Prima pagină APICULTURA GENERALA INTRETINEREA ALBINELOR

Discutii despre lucrari sezoniere,tehnici de ingrijire in diferite tipuri de stupi.Intretinerea familiilor de albine in cele trei tipuri mari de stupi...
Reguli forum
Acest site foloseste cookies. Continuarea navigarii implica acceptarea lor. Afla mai multe detalii : viewtopic.php?f=35&t=6168

Re: Ce putem aplica de la canadieni?

Mesajde B-father » 25 Ian 2016, 00:24

daca am avea baza lor melifera sau macar nu am avea pericolul de furtisag(care am inteles ca la ei e mai mic) si legislatia ue referitoare la antibiotice le putem aplica pe toate la un nivel mai mic
10/20 de locatii cu cate 80 familii poti avea si in zonle colinare din romania , mai ales in transilvania.
daca nu zece macar 5-6.
inca mai sunt sate fara stupi multi si gasesti si teren de inchiriat fara mari probleme.
incepi cu una in satul tau si cu multa munca si perseverenta te dezvolti
B-father
 
Mesaje: 168
Membru din: 26 Feb 2011, 17:56

Re: Ce putem aplica de la canadieni?

Mesajde jr2 » 31 Ian 2016, 23:26

ce putem aplica?muuulte si marunte!
seriozitate in primul rand! multa seriozitate!
eu de regula "iernez" in Canada{doar eu nu si albinele mele).
referitor la ce putem aolica de la canadieni:
-calitatea stupilor,a cutiilor sau a lazilor,cum vreti voi sa le numiti.nu am vazut din postarile lui DM niciun cotet de caine folosit pe post de adapost ptr albine-ma refer aici la acele cutii cu fund fix care au invadat RO.
-eu pana a vedea postarile lui DM in cei peste 30 de ani de apicultura am ars "o padure de lemne" in afumator,cand aveam la indemana iarba uscata din stupina
-calitatea matcilor,originea lor certa si garantata-la noi pana de curand un "mare"negustor de matci vindea matci"atent selectionate" din cel putin doua rase "pure"obtinute in aceeasi vatra-curte!
-perfectiunea la care s-a ajuns in cresterea si exploatarea albinelor in stupi ME
-productiile medii de 200 kg de miere pe familia de albine,in conditiile unui sezon apicol ce dureaza 4 luni,baza melifera fiind constituita din plante cultivate
-starea de sanatate perfecta a familiilor de albine si efectuarea tratamentelor antivaroa doar in caz de necesitate
-tipizarea perfecta a corpurilor/caturilor si a nucleelor-cutiilor de roi care sunt un multiplu sau submultiplu de corp/cat ME pe dimensiuni exterioare
Si nu in cele din urma,munca,munca si seriozitatea lui DM! nu vreau sa jinesc pe nimeni,dar cel-cei care spun ca nu putem aplica nimic si-au dat seama cat de mare este prapastia intre ceea ce fac ei si ce face DM! singura chestie care nu se poate aplica ESTE ANVELOPAREA STUPILOR pe timp de iarna,deoarece in RO temperaturile sunt incomparabil mai ridicate fata de Canada si mai ales fata de provincia in care "apicultureste" DM!
jr2
 
Mesaje: 161
Membru din: 11 Ian 2013, 15:53

Re: Ce putem aplica de la canadieni?

Mesajde lucky5strike » 31 Ian 2016, 23:38

La ce mortaciuni ierneaza romanul din calicie, la umiditatea hivernala care este... anveloparea sau macar adapostul s-ar dovedi o solutie mai mult decat necesara. :roll:
Pax vobiscum!
lucky5strike
 
Mesaje: 6248
Membru din: 18 Feb 2011, 19:02
Localitate: DOLJ

Re: Ce putem aplica de la canadieni?

Mesajde mellis » 31 Ian 2016, 23:56

Cred ca multi au inteles gresit "anveloparea" stupilor. Nu este doar pentru mentinerea caldurii in stup, o mare importanta o are si ca protectie impotriva vanturilor capricioase de primavara. Patru pe palet - economie de caldura, spatiu - ca si cand ar fi iernati 4 in 1. O astfel de izolatie tine o temperatura constanta, stratul izolator permite variatii mici de temperatura in interior, caldura soarelui permite mai usor deplasarea si reorganizarea resurselor de hrana.
Ma gandesc - decat sa impresmuiesc perimetrul terenului cu protectii impotriva vantului - nu ar fi mai util palet cu 4 stupi "anvelopat"? Anul acesta - incerc.
Sanatate.
Sa mergem inainte, ca inainte era mai bine...
Avatar utilizator
mellis
 
Mesaje: 3505
Membru din: 19 Ian 2015, 02:22
Localitate: Timisoara

Re: Ce putem aplica de la canadieni?

