Prima pagină APICULTURA GENERALA INTRETINEREA ALBINELOR

Discutii despre lucrari sezoniere,tehnici de ingrijire in diferite tipuri de stupi.Intretinerea familiilor de albine in cele trei tipuri mari de stupi...
Reguli forum
Acest site foloseste cookies. Continuarea navigarii implica acceptarea lor. Afla mai multe detalii : viewtopic.php?f=35&t=6168

Re: Dezvoltarea pe orizontala versus dezvoltarea pe vertical

Mesajde Trantorul@ » 18 Noi 2015, 14:15

Rugaminte cat se poate de serioasa.
Dată expediere: 13 Noi 2015, 22:11
Expeditor: Trantorul@
Destinatar: mircea

Vorbesc cat se poate de serios si te rog frumos sa stergi toate mesajele mele din topicul respectiv ... daca nu vrei sa-l stergi pe tot !!!

viewtopic.php?f=4&t=6241

Deja se insista in penibilitate aiurea ....
Sa deschida altii altu sau .... mii egal doar sa dispara mesajele mele .

Multumesc.

Al dilea mesaj rugaminte.

Ca sa priceapa seaua cand bati calul nu de alta am pus mesajul asta !!!
Cerand si stergerea unor msg ( vo 3-4 ) care erau off si neprimind nici un raspuns asa ca va urez din nou spor in continuare la dezbateri!
Unde mai pui ca o disparut si primul mesaj al lui .... si eu vorbesc in al doilea mesaj si fac referire la ... mesaje care or disparut ... citesc unii si au impresia ca am luat-o razna ...
Sa gandeasca altii pentru noi!!!
Ne meritam soarta cu varf si indesat!!!
Un pierde vara!!!

Sa fi domn ii o intamplare, sa fii om ii lucru mare!!!
Trantorul@
 
Mesaje: 717
Membru din: 04 Mar 2012, 19:23
Localitate: Hunedoara

Re: Dezvoltarea pe orizontala versus dezvoltarea pe vertical

Mesajde cristian bh » 18 Noi 2015, 15:40

Trantorul@ scrie:Rugaminte cat se poate de serioasa.
Dată expediere: 13 Noi 2015, 22:11
Expeditor: Trantorul@
Destinatar: mircea

Vorbesc cat se poate de serios si te rog frumos sa stergi toate mesajele mele din topicul respectiv ... daca nu vrei sa-l stergi pe tot !!!

viewtopic.php?f=4&t=6241

Deja se insista in penibilitate aiurea ....
Sa deschida altii altu sau .... mii egal doar sa dispara mesajele mele .

Multumesc.

Al dilea mesaj rugaminte.

Ca sa priceapa seaua cand bati calul nu de alta am pus mesajul asta !!!
Cerand si stergerea unor msg ( vo 3-4 ) care erau off si neprimind nici un raspuns asa ca va urez din nou spor in continuare la dezbateri!
Unde mai pui ca o disparut si primul mesaj al lui .... si eu vorbesc in al doilea mesaj si fac referire la ... mesaje care or disparut ... citesc unii si au impresia ca am luat-o razna ...

Atunci fa bine si da napoi pe butonul Quote,...si reia ce s-a sters,...si spune-ne noua daca mai sterge,....si stergem noi cu el colo mai jos!
Da nici sa stearga ale tale si cine o citi sa creada ca ailaltii or bolunzait de cap si scriu precum la fotbal,...ei centreaza ei dau cu capul,....
Doi la mana,...si ceilalti or pierdut timpul cu tine incercand sa-ti explice ceva,....asa ca pana acu e ,,,,,fele/fele! :D
Bisztos,...? :D ...Apoi nu inteleg de unde iti vine atata oftica,.....uite io ma chinui sa deschid robinetele cu informatii despre orizontaliceasca,....care s-or ruginit de atata amar de vreme decand or fost napustite de unii,...din colegii mai semetzi! ;)
Onorabililor,sa fim generosi:daca putem, sa resuscitam si capra vecinului!
cristian bh
 
