Prima pagină APICULTURA GENERALA INTRETINEREA ALBINELOR

Discutii despre lucrari sezoniere,tehnici de ingrijire in diferite tipuri de stupi.Intretinerea familiilor de albine in cele trei tipuri mari de stupi...
Reguli forum
Acest site foloseste cookies. Continuarea navigarii implica acceptarea lor. Afla mai multe detalii : viewtopic.php?f=35&t=6168

Dezvoltarea pe orizontala versus dezvoltarea pe verticala?

Mesajde Trantorul@ » 09 Noi 2015, 01:00

Vorbesc de primavara si sa luam zonele din Romania mai reci si cu primaveri mai capricioase cum sunt mai nou in ultimul timp .

Sa plecam pe ORIZONTALA de la sa zicem ~ 5/6 Rame Dadant de albina unde 3/4 sunt de puiet vine val de perioada rece da am albina si pe ramele
de inchidere destula ... deci pot sa "fortez" sparg cuibul adica fortez albina sa-mi vina de pe lateralele exterioare pe rama asta cu care creez io dezechilibru in mijlocul cuibului si am 1 + de puiet cu x zile mai repede decat la ... sa luam ca exemplu pe VERTICALA un model de stup care un
corp are echivalentul celor 5/6 rame Dadant un fel de Delon ce am io , MEA .... si altele e la astea inainte de valurile de frig nu poti forta nici cum ca
ti-o iei in freza de numa ( am incercat tot felul de artificii coborat 1-2 rame , inversat corpuri bla bla bla ..... => doar puiet racit in cele mai multe artificii de genu ... ) si tre sa le lasi natural ( excludem rezistentele , eu nu am folosit , astea te pot ajuta in perioadele respective sa coboare mai repede in corpul de jos) .

E iti vin 2-3-4 valuri de 3-5 sau mai multe zile de frig la dezlvotarea pe orizontala poti face "fortari" din astea de mai sus pe cand la cea pe verticala
la stupi enumerati mai greu si poti castiga 1-2-3 rame cu cateva zile bune mai repede ....

In zonele si in primaverile mai normale e cat de cat ok si cele scrise mai sus se refera pana la o anumita data din primavara dupa care nu mai este
inconvenientu respectiv.

E, drept ii ca doar daca vrei sa ai o dezvoltare un pic fortata pe orizontala faci cele scrise mai sus si trebuie sa lucrezi cu RAMA, daca vrei sa te
ocupi de mai multi stupi si sa lucrezi cu corpul si faci pastoral si la S3 ii lasi de capul lor ...

Sa mai scriu si de Dadant 10 rame vs Dadant 18/20/22 rame , la cel din urma poti avea 1/2/3 rame de puiet in plus pana la salcam fata de cel de
10 .. plus ca la cel de 10 rame se poate sa scoti rame pline cu pastura/nectar si sa introduci goale pentru ouat ... ajungi la 10 rame 7-8 puiet si aia ii matca "someaza" ... pe cand la celalalt nu tre sa scoti doar sa adaugi ... intr-un fel merge si oua o matca cand vede in stup 4 rame de pastura/nectar
si coronite si altfel cand are 2 de nectar /pastura si coronite .... sunt destule date in ecuatie de care trebuie tinut cont si trebuie exploatate toate la maxim pentru un randament maxim e nevoie si de timp ... si inca o chestie aici cand incepe salca /fructiferi .... functie de zona ... adica este un
cules bunicel de nectar/polen nu stati pana umple si ultima celula cu polen/nectar orice zi si ou ouat cand trebuie si nu miine /poimiine conteaza,
au fost ani cand aveam 4-5 rame blocate cu nectar/polen ... drept ii ca rare primaveri din astea da se intampla si functie si de ce ai in lada .

Am mai scris pe undeva si am zis pe orizontalul de 18 .... faci dezvoltare pana cand incepe salcamul , dupa care ii pui magazie si scoti salcam lacrima .... dupa salcam continui pe orizontala pana la cate rame are ... mai sunt una alta de scris da mai lasam si pe data viitoare si pe altii .
Sa gandeasca altii pentru noi!!!
Ne meritam soarta cu varf si indesat!!!
Un pierde vara!!!

