Prima pagină APICULTURA GENERALA INTRETINEREA ALBINELOR

Discutii despre lucrari sezoniere,tehnici de ingrijire in diferite tipuri de stupi.Intretinerea familiilor de albine in cele trei tipuri mari de stupi...
Reguli forum
Acest site foloseste cookies. Continuarea navigarii implica acceptarea lor. Afla mai multe detalii : viewtopic.php?f=35&t=6168

MER CE SI CUM

Mesajde vasea57 » 01 Sep 2011, 19:18

BUNA ZIUA sunt un incepator care ca toti cei ca mine se gandesc la inmultirea fam ( care de fapt sunt niste roiuri ) si mam gandit sa va intreb ca de trebuie sa inapoiez cutiile de unde iam inprumutat
care e treaba cu MER ca din citite si va spun ca am citit :shock: pare usor de lucrat cu ei eu as vrea sa mi fac singur deci as dori daca nu va deranjez ceva schite (sau link spre ele) si ceva sfaturi
va multumesc de rabdarea care o aveti fata de cei ca mine
greu e doamne la-n ceput da razbat eu pan 'laurma
Avatar utilizator
vasea57
 
Mesaje: 77
Membru din: 07 Aug 2011, 20:08
Localitate: tg neamt jud neamt com vanatori neamt sat nemtisor

Re: MER CE SI CUM

Mesajde andrei_calinescu » 01 Sep 2011, 19:32

vasea57 scrie:BUNA ZIUA sunt un incepator care ca toti cei ca mine se gandesc la inmultirea fam ( care de fapt sunt niste roiuri ) si mam gandit sa va intreb ca de trebuie sa inapoiez cutiile de unde iam inprumutat
care e treaba cu MER ca din citite si va spun ca am citit :shock: pare usor de lucrat cu ei eu as vrea sa mi fac singur deci as dori daca nu va deranjez ceva schite (sau link spre ele) si ceva sfaturi
va multumesc de rabdarea care o aveti fata de cei ca mine


Pai legat de discutia cu ME-ul , cred ca am putea extrapola la MER.
La ME s-a concluzionat ca ideal pentru Romania dezvoltarea se face ca si la Warre(adaugare corpuri in jos) si magazii productie peste cuib.
Se pare ca s-a obtinut unanimitate aici.

La MER ar fi la fel? Asta e una din intrebari din care decurg multe, multe.
Si pe mine ma intereseaza al dracu' de tare subiectul, nu am lucrat cu modelul asta.
As vara am vazut modelul in actiune in stupina lui Valter si am schimbat ceva pareri la repezeala. S-ar parea ca ar fi ideal pentru tari cu primaveri scurte(asa cum e bazinul balcanic, caucazul).
Am un amic care vinde Carnice in Franta, el e sloven si imi spunea ca in Slovenia e practic "standardul".
andrei_calinescu
 
Mesaje: 1886
Membru din: 10 Mai 2011, 00:31

Re: MER CE SI CUM

Mesajde Adi Hodis » 01 Sep 2011, 23:59

vasea57 scrie:BUNA ZIUA...
care e treaba cu MER ca din citite si va spun ca am citit :shock: pare usor de lucrat cu ei ...

Salut.
Pai la asa intrebare ... asa raspuns:
Adaposteste albine care face miere si polen si propolis si ... si ... si roi ... si ce vrea ele cand nu se implica stuparu´. :)

Daca zici ca " ai citit ", ma astept la o intrebare mai specifica, legat de ceva detalii care nu ti-s clare, nu le-ai inteles ... dar la " care e treaba ? " :shock: ... ce sa-ti zic ...
Toata povestea scrisa pana acum ... nu o re-scriu ... nu te supara.
Te salut.
Albinutele = viata ... importantele albinute ... ” daca albinele ar disparea, omenirea ar mai trai 4 ani. Albert Einstein ”.
http://adihodis.sunphoto.ro/
Avatar utilizator
Adi Hodis
 
Mesaje: 2937
Membru din: 03 Apr 2011, 18:40

Re: MER CE SI CUM

Mesajde andrei_calinescu » 02 Sep 2011, 00:49

Adi Hodis scrie:
vasea57 scrie:BUNA ZIUA...
care e treaba cu MER ca din citite si va spun ca am citit :shock: pare usor de lucrat cu ei ...