Mesaje: 2090
Membru din: 10 Mar 2013, 12:49
Localitate: Carpinet Bihor

Re: Dezvoltarea pe orizontala versus dezvoltarea pe vertical

Mesajde proapis13 » 18 Noi 2015, 16:05

SA NU SE STEARGA NIMIC... :!:
Acuma,ce...ne suparam daca avem impresia ca nu ne dau colegii dreptate...???
Sau ca noi nu suntem de acord cu metodele de dezvoltare ale altora...???
Au fost si or sa mai fie pe forum discutii si controverse pe tema asta...nu este prima...
Am avertizat e la inceput ca mai este cel putin o discutie pe tema asta si se v-a ajunge la contre...
Ce ce sa nu se stearga...???...pentru ca se v-a deschide altul si o sa o luam de la inceput ...
Cine stie cum sa cearna informatia din astea 10 pagini,o sa stie sa administreze si un orizontal si un vertical...
Parerea mea...si mai am una,cand te apuci de un lucru,apai du-l pana la capat...si cu argumente... ;)
Informatia se gaseste in carti,carti pe care din pacate,odata cu feisbucareala apiculturii,nu le mai citeste nimeni...
Avatar utilizator
proapis13
 
Mesaje: 7329
Membru din: 24 Feb 2011, 17:20
Localitate: Drobeta Turnu-Severin

Re: Dezvoltarea pe orizontala versus dezvoltarea pe vertical

Mesajde cristian bh » 18 Noi 2015, 22:30

pvc scrie:
cristian bh scrie:Putem continua discutia privind dezvoltarea orizontaliceasca,....fara a fi neaparat versus celelalte ca nu asta e scopul ei?


Bineinteles ca putem continua discutia privind dezvoltarea "orizontaliceasca".Eu am numai 2 bucati in care tin albine.In celelalte cutii tin gaini. Discutia asta fiind despre albine si nu despre gaini astept mai multe postari din partea ta. Tu avand mai multe cutii cu albine automat ai o experienta mai mare si ne poti impartasii si noua.Cine stie poate dau gainile afara din "orizontalicesti" si bag albine. Sunt curios care-i productia ta de miere, medie pe cutie? Pe cate rame ai intrat in iarna?

Experienta nu o da nr stupilor ci practica,....zic ca abia dupa 5 ani poti vorbi din experienta si nu din citite sau auzite.Fiindca tin familii putine,....ma ghidez dupa cele ce sunt varfuri,..si asta urmaresc,sa am mai toate familiile sa tina aproape,Fiind cam departe de zona agricola,....minim 80 km,nu mi se renteaza deplasari pt cules la rapita sau fs,...singurul cules mai bunicel e cel de salcam,dar si aici mereu am o problema cu vremea,intrucat este cu o saptamana mai tarziu decat in zona aflata la 25,30 km de mine iar in acea perioada este acel ciclu de vreme mai rea,Orbanul cun se zice aici,afectand tocmai in perioada de inflorire!Asa ca pe stationar ,in gradina,un 25 de kile media pe an ma multumeste,dar daca imbunatatesc tehnica,sper sa ajung la peste 30 kg!Plus ca,hranirile la mine sunt aproape inexistente,....si albinele consuma tot timpul anului doar miere,
In privinta iernarii,....aici am o oarecare dilema in a aprecia corect cantitatea de albina dintre intervale,tocmai datorita faptului ca ingrosandu-se coronitele s-a creat o distanta mai mare intre spetezele ramelor,fiind posibil ceva mai multa albina pe inteval,...,,,,si am in stupi acum intre 5 si 7 rame ,...
Da,
gainile tale baga oua si prin crapaturile de pe fundul stupilor? :D
ca na,.cu ochiul la matcile vecine de cotet,(pardon de stup)..totul se copiaza,....stanga ,dreapta.... :lol: :lol:
Onorabililor,sa fim generosi:daca putem, sa resuscitam si capra vecinului!
cristian bh
 
Mesaje: 2090
Membru din: 10 Mar 2013, 12:49
Localitate: Carpinet Bihor

Re: Dezvoltarea pe orizontala versus dezvoltarea pe vertical

Mesajde pvc » 18 Noi 2015, 23:16

Am o familie de la care am luat 40 kg numai rapita si salcam. Stationar. La un control dupa salcam am gasit celule facute in crapatura stupului. Ouase si acolo. Nu e obligatoriu sa crezi.
pvc
 
Mesaje: 329
Membru din: 15 Mai 2015, 08:30
Localitate: Bucuresti, stupina in Buzau

Re: Dezvoltarea pe orizontala versus dezvoltarea pe vertical

Mesajde florinapi » 19 Noi 2015, 08:37

De unde s-a plecat si unde s-a ajuns cu discutia,despre tema de la inceput?
Posibil ca un orizontal in care se fac multiple interventii,sa se dezvolte mi bine ca un vertical,dar...oare nu si pentru acest motiv au fost inlocuiti cu stupi verticali?Sa nu mai vorbim de transport.Stupii orizontali s-au mentinut intrun procent bun pe pavilioane pentru ca intra mai multi si se poate folosi spatiul mai economic.
Am avut si eu stupi orizontali,dar nu am avut asemenea experiente placute cu ei cum zice initiatorul topicului ca are.

