Prima pagină APICULTURA GENERALA INTRETINEREA ALBINELOR

Discutii despre lucrari sezoniere,tehnici de ingrijire in diferite tipuri de stupi.Intretinerea familiilor de albine in cele trei tipuri mari de stupi...

Re: Iernarea albinelor

Mesajde Albinel » 11 Mar 2013, 21:53

proapis13 scrie:Aviz si celor ce citesc,greul de abia acum incolo incepe,reginele pina infloresc pomii pier :!:
salve :D

Salutari !! off ...Doamne ..,eu mi-am furat-o deja ..sper sa nu mai am pierderi :roll:
albina cat cuprinde..restul vine de la sine !!
Albinel

LINK-URI SPONSORIZATE

SPONSOR

Mesajde csaa » 11 Mar 2013, 23:38

proapis13 scrie:Cuibul la ala mai trtebuia restrins macar cu o rama
Nu vad rostul mavrirolului acum in petrioada asta,chiar,de ce l-ai pus????
Nu stiu ce contine punga aia proteica insa parca ar fi ...clatite cu smoala :lol:
Ori cu bete ori fara la cat e de moale tot una e,betele trebuiau sa sustina turta sa nu atinga remele
La cat de ,,gros'' e peretele la ,,stupul'' ala cam putin mucegai ai avut,,,bine ca ai salvat fam de albine
Sunt curios ce se v-a intampla cu regina dupa cati fungi a inhalat in iarna asta
Cred ca ai invata ceva din experienta cu albinele din iarna asta
Aviz si celor ce citesc,greul de abia acum incolo incepe,reginele pina infloresc pomii pier :!:

Acum nu se vede, dar iti garantez ca are albine pe toate ramele. Peretii stupului in cauza sunt la tel de grosi ca si la cei care nu au facut mucegai. Mi-a mai ramas cate o bands de mavirol si am plus conform prospectului. Turta e cu lapte praf degresat facuta dupa reteta, ca e moale, ca e tare, nu stiu. Betele le-am pus sa nu se prelinga printre rame.
Albinel vino si tu, dar sa sti ca nu va oblig sa prindeti.
csaa

Mesajde MihaiT » 12 Mar 2013, 14:01

proapis13 scrie:Aviz si celor ce citesc,greul de abia acum incolo incepe,reginele pina infloresc pomii pier :!:

Poti sa ne spui te rog care ar fi cauzele care ar duce la moarte matcilor in perioada asta?
Multumesc!
"Iubiţi pe vrăjmaşii voştri, binecuvântaţi pe cei ce vă blestemă, faceţi bine celor ce vă urăsc şi rugaţi-vă pentru cei ce vă vatămă şi vă prigonesc,...
Căci dacă iubiţi pe cei ce vă iubesc, ce răsplată veţi avea?" (Matei 5:44-46)
MihaiT

Mesajde stoenescu gheorghe-gabriel » 12 Mar 2013, 18:42

Foarte curios, chiar daca au atata puiet? Asteptam!
stoenescu gheorghe-gabriel

Mesajde proapis13 » 13 Mar 2013, 08:57

Sunt 2 cauze ce duc la mortalitatea reginelor in perioada asta;
- insuficienta pasturii sau proasta calitate a acesteia la fam slabe
- mucegaiul din stupi
“Nu merge inaintea mea, s-ar putea sa nu te urmez. Nu merge nici in urma mea, s-ar putea sa nu te conduc bine. Mergi alaturi de mine si fii prietenul meu.” - Albert Camus
proapis13

Mesajde aparul » 13 Mar 2013, 09:20

si care ar fii legatura intre matci si pastura,vazind ca vin hranite cu laptisor?
Eu cred ca mai degraba ar fii neatentia stuparului! :shock:
aparul

Mesajde jenica67 » 13 Mar 2013, 10:07

In ce ar putea consta neglijenta, daca nu ai scos nici o rama din stup ?
jenica67