Sa fi domn ii o intamplare, sa fii om ii lucru mare!!!
Trantorul@
 
Mesaje: 717
Membru din: 04 Mar 2012, 19:23
Localitate: Hunedoara

Re: Dezvoltarea pe orizontala versus dezvoltarea pe vertical

Mesajde cucubau » 09 Noi 2015, 01:16

Albina se dezvolta muuuult mai bine pe verticala , decat pe orizontala . Intodeauna are tendinta de a pune mierea deasupra si pe margini cea ce face ca orizontalul sa se blocheze foarte usor la primul cules = pericol de roire in perioada aprilie iunie.
Multa multa manopera pentru deblocare rama cu rama ,
Orizontal cu cat ,prea voluminos , greu de manipulat .
Orizontal se preteaza la stuparit stationar la nivel de hobY.
........
Avatar utilizator
cucubau
 
Mesaje: 1073
Membru din: 19 Noi 2012, 10:55
Localitate: Curtea de Arges

Re: Dezvoltarea pe orizontala versus dezvoltarea pe vertical

Mesajde cucubau » 09 Noi 2015, 01:55

Am mai scris pe undeva si am zis pe orizontalul de 18 .... faci dezvoltare pana cand incepe salcamul , dupa care ii pui magazie si scoti salcam lacrima .... dupa salcam continui pe orizontala pana la cate rame are ... mai sunt una alta de scris da mai lasam si pe data viitoare si pe altii .

Orizontal cu cat : unde ti ramele de cat pana la salcam si ce faci cu ele dupa ?
........
Avatar utilizator
cucubau
 
Mesaje: 1073
Membru din: 19 Noi 2012, 10:55
Localitate: Curtea de Arges

Re: Dezvoltarea pe orizontala versus dezvoltarea pe vertical

Mesajde Trantorul@ » 09 Noi 2015, 02:46

Pe bune cititi , recititi si poate pana la urma intelegeti ce am vrut eu sa spun , drept ii ca nu am haru asta didactic ... vedeti la ce perioada am facut referire si pe urma postati. Nu am vrut si nu vreau sa jignesc pe nimeni cu fraza de mai inainte!!!

Nu este nici o capcana si vorbesc cat se poate de serios!!! posibil sa fi avut in unele parti o exprimare mai nefericita si sa se poata intelege si altceva nu am urmarit asta!!!
Chestiile scrise sunt testate si nu citite prin biblioteci asa ca ...
In zona mea am parte de curenti mai puterni/reci , sunt pe un deal , vai , ... mai sunt nu divulg chiar tot primaveri destul de reci si capricioase.

Ce trebuia sa se inteleaga pe scurt la dezvoltare pe orizontala poti crea dezechilibru in mijlocul cuibului "ca" iti permite spatiul ... asta cind ai albina destula pe ramele de inchidere care nu tre sa stea sa incalzeasca ramele alea ... va fi ouata aproape instant in mijloc pe cand cand dai linga mai greu albina trece mult mai greu peste rame!!! in mijloc ii stare de URGENTA!!! e el un spil si cu larvaru ala acu fiecare cat si cum poate iar la vertical cand ai un corp plin nu poti face smecherii de genu asta ca o dai in bara .... eu nu vorbesc de Mai/Iunie/Iulie , e chestia asta cu spartu o poti face si inainte de venirea unui val mai rece daca ai albina necesara !!! pe cand la vertical daca il prinde doar pe un corp chiar daca ar putea sa coboare pe ceva suprafata de fagure avand albina respectiva amana pana la indreptarea vremii si aici pierzi zilele respective!!! nu prea poti crea dezechilibru in mijlocul cuibului cand ai un corp plin !!!

Eu ma refeream la stupi iernati pe 6-8 rame in orizontal si cand largesti .... o faci spargand direct cuibul!!! E astia daca ii ai in dadant de 10 rame pierzi 1-2-3 rame de puiet si deblocheaza si bla bla bla ... si tot felul de artificii .
SI cine nu stie si nu crede poate sa testeze urmatoarele pe propia piele... DE la un moment dat ORIZONTALUL DADANT FACE MAI MULTA ALBINA DECAT Dadantul de 10/12 rame exploatati in sistem vertical!!!

