Prima pagină APICULTURA GENERALA INTRETINEREA ALBINELOR

Discutii despre lucrari sezoniere,tehnici de ingrijire in diferite tipuri de stupi.Intretinerea familiilor de albine in cele trei tipuri mari de stupi...
Reguli forum
Acest site foloseste cookies. Continuarea navigarii implica acceptarea lor. Afla mai multe detalii : viewtopic.php?f=35&t=6168

Re: MER CE SI CUM

Mesajde Adi Hodis » 03 Sep 2011, 00:16

gica scrie:...Am scris si eu si Adi Hodis a zis ca sunt pe contra.Asta este.Iar afirmatia matale de mai sus e valabila si pentru ei.Asta in ROMANIA.
Poate generatia viitoare (asta o bag si eu ca de fapt toti profetii-s mincinosi).

Nea Gica, lumineaza-ma te rog ... ca eu stiu doar ca era vorba de diversificarea productiei si chiar am sustinut spusele dumitale.
Adi Hodis scrie:
gica scrie:Catre Adi Hodis si toti cei interesati.
...
Este,cred ultima mea postare la acest topic.
...


Personal nu am contrazis niciodata diversificarea productiei.
...
Revenind la subiect, inca odata sustin parerea dumitale, diversificarea este o varianta plauzibila ... eu am mai discutat cu el aspectul acesta in trecut dar presupun ca nu-l prea atrage inca, poate in viitor.
Albinutele = viata ... importantele albinute ... ” daca albinele ar disparea, omenirea ar mai trai 4 ani. Albert Einstein ”.
http://adihodis.sunphoto.ro/
Avatar utilizator
Adi Hodis
 
Mesaje: 2937
Membru din: 03 Apr 2011, 18:40

Re: MER CE SI CUM

Mesajde bonzo » 03 Sep 2011, 08:22

Va salut. MER-ul este cu rama 1/2 sau poate fi si cu 1/2 redus?
Avatar utilizator
bonzo
 
Mesaje: 119
Membru din: 10 Apr 2011, 20:00
Localitate: Telega Prahova

Re: MER CE SI CUM

Mesajde sandutza » 03 Sep 2011, 11:22

va salut!sunt incepator in ale apiculturii si vreau sa va expun o problema.am un roi bezmetic pe care am incercat sa-l salvez dandu-i o rama cu oua si larve sa-si traga o botca.nu a facut-o.in schimb,si-a tras botci pe una din celule ouate de albina?la ce sa ma astept si ce masuri sa iau?va multumesc
sandutza
 
Mesaje: 3
Membru din: 01 Sep 2011, 19:59

Re: MER CE SI CUM

Mesajde Adi Hodis » 03 Sep 2011, 13:10

sandutza scrie:va salut!...
?va multumesc

Salut.
S-a mai scris despre astfel de situatii.
Hai sa pastram subiectul topicului ca altfel ... iar o sa ajungem la un ghiveci de ... subiecte. :)
Albinutele = viata ... importantele albinute ... ” daca albinele ar disparea, omenirea ar mai trai 4 ani. Albert Einstein ”.
http://adihodis.sunphoto.ro/
Avatar utilizator
Adi Hodis
 
Mesaje: 2937
Membru din: 03 Apr 2011, 18:40

Re: MER CE SI CUM

Mesajde vasea57 » 03 Sep 2011, 22:00

domnilor haideti sa o luoam de la inceput
deci uitati ce am aflat eu
catul e de 155 mm
rama 146 mm
ce vreau sa aflu
o schita a fundului adica ar fi cred prea mult sa cer de la domnul adi o schita ca prea e o frumusete de stupi pe acasa la el
o treaba iarasi care ma pune pe ganduri e izgonitorul dar cred ca o sa fac comanda pt el ca doar nu o sa mi dea adi totul in ........gura dar totusi fac o incercare
iarasi desi in plan e normal are tot domnul adi un podisor care e fenomenal
cam asta ar fi inceputul
greu e doamne la-n ceput da razbat eu pan 'laurma
Avatar utilizator
vasea57
 
Mesaje: 77
Membru din: 07 Aug 2011, 20:08
Localitate: tg neamt jud neamt com vanatori neamt sat nemtisor

Re: MER CE SI CUM

Mesajde Adrian Galofteanu » 04 Sep 2011, 09:49

sandutza scrie:va salut!sunt incepator in ale apiculturii si vreau sa va expun o problema.am un roi bezmetic pe care am incercat sa-l salvez dandu-i o rama cu oua si larve sa-si traga o botca.nu a facut-o.in schimb,si-a tras botci pe una din celule ouate de albina?la ce sa ma astept si ce masuri sa iau?va multumesc