Mesajde ignatov andrei » 13 Mar 2013, 13:38

Acest domn Proapis13, mi-a lasat impresia unui om de o verticalitate si corectitudine mult peste media "forumului"! Daca a dat un raspuns incomplet, e una, dar raspunsuri incorecte nu am vazut! Ironiile la adresa sa sunt din start cu "adrisant necunoscut"!
Pastura de proasta calitate, sau insuficienta, are drept consecita o cantitate mica de laptisor, sau de laptisor necorespunzator! La reactivarea ovarelor, matca face un efort colosal! Daca nu e (nu a fost) hranita corespunzator, clacheaza!
Nu este greu sa fii darnic azi, greu este sa nu regreti maine!
ignatov andrei

Mesajde aparul » 13 Mar 2013, 14:49

astea sint doar ipoteze, stiind la fel de bine ca inceputul pontei la matca vine in mod gradual ,cum e si firesc din aceasta cauza,nu cred in,,clacarea'' matcilor din cauza pasturi
aparul

Mesajde ignatov andrei » 13 Mar 2013, 14:56

aparul scrie:astea sint doar ipoteze, stiind la fel de bine ca inceputul pontei la matca vine in mod gradual ,cum e si firesc din aceasta cauza,nu cred in,,clacarea'' matcilor din cauza pasturi

Eu ti-am spus ceva de "schimbarea parului", dar vad ca nu te lasi!
Nu este greu sa fii darnic azi, greu este sa nu regreti maine!
ignatov andrei

Mesajde proapis13 » 13 Mar 2013, 15:52

aparul scrie:astea sint doar ipoteze, stiind la fel de bine ca inceputul pontei la matca vine in mod gradual ,cum e si firesc din aceasta cauza,nu cred in,,clacarea'' matcilor din cauza pasturi

Eu nu sunt de vina ca multi dintre colegii nostri pleaca pe drumul anevoios al apiculturii cu un bagaj de cunostinte incomplet
Nu sunt vinovat nici de faptul ca unii au ,,invatat meserie'' doar citind forumurile
Am dat un raspuns ce trebuia sa te trimita la citit atat pe tine cat si pe multi altii

Daca pastura de sub miere este indemna pt hrana albinelor de unde puiul ciorii secreta albina laptisorul de matca??
Cand polenul este monoflor si pastura nu este macerata suficient albina refuza sa o consume
De-aia in unele fam de albine startul la puiet se da odata cu prima turta; indiferent cind este data aceasta :!:
Si de unde sa vina ponta gradual cind nema pastura in camara??

Mai baieti mai,cu tot respectul meu,ginditi cind scrieti si nu mai scrieti cum ginditi ;)

ignatov andrei scrie:Pastura de proasta calitate, sau insuficienta, are drept consecita o cantitate mica de laptisor, sau de laptisor necorespunzator! La reactivarea ovarelor, matca face un efort colosal! Daca nu e (nu a fost) hranita corespunzator, clacheaza!

Mersi ,,batrine'' raspuns corect in cartile de pe timpuri se spunea ca regina ,,se constipa'' in astfel de cazuri; nu mai kaka puiet

P.S.Raspunsul este fara ,,adrisant'' chiar daca am citat cele 2 postari
DE CE? -uri sunt multe
“Nu merge inaintea mea, s-ar putea sa nu te urmez. Nu merge nici in urma mea, s-ar putea sa nu te conduc bine. Mergi alaturi de mine si fii prietenul meu.” - Albert Camus
proapis13

Mesajde trantor » 13 Mar 2013, 16:53

Mai corect ar fi ca aparatul reproducator al matcii produce oua si pe timpul iernii, dar sunt resorbite de organism inaite de a ajunge in oviducte. Nu?
....
trantor