Orice suprafata de rama care ar putea fi ouata astazi si nu peste 1,2,3 ... x zile e un plus pentru familia respectiva!!!

Unde le tin si acum ca le am pentru dadanti de 10 rame in gradina sub un mar! sa se "plimbe" vantu prin ele ... :lol:

P.S. Am faguri in magazii doar albi ... nu las nimic ce o fost pontat!

P.S. 1 Nu mi-a permis titlul topicului mai multe caractere sa trec si primavara ca asta era intentia!
Sa gandeasca altii pentru noi!!!
Ne meritam soarta cu varf si indesat!!!
Un pierde vara!!!

Sa fi domn ii o intamplare, sa fii om ii lucru mare!!!
Trantorul@
 
Mesaje: 717
Membru din: 04 Mar 2012, 19:23
Localitate: Hunedoara

Re: Dezvoltarea pe orizontala versus dezvoltarea pe vertical

Mesajde Dila Daniel » 09 Noi 2015, 08:36

cred ca o concluzie general valabila si "definitiva" referitor la acest aspect(cum este mai bine vertical sau orizontal?)nu putem trage.
orice sistem de intretinere a albinelor,are avantaje si dezavantaje.
Depinde de fiecare in parte sa aleaga ce-l satisface mai bine,in functie de nevoi si posibilitati sau rezultate.
Odata invatata,inteleasa si stapanita(cat decat)Intretinere si cresterea familiei de albine ca unitate biologica,cu dinamica si nevoile ei,ne va fi mai usor sa decidem(fiecare pentru el)daca o facem orizontal sau vertical.
Ultima oară modificat de Dila Daniel pe 09 Noi 2015, 09:02, modificat 1 dată în total.
Nu sunt perfect dar sunt eu insumi...si sunt mandru de asta!
Cu stima D.D.
Avatar utilizator
Dila Daniel
 
Mesaje: 2447
Membru din: 18 Feb 2011, 22:51
Localitate: Craiova

Re: Dezvoltarea pe orizontala versus dezvoltarea pe vertical

Mesajde ignatov andrei » 09 Noi 2015, 08:52

Trantorul@ scrie:Ce trebuia sa se inteleaga pe scurt la dezvoltare pe orizontala poti crea dezechilibru in mijlocul cuibului "ca" iti permite spatiul ... asta cind ai albina destula pe ramele de inchidere care nu tre sa stea sa incalzeasca ramele alea ... va fi ouata aproape instant in mijloc pe cand cand dai linga mai greu albina trece mult mai greu peste rame!!! in mijloc ii stare de URGENTA!!! e el un spil si cu larvaru ala acu fiecare cat si cum poate iar la vertical cand ai un corp plin nu poti face smecherii de genu asta ca o dai in bara .... eu nu vorbesc de Mai/Iunie/Iulie , e chestia asta cu spartu o poti face si inainte de venirea unui val mai rece daca ai albina necesara !!! pe cand la vertical daca il prinde doar pe un corp chiar daca ar putea sa coboare pe ceva suprafata de fagure avand albina respectiva amana pana la indreptarea vremii si aici pierzi zilele respective!!! nu prea poti crea dezechilibru in mijlocul cuibului cand ai un corp plin !!!


SI cine nu stie si nu crede poate sa testeze urmatoarele pe propia piele... DE la un moment dat ORIZONTALUL DADANT FACE MAI MULTA ALBINA DECAT Dadantul de 10/12 rame exploatati in sistem vertical!!!