Salut.
Pai la asa intrebare ... asa raspuns:
Adaposteste albine care face miere si polen si propolis si ... si ... si roi ... si ce vrea ele cand nu se implica stuparu´. :)

Daca zici ca " ai citit ", ma astept la o intrebare mai specifica, legat de ceva detalii care nu ti-s clare, nu le-ai inteles ... dar la " care e treaba ? " :shock: ... ce sa-ti zic ...
Toata povestea scrisa pana acum ... nu o re-scriu ... nu te supara.
Te salut.

adita incep eu.
Cum faci dezvoltarea la MER(cuibul)? De sus in jos, sau invers?
andrei_calinescu
 
Mesaje: 1886
Membru din: 10 Mai 2011, 00:31

Re: MER CE SI CUM

Mesajde Adi Hodis » 02 Sep 2011, 01:47

Dezvoltarea ... mai bine as incepe cu iesirea din iarna ... s-au cu intrarea ... s-au de ce nu, cu inceputul unui an apicol, realmente fiind de la ultima extractie a mierii de floarea soarelui.

Anul acesta, am avut cuiburile pe 2 caturi ( am facut roi, cam multi ), dupa extractie am pus caturile sub cuiburi.
Caturile de schimb au cedat rame la roi.
Familiile de productie sint pe 3 caturi si in prezent, asa vor ierna si iarna aceasta.
Culesul de intretinere, inca merge binisor, rezerve de hrana realizate in procent de 70 %.

Deci catul III este ocupat cu miere 70 % si puiet cam 20 % din capacitate, 10 % e spatiu de celule goale, pe exteriorul ramelor marginase.
Catul II contine puiet masiv si partial miere in extremitatile cuibului.
Catul I contine puiet putin si foarte putina miere.
Deci, actualmente cuibul, PUIETUL este de forma unei mingi care cuprinde catul II masiv si partial caturile III respectiv I.

La intrarea in iarna este esential ca, ramele centrale din catul III sa NU FIE FULL cu miere ci, sa aiba cateva randuri de celule goale SUB MIERE.Astfel, ghemul se formeaza cuprinzand si ramele cu miere iar urcarea ghemului decurge fara probleme.

Tratamente ca la ME.

Iesirea din iarna, aceeasi configuratie.
Cand cuibul a cuprins si catul II pina la jumate din suprafata ramelor, am inversat caturile, II cu III.
A ramas asa pina la rapitza cand am luat catul I si am pus gratia peste cuib + catul.
Gresita operatie ... cauzele le-a explicat nea Gica ... stagnare.
Dar deh, inversari ... amestecari ... ca noi stim ...

Nea Gica, hai cu semnatura aia a matale de pe vechiul forum ... ca asa bine se potiveste ... ;) 8-)
Albinutele = viata ... importantele albinute ... ” daca albinele ar disparea, omenirea ar mai trai 4 ani. Albert Einstein ”.
http://adihodis.sunphoto.ro/
Avatar utilizator
Adi Hodis
 
Mesaje: 2937
Membru din: 03 Apr 2011, 18:40

Re: MER CE SI CUM

Mesajde Adi Hodis » 02 Sep 2011, 01:55

andrei_calinescu scrie:adita incep eu.
Cum faci dezvoltarea la MER(cuibul)? De sus in jos, sau invers?

Andrei
Nu era mai simplu sa-ti fiu raspuns simplu, scurt si la obiect, pardon ... la subiect ?. :P
De sus in jos ... pana la rapitza cand ... am sfeclit-o.
Abia dupa jumatea infloriri au inceput sa ocupe bine si catul III ... ma tot uitam in cat, ca milogu-n traista :P ... si mare noroc am avut ca am scos ... suta de kile !!!. :shock:

Hai ca am glumit, a fost o medie slaba ... 8 kg, cu +. :)
Albinutele = viata ... importantele albinute ... ” daca albinele ar disparea, omenirea ar mai trai 4 ani. Albert Einstein ”.
http://adihodis.sunphoto.ro/
Avatar utilizator
Adi Hodis
 
Mesaje: 2937
Membru din: 03 Apr 2011, 18:40

Re: MER CE SI CUM

Mesajde andrei_calinescu » 02 Sep 2011, 02:20

Adi Hodis scrie:
andrei_calinescu scrie:adita incep eu.
Cum faci dezvoltarea la MER(cuibul)? De sus in jos, sau invers?

