Prima pagină APICULTURA GENERALA INTRETINEREA ALBINELOR

Discutii despre lucrari sezoniere,tehnici de ingrijire in diferite tipuri de stupi.Intretinerea familiilor de albine in cele trei tipuri mari de stupi...
Reguli forum
Acest site foloseste cookies. Continuarea navigarii implica acceptarea lor. Afla mai multe detalii : viewtopic.php?f=35&t=6168

Re: Iernarea albinelor

Mesajde csaa » 10 Ian 2018, 22:25

Am vazut ca domnul Dorian nu isi facea griji de uzura (si la ce familii scoate in primavara....alea nu sunt uzate deloc). In privinta mancarii....unul dintre dvs. mi-a spus in prima mea iarna de albinarit: Asta toamna ce ai pazit? De ce nu le-ai dat sirop sa complecteze?
Asa ca le-am dat. Am si polen si miere de rapita pentru turte. Sunt convins ca apicultori cu experienta celor de aici nu au facut greseala sa lase stupi fara mierre si pastura.
De fapt majoritatea sunt ingrijorati in ce priveste uzura albinelor doici si puietul tarat, ingrijorari pe care domnul Dorian am vazut ca nu le are.
csaa

LINK-URI SPONSORIZATE

SPONSOR

Mesajde gica.mosu » 10 Ian 2018, 22:34

F corect,ce zice Jonny_it....dar, consumul in aceasta perioada creste in raport cu suprafata de puiet si temp de afara... :shock: ...Si iata aici..., min 8 (dedicatie pt CSAA si nu numai) daca ai asemenea rame prima de langa DF..https://www.youtube.com/watch?v=jmnDUF7s9D0..nu-ti faci griji indiferent de vreme,consum/luna.... :idea: P.s- f interesant si modul de impachetare realizat de Radu cu acele saltelute de papura...P.s1- dupa parerea mea la o parte din stupi,mai mergea scoasa cate o rama :o
Sa ne multumin cu ce avem,sa ajutam si pe altii si sa ne rugam sa fim sanatosi!!!!
gica.mosu

Mesajde csaa » 10 Ian 2018, 22:51

Cam asa stau si ale mele. Doar ca eu nu le-am bagat polistiren intre perete si prima rama, iar desupra am folie si polistiren expandat. De anul viitor (sau de luna viitoare) am sa pun pasla.
csaa

Anterior

Înapoi la INTRETINEREA ALBINELOR