Cunosc oameni in varsta care au lucrat o buna parte din viata cu orizontali,pe la CAP ,dupa care au trecut la verticali.

Acuma revenind la ideea de la inceput,cum ca lipsa spatiului pentru dezvoltare in vertical,ar fi motivul ca orizontalul este mai bun,aicea chiar ca nu pot sa fiu de acord !

Mai discutam !
,,Morala fara expertiza este naiva,iar uneori poate fi chiar periculoasa."

Puteti vedea albumul pe foto pe SunPhoto aici : http://florinapi.sunphoto.ro
florinapi
 
Mesaje: 193
Membru din: 13 Noi 2011, 22:21
Localitate: Lugoj

Re: Dezvoltarea pe orizontala versus dezvoltarea pe vertical

Mesajde Trantorul@ » 19 Noi 2015, 10:14

florinapi scrie:...
Am avut si eu stupi orizontali,dar nu am avut asemenea experiente placute cu ei cum zice initiatorul topicului ca are.

Cunosc oameni in varsta care au lucrat o buna parte din viata cu orizontali,pe la CAP ,dupa care au trecut la verticali.

Acuma revenind la ideea de la inceput,cum ca lipsa spatiului pentru dezvoltare in vertical,ar fi motivul ca orizontalul este mai bun,aicea chiar ca nu pot sa fiu de acord !

Mai discutam !


Poftim mesaj dupa ce scriu si explic niste DETALII!

Q.E.D.
Sa gandeasca altii pentru noi!!!
Ne meritam soarta cu varf si indesat!!!
Un pierde vara!!!

Sa fi domn ii o intamplare, sa fii om ii lucru mare!!!
Trantorul@
 
Mesaje: 717
Membru din: 04 Mar 2012, 19:23
Localitate: Hunedoara

Re: Dezvoltarea pe orizontala versus dezvoltarea pe vertical

Mesajde florinapi » 20 Noi 2015, 07:54

Nu mai are nici un rost sa discutam !!!
,,Morala fara expertiza este naiva,iar uneori poate fi chiar periculoasa."

Puteti vedea albumul pe foto pe SunPhoto aici : http://florinapi.sunphoto.ro
florinapi
 
Mesaje: 193
Membru din: 13 Noi 2011, 22:21
Localitate: Lugoj

Re: Dezvoltarea pe orizontala versus dezvoltarea pe vertical

Mesajde lucky5strike » 20 Noi 2015, 20:51

Topicul este despre orizontal versus vertical.

Eu am gandit (cand am vorbit...) despre orizontal vs Dadant cu magazie. Da, ca dezvoltare, orizontalul e mult mai bun ca Dadant cu 1/2, care oricum nu are decat 10 rame cuib.. Mereu, dar mereu, vei putea intretine familii mai bune in orizontal.

Dar daca vorbim de orizontal vs ME, se schimba treaba.
Pax vobiscum!
lucky5strike
 
Mesaje: 6248
Membru din: 18 Feb 2011, 19:02
Localitate: DOLJ

Re: Dezvoltarea pe orizontala versus dezvoltarea pe vertical

Mesajde TDI » 20 Noi 2015, 20:58

pvc scrie:Am o familie de la care am luat 40 kg numai rapita si salcam. Stationar. La un control dupa salcam am gasit celule facute in crapatura stupului. Ouase si acolo. Nu e obligatoriu sa crezi.

Recordisti exista in orice stupina. Personal am avut stup care doar la salcam a dat peste 30 kg si a depasit 8 kg de albina, pe 4 caturi dadant si 1 cat 1/2.
Dar.
Pe stationar, cu toata bunavointa mea, media aritmetica e praf.
2,3,4,5 - culesuri bune, care pot fi asigurate de pastoral, dubleaza productia medie in cel mai nenorocit an...
Amu... fiecare cu ale lui.
Vorbim hobby e drept.
TDI
 
Mesaje: 1609
Membru din: 07 Aug 2013, 17:31
Localitate: Bacau-Roman

Anterior

Înapoi la INTRETINEREA ALBINELOR



Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: marco68 şi 25 vizitatori