplasa dupa ea (desi am izolat la toti stupii spatele cu polistiren, tocmai ca sa nu stea prea rece, fiind spre nord.
Deci ar trebui sa tai umerii ramei si sa-i dau si o gaura spre mijloc, Eu am podisor, nu folosesc folie.
aiudeanu

Mesajde jenica67 » 19 Dec 2014, 00:06

Daca ai rama, nu trebuie taiati umerii. Faci doua canale, sa intre umerii ramei.
jenica67

AnteriorUrmătorul

Înapoi la INTRETINEREA ALBINELOR