Mesajde Cristina-Irina » 13 Mar 2013, 22:49

Nu vreau sa-i scuz pe incepatori, dar va spun din proprie experienta ca, chiar daca citesti mult despre albine ai in cap un "talmes-balmes". Am inceput sa citesc din vara lui 2011, mi-am cumparat o gramada de carti. Am vrut sa fiu sigura ca fac fata acestui domeniu. In ianuarie am hotarat sa nu mai citesc nimic o luna de zile, deoarece, fiind foarte multe informatii noi, unele chiar contradictorii, m-am gandit ca ele trebuie sa se sedimenteze. Este ca atunci cand inveti sa conduci o masina. Stii ca trebuie sa apesi pe ambreiaj cand schimbi viteza, dar uiti sa o faci. In cazul albinelor informatiile sunt mult mai multe si este nevoie de timp si experienta sa faci legatura intre informatiile acumulate. M-am gandit ca anul acesta sa mai cumpar 2 roiuri, dar m-am razgandit, pentru ca nu ma simt deloc sigura pe mine.
Vreau sa va spun pe cum am iernat eu albinele, dar mai intai sa va prezint situatia de la achizitionarea lor.
- pe 21 iunie 2012 am cumparat 2 roiuri pe 6 rame Dadant 1/1 ( Stupii mei au configuratia corp 1/1 + 2 caturi 1/2, grosime 25 mm, podisor inalt de 6 cm, capac lemn invelit cu tabla si fund antivarroa)
- in iulie am avut puiet varos- am restrans cuibul, le-am dat sirop invertit, le-am tratat cu un antimicotic bio
- in august le-am facut un tratament antivarroa bio si abia dupa acest tratament am observat o dezvoltare mai substantiala a familiilor
- am facut hraniri de completare, le-am dat si protofil
- in octombrie le-am facut un tratament complet cu VF
- iernarea am facut-o in stil clopot, avand fund antivarroa- folie deasupra si fundul gol
- am restrans cuibul la 7 respectiv 8 rame si am lasat rezerve de hrana cca 14-15 kg respectiv 16-17 kg
- in podisorul inalt de 6 cm am pus o bucata de polistiren expandat de 5 cm si o paturica in spatiul ramas.
- la inceputul lui decembrie, la sfatul unor prieteni am pus o turta de cca. 800 g de apifonda pentru orice eventualitate - mare greseala - noroc ca albinele au fost mai destepte ca mine si nu s-au atins de ea pana in martie
- la sfarsitul lui decembrie am gasit si eu multe albine moarte la urdinis, dar am sperat ca sunt albinele care au intrat mai uzate in iarna
- nu am deschis stupii decat la inceputul lui martie. Iarna am facut doar control auditiv. Am ciocanit usor stupii de 3-4 ori sa vad daca reactioneaza normal.
- pe 9 martie le-am pus 500 g turta apiluk fiecaruia, am observat ca au inceput sa aduca polen crem si portocaliu. Am vrut sa restrang cuibul, dar vazand ca sunt multe albine nu am facut-o. Cred ca am gresit, avand in vedere ca vin cateva zile friguroase.
Postarea lui Proapis13 ca matcile pot muri pana infloresc pomii m-a cam pus si mai mult pe ganduri. Sper sa fie bine.
Va rog sa-mi spuneti ce greseli am facut ca sa nu le repet pe viitor.
Cristina-Irina

Mesajde cornelioandanciu » 13 Mar 2013, 23:11

Parerea mea este ca nu ai gresit cu nimic, daca sint bine izolate sub capac, le-ai mai pus si turta, stai linistit.
cornelioandanciu

Mesajde mirel » 14 Mar 2013, 01:04

un cuib strans bine primavara conteaza enorm....din ce ai spus tu, consider ca din cei doi stupi mergeau scoase cate 3 rame
Crezi ca stii teorie si in stupina nu merge nimic.Crezi ca stii practica, stupii merg bine dar nu stii de ce.Daca imbini teoria cu practica,nu merge nimic si nici nu stii de ce. (nea' Gica).
0761194759
mirel

Mesajde kiloz » 14 Mar 2013, 08:33

-fundurile cu site trebuie inchise,obturate din mijlocul lui februarie,inceputul lui martie ,pastrarea caldurii in cuib,protejarea totala a familiei inpotriva intemperiilor.Este perioada cind familia incearca sa incalzeasca volumul total ce este pusa la dispozitie din stupul respectiv nu numai ghemul.Albinele nu se mai pot baga in celule,fiind ocupate de puiet,si stau numai pe intervale intre rame.Matca este in miscare continue,cautind celule goale,si nu odata incercind sa scimba intervalul de rame iese pina la marginea protejata a cuibului, neprotejata poate sa ramine" blocata "ne mai avind putere de a intoarce in cuib.Soarta lui este moartea.
Să fii drept şi scrie adevărul.
kiloz

AnteriorUrmătorul

Înapoi la INTRETINEREA ALBINELOR