Se poate si la orizontal, si la vertical (orizontalul si verticalul cu rame 1/1), totul este sa INCHIZI OCHII SI SA NU VEZI CE LADA E.
Daca la dezvoltarea din primavara pleci cu chestii impuse din start ca asa lucrez la stupul "ala" si altfel la "celalat", partida este total gresit abordata!
ignatov andrei
 
Mesaje: 5315
Membru din: 28 Ian 2013, 18:53
Localitate: Vaslui

Re: Dezvoltarea pe orizontala versus dezvoltarea pe vertical

Mesajde vulpea » 09 Noi 2015, 10:50

Pt.Trantorul@:sunt perfect de acord cu tine(orizontalul/H produce mai multa albina...)metoda rusului e f.buna(H +cat),dar poti sa asociezi la H si conceptul Layens.ului orizontal(LH,cu doua dimensiuni de rame/rama medie-cuib si rama mare,1/1-rame de stransura).ca sa fie mai clar=5R /stransura + 9R / cuib + 5R / stransura.
vulpea
 
Mesaje: 735
Membru din: 25 Iun 2014, 20:53

Re: Dezvoltarea pe orizontala versus dezvoltarea pe vertical

Mesajde vulpea » 09 Noi 2015, 10:59

PS.La H.ul clasic se poate lucra cu R Dadant 1/1 si 3/4 in varianta descrisa de mine,sau cu R Layens 1/1 si 3/4,varianta pe care o prefer.a se retine ca R Layens se poate realiza si din R Dadant,rezultand un stup Layens de mare capacitate(ATENTIE:extragerea se poate face cu centrifuga clasica,fara modificare !).
vulpea
 
Mesaje: 735
Membru din: 25 Iun 2014, 20:53

Re: Dezvoltarea pe orizontala versus dezvoltarea pe vertical

Mesajde Mircea_63 » 09 Noi 2015, 12:02

Ma abtin sa afirm ca e mai bun unul sau altul, insa fac remarca urmatoare:
In momentul in care am cuibul plin, pe 10-12 rame, depinde de stup, in cazul verticalului maresc volumul stupului cu un cat de 1/2 sau 1/1 ceea ce provoaca brusc un dezechilibru mai mare decat adaugarea unei rame in orizontal.

In schimb, daca lucrezi cu MER si ai de exemplu doua caturi la iesirea din iarna, in momentul in care mai adaugi un cat, ai marit stupul cu 1/3. Ba chiar poti adauga catul dedesubt, daca doresti sau crezi ca e mai bine, sau il poti intercala.
In acest sens MERul este mai vresatil.

Pana la umplerea cuibului, la urma urmei verticalul se comporta ca un orizontal. Cand si-a inconjurat bine puietul cu miere, incep gandurile de roire. La orizontal insa magazinul este in lateral.
La vertical insa, poti lucra in asa fel incat deasupra puietului sa nu aiba miere si sa fie in permanenta pusa in situatia de a completa acel loc, manipuland astfel tendinta de roire in anumite limite.

Avantaje, dezavantaje, ramane o singura intrebare: faci sau nu pastoral. Daca da, e greu cu orizontalul. Puse una peste alta, pastoralul cu orizontali este in dezavantaj fata de verticali. Poate mai conteaza uneori si sortimentele de miere.
Nimic din ce-i uman nu imi e strain. (S. Freud)
Abia am timp sa ma mir ca exist...(N.Stanescu)
Mircea_63
 
Mesaje: 5459
Membru din: 15 Mar 2012, 12:55
Localitate: Timisoara

Re: Dezvoltarea pe orizontala versus dezvoltarea pe vertical

Mesajde alin75 » 09 Noi 2015, 12:06

Mircea_63 scrie:Ma abtin sa afirm ca e mai bun unul sau altul, insa fac remarca urmatoare:
In momentul in care am cuibul plin, pe 10-12 rame, depinde de stup, in cazul verticalului maresc volumul stupului cu un cat de 1/2 sau 1/1 ceea ce provoaca brusc un dezechilibru mai mare decat adaugarea unei rame in orizontal.

In schimb, daca lucrezi cu MER si ai de exemplu doua caturi la iesirea din iarna, in momentul in care mai adaugi un cat, ai marit stupul cu 1/3. Ba chiar poti adauga catul dedesubt, daca doresti sau crezi ca e mai bine, sau il poti intercala.
In acest sens MERul este mai vresatil.

Pana la umplerea cuibului, la urma urmei verticalul se comporta ca un orizontal. Cand si-a inconjurat bine puietul cu miere, incep gandurile de roire. La orizontal insa magazinul este in lateral.
La vertical insa, poti lucra in asa fel incat deasupra puietului sa nu aiba miere si sa fie in permanenta pusa in situatia de a completa acel loc, manipuland astfel tendinta de roire in anumite limite.