Mesajde lucky5strike » 01 Feb 2016, 00:00

La noi merge "si asa"... la ei nu merge decat "asa"... Dupa canadieni, trebuie adica le facem pe ambele... si protectie si anvelopare...

Astia nu negociaza nimic...
Pax vobiscum!
lucky5strike
 
Mesaje: 6248
Membru din: 18 Feb 2011, 19:02
Localitate: DOLJ

Re: Ce putem aplica de la canadieni?

Mesajde mellis » 01 Feb 2016, 00:22

Sa nu uitam si de albina lor - care nu "se odihneste" iarna..
Sanatate..
Sa mergem inainte, ca inainte era mai bine...
Avatar utilizator
mellis
 
Mesaje: 3505
Membru din: 19 Ian 2015, 02:22
Localitate: Timisoara

Re: Ce putem aplica de la canadieni?

Mesajde jr2 » 01 Feb 2016, 01:24

aici in Canada,temperaturile de -30 C si resimtite ca -41C sunt frecvente si dureaza cam 3-4 luni pe an.daca nu s-ar anvelopa ar creste cosumul de miere si albinele ar muri de foame nu de frig!
in Ro daca s-ar anvelopa....s-ar astupa lufturile dintre elementele stupului
jr2
 
Mesaje: 161
Membru din: 11 Ian 2013, 15:53

Re: Ce putem aplica de la canadieni?

Mesajde lucky5strike » 01 Feb 2016, 08:23

Sa intelegem ca matale esti acum in Canada?
Pax vobiscum!
lucky5strike
 
Mesaje: 6248
Membru din: 18 Feb 2011, 19:02
Localitate: DOLJ

Re: Ce putem aplica de la canadieni?

Mesajde jr2 » 01 Feb 2016, 15:46

Da
jr2
 
Mesaje: 161
Membru din: 11 Ian 2013, 15:53

Re: Ce putem aplica de la canadieni?

Mesajde lucky5strike » 02 Feb 2016, 22:29

N-avem noi gerurile lor, dar umiditatea este destul de mare. Cu anvelopare si urdinis superior, ai condens zero!

DM si Angelilly au confirmat asta, ei fiind in "lumea buna" si acolo.
Pax vobiscum!
lucky5strike
 
Mesaje: 6248
Membru din: 18 Feb 2011, 19:02
Localitate: DOLJ

Re: Ce putem aplica de la canadieni?

Mesajde jr2 » 02 Feb 2016, 23:06

Ce mai putem aplica:o chestie simpla si f.practica-postarea informatiilor relevante -respectiv varsta matcii ( prin plasticile colorate in functie de anul nasterii matci atasate pe stup-eu folosesc pioneze colorate-)si productia obtinuta in fiecare an,exprimata in nr de caturi.Asa ceva nu costa nimic si avem la dispozitie informatiile operative strict necesare.
jr2
 
Mesaje: 161
Membru din: 11 Ian 2013, 15:53

Re: Ce putem aplica de la canadieni?

Mesajde feederman » 11 Apr 2016, 08:54

B-father scrie:10/20 de locatii cu cate 80 familii poti avea si in zonle colinare din romania , mai ales in transilvania.
daca nu zece macar 5-6.
inca mai sunt sate fara stupi multi si gasesti si teren de inchiriat fara mari probleme.
incepi cu una in satul tau si cu multa munca si perseverenta te dezvolti

Doua rapoarte trimise de Romania la Comisia europeana: una mentioneaza un efectiv de 1 250 000 familii de albine, iar alta 1 800 000 familii. Dupa cum arata situatia din teritoriu, efectivul real este mult peste 2 000 000 familii. Stupinele cu efective de 5 x 80, presupun eliminarea din zona a altor 10 x 40 familii si implicit eliminarea a 10 stupari, cu toate consecintele ce decurg din aceasta. In acelasi timp, repartizarea pe mai multe vetre, ar lasa stupinele la discretia hotilor si ursilor. Nu se potriveste la noi. Ceea ce este uimitor, este faptul ca cei doi distinsi colegi canadieni, nu au cazut in extaz in fata rasei minune, Buckfast, de la care noi asteptam revirimentul economic. Ei raman fideli rasei traditionale, carnica si respectiv , ruseasca, care de fapt este tot o carnica adaptata mediului.
Sa nu uiti Darie!
feederman
 
Mesaje: 1027
Membru din: 06 Noi 2012, 12:34
Localitate: Selimber- Sibiu

Anterior

Înapoi la INTRETINEREA ALBINELOR



Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 24 vizitatori