Andrei
Nu era mai simplu sa-ti fiu raspuns simplu, scurt si la obiect, pardon ... la subiect ?. :P
De sus in jos ... pana la rapitza cand ... am sfeclit-o.
Abia dupa jumatea infloriri au inceput sa ocupe bine si catul III ... ma tot uitam in cat, ca milogu-n traista :P ... si mare noroc am avut ca am scos ... suta de kile !!!. :shock:

Hai ca am glumit, a fost o medie slaba ... 8 kg, cu +. :)

Deci acea inversare a lui 2 cu 3 a influentat stagnarea.
Am inteles bine?
andrei_calinescu
 
Mesaje: 1886
Membru din: 10 Mai 2011, 00:31

Re: MER CE SI CUM

Mesajde gica » 02 Sep 2011, 09:02

Se intampla acelasi lucru la MER si la ME.Priviti o rama din corpul 2 (ME).Este facuta dupa culesul la salcam la o mata lesinata care se desfinteaza .Inainte de salcam coroana de miere este bine conturata.Presupunand ca matca nu a coborat in corpul 1 si facand incersarea obtinem pur si simplu un vertical cu catul pus prea devreme.Colonia se dezvolta,ramele sunt de 3/4 si intra in friguri.Ce nu e clar?
Daca matca a coborat in corpul 1 si acolo avem puiet prin inversare obtinem 2 zone distincte de puiet,fiecare acoperita de albine.Aceste zone sunt separate de o bariera de o grosime diferita formata din mierea capacita peste care matca nu va trece.Si dintr-o frumusete de cuib obtinem doua cuiburi separate si in unul din ele matca abia oua la sfert din cat oua inainte.Asta e cazul fericit.Daca mai vine si un val de frig sper ca rrealizati ce va urma.
In cateva locuri am scris ca la inversare se obtine stagnare in 8 cazuti din 10.Poate fi mai rau.
Regret ca poza e prea mica.
Fişiere ataşate
ok_47333.jpg
ok_47333.jpg (5.81 KiB) Vizualizat de 10754 ori
Avatar utilizator
gica
 
Mesaje: 1146
Membru din: 22 Feb 2011, 21:11
Localitate: Bumbesti Jiu (Sadu) -Gorj

Re: MER CE SI CUM

Mesajde vasea57 » 02 Sep 2011, 09:23

stati assa ca mi am reparat pc ca de aseara mi sa bulit
dom profesor meritam urecheala ca demam bagat ca ... in ...
deci iata cateva nelamuriri ale mele . spuneti ca inversati caturile si ati ajuns sa stagnati in dezvoltare prin carti si pe aici se spune ca ar fi indicat introducerea unui cat sub cuib pt a cobor regina si a ponta in el e sau nu bine?
dar nu am inceput cu inceputul eu vreau sa mi fac MER si stiu ca si dumneavoastra vii faceti singur deci ceva detali sa ma ajute deci catul 155 de aici am dedus eu ca rama ar avea undeva intre 145 -147 partea cu fundul inca nu am proiectato din urmatoarea problema inca nu stiu daca cu sita sau fara si nu stiu ceinaltime are fundul
spuneati undeva pe forum ca se poate ajunge si la 5 caturi pe fam recordiste nu e un pic cam greu de manipulat
ca sa ajuti o familie care o luam in pastorala cu puiet din cele care raman acasa(eu am abia 4 roi si uite unde ma gandesc) cum procedez adica eu ma gandesc ca aici lucrezi cu rame
cam atat pt inceput si daca ma supar promit sa va fac o vizita cu niste vin de casa facu in regie proprie sa mi treaca supararea
greu e doamne la-n ceput da razbat eu pan 'laurma
Avatar utilizator
vasea57
 