Avantaje, dezavantaje, ramane o singura intrebare: faci sau nu pastoral. Daca da, e greu cu orizontalul. Puse una peste alta, pastoralul cu orizontali este in dezavantaj fata de verticali. Poate mai conteaza uneori si sortimentele de miere.

Ce ma impiedica la adaugarea catului sa pun 1,2 rame 1/2 peste care trec folia, si cobor cu ea peste cuib, "largind" spatiul dupa necesitate jucandu-ma cu folia (nu stiu daca am explicat destul de bine!)?
https://www.youtube.com/watch?v=RI8TEa2gFCo
.... orice supraapreciere duce la dezamagire.....
Avatar utilizator
alin75
 
Mesaje: 1000
Membru din: 08 Mai 2011, 21:44

Re: Dezvoltarea pe orizontala versus dezvoltarea pe vertical

Mesajde Mircea_63 » 09 Noi 2015, 12:18

Bineinteles ca poti si se practica. Idealul insa e sa reduci cat mai mult numarul de interventii, sa reduci manopera in cazul unui numar mai mare de stupi.

Pentru unii stuparitul inseamna pricepere in a bibili stup cu stup si rama cu rama. Nu le contest priceperea, sa le traiasca. Altii cu multi stupi in spate, produc miere multa cu minimum de manopera. Pot exista operatiuni la care cei cu bibilitul vor avea de comentat, insa in final, raportul productie/manopera si cheltuieli isi spune cuvantul.

De aceea in unele discutii este importanta distinctia intre stuparit si productie de miere. Nu se contrazic cum ar fi unii tentati sa spuna, ci doar exista diferente de abordare.

Am vazut mosneag ambitios care isi sapa gradina cu lopata de picior. El face gradinarie si nu vrea sa-i batatoreasca tractorul pamantul.... Altul stupareste, gadila rama cu rama si numara celulele. Vecinul produce tone. Fiecare are dreptate in felul lui, depinde de scopul urmarit.
Nimic din ce-i uman nu imi e strain. (S. Freud)
Abia am timp sa ma mir ca exist...(N.Stanescu)
Mircea_63
 
Mesaje: 5459
Membru din: 15 Mar 2012, 12:55
Localitate: Timisoara

Re: Dezvoltarea pe orizontala versus dezvoltarea pe vertical

Mesajde alin75 » 09 Noi 2015, 12:29

Trantorul@ scrie:....
Sa plecam pe ORIZONTALA de la sa zicem ~ 5/6 Rame Dadant de albina unde 3/4 sunt de puiet vine val de perioada rece da am albina si pe ramele
de inchidere destula ... deci pot sa "fortez" sparg cuibul adica fortez albina sa-mi vina de pe lateralele exterioare pe rama asta cu care creez io dezechilibru in mijlocul cuibului si am 1 + de puiet cu x zile mai repede decat la ... sa luam ca exemplu pe VERTICALA .....

Marian de ce nu pot face asta la dadant de 12 rame, care sa fie la indentic ca si populatie cu orizontalul? La cel de 10 ai dreptate, daca scoti laterale ........
https://www.youtube.com/watch?v=RI8TEa2gFCo
.... orice supraapreciere duce la dezamagire.....
Avatar utilizator
alin75
 
Mesaje: 1000
Membru din: 08 Mai 2011, 21:44

Re: Dezvoltarea pe orizontala versus dezvoltarea pe vertical

Mesajde Trantorul@ » 09 Noi 2015, 12:39

ignatov andrei scrie:
Trantorul@ scrie:Ce trebuia sa se inteleaga pe scurt la dezvoltare pe orizontala poti crea dezechilibru in mijlocul cuibului "ca" iti permite spatiul ... asta cind ai albina destula pe ramele de inchidere care nu tre sa stea sa incalzeasca ramele alea ... va fi ouata aproape instant in mijloc pe cand cand dai linga mai greu albina trece mult mai greu peste rame!!! in mijloc ii stare de URGENTA!!! e el un spil si cu larvaru ala acu fiecare cat si cum poate iar la vertical cand ai un corp plin nu poti face smecherii de genu asta ca o dai in bara .... eu nu vorbesc de Mai/Iunie/Iulie , e chestia asta cu spartu o poti face si inainte de venirea unui val mai rece daca ai albina necesara !!! pe cand la vertical daca il prinde doar pe un corp chiar daca ar putea sa coboare pe ceva suprafata de fagure avand albina respectiva amana pana la indreptarea vremii si aici pierzi zilele respective!!! nu prea poti crea dezechilibru in mijlocul cuibului cand ai un corp plin !!!