Vezi aici un raspuns la problema ta:

viewtopic.php?f=4&t=444#p7629
"Stăpânirea tehnicii de creştere a mătcilor este tot atât de importantă pentru biologul institutului de cercetări ca şi pentru amator şi pentru crescătorul profesionist"

Friedrich Ruttner
Avatar utilizator
Adrian Galofteanu
 
Mesaje: 485
Membru din: 13 Iun 2011, 16:54
Localitate: Bacau

Re: MER CE SI CUM

Mesajde vasea57 » 07 Sep 2011, 20:25

domnilor mai contiuam topicul
domnul adi spunea pe undeva pe aici ca e de ajuns si 2 cm grosimea peretilor la cat ce as vrea sa il intreb asta ar fi pt caturile "de recolta" ca din citite pe forum e recomandat pt stupi cel putin 2,5 cm si sa ma rectific rama e de 168 cm
tot pt cei cu MER sita cam am priceput eu ce e cu ea dar cu izgonitorul parca tot in ceata sunt adica cu cantarul sub stup si cand are o anumita greutate il punem sau cum e
tare as vrea niste schite dar mai astept ca vine iarna si atunci o sa fie timp .
greu e doamne la-n ceput da razbat eu pan 'laurma
Avatar utilizator
vasea57
 
Mesaje: 77
Membru din: 07 Aug 2011, 20:08
Localitate: tg neamt jud neamt com vanatori neamt sat nemtisor

Re: MER CE SI CUM

Mesajde un OM » 07 Sep 2011, 21:39

Rama de MER este de 162, de MER redus este de 145.
Peretii sunt suficient de grosi la 20 mm. atat la cuib cat si la magazie. Am stupi orizontali cu grasimea de 40-45 mm., dar sa nu ma auzi cand le vine randul la carat.
Sita este pusa fie in fundul stupului, fie in podisor.
Izgonitorul este de fapt podisorul in care s-au incorporat niste sicane pentru ca albina sa coboare din magazie in cuib ( sper ca te-ai prins ca atunci cand podisorul este folosit pe post de izgonitor se pune intre magazie si cuib.
Iar cantarul... ce sa fie suflete...este cantar, si n-are de aface cu celelalte elemente, poate doar cu greutatea stupului !
Avatar utilizator
un OM
 
Mesaje: 1941
Membru din: 24 Feb 2011, 21:57
Localitate: Prundu-Giurgiu

Re: MER CE SI CUM

Mesajde vasea57 » 07 Sep 2011, 23:00

vazui eu niste izgonitoare la cineva ;) faine nu gluma si acuma pricepui cam care e treaba
greu e doamne la-n ceput da razbat eu pan 'laurma
Avatar utilizator
vasea57
 
Mesaje: 77
Membru din: 07 Aug 2011, 20:08
Localitate: tg neamt jud neamt com vanatori neamt sat nemtisor

Re: MER CE SI CUM

Mesajde Adi Hodis » 11 Sep 2011, 13:28

vasea57 scrie:domnilor haideti sa o luoam de la inceput
deci uitati ce am aflat eu
catul e de 155 mm
rama 146 mm
ce vreau sa aflu
o schita a fundului adica ar fi cred prea mult sa cer de la domnul adi o schita ca prea e o frumusete de stupi pe acasa la el
o treaba iarasi care ma pune pe ganduri e izgonitorul dar cred ca o sa fac comanda pt el ca doar nu o sa mi dea adi totul in ........gura dar totusi fac o incercare
iarasi desi in plan e normal are tot domnul adi un podisor care e fenomenal
cam asta ar fi inceputul

Salutare Vasile
Uite un link http://stuparitul.3xforum.ro/post/6857/ ... redus_MER/
Mai gasesti si alte link-uri ... sper sa-ti fie utile.

PS
N-am cu ce sa scanez schite iar tel. meu nu scoate poze clare ... sorry :(
Albinutele = viata ... importantele albinute ... ” daca albinele ar disparea, omenirea ar mai trai 4 ani. Albert Einstein ”.
http://adihodis.sunphoto.ro/
Avatar utilizator
Adi Hodis
 
Mesaje: 2937
Membru din: 03 Apr 2011, 18:40

Anterior

Înapoi la INTRETINEREA ALBINELOR



Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Google [Bot] şi 22 vizitatori


cron