Mesaje: 77
Membru din: 07 Aug 2011, 20:08
Localitate: tg neamt jud neamt com vanatori neamt sat nemtisor

Re: MER CE SI CUM

Mesajde gica » 02 Sep 2011, 09:50

vasea57 scrie:si daca ma supar promit sa va fac o vizita cu niste vin de casa facu in regie proprie sa mi treaca supararea

Ai zbarcit-o ca nu gusta.Da o coaja de paine si ceva slana mere,cand a fost pe la mine era sa moara de foame.
Sa nu uiti brisca.
Salut Adi
Avatar utilizator
gica
 
Mesaje: 1146
Membru din: 22 Feb 2011, 21:11
Localitate: Bumbesti Jiu (Sadu) -Gorj

Re: MER CE SI CUM

Mesajde andrei_calinescu » 02 Sep 2011, 18:03

gica scrie:Se intampla acelasi lucru la MER si la ME.Priviti o rama din corpul 2 (ME).Este facuta dupa culesul la salcam la o mata lesinata care se desfinteaza .Inainte de salcam coroana de miere este bine conturata.Presupunand ca matca nu a coborat in corpul 1 si facand incersarea obtinem pur si simplu un vertical cu catul pus prea devreme.Colonia se dezvolta,ramele sunt de 3/4 si intra in friguri.Ce nu e clar?
Daca matca a coborat in corpul 1 si acolo avem puiet prin inversare obtinem 2 zone distincte de puiet,fiecare acoperita de albine.Aceste zone sunt separate de o bariera de o grosime diferita formata din mierea capacita peste care matca nu va trece.Si dintr-o frumusete de cuib obtinem doua cuiburi separate si in unul din ele matca abia oua la sfert din cat oua inainte.Asta e cazul fericit.Daca mai vine si un val de frig sper ca rrealizati ce va urma.
In cateva locuri am scris ca la inversare se obtine stagnare in 8 cazuti din 10.Poate fi mai rau.
Regret ca poza e prea mica.


Am prins-o, e bestiala asta, e coada la cireasa.
Coroana de miere din corpul doi fractureaza cuibul.
Diferenta e ca la vertical poti razui coroanele si deblochezi. Dar la ME sau MER lucrezi cu corpul nu cu furculita sau dalta.
Deci ca o paranteza cel mai bun stup e Layensu' daca ne raportam la inaltimea ramei si arhitectura cuibului.
andrei_calinescu
 
Mesaje: 1886
Membru din: 10 Mai 2011, 00:31

Re: MER CE SI CUM

Mesajde gica » 02 Sep 2011, 19:52

andrei_calinescu scrie:Coroana de miere din corpul doi fractureaza cuibul.
Deci ca o paranteza cel mai bun stup e Layensu' daca ne raportam la inaltimea ramei si arhitectura cuibului.

Andrei,cu prima ai dreptate.Eu o zic de 3 ani,asta e concluzia.Dar nu realizezi ca nimeni nu accepta asa ceva.
Inclusiv cei cu stupi ME.Si pe la mine e o vorba sfanta - Daca doi iti zic ca esti beat sau daca nimeni nu te baga in seama du-te acasa si te culca.
Cu Layens,ce sa zic.Nu se cumpara la fel ca ME.Si mai e una.La ME si la MER cuibul ocupa cam 15 rame Dadant.La Carnica (Carpatina)e pe optim.E greu de lucrat cu Layens pe 15 rame si peste ele magazii.
Cuibul se face singur cum trebuie.Pe 2 corpuri la ME,pe 3 la MER.Doar sa nu pui mana sa strici.
Avatar utilizator
gica
 
Mesaje: 1146
Membru din: 22 Feb 2011, 21:11
Localitate: Bumbesti Jiu (Sadu) -Gorj

Re: MER CE SI CUM

Mesajde andrei_calinescu » 02 Sep 2011, 21:49

gica scrie:
andrei_calinescu scrie:Coroana de miere din corpul doi fractureaza cuibul.
Deci ca o paranteza cel mai bun stup e Layensu' daca ne raportam la inaltimea ramei si arhitectura cuibului.