SI cine nu stie si nu crede poate sa testeze urmatoarele pe propia piele... DE la un moment dat ORIZONTALUL DADANT FACE MAI MULTA ALBINA DECAT Dadantul de 10/12 rame exploatati in sistem vertical!!!



Se poate si la orizontal, si la vertical (orizontalul si verticalul cu rame 1/1), totul este sa INCHIZI OCHII SI SA NU VEZI CE LADA E.
Daca la dezvoltarea din primavara pleci cu chestii impuse din start ca asa lucrez la stupul "ala" si altfel la "celalat", partida este total gresit abordata!


Unu iti permite niste chestii la un moment dat altul mai greu si tu apicultorul x,y tre sa ai ochii deschisi si nu inchisi si sa stii dinainte ce si cum ... eu ma refeream la niste "DETALII" ( o sa zica unii ca ne pierdem in detalii :lol: ) e detaliile alea pot face diferenta intre un an foarte bun /bun / prost ... bineinteles ca ma refer in mare la zona mea care am un cules de salcam si atat ... deci tinta este salcamul un cules .... si nu salcam 2/3 si alte pastoraluri ...
Asta urmaream eu sa punctez "DETALIILE ESPECTIVE" ... pentru cei ce nu doresc un nr. foarte mare de familii ..... si se regasesc in situatia de mai sus .. chiar si daca fac pastoral chestia ramane valabila cu detaliile ... sa zicem ca omul/oamenii nu vreau sa treaca de 80-100 fam. de productie ... unii pot duce mai mult acu depinde de harnicia si puterile fiecaruia!!!

Familia se dezvolta si singura ... poti lasa toate ramele in stupi indiferent de model ... unele se aranjeaza cum trebuie si trec iarna cu brio altele mai greu si crapa ... SELECTIE naturala!!!

Nu am dat un nr. de familii dar e normal sa fii limitat la un nr. mai mic cand lucrezi cu rama decat cand lucrezi cu corpul ... la fel sunt avantaje si dezavantaje pe fiecare sistem , normal ca fiecare isi alege un sistem pe ce urmeaza sa vrea sa faca in viitor ( aici cei care au ochii deschisi de la inceput si au si putina/multa intelepciune atunci sa faca alegerea buna ) si nu tot schimba sau nu ca unii dintre noi :lol: ...

P.S. Posibil sa nu fie cel mai inspirat titlu ... am vrut sa fie de Dezvoltarea pe orizontala sau dezvoltarea pe verticala primavara ? de acolo semnu ? nu mi-o permis intreg primavara si in loc de "sau" am pus "versus" ... o ramas un semn ? sarit cu vedera si neobservat , o corectat cineva putea corecta peste tot si sa nu scoata in evidenta niste chestii neesentiale!!! :lol:
Sa gandeasca altii pentru noi!!!
Ne meritam soarta cu varf si indesat!!!
Un pierde vara!!!

Sa fi domn ii o intamplare, sa fii om ii lucru mare!!!
Trantorul@
 
Mesaje: 717
Membru din: 04 Mar 2012, 19:23
Localitate: Hunedoara

Re: Dezvoltarea pe orizontala versus dezvoltarea pe vertical

Mesajde proapis13 » 09 Noi 2015, 13:48

Cazul meu...doar o exceptie...nu la toti am patit la fel...
Stup oriontal si stup vertical,aceeasi putere,reginele surori...
La inceput de primavara,orizontalul dezvoltare lineara,verticalul batea pasul pe loc
Cand s-a incalzit verticalul dezvoltare exploziva,orizontalul linear...
La salcam si dupa aceeasi dezvoltare fara diferente
La extras miere,orizontalul nu a trecut peste a zecea rama si a amestecat mierea cu puietul
Verticalul NU A SUIT IN CAT....in schimb a centrat cuibul pe 4 rame blocand ramele stanga/dreapta cu miere
La culesul de poliflora,cand am inceput jocul ramelor,orizontalul pana la 1 august s-a extins pe 17 rame miere si puiet
Verticalul la poli a procedat la fel ca si la salcam,a blocat lateralele si a ignorat catul,6 rame full cu miere..
Ambii full de albina,orizontalul avea deschis si al doilea urdinis iar la vertical catul plin cu albina...
In toamna,orizontalul s-a restrans pe 10-12 rame,mancare la greu,NU a primit hrana de stimulare/completare
Verticalul,miere full albina la fel,un plus de 3 rame 1/2 cu miere in cat,nu a primit stimulare completare...
Ambii or sa ierneze cum s-au organizat...o sa dau catul jos la vertical si or sa primeasca cate o paturica peste podisor ...
Pentru cei ce nu-mi cunosc zona de iernare,am o clima mediteraneeana si pot ierna fam puternice si fara diafragma
sau impachetaj si cu sita pe fund pastrand totusi distanta de siguranta fata de sol...
Concluzia mea,ce merge la mine nu merge la tine chiar daca aplicam aceeasi tehnologie apicola,rasa-casa*masa...
Si ce poti scoate de la orizontal nu poti obtine de la vertical si viceversa....
Informatia se gaseste in carti,carti pe care din pacate,odata cu feisbucareala apiculturii,nu le mai citeste nimeni...
Avatar utilizator
proapis13
 
Mesaje: 7329
Membru din: 24 Feb 2011, 17:20
Localitate: Drobeta Turnu-Severin

Re: Dezvoltarea pe orizontala versus dezvoltarea pe vertical

Mesajde Trantorul@ » 09 Noi 2015, 13:56

Hai sa spun ce si cum gandesc io acu ....

EX. sa zicem ca fac pastoral ...Daca te apuci sa hamalesti de ei nu-i prea indicat daca vrei sa tii la sanatate .. daca ii ai fixati pe ceva nu-i mare problema ...

Orizontal 18/20 rame, 7/9 rame de albine bagate la iernat ma duc la rapita nu ma intereseaza cata miere scot de rapita( avand in vedere pretul ... dar sar putea sa dau kicx sa ratez tot salcamul aici pareri pro so contra ) ma intereseaza sa fac dezvoltare/construit rame la maxim in rapita .... e ajung pe x/y rame vine salcamul ... pun cat/caturi e aici ma intereseaza sa fac cat mai multa miere si doar miere avand in vedere pretul .... dupa ce scot salcamul continui cu largirea cuibului si dat spatiu continu la matca sa nu prea fie ingradita .... avand in vedere pretul la care se incadreaza urmatoarele sorturi de miere ( tot o apa si un pamant ) nu mai conteaza de unde scoti mierea , adica daca scoti si din cuiburi ( eu nu am scos din cuiburi decat vo 3-4 rame ca imi trebuiau niste rame bune de ouat ... da nu mai fac asta) ... in astia daca nu esti hapsan vei putea sa iernezi doar pe miere capacita 100% ...in ceilalti se intampla sa mai ai in cate unu din diferite motive necapacita destul de multa ...