Andrei,cu prima ai dreptate.Eu o zic de 3 ani,asta e concluzia.Dar nu realizezi ca nimeni nu accepta asa ceva.
Inclusiv cei cu stupi ME.Si pe la mine e o vorba sfanta - Daca doi iti zic ca esti beat sau daca nimeni nu te baga in seama du-te acasa si te culca.
Cu Layens,ce sa zic.Nu se cumpara la fel ca ME.Si mai e una.La ME si la MER cuibul ocupa cam 15 rame Dadant.La Carnica (Carpatina)e pe optim.E greu de lucrat cu Layens pe 15 rame si peste ele magazii.
Cuibul se face singur cum trebuie.Pe 2 corpuri la ME,pe 3 la MER.Doar sa nu pui mana sa strici.

Asa e, remarca cu Layens a fost pur si simplu "decorativa", nu are nici o relevanta in subiectul abordat.
Si apoi atacarea primului cules din an e legata de modul de iernare.
La noi primul a devenit rapita de cativa ani.
La francezi e rozmarinul. Am vazut stupini Layens la rozmarin care aveau corpul plin cu albina care insa nu urca nici fripta in cat. Omul adusese stupii in rozmarin de fapt la dezvoltare, dupa o pregatire de iernat defectuoasa.
Si asta e valabil si la ME si vertical daca nu se intervine cu infuzie de puiet(fam ajutatoare).

Da asta cu coroana in mijlocul cuibului care obstructioneaza tot, e monumentala. Pai in scorbura avem coroana de miere la jumate?
andrei_calinescu
 
Mesaje: 1886
Membru din: 10 Mai 2011, 00:31

Re: MER CE SI CUM

Mesajde gica » 02 Sep 2011, 22:43

andrei_calinescu scrie:Da asta cu coroana in mijlocul cuibului care obstructioneaza tot, e monumentala. Pai in scorbura avem coroana de miere la jumate?

Asta este ideea simpla.Toti au citit pe contra,toti sunt contra.Colegul alt stupar a deschis un topic - cum poate sa treaca de la 300 de stupi in sus.Am citit si eu si m-am crucit.Ei vor sa zbore cu Dacia dupa cum scriu.Am scris si eu si Adi Hodis a zis ca sunt pe contra.Asta este.Iar afirmatia matale de mai sus e valabila si pentru ei.Asta in ROMANIA.
Poate generatia viitoare (asta o bag si eu ca de fapt toti profetii-s mincinosi).
Avatar utilizator
gica
 
Mesaje: 1146
Membru din: 22 Feb 2011, 21:11
Localitate: Bumbesti Jiu (Sadu) -Gorj

Re: MER CE SI CUM

Mesajde alt stupar » 03 Sep 2011, 00:04

Gata cu Dacia, nene Gica !
pai ce... trage socu-mpinge socul, da-i la cama, schimba platina... pana cand ???
S-a arvunit o noua sarja pe relatia Est :idea: , totul pe 162, Dadantul e gena recesiva :cry: .
Hodis e de vina, el m-a momit la semicaturi :D
lada plina de albine, dalta si afumatorul
in rest... Dumnezeu cu mila !
Avatar utilizator
alt stupar
 
Mesaje: 3217
Membru din: 18 Feb 2011, 22:50
Localitate: Lipova

Re: MER CE SI CUM

Mesajde Adi Hodis » 03 Sep 2011, 00:14

Da ce-aveti cu mine oameni buni ... de sint vinovat :shock: ... io care-s cuminte si nevinovat ... pur si inoceeent ... ca un puiutz di closhca ... :lol:
Albinutele = viata ... importantele albinute ... ” daca albinele ar disparea, omenirea ar mai trai 4 ani. Albert Einstein ”.
http://adihodis.sunphoto.ro/
Avatar utilizator
Adi Hodis
 
Mesaje: 2937
Membru din: 03 Apr 2011, 18:40

Următorul

Înapoi la INTRETINEREA ALBINELOR



Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 40 vizitatori