EEE... acu alt aspect de ce recomand orizontalul ... anu asta la fam. de productie sa zicem un 40-45 fam. matci de la 1- 4 ani or ajuns cu 2 saptaminii si ceva inainte de salcam pe 7-8 rame de puiet ... inainte blocate cu polen/nectar ... lipsa timp de artificii .. am pus pe vo 3-4 magazia 1/1... urcat rama/e blocate in cat ... dezechilibru enorm or dat inapoi in loc de inainte ( stiam da am zis sa fie puse ca mai castig din timp ) .... e la ORIZONTAL creez dezechilibru de 1-2 rame si familia da inainte nu inapoi .... or stat unii inghesuiti si inactivi timp destul inainte de salcam 2/3 saptamiini or roit vo 7-8 or mai vrut vo 3-4 da or ros singuri si din cei 7-8 care or roit numa vo 2 nu s-au apucat de ros si sa-si revina restul or ros jumatate da nu o mai apucat sa roada tot si eclozau fiicele si or fost "nevoite" sa plece, am scos miere si or cules ceva miere de salcam 5 aia doi mai nazdravani nu or cules nimic EEE daca as fi avut orizontal si as fi dispus de spatiu ( nefiind nevoie de artificii) la timpul potrivit "posibil" sa fi avut nici un roi sau maxim ce-i doi .... nu ma ascund dupa deget si nu povestesc povesti din carti si nici nu vand vise ...
E aia doi i-am bagat in foame de polen ... unu iesea si pe mizguiala dupa polen ... anu asta am colectat si ceva polen mai mult posibil sa fi contribuit si asta in anumita masura ( toti or avut colectoare din aia care or roit)... dar in restu avea intre 2-3 rame de pastura constant si am ajuns cu elita sa bage 1 kg/zi 2 zile la rand fara rapita prin zona ...si nestimulati deloc, absolut deloc , restul intre 500 - 800 grame .

Si inca un aspect ... UNA ESTE CAND CREEZI REGULAT stare de URGENTA in mijlocul cuibului si alta cad zici tu ca dai spatiu ......cu un cat de 1/2 ...

SI acu un ex. concret ...

Esti in perioada fructiferilor ... ajungi cu fam. la un 5-6-7 rame de puiet si 3-4-5 rame blocate cu nectar /polen ( fiind vreme frumoasa) vine perioada rece ... tu zici ca dai spatiu la stupii de 10 rame pui cat de 1/2 ... e in perioada aia rece nu misca un gram de nectar din cuib si cuibu sta blocat si ai pierdut cateva zile si familia "someaza" daca scoti rame blocate( aici ajungi la artficii) se pierde "starea" de abundenta .... dar daca spatiu iti permite spargi mijlocul din nou nepierzand "starea" de abundenta si castigand o rama in plus de puiet cu cateva zile mai repede fata de ... din nou detalii .
Da tu stai linistit ca deh ai dat spatiu adaugand un cat de jumate da familia sta blocata si o apuca una alta ( pe cele mai roitoare) ...si vii si intrebi pai de ce ? ca doar am dat spatiu io .. :lol:
Mai sunt cateva da ma duc sa mai muncesc si io cate ceva .. :lol:


P.S. Pe Dadant 10 rame de la 6 rame de albina in sus bagate la iernat ai sanse mari de "artificii" primavara iar de la 7 in sus cu siguranta ai parte de "artificii" la orizontal ii recomandat de la 6-9 rame sau cat mai multe ... :lol:
Sa gandeasca altii pentru noi!!!
Ne meritam soarta cu varf si indesat!!!
Un pierde vara!!!

Sa fi domn ii o intamplare, sa fii om ii lucru mare!!!
Trantorul@
 
Mesaje: 717
Membru din: 04 Mar 2012, 19:23
Localitate: Hunedoara

Re: Dezvoltarea pe orizontala versus dezvoltarea pe vertical

Mesajde Trantorul@ » 09 Noi 2015, 19:48

vulpea scrie:Pt.Trantorul@:sunt perfect de acord cu tine(orizontalul/H produce mai multa albina...)metoda rusului e f.buna(H +cat),dar poti sa asociezi la H si conceptul Layens.ului orizontal(LH,cu doua dimensiuni de rame/rama medie-cuib si rama mare,1/1-rame de stransura).ca sa fie mai clar=5R /stransura + 9R / cuib + 5R / stransura.


Nu stiu de ce metoda e vorba si cu siguranta or fost altii inaintea mea care or ajuns la concluziile mele, nu am pus io coada la cireasa .... io vorbesc de ce am experimentat io si am vazut cu ochii mei :lol: .
Sa gandeasca altii pentru noi!!!
Ne meritam soarta cu varf si indesat!!!
Un pierde vara!!!

Sa fi domn ii o intamplare, sa fii om ii lucru mare!!!
Trantorul@
 
Mesaje: 717
Membru din: 04 Mar 2012, 19:23
Localitate: Hunedoara

Următorul

Înapoi la INTRETINEREA ALBINELOR



Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 31 vizitatori